"Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny" - powiedział w stolicy Korei Południowej Seulu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Bundeswehra poszukuje około 50 rezerwistów do pomocy w szkoleniu ukraińskich żołnierzy - wynika z prośby Dowództwa Operacyjnego skierowanej do Związku Rezerwistów. "Nie wysyłamy broni na Ukrainę, ponieważ chcemy uniknąć eskalacji konfliktu" - powiedział minister obrony Węgier Kristof Szalay-Bobrovniczky. Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. "Ukraina otrzymuje pozytywne sygnały z Polski na temat przekazania jej myśliwców F-16" - oświadczył szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak. Wydarzenia związane z 341. dniem rosyjskiej agresji zbieraliśmy w naszej relacji z 30.01.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:45

Rośnie liczba Polaków o opiniach zbieżnych z rosyjską propagandą, szczególnie w kwestii postaw dotyczących Rosji i wojny w Ukrainie - wynika z raportu opublikowanego przez Warsaw Enterprise Institute. "Wojna nie toczy się tylko na polu bitwy, ale także w ludzkich umysłach" - wskazują eksperci.

23:21

Z portu North Charleston w Karolinie Południowej w ubiegłym tygodniu wyruszyła pierwsza partia 60 bojowych wozów piechoty Bradley - poinformowało dowództwo sił transportowych USA (TRANSCOM). Waszyngton zapowiedział przekazanie łącznie 109 takich pojazdów.

"Dostarczając tę pierwszą przesyłkę Bradley Fighting Vehicles, sprawność logistyczna TRANSCOM pozostaje na pełnym widoku" - oznajmiła na Twitterze szefowa jednostki, gen. Jacqueline Van Ovost.

Jak podano w komunikacie, 60 wozów M2A2 odpłynęły z portu w North Charleston w ubiegłym tygodniu i drogą morską zostaną przetransportowane do Europy. Od drugiego tygodnia stycznia w niemieckim Grafenwoehr trwa szkolenie ukraińskich sił z użycia wozów i połączonych operacji wojskowych. 

"Mamy nadzieję, że to zwiększy ich [Ukraińców] zdolności do czynienia postępów na polu walki i odzyskania utraconych terenów, dzięki sprzętowi, który dorównuje lub przewyższa to, co mają Rosjanie" - powiedziała ppłk sił lądowych Rebecca D'Angelo.

W ramach trzech ostatnich pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy wartych prawie 6 mld dolarów USA zadeklarowały przekazanie Ukrainie m.in. 109 wozów Bradley, 90 kołowych transporterów opancerzonych Stryker i 31 czołgów M1A2 Abrams.

22:29

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie.

Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

22:19

Premier Danii Mette Frederiksen, która odwiedziła Mikołajów w południowej Ukrainie, na wspólnej konferencji z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oświadczyła, że "jest otwarta" na przekazanie Kijowowi również czołgów Leopard 2.

Rząd Danii w połowie stycznia ogłosił w czwartek przekazanie Ukrainie 19 francuskich samobieżnych armatohaubic Caesar.

22:01

Ukraina planuje w 2023 roku przeznaczyć 550 mln dolarów na drony - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez agencję Reutera.

Z ukraińskimi producentami podpisano już 16 umów na dostawy - powiedział szef ukraińskiego resortu obrony.

W wojnie, którą 11 miesięcy temu rozpętała Rosja, najeżdżając sąsiednią Ukrainę, siły zbrojne obu państw wykorzystują szeroki wachlarz bezzałogowych statków powietrznych do celów rozpoznawczych i bojowych - napisała agencja Reutera.

21:45

Dziś doszło do spotkania premiera Izraela Benjamina Netanjahu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że rozmawiał z szefem izraelskiego rządu m.in. o powstrzymywaniu Iranu przed osiągnięciem broni jądrowej, a także pogłębieniu "destabilizujących działań" reżimu w regionie i poza nim, wskazując na dostawy broni dla Rosji.

Tak jak Iran od dawna wspiera terrorystów, którzy atakują Izraelczyków i innych, teraz dostarcza drony, których Rosja używa, by zabijać niewinnych ukraińskich cywilów. W zamian Rosja dostarcza zaawansowaną broń Iranowi. To więc działa w obie strony - mówił Blinken. 

