Kolejni żołnierze z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu zostali dzisiaj wywiezieni na tereny kontrolowane przez Rosjan. Wojska Rosji próbują przełamać ukraińską linię obrony pod Popasną i Siewierodonieckiem w obwodzie ługańskim. Doradca ukraińskiego prezydenta przekazał, że negocjacje pokojowe z Rosjanami pozostają zawieszone, gdyż agresorzy nie rozumieją, że sytuacja w Ukrainie zmienia się każdego dnia. Szwecja i Finlandia zamierzają w środę złożyć wspólny wniosek o wstąpienie do NATO. Najważniejsze informacje z 83. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji.
- Osiem osób zginęło, a 11 zostało rannych we wtorek w rosyjskim ostrzale wsi Desna w obwodzie czernihowskim.
- Trwają przygotowania do ewakuacji kolejnych ukraińskich żołnierzy z zakładów Azowstal w Mariupolu. W poniedziałek udało się wywieźć stamtąd ponad 260 wojskowych.
- Rosyjska Duma oraz prokuratura chcą szybkiego stworzenia prawa, które pozwoli ukarać bojowników pułku Azow.
- Wojska rosyjskie straciły dotąd ok. 27,9 tys. żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
- Włoski dziennik "La Stampa" informuje o operacji, którą tej nocy miał przejść Władimir Putin >>> WIĘCEJ NA TEN TEMAT
- "Większość ludzi powraca do Ukrainy i mniej wyjeżdża. Dużo mężczyzn, wydaje się, że około pół miliona, przyjechało z powrotem. Zapisują się do wojska i idą na wojnę" - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM mer Lwowa, Andrij Sadowy.
Kończymy relację z 83. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszym >>> PODSUMOWANIU DNIA <<<
Komisja Europejska planuje stworzenie międzynarodowego programu pomocy do odbudowy zniszczeń wojennych Ukrainy, powiązanego z reformami. "Wojna w Ukrainie trwa, ale UE już planuje odbudowę" - pisze portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung" (SZ), który dotarł do 8-stronicowego projektu KE. Wg dokumentu, odbudowa mogłaby zająć nawet "ponad dekadę".
Inwazja Rosji na Ukrainę, konsekwencje wojny, działania dla powstrzymania rosyjskiej agresji oraz potrzeba unijnej jedności i solidarności w tym względzie, a także szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji - były wśród tematów spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek i prezydent Węgier Katalin Novak.
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow uważa, że Rosja przygotowuje się do długiej wojny, gromadząc zasoby i budując fortyfikacje obronne na okupowanych terytoriach. Swoje wnioski szef resortu przedstawił podczas zdalnego wystąpienia w Radzie do Spraw Zagranicznych UE w formacie obronność.
WHO obawia się, że zniszczenie systemu wodociągowego w Mariupolu może doprowadzić do rozprzestrzeniania się w mieście chorób zakaźnych, w tym cholery.
Niemcy udzielą Ukrainie pożyczki w wysokości 150 mln euro - poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal. Dodał, że stosowna uchwała w sprawie pozyskania tych środków została podjęta na posiedzeniu rządu w Kijowie.
Wojska rosyjskie próbują przełamać ukraińską linię obrony pod Popasną i Siewierodonieckiem w obwodzie ługańskim - poinformował wieczorem szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Hajdaj powiadomił także, że trwają silne ostrzały celów cywilnych. "Rosyjska armia po prostu wypala miejscowości w rejonie hromady hirskiej" - powiedział Hajdaj w nagraniu opublikowanym w Telegramie. Pomimo ostrzałów przy trasie Lisiczańsk-Bachmut władze kontynuują ryzykowną ewakuację mieszkańców.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że władze z Kijowa "nie mogłyby same zrobić tak genialnej inscenizacji jak w Buczy". Dodał, że ukraińskie władze wspierają PR-owcy i spin doktorzy.
Po sieci krążą zdjęcia porównujące tę samą ulicę Mariupola w 2015, 2020 i 2022 r.