Na sześć godzin przed zapowiadanym wejściem w życie, w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od soboty 20 marca do 9 kwietnia zamknięte będą m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych, kina, baseny, sauny, solaria.

Chodzi o rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dokument opublikowano ok. godz. 18 w Dzienniku Ustaw. Wskazane obostrzenia będą obowiązywać od soboty 20 marca do 9 kwietnia.

Z rozporządzenia wynika, że od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały takie same obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Do tej pory ograniczone były do czterech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego.

Długa lista zamkniętych miejsc

Swoją działalność muszą zawiesić hotele. Do 9 kwietnia prowadzenie usług hotelarskich jest zabronione z wyjątkiem m.in. działalności hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych, działalności hoteli dla osób wykonujących zawód medyczny, dla członków załogi statku powietrznego, dla kierowców wykonujących transport drogowy, dla członków obsady pociągu, dla gości będących kontrolerami Najwyższej Izby Kontroli, czy dla dziennikarzy w związku z wykonywaniem zawodu.

W ograniczonym zakresie będą musiały działać też galerie handlowe. Czynne będą w nich m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne, sprzedające usługi telekomunikacyjne i sklepy z artykułami budowlanymi. W galeriach nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, szewskie i pralnie. 

Działalność gastronomiczna, polegająca na przygotowaniu i podawaniu posiłków, będzie możliwa wyłącznie w przypadku realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub w dostawie. Gastronomia będzie też mogła serwować posiłki i napoje w pociągach objętych obowiązkową rezerwacją miejsc po zajęciu miejsca siedzącego przez pasażera.

Osoby przebywające na targowisku, według rozporządzenia, będą zobowiązane nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Ten sam wymóg jest konieczny również m.in. na w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni powyżej 2000 m2 i na stacjach paliw.

Z rozporządzenia wynika, że zamknięte będą teatry, muzea, galerie sztuki. Organizacja wydarzeń z udziałem publiczności nie będzie możliwa. Możliwa będzie jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Udostępnianie zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, będzie jednak możliwe. Dopuszczono również zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.

Zamknięte będą również kina. Zakazane będą też projekcje w domach i ośrodkach kultury.

Od soboty nieczynne będą również baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Nie mogą działać również wesołe miasteczka i parki rozrywki.

Z kolei obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Do 9 kwietnia wprowadza się zakaz prowadzenia takiej działalności jak prowadzenie dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Wprowadza się też zakaz działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych oraz kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych.

Z kolei prowadzenie takiej działalności jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania będzie możliwe pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Co może działać?

Do 9 kwietnia prowadzenie przez przewoźnika lotniczego działalności związanej z przewozem pasażerskim jest możliwe pod warunkiem zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego i dezynfekcji statku powietrznego. Ponadto pasażerowie będą musieli wypełniać karty lokalizacyjne.

Prowadzenie przez przedsiębiorców działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi oraz związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie.

W sklepach, obiektach usługowych i na pocztach będzie mogła przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m2 w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 m2, lub 1 osoba na 15 m2 w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 m2.

Działać mogą biblioteki. W pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywać jednocześnie będzie mogła nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy.

Dopuszczona rehabilitacja

Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym i różnego rodzaju turnusach tego typu będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Podobnie jest w przypadku leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Negatywny wynik testu będzie też warunkiem przyjęcia do hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej.

Z rozporządzenia wynika też, że kierownicy urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym "polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury."

Dopuszczono zgromadzenia w kościołach. W budynkach i innych obiektach kultu religijnego przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, może znajdować się nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny. Niezbędne są też maseczki zasłaniające usta i nos.

Utrzymano nakaz noszenia maseczek w większości lokalizacji: w miejscach ogólnodostępnych czy w budynkach użyteczności publicznej.

Przepisy dotyczące kwarantanny

Według nowych przepisów, do 9 kwietnia wprowadza się obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 10 dni dla osób przekraczających granicę statkami powietrznymi, transportem kolejowym, pojazdem samochodowym w tym m.in. pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym.

Kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych przez załogi statków powietrznych, rybaków, kierowców wykonujących przewozy w ruchu międzynarodowym powracających do Polski lub jadących przez Polskę tranzytem. Kwarantanny nie stosuje się też wobec załóg pociągów.