"Rosyjska armia, działając na kilku kierunkach, prowadzi od początku stycznia nową ofensywę w Donbasie na wschodzie Ukrainy; jednocześnie nie zrezygnowała z celu zajęcia całej Ukrainy" - oświadczyła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar. Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu ocenił, że "intensywność walk" w Bachmucie rośnie. Rosja straciła więcej żołnierzy w pierwszym roku wojny w Ukrainie niż we wszystkich konfliktach, w których brała udział po II wojnie światowej, razem wziętych - poinformował w najnowszym raporcie amerykański think tank Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). W obwodzie moskiewskim, nieopodal miasta Kołomna, spadł niezidentyfikowany dron. To ostatni z serii incydentów, do jakich od poniedziałku dochodzi na terytorium Federacji Rosyjskiej. Wtorek jest 370. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji z 28.02.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja nie jest już aktualizowana. Najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji w Ukrainie znajdziesz w naszym raporcie. 

00:00

W Kijowie, obwodzie kijowskim oraz w wielu regionach północnych i centralnych ogłoszono alarm lotniczy, poinformował we wtorek wieczorem portal Ukraińska Prawda. Pierwszy alarm powietrzny ogłoszono w rejonie Połtawy, później rozszerzył się na Czernihów, Sumy, Charków, Kirowohrad, obwód Czerkasy, a także Kijów i obwód kijowski,przypuszczalnie istnieje zagrożenie atakami dronów z Rosji, informuje Ukraińska Prawda.

Burmistrz Krzemieńczuka Witalij Malecki poinformował na Telegramie, że "w mieście słychać było dźwięki podobne do eksplozji".

Tuż po północy szef obwodu połtawskiego Dmytro Łunin napisał na Telegramie, że "odgłosy eksplozji słyszane przez mieszkańców regionu są dziełem obrony powietrznej. Jest zestrzelenie wrogiego pocisku przeciwlotniczego

23:36

Nie wydaje mi się, że Rosjanie mogą zaatakować i dokonać znaczących zdobyczy terytorialnych w dowolnym momencie w ciągu najbliższego roku — powiedział członkom Izby Reprezentantów Colin Kahl, podsekretarz ds. polityki.

Kahl odpowiadał na pytania podczas przesłuchania poświęconego nadzorowi prawie 32 miliardów dolarów pomocy wojskowej, której administracja prezydenta Joe Bidena udzieliła Ukrainie od inwazji Rosji rok temu, w tym dronów, systemów artylerii dalekiego zasięgu i zdolności obrony powietrznej.

22:50

Stany Zjednoczone nie spodziewają się, że Rosja w najbliższym czasie będzie miała duże zdobycze terytorialne - powiedział wysoki rangą urzędnik z Pentagonu, podaje Reuters.

22:35

Rosyjskie niezależne media twierdzą, że na lotnisku w Jejsku doszło do eksplozji. Rosyjskie ministerstwo ds. spraw nadzwyczajnych dementuje te informacje wskazując, że w lutym w regionie rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe. 

22:05

Przygotowujemy powrót naszych wojskowych do aktywnych działań na rzecz wyzwolenia ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Szef ukraińskiego państwa poinformował na opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych nagraniu, że tego dnia przeprowadził kolejną naradę z dowództwem wojskowym, podczas której szczegółowo omówiono sytuację na każdym z odcinków frontu.

Tak jak wcześniej, najtrudniejszym punktem pozostaje Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - podkreślił Zełenski. Ocenił, że Rosja w ogóle nie liczy się z ludzkim życiem, stale wysyłając wojskowych na szturmy ukraińskich pozycji. Intensywność walk rośnie - zaznaczył.

Prezydent przekazał, że w ciągu minionej doby rosyjskie wojsko ponad 30 razy ostrzelało obwód chersoński, na południu, zabijając cztery osoby.

21:42

W najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że intensywność walk wokół Bachmutu wciąż rośnie. 

21:38

W obwodzie połtawskim zawyły syreny alarmowe.

21:27

Ukraińscy spadochroniarze opublikowali filmik, na którym widać jak za pomocą amerykańskich ręcznych przeciwpancernych pocisków Javelin jednemu z ukraińskich żołnierzy udało się zniszczyć pięć rosyjskich czołgów. Stało się to w pobliżu miejscowośći Marjinka.

21:20

Od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji, Amerykanie i ich sojusznicy wyszkolili 4 tys. ukraińskich żołnierzy - podaje CNN.

