W piątek ogłosimy nowy pakiet pomocy militarnej dla walczącej z Rosją Ukrainy - poinformował rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. "Będzie nasza odpowiedź wojskowa i prawna na dzisiejszy bestialski ostrzał rakietowy Zaporoża. Okupant nieuchronnie poczuje naszą siłę. Siłę sprawiedliwości w każdym sensie tego słowa" - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski w wieczornym wystąpieniu. Wcześniej oświadczył, że Rosja chce, by każdy dzień był dla Ukraińców dniem terroru, ale zło nie zapanuje na ukraińskiej ziemi, okupanci zostaną z niej wypędzeni i odpowiedzą za wszystko. Ukraińskie władze zdecydowały o obowiązkowej ewakuacji części mieszkańców Kupiańska i okolic w obwodzie charkowskim. Miasto od dłuższego czasu jest pod ciągłym ostrzałem sił rosyjskich.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:30

W piątek ogłosimy nowy pakiet pomocy militarnej dla walczącej z Rosją Ukrainy - poinformował rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Zapowiedział także, że wsparcie wojskowe dla Ukrainy będzie tematem rozmów prezydenta USA Joe Bidena i kanclerza Niemiec Olafa Scholza, którzy, również w piątek, spotkają się w Białym Domu.

22:18

Będzie nasza odpowiedź wojskowa i prawna na dzisiejszy bestialski ostrzał rakietowy Zaporoża. Okupant nieuchronnie poczuje naszą siłę. Siłę sprawiedliwości w każdym sensie tego słowa - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski w wieczornym wystąpieniu. Wcześniej oświadczył, że Rosja chce, by każdy dzień był dla Ukraińców dniem terroru, ale zło nie zapanuje na ukraińskiej ziemi, okupanci zostaną z niej wypędzeni i odpowiedzą za wszystko.

Zełenski powiedział, że w wyniku rosyjskiego ataku w Zaporożu zginęły co najmniej 2 osoby oraz zburzone zostały drugie, trzecie i czwarte piętro pięciopiętrowego budynku mieszkalnego.

Przedstawiciel władz miejskich Anatolij Kurtiew podawał, że w dom trafił pocisk systemu rakietowego S-300. To kompleks przeciwlotniczy i przeciwrakietowy, którego Rosjanie regularnie używają do ostrzeliwania celów naziemnych w obwodzie zaporoskim, a także w innych częściach Ukrainy.

22:00

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price poinformował, że strona amerykańska nie planuje w najbliższym czasie kolejnych rozmów na wysokim szczeblu z przedstawicielami Rosji. 

W czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych państw G20 w indyjskim Delhi. Było to pierwsze spotkanie dwóch dyplomatów od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

20:42

Zgodnie z przyjętym dziś nowym harmonogramem sesji węgierskiego parlamentu, posłowie podejmą decyzję w sprawie przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO najwcześniej 20 marca, a nie w przyszłym tygodniu.

20:17

Armia Stanów Zjednoczonych może w 2023 roku uruchomić swoją bazę wojskową nad Morzem Czarnym. Służyłaby ona do wzmocnienia wschodniej flanki NATO - informują rumuńskie media.

19:58

Niezależne media białoruskie opublikowały nagranie, na którym widać, jak dron prowadzi rozeznanie na terenie białoruskiego lotniska wojskowego w Maczuliszczach koło Mińska i ląduje na rosyjskim samolocie wczesnego ostrzegania A-50. Materiał został udostępniony przez stowarzyszenie BYPOL.

19:40

Zarobki w Polsce na 10 kluczowych stanowiskach są kilkakrotnie wyższe niż w Ukrainie, w związku z czym coraz więcej Ukraińców pracuje w naszym kraju - wynika z badania międzynarodowej agencji pośrednictwa pracy Gremi Personal.

19:36

Dlaczego Alaksandr Łukaszenka udał się do Pekinu? Chce zbalansować swoją sytuację. Teraz ma tylko jedną osobę, na której może się opierać - to Putin. Trzeba mieć gdzie postawić drugą nogę - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka. Będzie rozmawiał o produkcji broni, o planie pokojowym, będzie również rozmawiał o tym, co niepokoi Chiny - to tranzyt towarów przez granicę białoruską - wyliczał. Nie zgodził się z sugestią, że Łukaszenka mógł sobie przygotowywać drogę ewentualnej ucieczki. Ten człowiek bardzo lubi władzę. Będzie stał do końca. Jego można tylko wynieść, wyrzucić jak śmiecia - stwierdził ostro.

19:23

Ukraińskie władze zdecydowały o obowiązkowej ewakuacji części mieszkańców Kupiańska i okolic w obwodzie charkowskim. Ten region został wyzwolony podczas kontrofensywy wojsk ukraińskich we wrześniu ubiegłego roku.