21:35

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył podczas wizyty w stolicy Chile, że kraj ten  jest "pożądanym partnerem" dla jego kraju w dążeniu do konsolidacji niezależności od rosyjskiego gazu i ropy naftowej.

21:28

Bundeswehra poszukuje około 50 rezerwistów do pomocy w szkoleniu ukraińskich żołnierzy - wynika z prośby Dowództwa Operacyjnego skierowanej do Związku Rezerwistów, o którym pisze portal tygodnika "Spiegel".

21:19

Nie wysyłamy broni na Ukrainę, ponieważ chcemy uniknąć eskalacji konfliktu. Pod tym względem zgadzamy się Austrią, która jest państwem neutralnym - powiedział minister obrony Węgier Kristof Szalay-Bobrovniczky po spotkaniu ze swoją austriacką odpowiedniczką Klaudią Tanner w Budapeszcie.

21:11

Gościem Porannej rozmowy w RMF FM będzie poseł Ryszard Galla. Z jedynym przedstawicielem mniejszości niemieckiej w Sejmie porozmawiamy m.in.o polityce niemieckiej - jak ocenia postawę kanclerza Olafa Scholza w sprawie wsparcia dla Ukrainy? Dlaczego Berlin pod rządami SPD przestał odgrywać wiodącą rolę w polityce europejskiej?

Zapraszamy tuż po godzinie 8:00 do RMF FM, internetowego Radia RMF24, na RMF24.pl, na interia.pl oraz do naszych mediów społecznościowych!

21:02

Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny - powiedział w stolicy Korei Południowej Seulu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Wsparcie militarne dzisiaj umożliwia osiągnięcie porozumienia pokojowego jutro - dodał Norweg. Paradoks polega więc na tym, że tak naprawdę wsparcie militarne dla Ukrainy jest najlepszą drogą do osiągnięcia pokojowego, wynegocjowanego rozwiązania - spuentował.

20:57

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że Brytyjskie Siły Zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

20:52

Międzynarodowy Komitet Olimpijski odrzucił ostrą krytykę ze strony ukraińskich urzędników. Oskarżyli oni MKOL o propagowanie wojny w związku otwarciem przed sportowcami z Rosji i Białorusi możliwości zakwalifikowania się do igrzysk olimpijskich w Paryżu.

20:43

Szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto oświadczył, że Finlandia podtrzymuje swoje stanowisko z wiosny 2022 roku o wspólnej akcesji do NATO ze Szwecją. Podobne zdanie wyraził w mediach prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

20:26

Wyroki 8 i 10 lat więzienia otrzymali agenci, którzy przekazywali Rosjanom informacje o pozycjach ukraińskiego wojska w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

"Przestępcy zbierali i przekazywali agresorowi informacje wywiadowcze na temat lokalizacji i ruchu jednostek armii ukraińskiej na terenach frontowych obwodu donieckiego. Interesowały ich przede wszystkim pozycje ukraińskich obrońców w Słowiańsku i Kramatorsku. Ponadto przekazywali przeciwnikowi lokalizacje i informacje o stanie technicznym obiektów infrastruktury krytycznej w regionie, a Rosjanie wykorzystywali te informacje do przeprowadzania celnych ataków rakietowych na ukraińskie miasta" - napisała SBU.

Funkcjonariusze SBU zatrzymali obu przestępców w marcu i październiku ubiegłego roku w obwodzie donieckim

19:58

Kraje Ameryki Łacińskiej nie chcą przekazywać broni Ukrainie i odrzucają w tej kwestii zarówno propozycje Stanów Zjednoczonych, jak i namowy kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który odbywa podróż po Argentynie, Chile i Brazylii - podaje agencja Reutera.

Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador, tak jak wcześniej przywódcy Kolumbii i Brazylii, odrzucił propozycję przekazania rosyjskiej broni Ukrainie, jaką złożyły mu USA, które obiecały zastąpić to uzbrojenie sprzętem amerykańskim - pisze ukraiński portal Militarnyj.