21:10

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi wyraził swoje zaniepokojenie rosyjskim ostrzałem w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jąrowej - podaje Ukrinform.

21:02

Ukraińscy żołnierze decydują się na mrożenie swego nasienia przed wyjazdem na wojnę - podaje Radio Swoboda. Kliniki leczenia niepłodności, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, oferują wojskowym zniżki i świadczą dla nich usługi nawet w święta.

20:44

W okolicach Imatry na południowym-wschodzie Finlandii rozpoczęła się budowa zapory na granicy z Rosją - poinformowała fińska straż graniczna.

Powstający w ramach pilotażowego projektu trzymetrowy płot ma się rozciągać na odcinku 3 km.

19:57

W Dzierżyńsku na Białorusi po wybuchach na lotnisku w Maczuliszczach zatrzymano co najmniej sześć osób - poinformowało zdelegalizowane przez reżim Alaksandra Łukaszenki centrum praw człowieka Wiasna.

Organizacja napisała w komunikatorze Telegram, że co najmniej sześć osób zostało zatrzymanych w Dzierżyńsku w obwodzie mińskim. Wobec wszystkich zatrzymanych zarządzono dwie doby aresztu za "niesubordynację". Obecnie są oni na wolności.

Wiasna podała, że po zatrzymaniu osoby te były bite, jednak nie przez lokalnych policjantów.

19:46

Rosja straciła więcej żołnierzy w pierwszym roku wojny w Ukrainie niż we wszystkich konfliktach, w których brała udział po II wojnie światowej, razem wziętych - poinformował w najnowszym raporcie amerykański think tank Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).

19:36

Komisja Europejska ogłosiła zaproszenia do składania wniosków na środki w łącznej wysokości 7,5 mln euro w celu wsparcia ukraińskich małych i średnich firm.

Środki mają pomóc ukraińskim przedsiębiorcom i przedsiębiorstwom w czerpaniu korzyści z jednolitego rynku.

19:23

Rosyjska armia, działając na kilku kierunkach, prowadzi od początku stycznia nową ofensywę w Donbasie na wschodzie Ukrainy - oświadczyła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

Malar zapewniła, że pomimo zaciętych walk i liczebnej przewagi przeciwnika, straty rosyjskie są dużo większe od ukraińskich.

Nasze jednostki likwidują (...) nawet do 80 proc. zaangażowanych jednostek grupy Wagnera. To jest informacja, którą przekazał Sztab Generalny (Sił Zbrojnych Ukrainy) - dodała.

Według niej, Rosja "nie rezygnuje ze swojego celu zajęcia całej Ukrainy".

19:16

Chiny absolutnie nie chcą iść na zwarcie z Zachodem - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS prof. Marcin Jacoby.

Chiny nie mogą zyskać, jeżeli będzie druga zimna wojna, a jeżeli będzie otwarta konfrontacja, to tym bardziej. Chinom zależy przede wszystkim na tym, żeby wzmacniać swoją pozycję międzynarodową, żeby mieć stabilną pozycję handlową, żeby mieć bezpieczeństwo energetyczne - tutaj też bardzo ważna rzecz, że wcale nie stawiają na Rosję, tylko rozwijają bardzo aktywnie kontakty m.in. z państwami arabskimi - zaznaczył.

Sinolog podkreślił, że Chiny "wcale nie chcą silnej Rosji"Natomiast Chinom zależy na świecie wielobiegunowym, gdzie jest wielu różnych graczy, a nie świat demokratyczny, a z drugiej strony autorytarny - jak USA coraz częściej mówią - zauważył.

19:07

Senat Uniwersytetu Gdańskiego zwrócił się z apelem do przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie niedopuszczenia sportowców z Rosji oraz Białorusi do udziału w XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

18:48

Rosyjskie wojsko na kilku odcinkach frontu na południu Ukrainy próbuje stworzyć sobie warunki do przejścia do ofensywy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak podało ukraińskie dowództwo w wieczornym komunikacie, armia rosyjska kontynuuje ofensywę na pięciu kierunkach: kupiańskim, bachmuckim, łymańskim, awdijiwskim i szachtarskim.

18:42

Rosyjska Federacja Szachowa poinformowała, że począwszy od 1 maja nie będzie już członkiem europejskiej federacji, lecz azjatyckiej.