Decyzja obwodowej administracji o obowiązkowym opuszczeniu tych terenów objęła dzieci oraz osoby niepełnosprawne. Jeśli chodzi o niepełnoletnich, do ewakuacji zarejestrowano ich ponad 800, z kolei niepełnosprawnych - 720.

Ewakuowani trafią w bezpieczniejsze regiony Ukrainy, gdzie otrzymają mieszkanie i wyżywienie, a także pomoc humanitarną, medyczną i wsparcie finansowe. Lokalne władze dają też możliwość bezpłatnego wyjazdu innym osobom, które zgłoszą taką chęć.

Sytuacja na froncie na wschodzie i północnym-wschodzie jest skomplikowana. Rosjanie prowadzą natarcia nie tylko w Donbasie w kierunku Bachmutu, Awdijiwki czy Szachtarska, ale także w obwodzie charkowskim, właśnie na Kupiańsk. Miasto od dłuższego czasu jest pod ciągłym ostrzałem.

19:10

Stawianie w tej chwili jakichkolwiek warunków Ukrainie to przedsięwzięcie na korzyść Rosji - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Podkreślił, że upadek Ukrainy byłby dla Polski ogromnym niebezpieczeństwem, dlatego trzeba uczynić wszystko, by Ukraina nie upadła.

18:45

Jednoizbowy parlament Mołdawii przyjął po pierwszym czytaniu projekt ustawy uznający język mołdawski za język rumuński. Zmiana prawa to efekt inicjatywy ustawodawczej rządzącej krajem prozachodniej Partii Akcji i Solidarności (PAS).

Debata w kwestii uznania języka mołdawskiego za tożsamy z mową rumuńską obfitowała w emocje. Parlamentarzyści opozycyjnego Bloku Socjalistów i Komunistów (BCS), reprezentowanego w 101-osobowym parlamencie przez 32 deputowanych, próbowali zakłócić przebieg debaty i głosowania.

Pomimo wcześniejszych deklaracji liderów BCS o zbojkotowaniu głosowania, posłowie tego prorosyjskiego bloku wrócili na salę obrad, gdzie 56 deputowanych PAS przegłosowało projekt ustawy.

18:31

Ponad 31 milionów euro przeznaczyło Ministerstwo Oświaty Włoch dla szkół w całym kraju, które przyjęły uczniów z Ukrainy - uchodźców wojennych.

Dofinansowanie otrzyma łącznie ponad 3700 placówek oświatowych wszystkich szczebli.

18:22

Popierający Władimira Putina konsul honorowy Rosji Constantijn van Vloten zamknął konsulat znajdujący się w zamku Strijthagen w Landgraaf na południu Holandii - informuje dziennik "De Telegraaf".

Mieszkańcy miejscowości, w której mieszka ponad stu ukraińskich uchodźców, protestowali przeciwko działalności konsula, który m.in. twierdził, że wojna na Ukrainie to "misja pokojowa ze skutkami ubocznymi".

18:09

Wsparcie dla Ukrainy oraz ukraińskich uchodźców, scenariusze rozwoju sytuacji w Ukrainie w najbliższych miesiącach oraz zdynamizowanie polsko-portugalskiej współpracy były tematami rozmowy telefonicznej prezydentów Polski i Portugalii: Andrzeja Dudy i Marcelo Rebelo de Sousy.

O rozmowie telefonicznej przywódców Polski i Portugalii poinformowała Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

18:02

W Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli z inicjatywy strony polskiej odbyły się rozmowy ambasadorów m.in. Polski, USA, Kanady, Japonii, Korei Płd. i Ukrainy. Rozmowy dotyczyły sankcji wobec Rosji i wsparcia Ukrainy.

17:51

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział reporterom, że podczas rozmowy z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych państw G20 zaapelował do Moskwy, by powróciła do układu Nowy START o redukcji zbrojeń strategicznych.

Władimir Putin ogłosił w lutym, że Moskwa zawiesza swój udział w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu Nowy START o redukcji zbrojeń strategicznych, zawartym w 2010 roku.

17:38

Szef polskiego MSWiA Mariusz Kamiński i komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podczas wizyty we Lwowie złożyli wieńce na Cmentarzu Orląt Lwowskich, na mogiłach Strzelców Siczowych i na grobie ukraińskiego żołnierza poległego rok temu w walce z rosyjskim najeźdźcą - podał resort.

17:29

Już 1756 żołnierzy ukraińskich i 135 cywilów udało się zwolnić z rosyjskiej niewoli od początku wtargnięcia sił rosyjskich na Ukrainę w ubiegłym roku - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W sumie od początku wojny doszło do 38 wymian jeńców. W ich trakcie Ukrainie zwrócono też ciała 1409 obrońców Ukrainy.

