Przywrócenie części koronawirusowych obostrzeń jest już – jak wynika z nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy RMF FM – przesądzone: decyzję w tej sprawie rząd ma ogłosić w połowie tygodnia. Do wychodzenia z lockdownu szykuje się tymczasem Anglia: premier Boris Johnson przedstawił 4-etapowy plan znoszenia obostrzeń. Zakażenie koronawirusem wykryto u szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Jak zaznaczył jednak rzecznik rządu, nie ma konieczności objęcia kwarantanną Mateusza Morawieckiego. Polska przymknie południową granicę. Wjeżdżający do Polski Czesi i obywatele Słowacji będą musieli posiadać negatywny wynik testu na Covid-19. Przez cały dzień zbieraliśmy dla Was najważniejsze informacje związane z pandemią Covid-19 w Polsce i na świecie.
* O 3 890 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i śmierci 17 chorych na Covid-19 poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Aktualny bilans pandemii w naszym kraju to ponad 1,64 mln zakażeń i 42 188 ofiar śmiertelnych. O szczegółach dzisiejszego raportu ministerstwa przeczytacie TUTAJ >>>>
* Przywrócenie części koronawirusowych obostrzeń jest już - jak wynika z nieoficjalnych ustaleń dziennikarza RMF FM Krzysztofa Berendy - przesądzone: rozważane jest przede wszystkim zamknięcie stoków narciarskich. Jakie jeszcze restrykcje wchodzą w grę? PRZECZYTAJCIE >>>>
* Zdaniem prof. Roberta Flisiaka, lekarza chorób zakaźnych i członka Rady Medycznej przy premierze, moglibyśmy zrezygnować z zakrywania ust i nosa na ulicy pod warunkiem zachowywania dwumetrowego dystansu. W poniedziałkowej Porannej rozmowie w RMF FM ekspert stwierdził również m.in.: "Restauracje można byłoby otworzyć, bo łatwo je kontrolować, co do siłowni - nie wiem". Zaznaczył także, że nie ma wątpliwości co do tego, że "przyczyną listopadowego wzrostu było niefrasobliwe, dosyć luźne puszczenie dzieci do szkoły". Całą Poranną rozmowę w RMF FM znajdziecie TUTAJ >>>>
* Ponad 700 punktów szczepień w całym kraju będzie miało w tym tygodniu ograniczone dostawy szczepionek przeciw Covid-19. Punkty te - jak wyjaśnił prezes Agencji Rezerw Materiałowych - przekroczyły w zamówieniach założone limity. Więcej piszemy TUTAJ >>>>
* U szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka stwierdzono zakażenie koronawirusem. "W najbliższym czasie będę pracował w trybie zdalnym" - przekazał polityk na Twitterze. Rzecznik rządu poinformował natomiast, że "nie zaistniały przesłanki" do objęcia kwarantanną premiera Mateusza Morawieckiego. Samoizolacji poddał się natomiast minister zdrowia Adam Niedzielski. Więcej przeczytacie TUTAJ >>>>
* Polska szykuje się do przymknięcia południowych granic. Wjeżdżający do Polski Czesi i obywatele Słowacji będą musieli posiadać negatywny wynik testu na Covid-19. Więcej piszemy TUTAJ >>>>
* Anglia szykuje się do - ostrożnego, ale nieodwracalnego - wychodzenia z lockdownu: premier Boris Johnson przedstawił 4-etapowy plan znoszenia koronawirusowych obostrzeń. O szczegółach przeczytacie TUTAJ >>>>
Relacja na żywo dobiegła końca.
W tym raporcie znajdziesz najważniejsze informacje o pandemii Covid-19 w Polsce i na świecie.
Stany Zjednoczone przekroczyły w poniedziałek próg 500 tys. ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa.
Amerykanie są wstrząśnięci tak wysokim bilansem. Co piąty udokumentowany na świecie zgon na Covid-19 przypada na USA.
Pół miliona to liczba większa niż cała populacja Kansas City czy liczba osób mieszkających w granicach miejskich Atlanty. To więcej niż pomieścić można widzów na sześciu dużych amerykańskich stadionach.
To liczba bliska bilansowi ofiar śmiertelnych USA w dwóch wojnach światowych w ubiegłym wieku.
Wydolność miesięczna szczepień w Polsce sięga obecnie rzędu 2,5 mln - 3 mln. Jeśli sytuacja będzie się korzystanie rozwijała, to do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 proc. dorosłej populacji, czyli ponad 20 mln osób - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia zabrał też głos w sprawie powrotu uczniów do szkół.