Zmiana przynależności została już zatwierdzona na azjatyckim szczycie szachowym w Abu Zabi.

18:30

W obwodzie moskiewskim, nieopodal miasta Kołomna, spadł niezidentyfikowany dron. To ostatni z serii incydentów, do jakich od poniedziałku dochodzi na terytorium Federacji Rosyjskiej.

18:19

Wiceminister obrony USA ds. politycznych Colin Kahl powiedział, że nie spodziewa się, aby wojska rosyjskie w najbliższym czasie były w stanie osiągnąć znaczące zdobycze terytorialne w Ukrainie. Walki na froncie określił jako "ciężką harówkę".

Może zobaczymy, jak małe części terytorium zmienią właściciela w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Nie wydaje mi się, aby było cokolwiek, co sugerowałoby, że Rosjanie mogą przeprowadzić ofensywę w Ukrainie i osiągnąć znaczące zdobycze terytorialne w ciągu najbliższego roku - oświadczył Kahl podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów Kongresu USA.

18:09

Potępiamy niszczenie polskiego dziedzictwa kulturowego na Białorusi przez łukaszenkowski reżim. Dziedzictwo to stanowi integralną część historii Białorusi - podkreślił  rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina, odnosząc się do zamalowania fresku "Cud nad Wisłą".

17:59

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ostatnim wystąpieniu poinformował, że sytuacja w Bachmucie jest "coraz trudniejsza". Tymczasem rosyjska agencja RIA Novosti pokazała samoloty szturmowe Su-25 przelatujące nad miastem - podaje BBC.

17:44

W ciągu prawie dwóch miesięcy naprawiliśmy i ponownie uruchomiliśmy infrastrukturę edukacyjną i medyczną w Buczy. Miasto znów ma wodę i energię elektryczną, działa kanalizacja. Obecnie trwają naprawy budynków mieszkalnych. Bucza przed wojną znana była jako zielone wygodne miejsce do życia - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową główny architekt Buczy Wadym Naumow.

17:30

W kościele katolickim w miejscowości Soły w obwodzie grodzieńskim, na zachodzie Białorusi, zamalowano na polecenie władz fresk "Cud nad Wisłą" - informuje niezależny portal Zerkalo.io.

17:18

Wojna w Ukrainie jest straszna, to olbrzymie okrucieństwo - powiedział papież Franciszek, cytowany przez portal Vatican News.

Jest tam wielu najemników, którzy walczą, niektórzy są bardzo okrutni - dodał. Papież podkreślił, że torturowane są dzieci.

17:12

Bachmut to wrota do Donbasu. Rosjanie stawiają sobie za punkt honoru opanować ten region - mówił w rozmowie w internetowym Radiu RMF24 generał Waldemar Skrzypczak. Były dowódca Wojsk Lądowych podkreślał, że Donbas dla Ukrainy jest jak Śląsk dla Polski i dlatego też tak bardzo zależy Władimirowi Putinowi na jego oderwaniu od Ukrainy. Sytuacja wokół Bachmutu jest w tej chwili niezwykle napięta, Rosjanie próbują okrążyć miasto.

17:04

W fińskim parlamencie rozpoczęło się ostateczne czytanie projektu ustawy o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Deputowani chcą przyjąć akt, jeszcze zanim protokoły akcesyjne złożone przez Finlandię i Szwecję ratyfikują Turcja i Węgry.

16:55

Holenderskie chryzantemy i tulipany nadal trafiają do Rosji - informuje portal NU.

Sprzedaż kwiatów nie podlega sankcjom, a eksporterzy nie mają oporów moralnych - czytamy w portalu.

16:41

Gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM będzie prof. Marcin Jacoby, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS. Porozmawiamy o chińsko-amerykańskich relacjach, pandemii Covid-19 i balonach. Zastanowimy się ponadto, jak Chiny mogą wpłynąć na przebieg wojny w Ukrainie.

Zapraszamy tuż po godz. 18:00 do RMF FM, internetowego Radia RMF24, na RMF24.pl i do naszych mediów społecznościowych!

16:32

Obecnie w Kijowie jest ok. 3,5 mln ludzi - poinformował Mykoła Poworoznyk z władz ukraińskiej stolicy, cytowany przez agencję Ukrinform.

W marcu 2022 roku, po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę, liczba osób w mieście spadła do ok. 800 tys.