Szef grupy roboczej ds. współpracy z mediami i krewnymi obrońców ojczyzny Andrij Jusow zaznaczył, że strona ukraińska nie ustaje w wysiłkach, by doprowadzić do zwolnienia wszystkich Ukraińców w rosyjskiej niewoli. Dodał, że złożono już w tej sprawie 120 pozwów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w tym odnośnie wszystkich dowódców broniących zakładów Azowstal w Mariupolu. 

17:21

Rosyjską agresję przeciwko Ukrainie stanowczo potępili wszyscy członkowie grupy G20, za wyjątkiem Rosji i Chin - podała agencja Reutera, powołując się na władze Indii, które przewodniczyły spotkaniu szefów MSZ państw tej grupy w Delhi.

17:15

Rosyjska inwazja na Ukrainę jest nie tylko porażką militarną, ale też katastrofą wizerunkową - Rosja jest jedynym krajem, który ma gorszy wynik w globalnym rankingu soft power niż w zeszłym roku, podczas gdy Ukraina najmocniej go poprawiła. Spory awans zanotowała też Polska.

W Londynie odbyła się dziś prezentacja "Global Soft Power Index 2023", najnowszej edycji rankingu mierzącego wpływy krajów dzięki atrakcyjności ich kultury, wartości czy systemu politycznego.

Na czele rankingu tak samo jak w 2022 roku pozostają Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Niemcy, zaś na czwarte miejsce awansowała Japonia, wyprzedzając Chiny. Z pierwszej dziesiątki wypadła Rosja, która w zeszłym roku była na 9. miejscu, a teraz jest na 13. Co zwraca uwagę, jest ona jedynym ze 121 sklasyfikowanych państw, które punktowo ma gorszy łączny wynik niż rok wcześniej i jak wskazano, jest to bezpośrednim efektem wojny, którą rozpętała.

Wojna na Ukrainie pośrednio wpłynęła też na znaczący awans Polski. Sklasyfikowana w tym roku została na 33. miejscu - to wzrost o siedem pozycji w porównaniu z zeszłym rokiem i najwyższe miejsce w historii. Łączny wynik punktowy to 45,1, czyli o 6,9 pkt więcej niż rok wcześniej. Jak wskazano w omówieniu, wpłynęła na to przede wszystkim pomoc udzielana Ukrainie.

17:08

Siły rosyjskie przerzucają sprzęt wojskowy z Białorusi do Donbasu na wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie niezależny kanał Biełaruski Hajun.

Według tego źródła, z Białorusi wyruszyły w kierunku obwodu donieckiego dwa transporty ze sprzętem wojskowym i żołnierzami rosyjskimi.

Pierwszy 28 lutego skierował się na stację Matwiejew-Kurhan w rosyjskim obwodzie rostowskim, dokąd ma przybyć 7 marca. Stamtąd lokomotywami separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej skład liczący 48 wagonów ma się udać do Iłowajska w obwodzie donieckim.

Drugi transport wyjechał 1 marca do stacji Nieklinowka w obwodzie rostowskim, gdzie dotrze 8 marca. Stamtąd - podobnie jak pierwszy - uda się do Iłowajska. Ten transport liczy 38 wagonów.

W obu transportach są tylko po dwa wagony pasażerskie, zaś w pozostałych przewożony jest sprzęt wojskowy.

17:01

Rząd Estonii zdecydował o przeznaczeniu 25,4 mln euro z budżetu na rok 2023 na pokrycie kosztów związanych z goszczeniem w kraju uchodźców z Ukrainy - poinformowała agencja BNS.

Kwota pokryje m.in. koszt lekcji języka estońskiego na poziomie A1. Na ten cel do Ministerstwa Kultury Estonii trafi 4,5 mln euro. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na wzmocnienie ochrony granicy otrzyma niemal 4 mln euro, 1,5 mln euro zostanie przeznaczonych na monitorowanie migracji. Ok. 7,5 mln euro pomoże pokryć koszty usług socjalnych związanych z uchodźcami.

Podczas przygotowywania budżetu na rok 2023 zabezpieczenie wydatków związanych z uchodźcami wojennymi z Ukrainy zostało ujęte w środkach rezerw rządowych. Dzięki temu konkretne sumy potrzebne na te cele mogą być dostosowywane do zmieniających się potrzeb i planowanych działań.

16:50

W najbliższym czasie będą bardzo ciężkie i krwawe walki wokół Bachmutu. Może też dojść do prób ograniczonych operacji ofensywnych ze strony Rosji na innych kierunkach - mówił w internetowym Radiu RMF24 analityk wojskowy Jarosław Wolski. Zdaniem rozmówcy Piotra Salaka, wojna wchodzi w gorącą i krwawą fazę.

16:37

W Borodziance w obwodzie kijowskim w Ukrainie znaleziono i ekshumowano ciała trzech kolejnych ofiar rosyjskiej agresji - poinformował szef policji tego regionu Andrij Niebytow.

