WHO obawia się, że zniszczenie systemu wodociągowego w Mariupolu może doprowadzić do rozprzestrzeniania się w mieście chorób zakaźnych, w tym cholery. Światowa Organizacja Zdrowia przygotowuje szczepionki przeciw tej chorobie – poinformowała regionalna dyrektorka WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Dorit Nitzan.
Światowa Organizacja Zdrowia przygotowuje się do potencjalnej epidemii cholery na tymczasowo okupowanych terytoriach, zwłaszcza w Mariupolu, gdzie duża część infrastruktury miejskiej została zniszczona.
Mamy informacje od naszych lokalnych partnerów, działających tam organizacji pozarządowych, że w Mariupolu na ulicach jest tylko bagno, a ścieki mieszają się z wodą pitną - podkreśliła Dorit Nitzan.
Jest to ogromne ryzyko rozprzestrzeniania się wielu infekcji, w tym cholery. Pamiętamy, że przed 2011 rokiem w Mariupolu były przypadki cholery, więc przygotowujemy się - dodała.
Według Nitzan zaopatrzenie w wodę w Mariupolu zostało "częściowo przywrócone", ale wiele rurociągów zostało zniszczonych.
Dodała, że WHO przygotowuje zestawy przeciw cholerze i szczepionki, a także współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi, aby pomóc mieszkańcom okupowanych terytoriów.
Jak podaje agencja Ukrinform, agresja Rosji wywołała w Mariupolu katastrofę humanitarną. Miasto zostało praktycznie całkowicie zniszczone przez ostrzał rosyjskich najeźdźców.
Mer Mariupola powiedział, że od początku rosyjskiej inwazji w mieście zginęło ok. 20 tys. cywilów. Obecnie w zablokowanym mieście przebywa około 100 tys. cywilów.