16:24

Dniepr to jedno z największych miast Ukrainy. W połowie lutego pocisk wystrzelony przez armię rosyjską uderzył tam w wielopiętrowy dom mieszkalny. Zginęło 46 osób, w tym 6 dzieci. Teraz trwa wielkie sprzątanie, a do nieuszkodzonych mieszkań wracają lokatorzy - relacjonuje fotoreporter PAP Leszek Szymański.

16:15

"Rosja próbuje podpalić Europę - to nie jest lokalny konflikt, mamy do czynienia z destabilizacją całego światowego ładu gospodarczego" - pisze na łamach serbskiego dziennika "Danas" premier Mateusz Morawiecki.

"Odległość od Kijowa nie może uspokajać naszego sumienia" - podkreśla polski premier w artykule napisanym z okazji pierwszej rocznicy rozpoczęcia agresji Rosji na pełną skalę na Ukrainę.

16:07

Słowak oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji po przyznaniu się do winy i umowie z prokuraturą otrzymał karę więzienia w zawieszeniu.

Sprawę ujawniono w marcu 2022 roku, kiedy policja postawiła dwóm osobom zarzuty zbierania poufnych informacji na rzecz Rosji.

15:58

Drugi raz w ciągu tygodnia w miejscu upamiętnienia ofiar Holokaustu pod Rygą namalowano litery "Z", będące symbolem rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie - informuje portal LSM.

Na zdjęciu z lasu Bikernieki pod Rygą widać namalowane na części obiektu litery "Z" oraz napis Rossija (cyrylicą). Namalowane sprayem litery pojawiły się w tym miejscu zaledwie kilka dni po wyczyszczeniu poprzednich znaków.

O wszczęciu postępowania w związku z aktem wandalizmu wobec miejsca upamiętnienia ofiar Holokaustu pod Rygą policja informowała w ubiegłą środę. Wtedy na części obiektu także namalowano litery "Z".

Policja przekazała, że w sprawie aktów wandalizmu dotychczas nikt nie został zatrzymany. Wyraziła przekonanie, że winni zostaną znalezieni. W okolicach obiektu zostanie zwiększona liczba patroli policyjnych.

15:45

Uchodźcy z Ukrainy w Unii Europejskiej cierpią z powodu obaw finansowych, problemów na rynku pracy i psychologicznych konsekwencji wojny - wynika z badania, które zostało opublikowane przez Agencję Praw Podstawowych UE w Wiedniu.

15:37

Rosja próbowała kupić byle co i byle gdzie, ale Serbia, pomimo wielkich nadziei Kremla, odmówiła wysłania uzbrojenia - powiedział w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji rozgłośni Głos Ameryki szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.

Jedyny kraj, który wysyła Rosji w miarę poważne uzbrojenie, to Iran. Pojawiały się informację o sprzęcie z Korei Północnej, ale nie mamy żadnego potwierdzenia - przyznał Budanow. Teraz próbują kupić coś w Birmie - dodał.

15:30

W Sewastopolu na anektowanym przez Rosję Krymie zatrzymana została 62-letnia kobieta, która namalowała flagi ukraińskie na ławkach w parku i ogrodzeniach - podał niezależny portal Mediazona. Wobec kobiety wszczęto sprawę karną.

Mieszkanka Sewastopola została oskarżona o wandalizm z motywów politycznych, co grozi wyrokiem prac poprawczych, ograniczenia bądź pozbawienia wolności do trzech lat.

15:21

Hiszpańska armia przekazała Siłom Zbrojnym Ukrainy pięć pocisków przeciwokrętowych Harpoon - podał hiszpański portal Infodefensa, precyzując, że chodzi o typ AGM 84. Dodano, że wszystkie pociski Harpoon wysłane z Hiszpanii znajdują się już na terytorium Ukrainy.

Portal odnotował, że poza Hiszpanią pociski Harpoon wojskom ukraińskim przekazały też armie USA, Danii, Holandii oraz Wielkiej Brytanii.

Według Infodefensa, właśnie dzięki rakietom Harpoon udało się w kwietniu 2022 roku zatopić na Morzu Czarnym rosyjski krążownik "Moskwa".

15:15

Wielotysięczny prorosyjski marsz w stolicy Mołdawii. W Kiszyniowie na ulice miasta wyszli przeciwnicy obecnego prozachodniego rządu.

15:10

Sąd w Moskwie skazał Fundację Wikimedia (organizację non-profit administrującą Wikipedią) na grzywnę w wysokości 2 milionów rubli, czyli około 118 tys. złotych, za publikowanie "fałszywych informacji".