"Policja obwodu kijowskiego odnalazła dzisiaj ciała trzech zabitych przez okupantów mieszkańców. Ekshumację ofiar przeprowadzono w Borodziance" - napisał Niebytow w komunikatorze Telegram.

Jak przekazał, w marcu 2022 roku podczas rosyjskiej okupacji miejscowy mieszkaniec znalazł ciała dwóch zastrzelonych przez rosyjskich żołnierzy osób i spalone szczątki trzeciej osoby. Mężczyzna pochował zabitych na miejscowym cmentarzu. Teraz wrócił z zagranicy i poinformował policję o pochówkach.

Łącznie w obwodzie kijowskim po rosyjskiej okupacji znaleziono 1373 ciała cywilów. 197 ofiar nie zidentyfikowano. 278 osób uznaje się za zaginione.

16:26

Dziewięć osób, w tym dziecko, zostało rannych w rosyjskim ataku dronami na kolejkę ludzi czekających po pomoc humanitarną w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowało biuro prokuratora generalnego tego kraju.

"Rosyjskie wojsko po raz kolejny złamało normy międzynarodowego prawa humanitarnego" - podkreślono.

16:12

Rosyjskie służby prowadzą aktywne działania wobec Polaków przyjeżdżających do obwodu kaliningradzkiego - alarmują polskie władze. Chodzi o szantaż i wydobywanie informacji w celach wywiadowczych i propagandowych.

16:04

Niesamowitym wyczynem może pochwalić się jeden z ukraińskich żołnierzy walczący w rejonie Marjinki w obwodzie donieckim. Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że w "ciągu jednej walki" zniszczył aż pięć rosyjskich czołgów za pomocą amerykańskiego ręcznego przeciwpancernego pocisku kierowanego Javelin.

15:51

Gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM będzie Paweł Łatuszka, białoruski opozycjonista, były minister kultury i były ambasador Białorusi w Polsce. Porozmawiamy o współpracy Białorusi z Chinami. Czy zacieśnienie tej relacji może w jakiś sposób uniezależniać Białoruś od Rosji?

Zapraszamy o godz. 18:02 do RMF FM, internetowego radia RMF24, na RMF24.pl i do naszych mediów społecznościowych!

15:37

W Mołdawii mnożą się oznaki wojny hybrydowej, przy czym Ukraina jest gotowa na zagrożenie z Naddniestrza - oświadczyła rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk na briefingu prasowym.

Śledząc sytuację wewnętrzną w Mołdawii jesteśmy świadomi, że mnożą się tam teraz wszystkie oznaki wojny hybrydowej: dochodzi do prób rozchwiania systemu społeczno-politycznego, kolportowania narracji propagandowych i zwożenia tam grup agitatorów o odpowiednim kierunku propagandowym - oznajmiła Humeniuk.

15:30

Parlament Mołdawii przyjął deklarację potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę.

15:22

Chiny będą utrzymywać komunikację i koordynację z Rosją na wszystkich poziomach - powiedział minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang na spotkaniu szefów dyplomacji państw G20 w indyjskim Delhi.

Szef MSZ Chin powiedział swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Siergiejowi Ławrowowi, że Chiny wspierają wszelkie wysiłki na rzecz promowania rozmów pokojowych i są gotowe do odegrania konstruktywnej roli w tym zakresie - wynika z komunikatu opublikowanego przez chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

15:15

W Rosji rozwija się ruch antyfaszystowski, pospolite ruszenie - stwierdził Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, odnosząc się do doniesień z obwodu briańskiego w Rosji.

W rosyjskich mediach pojawiły się rano doniesienia o rzekomym przeniknięciu na terytorium graniczącego z Ukrainą obwodu briańskiego ukraińskiej grupy dywersyjnej.

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała po południu, że sytuacja w obwodzie briańskim w pobliżu granicy z Ukrainą jest "pod kontrolą" - podała agencja informacyjna RIA Nowosti.

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ocenił, że "to klasyczna rosyjska prowokacja, absolutnie celowa".

15:07

Będziemy was wspierali do końca, do ostatniego dnia tej wojny, a ten ostatni dzień to będzie dzień zwycięstwa nad brutalną rosyjską agresją - powiedział we Lwowie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Szef MSWiA przekazał Ukraińcom siedem samochodów policyjnych. Jak powiedział, odnosząc się do podziękowań ze strony szefa ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ihora Kłymenki, że za pomoc, którą Polacy okazali sąsiadom zza wschodniej granicy, "nie trzeba dziękować".

14:59

Co najmniej 20 sal tortur w niedawno wyzwolonym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zostało "zaplanowanych i bezpośrednio sfinansowanych przez państwo rosyjskie" - poinformowali śledczy zajmujący się zbrodniami wojennymi, powołując się na nowe dowody.

