W poniedziałek resort zdrowia poinformował o 4394 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Zmarło 35 chorych. Łącznie od początku epidemii w naszym kraju zaraziło się 130 210 osób, a 3039 zmarło. Od soboty, z powodu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, cała Polska znajduje się w strefie żółtej. Oznacza to m.in., że w przestrzeni publicznej wszyscy musimy nosić maseczki: w sklepach, autobusach, ale także na ulicach. W niedzielę w Czechach odnotowano 3104 pozytywne wyniki testów na SARS-CoV-2, tj. o około 1,5 tys. mniej niż dzień wcześniej. Od dziś w tym kraju zaostrzono ograniczenia. Według danych MEN w trybie stacjonarnym pracuje ponad 47 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, co stanowi 97,76 proc. wszystkich placówek. Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił wprowadzenie w Anglii trzech stopni restrykcji koronawirusowych w zależności od liczby zakażeń. Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie śledzimy dla Was w naszej relacji na żywo.
- W poniedziałek resort zdrowia poinformował o 4394 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Zmarło 35 chorych. Łącznie od początku epidemii w naszym kraju zaraziło się 130 210 osób, a 3039 zmarło. Więcej przeczytasz >>>TUTAJ<<<
- Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 5262 osób, u których potwierdzono zakażenie. 404 z nich podłączone są do respiratorów - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Od początku epidemii wyzdrowiało 81 201 osób - ostatniej doby to 899 osób.
- Mimo gwałtownych wzrostów zakażeń, ograniczeń zgromadzeń i żółtej strefy w całej Polsce, rolnicy zamierzają jutro protestować w Warszawie. Co najmniej kilka tysięcy osób ma przemaszerować przez stolicę w proteście przeciwko "piątce dla zwierząt". O argumentach protestujących przeczytasz >>>TUTAJ<<<
- Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaapelował, żeby Polacy nie odwiedzali tłumnie cmentarzy 1 listopada, tylko "żebyśmy rozłożyli to na tydzień wcześniej lub później". Dopytany, czy istnieje możliwość, że cmentarze zostaną zamknięte podczas Wszystkich Świętych, Kraska odparł, że "na pewno będziemy analizować sytuację, ale ja myślę, że do takiej raczej nie dojdzie".
- W niedzielę w Czechach odnotowano 3104 pozytywne wyniki testów na SARS-CoV-2, tj. o około 1,5 tys. mniej niż dzień wcześniej. Od dziś w tym kraju zaostrzono ograniczenia.
- Premier Francji Jean Castex oświadczył, że nie wyklucza wprowadzenia ścisłej kwarantanny w regionach najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa.
- Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w trybie stacjonarnym pracuje ponad 47 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, co stanowi 97,76 proc. wszystkich placówek. W 821 ośrodkach wprowadzono tryb mieszany, a w 264 nauczanie odbywa się zdalnie.
- Hiszpanie protestują. W Madrycie mieszkańcy manifestowali sprzeciw rządowi premiera Sancheza, oskarżając go o rażące błędy w zarządzaniu koronakryzysem. Demonstranci na ponad trzy godziny sparaliżowali samochodami komunikację w stolicy kraju.
- Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił wprowadzenie w Anglii trzech stopni restrykcji koronawirusowych w zależności od liczby zakażeń. Najwyższy trzeci stopień będzie od środy obowiązywał w regionie Liverpoolu.
Po całodziennych debatach rząd Czech podjął w poniedziałek decyzję o zamknięciu od czwartku szkół podstawowych, a także restauracji, barów i klubów. Zakazano też spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Nauka w szkołach ma być wznowiona 1 listopada.
Pozostałe ograniczenia będą obowiązywać do 3 listopada.
W związku z dodatnim wynikiem testu na COVID-19 u jednego z księży parafii św. Alojzego Orione przy ul. Lindleya w Warszawie, msze św. będą odprawiane przy zamkniętym kościele i transmitowane przez internet - poinformowała w na swojej stronie internetowej parafia.
Zapowiedziano, że nieczynna będzie również kancelaria parafialna.
W Irlandii w ciągu ostatniej doby wykryto 825 zakażeń koronawirusem, co jest drugą najwyższą liczbą od końca kwietnia i zarejestrowano jeden zgon z powodu Covid-19 - podało w poniedziałek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.
Aktualny bilans epidemii w Irlandii to 43 531 zachorowań i 1827 ofiar śmiertelnych.