To kolejny rosyjski wyrok na fundację. W ubiegłym roku została ona ukarana za pozostawienie w serwisie artykułów związanych z wojną, w tym jednego dotyczącego "ocen inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku". Oskarżenie głosiło wówczas, że informacje publikowane w Wikipedii "stwarzają ryzyko masowych naruszeń porządku publicznego w Rosji".

Fundacja Wikimedia wydała w odpowiedzi oświadczenie, w którym stwierdziła m.in., że informacje "są oparte na faktach i zweryfikowane przez wolontariuszy, którzy stale edytują i poprawiają artykuły na stronie; ich usunięcie stanowiłoby zatem naruszenie praw ludzi do swobodnego wyrażania opinii i dostępu do wiedzy."

Najnowsza grzywna została nałożona po oskarżeniu fundacji o "szerzenie dezinformacji" w artykułach o rosyjskich jednostkach wojskowych - podała Wikimedia Rosja. Organizacja nie podjęła jeszcze decyzji ws. odwołania się od wyroku. Jak informuje szef rosyjskiego oddziału Stanisław Kozłowskij, rosyjskie sądy tylko raz uznały apelację organizacji.

14:59

Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów artyleryjskich w obwodzie chersońskim. Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ lekarze walczą o życie kilkorga cywilów - powiadomiły na Telegramie władze tego regionu na południu Ukrainy.

14:51

Wykorzystanie doświadczeń z kryzysów do zwiększenia odporności Polski i krajów bałtyckich na zagrożenia oraz do budowania interoperacyjności służb ratowniczych i ochrony ludności było jednym z tematów międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BNN Jacek Siewiera podkreślił znaczenie zdolności pozamilitarnych dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa i obywateli.

Los stawia przed nami wyjątkowo trudne zadania w wyjątkowo trudnych czasach - powiedział Siewiera, wskazując na "wyzwania, z jakimi przyszło się mierzyć instytucjom państw, obywatelom w okresie pandemii koronawirusa, później w okresie kryzysu granicznego, licznych kryzysach w różnych częściach świata, aż wreszcie największej wojny w Europie od czasów II wojny światowej".

14:45

Wsparcie wojskowe dla Ukrainy jest koniecznością, nie ma dla niego alternatywy, nie ma też powrotu do dawnych relacji z Rosją - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Helsinkach. Premier Finlandii Sanna Marin podkreśliła, że gdyby jej kraj nie złożył wniosku o członkostwo w NATO, byłby w gorszej sytuacji.

Gdyby Putin wygrał wojnę na Ukrainie, to utwierdziłby innych autorytarnych przywódców, że agresja i użycie siły się opłaca - powiedział szef Sojuszu Północnoatlantyckiego, który wziął udział w odbywającym się w stolicy Finlandii dorocznym posiedzeniu Nordyckiego Komitetu Współpracy Partii Socjaldemokratycznych oraz związków zawodowych i organizacji pracodawców (SAMAK).

14:36

W poniedziałek wieczorem na Placu Wolności w estońskim Tallinie doszło do bójki pomiędzy mężczyznami posługującymi się językami rosyjskim i estońskim. Do awantury doszło po tym, gdy grupa ludzi złożyła kwiaty pod postawionym na placu rosyjskim czołgiem, który został wcześniej zniszczony w Ukrainie. Zostały one następnie sprzątnięte przez osoby posługujące się językiem estońskim.

Konflikt rozpoczął się, gdy dwie osoby umieściły kwiaty w pobliżu czołgu, a trzy inne je zabrały - powiedział estońskiemu dziennikowi jeden z policjantów. Kiedy na miejsce przybył patrol, część młodych ludzi odeszła. Po krótkiej rozmowie z policją sytuacja się uspokoiła - dodał, stwierdzając, że policja otrzymała w ostatnim czasie więcej zawiadomień o podobnych incydentach.

Minister obrony Estonii Hanno Pevkur przedstawił plan przewiezienie czołgu - który na centralny plac estońskiej stolicy trafił w sobotę - do innych miast kraju, w tym do położonej na granicy z Rosją Narwy, której zdecydowaną większość stanowią mieszkańcy rosyjskojęzyczni.

Burmistrz miasta Rakvere sprzeciwiła się publicznemu eksponowaniu w mieście czołgu w trakcie tygodnia przedwyborczego, który kończą niedzielne wybory parlamentarne.