19:40

Około 30 proc. terytorium Ukrainy jest pokryte minami i materiałami wybuchowymi, a nieusunięcie ich może wywołać "efekt domina" w Europie i Afryce - powiedziała deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Łesia Wasylenko w wystąpieniu skierowanym do Rady Europy, zrelacjonowanym przez ukraiński parlament na Twitterze.

Wasylenko, która jest członkiem stałej delegacji ukraińskiej Rady Najwyższej do tej instytucji, powiedziała, że miny są na polach uprawnych, w lasach, a także w miastach i wsiach.

Największe zagrożenie jest na terytoriach wyzwolonych spod okupacji - powiedziała Wasylenko. Dodała, że do szpitali codziennie przyjmowani są pacjenci z ranami od materiałów wybuchowych, a dużą część poszkodowanych stanowią dzieci.

19:27

Chcemy włączyć całą Unię Europejską do pomocy Ukrainie, by łagodzić skutki, jakie ponoszą rolnicy z krajów przygranicznych w związku z importem ukraińskich produktów rolno-spożywczych - zadeklarował w Brukseli wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi RP, Henryk Kowalczyk.

18:24

Francja i Australia zgodziły się na współpracę przy produkcji 155-milimetrowych pocisków dla Ukrainy - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

Francuski minister obrony Sebastien Lecornu powiedział po spotkaniu ze swoim australijskim odpowiednikiem Richardem Marlesem, że Francja i Australia zgodziły się na współpracę w celu wyprodukowania "kilku tysięcy" 155-milimetrowych pocisków dla Ukrainy - napisała agencja.

Marles dodał, że "wielomilionowy projekt" wpisuje się we wsparcie, jakiego Francja i Australia udzielają Ukrainie, aby "zapewnić, że Ukraina będzie w stanie przetrwać ten konflikt i zakończyć go na własnych warunkach". 

17:51

Rosyjskie ośrodki propagandowe wykorzystują fałszywe tezy o rzekomych przygotowaniach armii krajów Europy do inwazji na Federację Rosyjską do uwiarygodniania zasadności wojny Rosji przeciwko Ukrainie - ocenił  pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Żaryn napisał w poniedziałek na Twitterze, że realizująca cele wojny informacyjnej Kremla agencja RIA Novosti opublikowała tekst Wiktorii Nikiforowej, która przekonuje, że zdobycie Sołedaru przez armię rosyjską i "szereg innych zwycięstw" zmusza Zachód do wyboru: albo kapitulacja, albo zaangażowanie się w konflikt zbrojny z Federacją Rosyjską. 



17:03

Grupa prorosyjskich aktywistów z Niemiec przekazała 500 euro na zakup sprzętu łączności dla jednej z dywizji rosyjskiego wojska walczącej na Ukrainie - informuje w poniedziałek agencja Reutera. Liderzy tego środowiska to osoby, które wcześniej prowadziły kampanię domagającą się od niemieckiego rządu zaprzestania dostarczania broni Ukrainie.

"Przekazaliśmy 500 euro dla 42. dywizji strzelców zmotoryzowanych Federacji Rosyjskiej na zakup radia, słuchawek i radiotelefonów" - brzmiała treść wiadomości wysłanej w październiku 2022 r. przez Jelenę Kołbasnikową na prywatnej grupie na WhatsAppie.

Pochodząca z Ukrainy i mieszkająca w Niemczech Kołbasnikowa i jej mąż Max Schlund to jedni z liderów organizowanych po agresji Rosji na Ukrainę protestów w Kolonii, podczas których żądano od niemieckiego rządu zaprzestania przekazywania broni Ukrainie. 


16:08

Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest promotorem wojny, morderstw i destrukcji - napisał w poniedziałek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. 

"MKOI przygląda się z przyjemnością niszczeniu Ukrainy przez Rosję, oferuje Rosji platformę do promocji ludobójstwa i zachęca do popełniania kolejnych zabójstw" - napisał Podolak.

15:19

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba ponownie skrytykował plany dopuszczenia do udziału w olimpiadzie w Paryżu w 2024 r. sportowców z Rosji. "Większość rosyjskich medalistów ostatnich igrzysk reprezentowała armię, która zabija Ukraińców w prowadzonej przez Rosję wojnie" – oświadczył.

