Zespół Politechniki Łódzkiej, który stworzył sterylną powierzchnię zabijająca bakterie i wirusy, wygrał konkurs Innovations Hub. Co ważne, innowacyjny produkt posiada zdolność do recyklingu.

Do konkursu programu mentoringowego Innovations Hub zgłosiło się 70 zespołów, a do ścisłego finału dotarło 6. Zwycięzcą okazał się zespół BioBarrier z Politechniki Łódzkiej, który wymyślił powierzchnię zabijającą bakterię i wirusy, produkt niezbędny dla szpitali, laboratoriów, producentów i innych miejsc, gdzie wymagana jest idealna sterylność.

Sterylna powierzchnia

Nasz produkt to jest powierzchnia zabijająca bakterie i wirusy w miejscach, w których jest to wymagane i kluczowe. Przykładowo takimi miejscami są szpitale, gdzie wiele powierzchni jest właśnie narażonych na kontakt z bakteriami - mówi w rozmowie z RMFFM Dawid Szymborski, lider zespołu BioBarrier.

Produkt wykonany jest z ekologicznej żywicy epoksydowej, otrzymanej na bazie oleju palmowego. Zdolności biobójcze zapewniane są przez dodatek roślinny o takich właściwościach. Technologia produkcyjna wykorzystuje ekologiczne związki nie stwarzające zagrożenia dla środowiska naturalnego i zdrowia, a otrzymywana żywica jest wolna od szkodliwego Bisfenolu A oraz epichlorohydryny. Dodatkowo, powierzchnia posiada zdolność do recyklingu.

Młodzi innowatorzy

Zwycięski zespół reprezentuje środowisko naukowe Politechniki Łódzkiej, gdzie powstał pomysł i technologia na produkt, a dzięki konkursowi udało się zorganizować całe zaplecze produkcyjne i marketingowe. W skład zespołu wchodzą: Zuzanna Hebel specjalistka od technologia produkcji, Maciej Szymborski zajmujący się sprawami formalno-prawnymi i finansowymi, Hubert Świerad odpowiadający za marketing i sprzedaż oraz Dawid Szymborski,  lider zespołu, który odpowiada za całą technologię.

Mentorzy

Jaka jest recepta na sukces? Słuchać mądrych ludzi - mówi Szymborski i podkreśla, że bez konsultacji naukowych ze swoimi mentorami nie byłoby tego sukcesu. Głównymi mentorami zespołu byli Piotr Pyszkowski i Michał Lechowski, zaś konsultacji w sprawie technologii udzielili prof. dr hab. inż Krzysztof Strzelec oraz od dr inż. Natalia Sienkiewicz z Politechniki Łódzkiej.




Opracowanie: