W piątek ogłosimy nowy pakiet pomocy militarnej dla walczącej z Rosją Ukrainy - poinformował rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. "Będzie nasza odpowiedź wojskowa i prawna na dzisiejszy bestialski ostrzał rakietowy Zaporoża. Okupant nieuchronnie poczuje naszą siłę. Siłę sprawiedliwości w każdym sensie tego słowa" - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski w wieczornym wystąpieniu. Wcześniej oświadczył, że Rosja chce, by każdy dzień był dla Ukraińców dniem terroru, ale zło nie zapanuje na ukraińskiej ziemi, okupanci zostaną z niej wypędzeni i odpowiedzą za wszystko. Ukraińskie władze zdecydowały o obowiązkowej ewakuacji części mieszkańców Kupiańska i okolic w obwodzie charkowskim. Miasto od dłuższego czasu jest pod ciągłym ostrzałem sił rosyjskich.
W piątek ogłosimy nowy pakiet pomocy militarnej dla walczącej z Rosją Ukrainy - poinformował rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Zapowiedział także, że wsparcie wojskowe dla Ukrainy będzie tematem rozmów prezydenta USA Joe Bidena i kanclerza Niemiec Olafa Scholza, którzy, również w piątek, spotkają się w Białym Domu.
Będzie nasza odpowiedź wojskowa i prawna na dzisiejszy bestialski ostrzał rakietowy Zaporoża. Okupant nieuchronnie poczuje naszą siłę. Siłę sprawiedliwości w każdym sensie tego słowa - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski w wieczornym wystąpieniu. Wcześniej oświadczył, że Rosja chce, by każdy dzień był dla Ukraińców dniem terroru, ale zło nie zapanuje na ukraińskiej ziemi, okupanci zostaną z niej wypędzeni i odpowiedzą za wszystko.
Zełenski powiedział, że w wyniku rosyjskiego ataku w Zaporożu zginęły co najmniej 2 osoby oraz zburzone zostały drugie, trzecie i czwarte piętro pięciopiętrowego budynku mieszkalnego.
Przedstawiciel władz miejskich Anatolij Kurtiew podawał, że w dom trafił pocisk systemu rakietowego S-300. To kompleks przeciwlotniczy i przeciwrakietowy, którego Rosjanie regularnie używają do ostrzeliwania celów naziemnych w obwodzie zaporoskim, a także w innych częściach Ukrainy.
Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price poinformował, że strona amerykańska nie planuje w najbliższym czasie kolejnych rozmów na wysokim szczeblu z przedstawicielami Rosji.
W czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych państw G20 w indyjskim Delhi. Było to pierwsze spotkanie dwóch dyplomatów od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Zgodnie z przyjętym dziś nowym harmonogramem sesji węgierskiego parlamentu, posłowie podejmą decyzję w sprawie przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO najwcześniej 20 marca, a nie w przyszłym tygodniu.
Armia Stanów Zjednoczonych może w 2023 roku uruchomić swoją bazę wojskową nad Morzem Czarnym. Służyłaby ona do wzmocnienia wschodniej flanki NATO - informują rumuńskie media.
Niezależne media białoruskie opublikowały nagranie, na którym widać, jak dron prowadzi rozeznanie na terenie białoruskiego lotniska wojskowego w Maczuliszczach koło Mińska i ląduje na rosyjskim samolocie wczesnego ostrzegania A-50. Materiał został udostępniony przez stowarzyszenie BYPOL.
Zarobki w Polsce na 10 kluczowych stanowiskach są kilkakrotnie wyższe niż w Ukrainie, w związku z czym coraz więcej Ukraińców pracuje w naszym kraju - wynika z badania międzynarodowej agencji pośrednictwa pracy Gremi Personal.
Dlaczego Alaksandr Łukaszenka udał się do Pekinu? Chce zbalansować swoją sytuację. Teraz ma tylko jedną osobę, na której może się opierać - to Putin. Trzeba mieć gdzie postawić drugą nogę - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka. Będzie rozmawiał o produkcji broni, o planie pokojowym, będzie również rozmawiał o tym, co niepokoi Chiny - to tranzyt towarów przez granicę białoruską - wyliczał. Nie zgodził się z sugestią, że Łukaszenka mógł sobie przygotowywać drogę ewentualnej ucieczki. Ten człowiek bardzo lubi władzę. Będzie stał do końca. Jego można tylko wynieść, wyrzucić jak śmiecia - stwierdził ostro.
Ukraińskie władze zdecydowały o obowiązkowej ewakuacji części mieszkańców Kupiańska i okolic w obwodzie charkowskim. Ten region został wyzwolony podczas kontrofensywy wojsk ukraińskich we wrześniu ubiegłego roku.
Decyzja obwodowej administracji o obowiązkowym opuszczeniu tych terenów objęła dzieci oraz osoby niepełnosprawne. Jeśli chodzi o niepełnoletnich, do ewakuacji zarejestrowano ich ponad 800, z kolei niepełnosprawnych - 720.
Ewakuowani trafią w bezpieczniejsze regiony Ukrainy, gdzie otrzymają mieszkanie i wyżywienie, a także pomoc humanitarną, medyczną i wsparcie finansowe. Lokalne władze dają też możliwość bezpłatnego wyjazdu innym osobom, które zgłoszą taką chęć.
Sytuacja na froncie na wschodzie i północnym-wschodzie jest skomplikowana. Rosjanie prowadzą natarcia nie tylko w Donbasie w kierunku Bachmutu, Awdijiwki czy Szachtarska, ale także w obwodzie charkowskim, właśnie na Kupiańsk. Miasto od dłuższego czasu jest pod ciągłym ostrzałem.
Stawianie w tej chwili jakichkolwiek warunków Ukrainie to przedsięwzięcie na korzyść Rosji - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Podkreślił, że upadek Ukrainy byłby dla Polski ogromnym niebezpieczeństwem, dlatego trzeba uczynić wszystko, by Ukraina nie upadła.
Jednoizbowy parlament Mołdawii przyjął po pierwszym czytaniu projekt ustawy uznający język mołdawski za język rumuński. Zmiana prawa to efekt inicjatywy ustawodawczej rządzącej krajem prozachodniej Partii Akcji i Solidarności (PAS).
Debata w kwestii uznania języka mołdawskiego za tożsamy z mową rumuńską obfitowała w emocje. Parlamentarzyści opozycyjnego Bloku Socjalistów i Komunistów (BCS), reprezentowanego w 101-osobowym parlamencie przez 32 deputowanych, próbowali zakłócić przebieg debaty i głosowania.
Pomimo wcześniejszych deklaracji liderów BCS o zbojkotowaniu głosowania, posłowie tego prorosyjskiego bloku wrócili na salę obrad, gdzie 56 deputowanych PAS przegłosowało projekt ustawy.
Ponad 31 milionów euro przeznaczyło Ministerstwo Oświaty Włoch dla szkół w całym kraju, które przyjęły uczniów z Ukrainy - uchodźców wojennych.
Dofinansowanie otrzyma łącznie ponad 3700 placówek oświatowych wszystkich szczebli.
Popierający Władimira Putina konsul honorowy Rosji Constantijn van Vloten zamknął konsulat znajdujący się w zamku Strijthagen w Landgraaf na południu Holandii - informuje dziennik "De Telegraaf".
Mieszkańcy miejscowości, w której mieszka ponad stu ukraińskich uchodźców, protestowali przeciwko działalności konsula, który m.in. twierdził, że wojna na Ukrainie to "misja pokojowa ze skutkami ubocznymi".
Wsparcie dla Ukrainy oraz ukraińskich uchodźców, scenariusze rozwoju sytuacji w Ukrainie w najbliższych miesiącach oraz zdynamizowanie polsko-portugalskiej współpracy były tematami rozmowy telefonicznej prezydentów Polski i Portugalii: Andrzeja Dudy i Marcelo Rebelo de Sousy.
O rozmowie telefonicznej przywódców Polski i Portugalii poinformowała Kancelaria Prezydenta na Twitterze.