„Rosja zdobyła 71 medali na igrzyskach olimpijskich w Tokio. 45 z nich zdobyli sportowcy, którzy byli jednocześnie członkami Centralnego Klubu Sportowego Armii Rosyjskiej” – napisał Kułeba na Twitterze.

„Armia ta dopuszcza się okrucieństw, zabija, gwałci i grabi. To właśnie ją ignoranci MKOl chcą umieścić pod białą flagą, która pozwala Rosjanom na rywalizację” – podkreślił ukraiński minister.

Pomimo wielokrotnych apeli Ukrainy o zakazanie rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału w igrzyskach w Paryżu w 2024 roku, Międzynarodowy Komitet Olimpijski zapowiedział w ub. tygodniu, że "bada" możliwość dopuszczenia ich do udziału pod neutralną flagą.

14:40

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Danii Mette Frederiksen odwiedzili w poniedziałek rannych żołnierzy w szpitalu w Mikołajowie. Latem ubiegłego roku Dania zadeklarowała swój udział w odbudowie tego portowego miasta na południu Ukrainy.

Prezydent podziękował Danii za pomoc okazywaną Ukrainie, w tym konkretnie miastu Mikołajów, które od początku wojny jest ostrzeliwane przez rosyjską armię i poniosło duże straty.

Na załączonym nagraniu widać m.in. zniszczone przez rosyjskie rakiety i drony zbiorniki na ropę naftową.

14:33

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović powiedział, że jest przeciwny wysyłaniu Ukrainie jakiejkolwiek broni, ponieważ - jego zdaniem - to jedynie przedłuża wojnę z Rosją.

"Jaki jest tego cel? Rozpad Rosji, zmiana tamtejszej władzy? Mówi się nawet o rozczłonkowaniu Rosji; to szaleństwo" - oświadczył chorwacki prezydent, komentując plan wysłania Ukrainie czołgów produkcji zachodniej.

Prezydent dodał, że "Ukraińcy patologicznie nienawidzą Rosjan". "Nawet Chorwaci nie nienawidzili Serbów tak, jak tam nienawidzi się Rosjan" - stwierdził.

14:13

"Obecne warunki pogodowe mogą skomplikować użycie przez Rosję dronów kamikadze - informuje The Kyiv Independent. Według rzeczniczki dowództwa operacyjnego Południe armii Ukrainy Natalii Humeniuk - Rosjanie nie użyją dronów w ciągu dnia bo w Ukrainie wieje porywisty wiatr, sytuacja może się zmienić w nocy. 

 

13:35

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przyznał w wywiadzie dla BBC, że niedługo przed rosyjską inwazją na Ukrainę Władimir Putin groził mu atakiem rakietowym. Do tych słów odniósł się Dmitrij Pieskow. "To kłamstwo" - stwierdził rzecznik Kremla.

13:17

Pomiędzy zmasowanymi atakami rakietowymi Rosji, do których przeciwnik przygotowuje się około 10-12 dni, możliwe są pojedyncze uderzenia – powiedziała rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk. „Obecnie, nawet pomiędzy zmasowanymi atakami, gdy wszyscy już przywykliśmy, że można liczyć na pewną przerwę 10-12 dni, gdy oni się przygotowują, wróg nie śpi i zaczął terroryzować nas takimi niewielkimi atakami powietrznymi” – powiedziała Humeniuk na antenie telewizji ukraińskiej. 

Rzeczniczka zwróciła m.in. uwagę, że na Morzu Czarnym Rosja utrzymuje okręty, mogące przenosić pociski manewrujące Kalibr. Ponadto, jak wskazała Humeniuk, armia agresora wykorzystuje ataki dronami do rozpoznania i osłabienia ukraińskiej obrony powietrznej. 

12:58

Liderka współrządzącej w Niemczech partii SPD Saskia Esken nie wykluczyła jednoznacznie dostawy myśliwców dla Ukrainy. Podkreśliła, że ważne jest to, by Niemcy nie stały się stroną wojny z Rosją.

Partyjni koledzy Esken, minister obrony Boris Pistorius i kanclerz RFN Olaf Scholz, wypowiedzieli się w ostatnich dniach przeciwko dostarczeniu myśliwców Ukrainie.