Na niektórych ruchliwych ulicach Paryża od wtorku zabronione będzie spożywanie alkoholu w godzinach 11:00 - 18:00 - ogłosiła paryska policja.
Zakaz wynika z obostrzeń epidemicznych, które mają na celu zniechęcenie paryżan do zgromadzeń. Zakaz spożywania alkoholu będzie obowiązywał przez 15 dni.
Niezastosowanie się do tego obostrzenia spowoduje nałożenie grzywny w wysokości 135 euro.
Pasażerowie przylatujący do Warszawy ze strefy Schengen, którzy posiadają potwierdzenie szczepienia na koronawirusa albo negatywny wynik testu antygenowego lub RT-PCR w kierunku COVID-19 mogą zostać zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny - poinformowało w poniedziałek Lotnisko Chopina.
Lotnisko przypomina, że z kolei pasażerowie wylatujący z Warszawy mogą wykonać szybkie testy antygenowe, jak również testy RT-PCR w kierunku Covid-19.
W tym celu należy zgłosić się do punktu odpowiednio wcześniej, ponieważ odbiór wyniku testu RT-PCR możliwy jest po 24 godzinach. Wyniki wydawane będą również w Mobilnym Punkcie Pobrań zlokalizowanym przy terminalu.
Polska szykuje się do przymknięcia południowych granic.
Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki potwierdził, że przygotowywane są przepisy, zgodnie z którymi podróżni wjeżdżający do Polski z Czech i ze Słowacji będą musieli posiadać negatywny wynik testu na koronawirusa.
Zaznaczył równocześnie, że "nie będziemy przywracali kontroli granicznej w sensie prawnym: to będzie kontrola sanitarna, selektywna".
Od obowiązku posiadania ujemnego testu przewidziane mają być wyjątki: obostrzenie nie będzie dotyczyło np. pracowników transgranicznych.
Brytyjski rząd planuje powrót kibiców na stadiony w Anglii najwcześniej od 17 maja - o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna.
Plan przedstawiony dzisiaj przez premiera Borisa Johnsona przewiduje, że widzowie imprez sportowych mogliby zająć jedną czwartą miejsc na stadionach - ale nie więcej niż 10 tysięcy.
W przypadku zawodów sportowych pod dachem można byłoby zapełnić trybuny w połowie, lecz bez przekraczania granicy 1000 widzów.
Dodajmy, że inne kraje europejskie z silnymi ligami piłkarskimi - m.in. Włochy, Hiszpania, Francja i Niemcy - nie ogłosiły jeszcze planów powrotu kibiców na stadiony.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poddał się samoizolacji: to efekt wykrycia zakażenia koronawirusem u szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka.
Panowie wystąpili razem na piątkowej konferencji prasowej.
Częściowy lockdown wprowadzony został na Francuskiej Riwierze, gdzie bardzo szybko rozprzestrzenia się koronawirus - w tym także jego brytyjska odmiana.
Oprócz obowiązującej w całej Francji godziny policyjnej, która rozpoczyna się codziennie o 18:00, we wszystkich nadmorskich kurortach Lazurowego Wybrzeża wprowadzony został zakaz wychodzenia z domów i hoteli bez ważnych powodów od piątkowego wieczoru do poniedziałku.
We wszystkie dni tygodnia natomiast zamknięte mają być sklepy o powierzchni ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych - poza tymi, które sprzedają żywność.
Francuski rząd nie kryje, że jednym z celów wprowadzenia nowych obostrzeń jest zniechęcenie turystów do przyjeżdżania na Francuską Riwierę. Wszystko po to, by zapobiec pogorszeniu sytuacji epidemicznej.
Mimo wykrycia u szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka zakażenia koronawirusem "nie zaistniały przesłanki" do objęcia kwarantanną Mateusza Morawieckiego - taki komunikat przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.
Podkreślił, że w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stosowane są wszelkie zasady bezpieczeństwa sanitarnego: m.in. realizowane są spotkania zdalne, stosowane są maseczki, prowadzona jest dezynfekcja.
Anglia szykuje się do wyjścia z lockdownu: premier Boris Johnson przedstawił właśnie 4-etapowy plan znoszenia koronawirusowych obostrzeń. Zaznaczył, że wychodzenie z lockdownu musi być ostrożne - ale będzie nieodwracalne.
U szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka stwierdzono zakażenie koronawirusem.
O pozytywnym wyniku swojego testu poinformował na Twitterze sam zainteresowany.
"W związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność COVID-19 w najbliższym czasie będę pracował w trybie zdalnym. Przestrzegajmy zasad sanitarnych i szczepmy się!" - napisał Dworczyk w poście, który oznaczył hasztagiem: #SzczepimySię.