"Otrzymaliśmy smutną wiadomość, że odszedł od nas nasz Uczeń i Kolega, Michał" - poinformował w poniedziałek wieczorem Zespół Szkół numer 30 w Bydgoszczy. "Naprawdę proszę, byśmy byli odpowiedzialni" - zaapelował w mediach społecznościowych Rafał Bruski, prezydent Budgoszczy. 20-latek był zarażony koronawirusem.
Coraz więcej zakażeń koronawirusem w Szpitalu Miejskim imienia świętej Trójcy w Płocku. Oddział wewnętrzny lecznicy wciąż nie przyjmuje pacjentów.
Dodatni wynik testu na Covid-19 mają kolejne dwie osoby z personelu medycznego. Problemy na oddziale internistycznym są też w innej lecznicy w Płocku - w Szpitalu Wojewódzkim.
Tamtejszy oddział pracuje w ograniczonym zakresie. 9 osób z personelu wciąż jest w izolacji po wykryciu u nich koronawirusa.
Podczas ostatniej doby w Hiszpanii potwierdzono ponad 9,2 tys. infekcji koronawirusem - przekazało ministerstwo zdrowia tego kraju. Z kolei w Portugalii krajowe służby medyczne zanotowały w tym czasie ponad 1,2 tys. zakażeń.
Z poniedziałkowych szacunków resortu zdrowia Hiszpanii wynika, że od piątku zakaziło się SARS-CoV-2 ponad 27,8 tys. osób, co daje średnio na dobę ponad 9,3 tys. zakażeń. W sumie służby medyczne zanotowały w tym kraju już 888 968 infekcji.
W Portugalii od pięciu dni liczba dobowych zakażeń utrzymuje się na poziomie przekraczającym 1000 przypadków. Podczas ostatnich 24 godzin zanotowano tam 1249 nowych infekcji oraz 14 zgonów.
W sumie do poniedziałkowego wieczora portugalskie służby medyczne zanotowały 2094 ofiary śmiertelne koronawirusa, a także 87 913 zakażenia.
W poniedziałek rząd Antonia Costy potwierdził, że wraz z nasileniem się epidemii w najbliższych dniach rozważa wprowadzenie nowych restrykcji sanitarnych na terenie całego kraju.
Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który był hospitalizowany z powodu Covid-19, został w poniedziałek wypisany ze szpitala - poinformowało jego biuro prasowe. Podkreśliło, że jego stan zdrowia się poprawił.
W ciągu ostatniej doby we Francji odnotowano 8505 nowych zakażeń koronawirusem, a 95 osób zmarło - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju, zwiększając ogólny bilans infekcji we Francji do 743 479, a ofiar śmiertelnych - do 32 825.
W sanktuarium w Fatimie, w środkowej Portugalii, rozpoczęły się wieczorem uroczystości 103. rocznicy zakończenia objawień maryjnych. Po raz pierwszy od czasu wybuchu epidemii koronawirusa władze tego miejsca kultu wprowadziły limit dozwolonej liczby pielgrzymów.
Jak poinformował rektor fatimskiego sanktuarium ks. Carlos Cabecinhas, decyzję o ograniczeniu liczby wiernych do 6 tys. osób podjęto we współpracy z krajowymi służbami medycznymi.
Średnio na jednego pielgrzyma, uczestniczącego w wydarzeniu, które rozpoczęło się w poniedziałkowy wieczór i które potrwa do wtorkowego popołudnia, przypada około 8 m kw. Miejsca dla pielgrzymów zostały oznaczone białymi okręgami.
Kryzys koronawirusowy przetestował spójność Unii Europejskiej, niektóre regiony zostały nim dotknięte bardziej, ale Europa zadziałała - oceniła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Jak zapewniła, unijny instrument wsparcia odbudowy da państwom członkowskim szansę na przełamanie kryzysu.
Rząd chce uniknąć tłumów na cmentarzach we Wszystkich Świętych. Rozważane jest wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy na początku listopada - mówi rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.
Selekcjoner reprezentacji Czech Jaroslav Silhavy oraz jeden piłkarz tej drużyny mieli pozytywne wyniki badań na koronawirusa. Środowy mecz na wyjeździe ze Szkocją w Lidze Narodów ma się odbyć zgodnie z planem, a w Glasgow zespół poprowadzi asystent Jiri Chytry.