14:51

Wsparcie udzielane przez naszych przyjaciół z Polski jest dla nas bardzo ważne. Jestem pewien, że stosunki między naszymi narodami i resortami nadal będą układały się na wysokim poziomie - mówił szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko po spotkaniu we Lwowie z szefem polskiego MSW Mariuszem Kamińskim.

14:44

Wsparcie dla Ukrainy, akcesja Finlandii do NATO, sytuacja w regionie i dwustronna współpraca wojskowa były tematami rozmów szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda Andrzejczaka w Finlandii - poinformował w czwartek SGWP.

Podczas rozpoczętej w środę oficjalnej wizyty na zaproszenie swojego odpowiednika, szefa obrony Republiki Finlandii gen. Timo Kivinena, szef SGWP rozmawiał z prezydentem Finlandii Saulim Niinistö, odbył spotkania z najwyższymi dowódcami i w Ministerstwie Obrony tego państwa.

14:31

Kanclerz Olaf Scholz potwierdził poparcie Niemiec dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, oceniając to jako wkład w obronę bezpieczeństwa międzynarodowego.

Nie będzie porozumienia pokojowego, zawieranego ponad głowami Ukraińców - podkreślił Scholz w Bundestagu w rok po zapowiedzi "punktu zwrotnego" (Zeitenwende) w polityce zagranicznej RFN.

14:20

Delegacja węgierskich parlamentarzystów planuje udać się we wtorek 7 marca do Szwecji, by omówić kwestię dołączenia Sztokholmu do NATO - poinformował rzecznik szwedzkiego parlamentu.

14:11

Na marginesie konferencji ministrów spraw zagranicznych państw grupy G20 w indyjskim Delhi sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał krótko z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem m.in. na temat Ukrainy.

Było to pierwsze spotkanie obu dyplomatów od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

14:04

Podczas testów wojskowego samolotu transportowego w fabryce w rosyjskim Uljanowsku doszło do tragicznego incydentu. Na skutek rozhermetyzowania kadłuba zginął co najmniej jeden pracownik, a kilku zostało rannych.

13:51

Rosyjskie agencje państwowe przekazały, że ukraińska grupa sabotażystów przedarła się na teren Rosji w okolice Briańska. Ukraińcy mieli rzekomo wziąć jeńców. W wystąpieniu telewizyjnym prezydent Rosji Władimir Putin nazwał tę sytuację "aktem terroru".

Do zarzutów odniósł się doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który powiedział, że "to celowa prowokacja" służb rosyjskich.

13:40

W niewyjaśnionych okolicznościach poniósł śmierć w ubiegłym tygodniu w swoim domu pod Moskwą oligarcha i były szpieg KGB Wiaczesław Rowniejko - informuje dziennik "Het Laatste Nieuws".

13:29

Cztery osoby zginęły, kiedy samochód, którym podróżowały, najechał na podłożoną przez siły rosyjskie minę w obwodzie charkowskim na północnym-wschodzie Ukrainy - podały tamtejsze służby ratunkowe.

Służby poinformowały, że samochód wjechał na minę w lesie w rejonie iziumskim. Wszystkie ofiary w trakcie wybuchu znajdowały się w pojeździe. W eksplozji zginęło czterech mężczyzn.

Według wstępnych informacji. do zdarzenia doszło w nocy z 28 lutego na 1 marca. Okoliczności tragedii są ustalane przez policję.

Służby przypominają, że na wyzwolonych terytoriach i tam, gdzie trwały intensywne walki, jest wysokie ryzyko zaminowania terenu.

13:18

Do czterech wzrosła liczba ofiar nocnego ataku Rosjan na blok mieszkalny w Zaporożu w południowo-wschodniej Ukrainie.

Eksplozja doprowadziła do niemal całkowitego zawalenia się budynku w obrębie jednej z klatek schodowych.

13:16

Za antyrządowymi protestami regularnie organizowanymi od jesieni w Kiszyniowie stoją grupy przestępcze - powiedział premier Mołdawii Dorin Recean w wywiadzie dla rumuńskiej telewizji TVR.

Dodał, że organizatorzy manifestacji są opłacani przez Kreml.

13:11

Bliska współpraca byłego kanclerza RFN Gerharda Schrödera z Rosją nie zaowocowała dla niego karą ze strony jego macierzystej partii socjaldemokratycznej - podała agencja dpa.

Komisja arbitrażowa podokręgu SPD w Hanowerze odrzuciła już w drugiej instancji wnioski lokalnych i okręgowych oddziałów partii z terenu całych Niemiec.

Główne zarzuty dotyczyły związków Schrödera z Rosją.

13:06

Stale musimy mieć na uwadze to, że podobne czołgi mogą kiedyś próbować wjechać do naszych miast - powiedział PAP 26-letni Hillar, mieszkaniec Tallina.