12:44

Ukraina otrzymuje pozytywne sygnały z Polski na temat przekazania jej myśliwców wielozadaniowych F-16 - oświadczył szef biura (kancelarii) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.

"Działania na rzecz uzyskania myśliwców F-16 są kontynuowane. Mamy pozytywne sygnały z Polski, która gotowa jest przekazać je nam w koordynacji z NATO" - napisał na Telegramie. 

"Czołgi, myśliwce - to wspaniała ekipa, by przerobić rosyjskich wrogów na nawozy" - dodał, umieszczając przed tym zdaniem flagi Ukrainy i Polski.

12:22

Rosyjscy żołnierze dopuszczają się zbrodni wojennych w obwodzie zaporoskim; najeźdźcy wysyłają tam cywilów, by przechodzili przez pola minowe i sprawdzają w ten sposób możliwości poruszania się po zaminowanym terenie - poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

Wróg wysyła lokalnych mieszkańców, by przedostawali się na pozycje zajmowane przez ukraińskich wojskowych i przekazywali im rzekome rosyjskie propozycje negocjacji w sprawie zabrania ciał poległych żołnierzy. Jest to podstęp i cyniczne wykorzystywanie ludności cywilnej do własnych celów, ponieważ siły wroga nie zamierzają podejmować w tej sprawie żadnych rozmów - ostrzegł rządowy serwis.

11:46

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w rozmowie z Politico, że Kijów spodziewa się wkrótce otrzymać myśliwce z Zachodu. Przeciwny temu jest jednak kanclerz Niemiec Olaf Scholz - wskazuje portal.

Szmyhal oświadczył, że wie, że szkolenie ukraińskich pilotów do obsługi zachodnich myśliwców może zająć "sześć miesięcy lub dłużej", dlatego "powinno rozpocząć się od razu lub tak szybko, jak to możliwe".

11:06

Kończący się styczeń był dla Rosji najgorszym miesiącem inwazji na Ukrainę, jeśli chodzi o liczbę zabitych i rannych żołnierzy; od początku 2023 roku zginęło ponad 20 tys. najeźdźców, a łącznie z rannymi i wziętymi do niewoli straty wroga wynoszą około 60 tys. - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko.

Taki stan rzeczy jest uwarunkowany trzema głównymi czynnikami: nadejściem mrozów, co umożliwiło zwiększenie intensywności działań na froncie; dużą liczbą słabo wyszkolonych rezerwistów i więźniów z zakładów karnych, walczących w rosyjskich oddziałach oraz niewystarczającym wyposażeniem sił wroga w lekkie i średnie pojazdy opancerzone - wyjaśnił Kowałenko na Telegramie.

09:41

Mieszkańcy okupowanych miejscowości w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, są masowo deportowani do Rosji, a ich domy zajmują żołnierze agresora, przybywający na front - zaalarmował lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.


"Od kilku dni trwają masowe wywózki z Popiwki nieopodal miasta Swatowe. (Rosjanie) już zapowiedzieli mieszkańcom sąsiednich miejscowości, zwłaszcza Swatowego, że też mają przygotować się (do deportacji). Nikt nie pyta ludzi, czy chcą jechać, podobnie jak nikt nie zastanawia się, dokąd te osoby zostaną zabrane i gdzie zakwaterowane w środku zimy. Rosjanom po prostu wszystko jedno. Najważniejsze jest dla nich zwolnienie domów dla swoich żołnierzy" - napisał Hajdaj w porannych komunikatach na Telegramie.

09:30

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w Seulu władze Korei Południowej, aby zwiększyły wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Wskazał na państwa, które po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji zmieniły swoje stanowisko i zaczęły przekazywać uzbrojenie.

W stolicy Korei Południowej Stoltenberg rozpoczął wizytę w Azji, w ramach której odwiedzi również Japonię. Celem jest wzmocnienie więzi z azjatyckimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych w obliczu wojny na Ukrainie i rosnącej rywalizacji z Chinami - podała agencja Reutera.

W przemówieniu wygłoszonym w Instytucie Studiów Zaawansowanych Cheya w Seulu szef NATO podziękował Korei Południowej za przekazywanie Ukrainie nieśmiercionośnego zaopatrzenia, ale jednocześnie podkreślił "pilną potrzebę" dostaw amunicji.