Obaj zakażeni zostali skierowani na kwarantannę. Silhavy nie ma żadnych objawów, szczegółów dotyczących zawodnika, w tym jego nazwiska, nie podano.
Pracujemy nad systemem odpowiedzialności za błędy medyczne. Konsultujemy go ze środowiskiem lekarzy i z Ministerstwem Sprawiedliwości, które odpowiada za zmiany w tym zakresie - powiedział w rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zapewnił, że "taki system nie tylko dla młodych medyków, ale dla wszystkich lekarzy powstanie w niedługim czasie".
Kryzys koronawirusowy przetestował spójność Unii Europejskiej, niektóre regiony zostały nim dotknięte bardziej, ale Europa zadziałała - oceniła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Jak zapewniła, unijny instrument wsparcia odbudowy da państwom członkowskim szansę na przełamanie kryzysu.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej wzięła udział w debacie nad pierwszą edycją "Unijnego barometru regionalnego i lokalnego", która odbyła się w Europejskim Komitecie Regionów. To organ doradczy UE, w skład którego wchodzą samorządowcy z państw unijnych.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Gdańsku apeluje do osób, które przeszły zakażenie koronawirusem o oddawanie osocza. Cenny płyn od ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które stosuje się w leczeniu chorych na Covid-19.
Dawcami mogą zostać osoby, które w ostatnim czasie przebyły objawowo lub bezobjawowo infekcję SARS-CoV-2. Zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK w Gdańsku, lek. Anna Jaźwińska-Curyłło przyznaje, że ozdrowieńców chętnych do oddania osocza nie brakuje. Niestety, wielu z nich dyskwalifikują choroby współistniejące.
Włoskie Ministerstwo Zdrowia postanowiło, że osoby bezobjawowe z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa muszą przejść 10-dniową kwarantannę i przedstawić negatywny wynik badania. Tym samym skrócono czas ich izolacji.
Póki co sytuacja jest w pewnym sensie pod kontrolą. Według moich informacji ani łózek ani respiratorów nie powinno zabraknąć - przekonywał na antenie RMF FM wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha. W rozmowie z Marcinem Zaborskim przyznał, że obawia się jedynie o to, że - jeżeli pandemia będzie się rozwijać - może zabraknąć personelu medycznego, do obsługi respiratorów i leczenia pacjentów.
Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na tanie laptopy w czasie pandemii Covid-19 spowodował opóźnienia w ich dostawach do szkół w USA. W rywalizacji szkół o ten sprzęt wygrywają te bogatsze, co pogłębia nierówności w dostępie do nauki - pisze dziennik "New York Times".
Personel zakładów gastronomicznych w niemieckim kraju związkowym Hesja będzie mógł legitymować gości w razie podejrzenia, że podali fałszywą tożsamość, wpisując się na listę prowadzoną na potrzeby ewentualnej rekonstrukcji łańcucha zakażeń koronawirusowych - poinformowały tamtejsze władze.
W piłkarskiej kadrze Gwinei wykryto szereg przypadków zakażenia koronawirusem, w związku z czym odwołano zaplanowane na wtorek towarzyskie spotkanie z Gambią w Portugalii. Według mediów jednym z zarażonych jest zawodnik Liverpoolu Naby Keita.
14. Festiwal Pięciu Smaków odbędzie się w całości online. Rozpocznie się 25 listopada i potrwa do 6 grudnia. Aktualny program festiwalu i wydarzeń mu towarzyszących zostanie ogłoszony 29 października.
14. Festiwal Pięciu Smaków odbywa się w roku, który przyniósł ze sobą wiele wyzwań. Chcemy na nie odpowiedzieć odpowiedzialnie i zadbać równocześnie o najwyższą jakość naszych propozycji oraz bezpieczeństwo widzów i wszystkich osób zaangażowanych w festiwalowe działania - napisali organizatorzy imprezy.
Jak wyjaśnili, z uwagi na sytuacje epidemiologiczną podjęli decyzję o tym, że "festiwal obędzie się wyłącznie w Internecie, a czas jego trwania wydłuży się o kilka dni".
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 13 972 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 50 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował po południu brytyjski rząd.
Pomimo stanu alarmowego, ogłoszonego w piątek przez rząd Hiszpanii z powodu pandemii Covid-19, ulice Madrytu w długi weekend, w związku z obchodzonym 12 października świętem upamiętniającym odkrycie Ameryki, były pełne ludzi.