Mężczyzna skomentował wystawiony w estońskiej stolicy rosyjski czołg T-72, który został zniszczony przez ukraińskich żołnierzy. W czwartek czołg został zabrany z centralnego placu Tallina i przeniesiony do magazynu.

12:56

Uszkodzony w Maczuliszczach na Białorusi wskutek ataków dronów rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50 poleciał do Rosji. Celem jest najprawdopodobniej remont maszyny - poinformował niezależny projekt monitoringowy Biełaruski Hajun.

Według wstępnych informacji, samolot zmierza do Zakładu Naprawy Samolotów w Taganrogu, położonego nad morzem Azowskim na południu Rosji - podał Biełaruski Hajun.

12:21

"To celowa prowokacja" - tak Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego skomentował doniesienia nt. rzekomego wtargnięcia ukraińskich sił do rosyjskiej wsi w rejonie Briańska. Rosjanie twierdzą, że "ukraińscy sabotażyści" wzięli zakładników.

12:07

W obwodzie donieckim Rosjanie nadal aktywnie ostrzeliwują infrastrukturę mieszkalną obwodu - poinformował Pawło Kyrylenko. W wyniku ostrzału przeprowadzonego przez wojska rosyjskie w Bachmucie 1 osoba została ranna.

11:54

Ukraiński żołnierz w walce pod Marjinką zniszczył pięć rosyjskich czołgów w ciągu jednej walki przy użyciu amerykańskiej wyrzutni ręcznej Javelin - powiadomiło ministerstwo obrony. Załączone nagranie pochodzi od ukraińskiej 79. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej.

11:49

Rosyjscy okupanci kontynuują wywożenie ukraińskich kolaborantów z zajętej części obwodu chersońskiego, nasilając przy tym ostrzał terytoriów kontrolowanych przez Ukrainę - powiedział rzecznik Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Tołokonnikow.

"Rosjanie pozwalają im zabrać tylko jedną sztukę bagażu podręcznego, a do transportu wykorzystują autobusy, które uprowadzili z Chersonia i innych miast regionu" - dodał.

11:33

Dla Rosji ludzie to najmniej wartościowa waluta. Rosja nie liczy zabitych, porzuca rannych i pali ciała, by nie płacić odszkodowań - napisał w czwartek na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Czy musi być po 5000 zabitych dziennie, żeby poczuli zagrożenie i zaczęli zadawać odpowiednie pytania?" - napisał doradca Zełenskiego.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy minionej doby rosyjskie straty na wojnie wyniosły 715 ludzi.

11:10

W obwodzie czernichowskim i sumskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

10:39

Rosjanin Aleksiej Moskalow został oskarżony o "dyskredytację armii" po tym, jak jego 13-letnia córka narysowała w szkole antywojenny obrazek. OWD-Info informuje, że mężczyzna trafił do aresztu, a dziewczynka, którą wychowuje samotnie, znalazła się w ośrodku opiekuńczym.

10:30

Sieć co najmniej 20 izb tortur w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy  "została utworzona i bezpośrednio finansowana przez państwo rosyjskie" - poinformowała agencja Reutera, powołując się na dowody przedstawione przez międzynarodową grupę ekspertów.

Mobilna Grupa Śledcza (Mobile Justice Team), finansowana przez Wielką Brytanię, UE i Stany Zjednoczone, pracowała z ukraińskimi prokuratorami zajmującymi się zbrodniami wojennymi. Zbadano ponad 71 tys. doniesień ws. zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan na całej Ukrainie od czasu rozpoczęcia wojny 24 lutego 2022 r.

09:38

Rosnące na Ukrainie temperatury tworzą błotniste warunki, co ogranicza możliwość poruszania się w terenie, a to zazwyczaj daje pewną przewagę militarną broniącym się nad atakującymi - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Prognozowane cieplejsze niż przeciętnie warunki w pozostałej części zimy i na wiosnę jeszcze bardziej utrudnią poruszanie się w terenie i jest niemal pewne, że pod koniec marca, po ostatniej odwilży, warunki będą najgorsze. "Spowoduje to dalsze utrudnienia w operacjach lądowych i utrudni poruszanie się cięższych pojazdów opancerzonych poza drogami, zwłaszcza na grząskim gruncie w sektorze Bachmutu" - oceniono.

09:27

Gigantyczne straty Rosjan. Według najnowszych danych, od początku inwazji na Ukrainę stracili już ponad 150 tys. żołnierzy, 3397 czołgów, 6658 wozów bojowych i 2398 systemów artyleryjskich.

09:15

Tajemnicza eksplozja w okolicach miasta Tuła w Rosji. Jak donoszą media, do eksplozji doszło we wsi Bieriezowski. Słyszeli to wszyscy okoliczni mieszkańcy, według nich eksplozja wstrząsnęła domami. Później w lesie odkryto krater o głębokości pół metra.