14:27

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w sprawie Ukrainy waha się, zwleka i podejmuje decyzje tylko pod presją - ocenił przewodniczący opozycyjnej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Friedrich Merz w poniedziałek wieczorem w programie telewizji ARD.

14:20

Setki żołnierzy amerykańskich przybędą w najbliższych dniach do portu Aleksandropolis w północno-wschodniej Grecji, aby uczestniczyć w transporcie sprzętu do baz NATO w Europie Środkowo-Wschodniej - poinformował portal Greek Reporter.

14:10

Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej oskarżyło Ukrainę o próby ataków przy użyciu dronów w Kraju Krasnodarskim i Adygei - innym regionie na południu Rosji. Zapewniło przy tym, że próby te nie spowodowały żadnych szkód - podała agencja Reutera.

14:07

Tuż po zniszczeniu samolotu zwiadowczego na lotnisku w Mińsku na Białorusi, wokół kompetencji stacjonujących tam Rosjan pojawia się coraz więcej pytań. Oliwy do ognia postanowił dolać generał Ołeksandr Matownikow, czyli zastępca dowódcy wojsk lądowych Rosji.

14:03

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział przedstawicielom Federalnej Służby Bezpieczeństwa, aby zintensyfikowali swoje działania w celu zapobiegania operacjom Ukrainy i Zachodu przeciwko Rosji.

W przemówieniu do urzędników FSB Putin powiedział, że agencja musi powstrzymać "grupy sabotażowe" przedostające się z Ukrainy do Rosji, zwiększyć ochronę infrastruktury krytycznej i zapobiegać wszelkim próbom "ożywienia komórek terrorystycznych" na terytorium Rosji".

13:56

Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto powiedział, że Węgry zamierzają wysłać delegację parlamentarną do Finlandii około 9 marca, aby omówić kwestię członkostwa tego kraju w NATO.

Węgry i Turcja to jedyne kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego, które nie ratyfikowały jeszcze wniosków Finlandii i Szwecji o przystąpienie do paktu.

13:48

Wydawało się, że projekt powołania komisji weryfikacyjnej ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce będzie szybciej procedowany, ale z uwagi na perturbacje jest dzisiaj z powrotem w komisji - powiedział rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.

13:40

Podczas walki w miesiącach zimowych wyzwaniem są nie tylko odmrożenia czy odpowiednie racje żywnościowe, ale też funkcjonowanie urządzeń elektronicznych, które szybko się rozładowują; dlatego powerbanki stają się w Donbasie sprawą życia lub śmierci - czytamy w reportażu niezależnej rosyjskiej telewizji Nastojaszczeje Wriemia, opisującym warunki, w których walczą ukraińscy żołnierze.

W nocy, gdy jest najzimniej, mróz doskwiera nie tylko ludziom, ale także nowoczesnym urządzeniom, szczególnie dronom. Przydatność bezzałogowców, które działają na prąd elektryczny, zmniejsza się wprost proporcjonalnie do spadku temperatury - informuje opozycyjna telewizja z siedzibą w Pradze.

13:35

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził dziś umowę ramową na dostawę blisko 1400 nowych pojazdów dla Wojska Polskiego, w tym blisko 1000 gąsienicowych bojowych wozów piechoty Borsuk wraz z pojazdami towarzyszącymi. Nowe pojazdy mają zastąpić skonstruowane w ZSRR wozy BWP-1.

13:26

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (IIB) z siedzibą w Budapeszcie, który jest nazywany "bankiem szpiegów" i w którym niemal połowa udziałów należy do Rosji, jest w krytycznej sytuacji w związku z nałożonymi na Kreml po agresji na Ukrainę sankcjami - poinformował węgierski portal HVG.

"Po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę, Euroclear zablokował warte dziesiątki miliardów dolarów papiery wartościowe będące w posiadaniu Rosjan" - napisał portal. Euroclear to europejski depozytariusz z siedzibą w Brukseli. Według HVG, bank wykorzystał niemal wszystkie swoje płynne rezerwy i grozi mu upadłość.

13:21

Znaczki pocztowe wydane w Ukrainie podczas wojny można od dziś oglądać w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Upamiętniają ważne wydarzenia, jak na przykład obrona Wyspy Węży na Morzu Czarnym.