09:22

Opóźnienia w dostawach zachodniego uzbrojenia i sprzętu wojskowego zdecydowały o tym, że po wyzwoleniu zachodniej części obwodu chersońskiego w listopadzie ubiegłego roku ukraińska armia nie była już w stanie przeprowadzić kolejnych operacji ofensywnych - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

08:20

Rosyjskie władze prawdopodobnie utrzymują otwartą możliwość kolejnej tury powołań rezerwistów w ramach "częściowej mobilizacji" na wojnę z Ukrainą, starając się zarazem ograniczyć niezadowolenie społeczne z tego powodu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

05:15

Ukraina uzgadnia ze swoimi sojusznikami przekazanie samolotów bojowych i rakiet dalekiego zasięgu w celu zniszczenia magazynów na tyłach armii rosyjskiej i jej punktów dowodzenia - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z kanałem CBC.

W zeszłym roku zapisałem swoje życzenia w liście do Świętego Mikołaja. Ta lista pozostaje w mocy: myśliwce, myśliwce, lotnictwo, pociski podobne do ATACMS lub coś podobnego, zdolne do ataków z dużej odległości na rosyjskie składy paliwa i amunicji, a także na stanowiska dowodzenia - powiedział Reznikow.

Dodał, że nowoczesne czołgi przekazane Ukrainie przez Kanadę i innych międzynarodowych partnerów mogą stać się punktem zwrotnym na polu walki.

Systemy HIMARS były latem punktem zwrotnym, teraz taką rolę będą pełnić czołgi, a później samoloty bojowe będą punktem zwrotnym - zaznaczył minister.

05:13

Przebywający z wizytą w Chile kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił, że jego kraj nie pozwoli, by wojna w Ukrainie przerodziła się w konflikt między Rosją a NATO.

Przyczyniliśmy się do tego, aby nie doszło do eskalacji konfliktu, ponieważ miałoby to poważne konsekwencje dla całego świata, na przykład doprowadziłoby do wojny między Rosją a państwami NATO (...) Dołożyliśmy wszelkich starań, jak dotąd nam się to udawało i nadal będziemy to robić - powiedział szef niemieckiego rządu.

Kanclerz oświadczył, że jego kraj nie przekaże Ukrainie samolotów bojowych. Przypomniał jednocześnie, że Niemcy "udzieliły (Ukrainie) wsparcia, podobnie jak inne kraje, w postaci pomocy finansowej, humanitarnej i wojskowej".

05:10

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w filmie dokumentalnym BBC, że w rozmowie telefonicznej w lutym ubiegłego roku, jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę, Władimir Putin groził mu "uderzeniem rakietowym".

W tym trzyczęściowym dokumencie, którego pierwszy odcinek będzie wyemitowany dziś wieczorem, ówczesny szef brytyjskiego rządu w "bardzo długiej" rozmowie telefonicznej z Putinem ostrzegł go, że inwazja na Ukrainę doprowadzi do zachodnich sankcji i większej liczby wojsk NATO na granicach Rosji.

Johnson próbował też powstrzymać rosyjskie działania militarne, zapewniając Putina, że Ukraina nie przystąpi do NATO "w dającej się przewidzieć przyszłości".

W pewnym momencie jakby mi zagroził i powiedział: "Boris, nie chcę cię skrzywdzić, ale z pociskiem rakietowym zajęłoby to minutę" lub coś w tym stylu - kontynuował Boris Johnson.

Myślę, że Putin, sądząc po jego bardzo zrelaksowanym tonie, który wydawał się mieć, bawił się moimi próbami skłonienia go do negocjacji - stwierdził były brytyjski premier.

05:05

Rosyjska rakieta trafiła w niedzielę w budynek mieszkalny w centrum Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy. Zabiła jedną osobę. Trzy osoby są ranne - poinformował gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Ekipy ratownicze szukają jeszcze jednej starszej kobiety.

To jest stary budynek. Czwarte piętro zostało zniszczone, a drugie i trzecie poważnie uszkodzone - stwierdził Syniehubow.