09:01

Aktualna sytuacja na ukraińskim froncie.

08:46

Rosja chce, by każdy dzień był dla Ukraińców dniem terroru - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując nocny atak rakietowy wojsk rosyjskich na dom mieszkalny w Zaporożu. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do trzech.

"Zaporoże. W nocy okupanci uderzyli w centrum miasta, trafiając w blok mieszkalny. Zburzone zostały drugie, trzecie i czwarte piętro. Niestety, są ofiary śmiertelne i ranni. Trwa operacja ratunkowa" - napisał Zełenski na Telegramie, publikując nagranie z miejsca ataku.

08:28

Trzy osoby zginęły w nocnym ostrzale Zaporoża w południowo-wschodniej części Ukrainy. Rakiety spadły na czteropiętrowy blok mieszkalny. Jak informują miejscowe służby - uderzenie było na tyle silne, że w obrębie jednej z klatek schodowych, zawaliły się wszystkie jego poziomy.

Do tej pory spod gruzów wydobyto 11 osób, z pozostałości budynku ewakuowano 20 jego mieszkańców. Ta eksplozja zastała ich w środku nocy, większość po prostu w tym czasie spała. Ratownicy z służby ds. sytuacji nadzwyczajnych wciąż prowadzą akcję poszukiwawczą na miejscu. Pod gruzami - jak informują - wciąż mogą znajdować się ludzie.

08:24

Zniszczenia w Zaporożu po rosyjskim ostrzale.

07:45

1 marca Rosjanie zabili jednego mieszkańca obwodu donieckiego w Bachmucie, informuje szef Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyrylenko. Pięć innych osób zostało rannych.

07:42

Wszyscy zgadzamy się, że transformacja energetyczna jest konieczna i musi nastąpić jej przyspieszenie. Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że gaz, energia, a nawet żywność mogą być użyte jako broń - powiedziała PAP wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) prof. Teresa Czerwińska.

Grupa EBI i Komisja Europejska powołały w 2022 r. inicjatywę REPowerEU, która ma na celu uniezależnienie Unii Europejskiej od rosyjskich surowców energetycznych i skierowanie unijnego sektora energetycznego w stronę energii odnawialnej. Wiceprezes EBI mówiła o ogromnej potrzebie przyspieszenia transformacji energetycznej także w Polsce.

07:35

Na północnym odcinku frontu wojska przeciwnika atakowały w rejonie miejscowości Kreminna i Biłohoriwka w obwodzie ługańskim oraz w okolicach miejscowości Spirne w obwodzie donieckim.

Na kierunku bachmuckim przeciwnik kontynuuje ataki, szturmując Bachmut w obwodzie donieckim. Wojska ukraińskie odparły szturmy w rejonie Orichowo-Wasiliwki, Dubowo-Wasiliwki, Bachmutu i Iwaniwskego.

07:27

Wojska rosyjskie w dalszym ciągu koncentrują się na atakach na pięciu kierunkach na wschodzie Ukrainy, w obwodach ługańskim i donieckim - powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii. W ciągu doby armia Ukrainy odparła 170 ataków.

"Główne wysiłki przeciwnik koncentruje na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i szachtarskim" - powiadomił sztab w porannym komunikacie.

07:14

Rosyjska opinia publiczna jest bardzo podatna na propagandę, wskutek czego łatwo poparła wojnę na Ukrainie, ale to zarazem oznacza, że zaakceptowałaby jej zakończenie niezależnie od wyniku - mówi David Satter, amerykański dziennikarz i historyk zajmujący się Rosją.

Przypomina on, że Rosja po raz pierwszy zakwestionowała granice Ukrainy, zanim jeszcze doszło do rozpadu Związku Sowieckiego - w 1991 r. Borys Jelcyn chciał, aby Ukraina była częścią nowego państwa, które byłoby zdominowane przez Rosję i nawet rozważał użycie taktycznego ładunku nuklearnego. "Zatem to nie jest tak, że to rozszerzenie NATO spowodowało wojnę, jak niektórzy twierdzą, bo mówimy o czasach, kiedy jeszcze nie było takiej kwestii" - podkreśla Satter.

Tym niemniej, jak wskazuje, przez następne niemal ćwierćwiecze, do ok. 2014 r. Rosja traktowała Ukrainę, przynajmniej w oficjalnych kontaktach jako odrębne państwo, a stosunek Rosjan do Ukraińców był względnie przyjacielski, co było związane z tym, że wielu Rosjan ma ukraińskich członków rodziny lub znajomych, wielu Rosjan studiowało na Ukrainie lub tam mieszkało, z kolei wielu Ukraińców spędzało czas w Moskwie.

