Perowskity, czyli cienkie i elastyczne ogniwa słoneczne - tak lekkie, że ich metr kwadratowy można utrzymać między palcami. Za ten wynalazek została doceniona Olga Malinkiewicz - Polka, która w finale konkursu European Inventor Award 2024 powalczy z wynalazcami z Francji i Finlandii.

Niezwykłe perowskity

Polka, razem ze swoim zespołem, znalazła się w finale prestiżowego konkursu w kategorii małych i średnich firm (zatrudniających do 250 osób). Jak czytamy na oficjalnej stronie konkursu została doceniona za innowacyjną technologię drukowania ogniw słonecznych na ultracienkich perowskitach.

Perowskity pozwalają na generowanie energii ze światła słonecznego i sztucznego. Dzięki temu mogą być montowane na oknach, ścianach czy namiotach. Pierwsza na świecie fabryka perowskitów - Saule Technologies - powstała we Wrocławiu w 2021 roku.  Z rozwiązania skorzystały do tej pory takie firmy jak Orlen czy Google.

Nagroda jest przyznawana osobom, których wynalazki wpływają na nasze życie. Dzięki nim świat staje się bezpieczniejszy, mądrzejszy i bardziej zrównoważony - czytamy na oficjalnej stronie epo.org.

Trwa głosowanie internetowe

Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni 9 lipca na Malcie. Na Polkę można głosować do dnia ceremonii rozdania nagród na oficjalnej stronie organizatora konkursu. Uroczystość będzie transmitowana na żywo.

Olga Malinkiewicz jest wynalazczynią metody wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów. Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne uznało ją za jedną z czołowych kobiet przedsiębiorców nowych technologii. Jako pierwsza Polka zwyciężyła również w rankingu Innovators Under 35, magazynu MIT Technology Review wydawany przez Massachusetts Institute of Technology. Olga Malinkiewicz została też laureatką konkursu 30 Kreatywnych Wrocławia w 2015 roku.

European Inventor Award (Nagroda Europejskiego Wynalazcy) to jedna z najbardziej prestiżowych nagród za innowacyjność. Została ustanowiona przez Europejski Urząd Patentowy w 2006 roku. W tegorocznych eliminacjach konkursowych startowało 550 kandydatów z całej Europy. Mogli oni zdobyć nagrodę w jednej z dziewięciu kategorii jak np. przemysł, badania naukowe czy kraje spoza obszaru Europejskiego Urzędu Patentowego. W każdej z kategorii przyznano po trzy nominacje. Do finału trafiło 15 wynalazców.

Tylko kilkoro Polaków wyróżnionych

W finale European Inventor Award było jak dotąd kilkoro naukowców z Polski. W 2006 r. do nagrody został nominowany polski chemik prof. Wojciech Stec - za opracowanie oryginalnej metody syntezy analogów kwasów nukleinowych, wykorzystywanych jako leki nowej generacji do zwalczania chorób wirusowych i nowotworowych. 

W 2014 r. nominację w kategorii osiągnięcia życia otrzymał Wiesław Nowiński - twórca komputerowej mapy mózgu. W tej samej kategorii pięć lat później nominowana została Marta Karczewicz, specjalistka od kompresji wideo, której prace umożliwiły streaming wysokiej jakości filmów. 

W 2018 r. w kategorii badania wyróżnieni zostali Jacek Jemielity, Joanna Kowalska i Edward Darżynkiewicz z zespołem z Uniwersytetu Warszawskiego - doceniono odkrycie przez nich tzw. kapów mRNA, pozwalających m.in. na tworzenie spersonalizowanych metod leczenia nowotworów.