13:15

Rosjanie przygotowują się do długiej wojny w Ukrainie. Użycie przez nich broni nuklearnej wydaje się nieprawdopodobne - to wnioski z ogłoszonego raportu włoskich służb specjalnych dla parlamentu.

Według wywiadu, należy spodziewać się dalszych cyberataków ze strony Rosji oraz prób ingerencji w politykę państw NATO.

13:06

Na początku 2023 roku Polska zmniejszyła import rosyjskiej ropy do 10 proc., a w lutym, marcu tego roku będzie to zero lub bliskie zeru - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

12:48

Gubernator obwodu moskiewskiego Andriej Worobiow poinformował, że w pobliżu miasta Kołomna zestrzelono drona. Samorządowiec dodał, że żadna infrastruktura nie została uszkodzona; nikt nie został również ranny.

12:39

Nie ma oznak, aby Putin dążył do pokoju i zmienił swoje plany. W kwestii bezpieczeństwa jesteśmy w krytycznym momencie - oświadczył w Helsinkach sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Priorytetem jest, aby Finlandia i Szwecja weszły do NATO możliwie szybko, ale to i tak jest najszybszy proces akcesyjny w historii Sojuszu - zaznaczył.

12:16

Zachowanie Rosjan na Krymie, m.in. wznoszenie fortyfikacji na północy półwyspu, świadczy o tym, że okupanci przygotowują się do odparcia kontrofensywy Ukrainy w celu wyzwolenia wschodniej części obwodu chersońskiego, a następnie Krymu - powiadomił szef Medżlisu Tatarów krymskich Refat Czubarow.

12:14

Ukraińskie dzieci z okupowanych przez Rosję terenów obwodu zaporoskiego na południu kraju są zmuszane w szkołach do śpiewania rosyjskiego hymnu i pisania listów ze "słowami wsparcia" dla żołnierzy wroga - poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

12:10

Na froncie z bronią w ręku walczy ponad 3,5 tys. ukraińskich urzędników państwowych; 108 zginęło, 80 jest rannych a 200 zaginionych - informuje portal "Ukrainska Prawda", powołując się na ministra Gabinetu Ministrów Ukrainy Ołeha Nemczinowa.

Zaznaczono, że dane dotyczą stanu po 12 miesiącach od rozpoczęcie prowadzonej na pełną skalę rosyjskiej inwazji.

Urzędnicy bronią Ukrainy nie tylko w szeregach Sił Zbrojnych, ale także w formacjach całego sektora bezpieczeństwa: w Gwardii Narodowej, Straży Granicznej, Służbie Bezpieczeństwa i innych - przypomniał Nemczinow, sprawujący funkcję odpowiednika polskiego szefa kancelarii premiera. 

11:28

Polska pełni rolę mediatora w celu przełamania blokady w sprawie unijnych sankcji wobec Białorusi - dowiedziała się nasza dziennikarka w Brukseli. Chodzi o sporną kwestię importowania z Białorusi nawozów sztucznych, która wywołała impas w negocjacjach już na początku lutego.

10:45

Sytuacja w rejonie Bachmutu jest nadzwyczaj napięta, Rosjanie rzucili do szturmu najlepiej przygotowane oddziały najemników z Grupy Wagnera - poinformował gen. Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wcześniej informowano, że oddziały Grupy Wagnera biorą udział w walkach na północ od Bachmutu.

10:07

Wirtualny model ukraińskiego transportowca Mrija - największego samolotu świata - pojawił się w programie Microsoft Flight Simulator; dochody z jego użytkowania zostaną przeznaczone na odtworzenie oryginalnej maszyny zniszczonej przez wojska rosyjskie na początku inwazji.

09:41

Rafineria w mieście Tuapse w Kraju Krasnodarskim, na południu w Rosji, została zaatakowana przy użyciu dwóch dronów, które prawdopodobnie nie dotarły do wyznaczonego celu i rozbiły się w pobliżu magazynu ropy naftowej; do incydentu doszło w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.

09:11

Radio Swoboda opublikowało zdjęcie satelitarne i współrzędne rosyjskiego samolotu wojskowego A-50, który miał zostać w niedzielę zniszczony na lotnisku Maczuliszcze niedaleko Mińska.

09:04

Powołanie specjalnego trybunału, który osądziłby Władimira Putina i jego współpracowników na Kremlu za zbrodnie wojenne, ludobójstwo i zbrodnię agresji mogłoby powstrzymać wojskowych rosyjskich przed dalszymi okrucieństwami - ocenia ukraińska laureatka pokojowego Nobla Ołeksandra Matwijczuk.