06:56

Zaprawieni w bojach żołnierze, fortyfikacje polowe oraz zaminowane mosty i leśne drogi - tak wyglądają linie obrony na północy Ukrainy przy granicy z Rosją i Białorusią. "Ruscy tędy nie przejdą" - zapewniają ukraińscy wojskowi, którzy pełnią tam wartę.

"Przez te umocnienia nikt się nie przeciśnie. Żeby zaatakować z tego kierunku trzeba być głupcem - ostrzega kapitan Andrij, dowódca kompanii inżynieryjnej, która buduje tu stanowiska ogniowe.

06:38

Podczas negocjowania nowych sankcji Unii Europejskiej wobec Białorusi uzgodniliśmy już 90 proc. spornych, technicznych kwestii. Jestem optymistą i myślę, że pakiet zostanie przyjęty w ciągu najbliższych dni - mówi PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

"Polska chce szybkiego przyjęcia nowych sankcji wobec Białorusi. Prace w Brukseli idą w dobrym tempie. Pracujemy z państwami południa Europy, które domagają się derogacji dotyczących kwestii humanitarnych. Z drugiej strony wspieramy Litwę, która sprzeciwia się jakiemukolwiek rozluźnianiu reżimu sankcyjnego wobec Mińska. W ciągu ostatnich kilku dni udało się uzgodnić 90 proc. spornych kwestii technicznych" - powiedział polski dyplomata.

Jak wyjaśnił, uzgodniono m.in., że sankcje nie zostaną rozluźnione jeśli chodzi o eksport potasu i odmrażanie aktywów oligarchów.

06:19

Rosja może wykorzystać eskalację wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do zatrzymania ukraińskiej kontrofensywy - ISW.

05:48

Syreny alarmowe słychać w obwodach zaporoskim, połtawskim, donieckim, charkowskim i dniepropietrowskim.

05:39

Ostrzelany budynek w Zaporożu.

05:26

Nocny atak rakietowy na blok mieszkalny w Zaporożu. To kolejny przykład bestialstwa rosyjskich agresorów wobec Ukraińców. Jak podaje portal Ukraińska Prawda, w ataku zginęły co najmniej dwie osoby, uratowano 9

Budynek został niemal doszczętnie zniszczony. Pod gruzami są uwięzieni ludzie. Trwa akcja ratunkowa

05:13

Unia Europejska zamierza znacznie zwiększyć produkcję amunicji i jej dostawy na Ukrainę - podał  Bloomberg.

"Wniosek wzywa do natychmiastowego transferu amunicji, zwłaszcza pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, z istniejących zapasów lub już złożonych zamówień, a także do wykorzystania wspólnego mechanizmu pozyskiwania i zbierania zamówień dla europejskiego przemysłu. Dokument przewiduje również rozbudowę europejskiego potencjału przemysłowego w celu zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb" - napisano w artykule.

Według Bloomberga plan UE składa się z trzech części, z których pierwszą jest utworzenie funduszu w wysokości 1 mld euro na zwrot państwom członkowskim amunicji, przewożonej na Ukrainę z zapasów krajowych.

05:01

Po tym, jak Zachód nałożył sankcje na Rosję po jej ataku na Ukrainę, rosyjskie linie lotnicze nie zwróciły z leasingu setek zagranicznych samolotów pasażerskich i mimo restrykcji nadal eksploatują Boeingi i Airbusy - pisze w środę Bloomberg.

Według Bloomberga rok po rozpoczęciu wojny rosyjscy przewoźnicy nadal obsługują 467 samolotów Airbus i Boeing, w porównaniu z 544, których używali przed inwazją na Ukrainę. Chociaż rosyjskie linie lotnicze nie obsługują połączeń do USA, Europy Zachodniej i krajów sojuszniczych, zwiększyły liczbę lotów do Tajlandii, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i byłych republik radzieckich - Armenii, Kirgistanu i Tadżykistanu. Wykonują około 1100 lotów krajowych dziennie, zaledwie o około 15 proc. mniej niż przed wojną.

04:55

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował Kongres USA, że przedłuża obowiązywanie stanu wyjątkowego w odniesieniu do Ukrainy. Prezydenckie oświadczenie w tej sprawie zostało opublikowane w środę na stronie Białego Domu.

"Działania i polityka osób podważających procesy i instytucje demokratyczne na Ukrainie; zagrażanie jego pokojowi, bezpieczeństwu, stabilności, suwerenności i integralności terytorialnej; i przyczynianie się do sprzeniewierzenia jej majątku, a także działania i polityka rządu Federacji Rosyjskiej, w tym rzekoma aneksja Krymu i użycie siły na Ukrainie, nadal stanowią niezwykłe i nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych" - napisano w oświadczeniu.

Rozporządzenie wykonawcze prezydenta USA ma obowiązywać od 6 marca 2023 r