Wielu mieszkańców stolicy zwykle wyjeżdża w tym czasie poza miasto. Jednak w tym roku, po ogłoszeniu stanu alarmowego, policja kontrolowała drogi wjazdowe i wyjazdowe z Madrytu, zatrzymywała samochody i sprawdzała powody podróżowania. Nie jest możliwe opuszczenie miasta bez uzasadnionego powodu, wymienionego w przepisach.
To już nie jest sytuacja kryzysowa. To jest wojna - mówią przedstawiciele małopolskich szpitali powiatowych. W wielu miejsca na tak zwanych "oddziałach covidowych" skończyły się po kilku godzinach od otwarcia.
Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił wprowadzenie w Anglii trzech stopni restrykcji koronawirusowych w zależności od liczby zakażeń. Najwyższy trzeci stopień będzie od środy obowiązywał w regionie Liverpoolu.
Pierwszy stopień oznacza średnie restrykcje, czyli takie, które obecnie obowiązują na większości terytorium Anglii - tzn. zakaz spotykania się w grupach większych niż sześć osób oraz nakaz zamykania pubów, barów i restauracji o godz. 22.
Od wtorku przez tydzień, do 19 października, policjanci i inspektorzy MPK znowu będą kontrolować w tramwajach i autobusach stosowanie się do obowiązku zakrywania ust i nosa. To odpowiedź na apele pasażerów - podało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.
MPK o konieczności noszenia maseczek przypomina wyświetlając informacje na monitorach zamontowanych w pojazdach (w tramwajach, które nie są w nie wyposażone, zostały zamontowane specjalne naklejki przy drzwiach) i emitując głosowe komunikaty.
U dziesięciu z 53 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Poniatowie w gm. Sulejów (Łódzkie) testy potwierdziły obecność koronawirusa. Pracownicy placówki zdecydowali, że kwarantannę spędzą na jej terenie, zajmując się swoimi podopiecznymi.
W czasie epidemii Covid-19 na Półwyspie Iberyjskim przybywa inicjatyw na pustoszejącej dotychczas prowincji: gdzieniegdzie otwierane są zamknięte przed laty szkoły i ośrodki kultury, a liczba chętnych do życia w interiorze rośnie.
Dziennik "El Mundo" informował, że możliwość pracy zdalnej w czasie pandemii skłania wiele osób do powrotu w rodzinne strony i stymuluje wzrost liczby dzieci na hiszpańskiej prowincji.
Wydawany w północno-zachodniej Hiszpanii dziennik “El Correo de Zamora" zauważył, że epidemia odrodziła życie na wsiach. Gazeta poinformowała o “małym cudzie w gminie Arrabalde", gdzie cztery lata temu z powodu braku dzieci zamknięto jedyną szkołę.
Dotychczas w wyludniającej się prowincji Zamora zamykana szkoła była zamykana na dobre (...). Tymczasem wraz z pandemią przybyło dzieci oraz nadziei dla Arrabalde - napisał hiszpański dziennik.
39 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 4619 nowych zakażeń koronawirusem - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Liczba zgonów wzrosła o 13 w porównaniu z niedzielą, zanotowano o 800 infekcji mniej. Bilans zmarłych to 36205.
Wykonano w ciągu jednego dnia 85 tys. testów, mniej o prawie 20 tys. niż dobę wcześniej.
W szpitalach przebywa ponad 4800 chorych na Covid-19, w tym 452 na oddziałach intensywnej terapii. Przybyło tam 32 pacjentów.
Nie zgłaszano dotąd w Podlaskiem uwag na zbyt długi czas oczekiwania na karetkę pogotowia - poinformował urząd marszałkowski w Białymstoku. Samorząd województwa nadzoruje stacje pogotowia w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.
Pogotowie w Białymstoku nie prowadzi statystyk, jak długo trzeba czekać na karetkę tzw. covidową. W stacji w Suwałkach ten czas waha się od 15-45 minut, w Łomży jest to 20-30 minut - podał urząd marszałkowski powołując się na dane z tych stacji. Zaznaczono, że te czasy mogą się wydłużać do kilku godzin i jest to zależne od liczby pacjentów z COVID-19, których trzeba przewieźć, od dystansu, jaki karetka ma pokonać i czasu potrzebnego na każdorazową dezynfekcję karetki.