09:02

Wiosną ukraińskie wojska mogą przeprowadzić kontrofensywę w obwodzie zaporoskim, przecinając rosyjską linię frontu na południu Ukrainy i pozbawiając siły wroga na okupowanym Krymie lądowego połączenia z terytorium Rosji - podał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

09:00

Rząd Japonii dopisanie 143 osób i instytucji do listy podmiotów objętych sankcjami za inwazję Rosji na Ukrainę. Są wśród nich rosyjscy politycy, wojskowi, biznesmeni, instytuty badawcze i firmy, w tym Grupa Wagnera i Rosbank.

08:37

W poniedziałek z Ukrainy do Polski przyjechało 18,4 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 20,4 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 10,117 mln wjazdów do Polski i 8,212 mln wyjazdów na Ukrainę.

08:21

Podpisanie z Chinami umów o handlu i rozmowy na temat przyszłych inwestycji w Białorusi - to oficjalne powody, dla których Alaksandr Łukaszenka wybiera się dziś do Pekinu. Prezes Fundacji Dom Białoruski, opozycjonista Aleś Zarembiuk widzi drugie dno tej wizyty. W audycji 7 pytań 0 7:07 na antenie Radia RMF24 mówił, że białoruski prezydent oprócz szukania nowych rynków i pieniędzy, "chce gwarancji, że Białoruś pozostanie niezależna".

08:01

Stany Zjednoczone planują przeprowadzenie w Ukrainie prowokacji z użyciem toksycznych chemikaliów - stwierdzili we wtorek przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa obrony. To odpowiedź Moskwy na identyczne zarzuty wysunięte przez stronę amerykańską.

07:18

W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 550 rosyjskich żołnierzy.

06:47

Na polskich uczelniach uczy się zdalnie na I roku studiów ponad tysiąc studentów z Ukrainy - wynika z danych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Jest to związane z zakazem opuszczania tego kraju przez mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat z powodu inwazji rosyjskiej.

06:40

Łukaszenko sprzedał nasz kraj Putinowi - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" szef białoruskiej organizacji antyrządowej BYPOL i ruchu partyzanckiego Alaksandr Azarau.

Azarau został m.in. zapytany o to, kim są "partyzanci", o których piszą niezależne białoruskie media. To białoruscy partyzanci, uczestnicy planu "Pieramoha" (zwycięstwo - red.). Wyjechali już z kraju i są w bezpiecznym miejscu - odpowiedział szef białoruskiej organizacji antyrządowej BYPOL.

06:03

53,9 proc. badanych uważa, że obecność ukraińskich uchodźców w Polsce jest dla naszego kraju korzystna - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Przeciwnego zdania jest 32,3 proc. respondentów.

05:36

Szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber we wtorkowej rozmowie z niemieckimi mediami apeluje o szybszą pomoc wojskową dla Ukrainy.

Kto chce skrócić cierpienie, musi teraz wzmocnić militarnie Ukrainę - powiedział Weber w rozmowie z agencją dpa. Sojusz pancerny musi teraz funkcjonować - zaapelował Weber, który w poniedziałek wraz z grupą parlamentarzystów odwiedził Kijów.

Weber zaznaczył, że należy uświadomić Putinowi, że Ukraina jest wystarczająco silna, by bronić się w dłuższej perspektywie.

05:33

Sytuacja na froncie pod Bachmutem stale robi się trudniejsza - mówił w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski. Wróg bez przerwy niszczy wszystko, co można wykorzystywać do obrony naszych pozycji, umocnień i obrony - dodawał.

Ukraińskich wojskowych pod Bachmutem nazwał "prawdziwymi bohaterami".

Odnosząc się do kolejnego rosyjskiego ataku dronów, prezydent Ukrainy zaapelował o "przełamanie tabu na dostawy samolotów".

05:32

Chiny "bardzo wyraźnie" stanęły po stronie Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

05:31

Rosja nie jest gotowa do długotrwałej wojny - oświadczył w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Voice of America szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Mówię to jako szef wywiadu. Oni wszelkimi sposobami pokazują, że są gotowi, że to "wojna na dziesięciolecia", ale w rzeczywistości ich zasoby są dość ograniczone, zarówno pod względem czasu, jak i ilości - podkreślił.