Zamknięcie gospodarki odbyłoby się ze szkodą dla setek tysięcy miejsc pracy, życia ludzi, możliwości finansowych państwa polskiego - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że potrzebujemy wprowadzenia restrykcji i zakazów w czasie walki z koronawirusem, ale w takim zakresie, który nie doprowadzi albo doprowadzi w niewielkim stopniu do zamknięcia gospodarki.
W związku z rosprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa planowe przyjęcia wstrzymał szpital św. Barbary w Sosnowcu. To jedna z największych placówek zdrowotnych w województwie śląskim.
Nadal przyjmowani są jednak pacjenci onkologiczni oraz ci, którzy realizują programy lekowe. Na pomoc mogą też liczyć chorzy, którzy wymagają zabiegów w trybie pilnym.
W szpitalu św. Barbary w ostatnich dniach pojawiło się ognisko koronawirusa. 9 przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono na oddziale neurochirurgii. Wsytrzymano przyjęcia i wypisy.
Z powodu zakażeń ograniczona jest także działalność Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Pacjentów nie przyjmują na razie oddziały: psychiatryczny, chirurgii urazowo-prtopedycznej, onkologicznej i rekonstrukcyjnej oraz zakład rehabilitacji. Tymczasowe wstrzymanie przyjęć dotyczy również Oddziału Pediatryczno-Alergologicznego, w którym brakuje łóżek do izolacji pacjentów.
Na południu Małopolski nie ma już łóżek dla pacjentów zarażonych koronawirusem na tak zwanych oddziałach covidowych. Sytuacja ma miejsce, mimo że niektóre z tych oddziałów otwarto dopiero dzisiaj. Wszystkie łóżka zostały zapełnione w ciągu zaledwie kilku godzin.
Szpital w Zakopanem zgodnie z decyzja wojewody otworzył dzisiaj oddział covidowy, na którym jest 21 łóżek. Na oddziale przebywa już 23 chorych. Dwie osoby znajdują się na OIOM-ie, a trzy czekają na przyjęcie.
Szpital w Nowym targu powiększył dzisiaj liczbę łóżek dla zakażonych do 53, ale przyjął już 56 chorych.
W Limanowej natomiast jest 26 miejsc dla chorych na Covid-19. Wszystkie są już zajęte, a kolejnych 11 pacjentów czeka na przewiezienie do innych szpitali.
W Nowym Sączu także wszystkie 44 łóżka są zajęte. Dyrekcja szpitala otrzymała decyzje o zwiększeniu tej liczby o kolejne 32. Jeszcze ich nie ma, a już czeka na nie 10- chorych.
Wojewoda Małopolski, Łukasz Kmita, ogłosił dziś, że dostępnych będzie więcej łóżek dla chorych z Covid-19.
Polska Grupa Górnicza zaostrzyła środki przeciwdziałające szerzeniu się pandemii w spółce. Częściej mają być dezynfekowane pomieszczenia, Szczególnie takie, w których gromadzi się większa liczba osób.
Powrót do pracy po nieobecności, jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko, że pracownik może być zakażony, poprzedzone jest wykonaniem testu na obecność koronawirusa. Pracownicy mają także obowiązek zakrywania nosa i ust wszędzie, gdzie jest to możliwe w czasie przemieszczania się lub przebywania poza stałym stanowiskiem pracy.
Obecnie w PGG choruje 88- osób na ponad 40-ści tysięcy zatrudnionych. Najwięcej, bo 35 zakażonych jest w kopalni Mysłowice Wesoła. Ponad 200 pracowników spółki przebywa na kwarantannie.
Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się pilnych zmian w edukacji i zapewnienia bezpieczeństwa uczniów, rodziców i nauczycieli. "Rząd nie przedstawił żadnej strategii dotyczącej ochrony zdrowia czterech i pół milionów uczniów i sześciuset tysięcy nauczycieli i pracowników" - alarmuje związek.
31-letni nauczyciel, poeta i dziennikarz z Zawiercia zmarł w sobotę na Covid-19 w szpitalu w Tychach. Według Onetu mężczyzna nie miał chorób współistniejących. Urząd gminy Oborowo poinformował także w niedzielę o śmierci pedagog ze Szkoły Podstawowej w Osieku nad Wisłą.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało, że zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów, w poniedziałek w trybie stacjonarnym pracowało ponad 47 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Oznacza to prawie 100 procent placówek pracujących w tradycyjny sposób (97,76 proc.)