Otwarcie gospodarki nie nastąpi szybko – jak wynika z ustaleń naszych dziennikarzy, później niż zapowiadano mają być otwarte m.in. sklepy odzieżowe w galeriach handlowych, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Premier Mateusz Morawiecki powiedział także, że obecnie Polska potrzebuje działań stymulujących gospodarkę na wielu poziomach. Aktualnie w naszym kraju jest ponad 7400 zakażeń koronawirusem oraz 268 ofiar śmiertelnych. Stany Zjednoczone z kolei zanotowały nowy tragiczny rekord pandemii – zmarło ponad 2,2 tys. osób. Donald Trump ogłosił, że USA wstrzymują wpłacanie składek na rzecz Światowej Organizacji Zdrowia.
- W Polsce wykryto 7582 zakażeń koronawirusem. 286 osób zmarło, a 668 wyzdrowiało.
- Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy RMF FM, będzie opóźnienie otwarcia gospodarki. Sklepy odzieżowe w galeriach handlowych oraz zakłady fryzjerskie nie wznowią działalności od przyszłego tygodnia, ale poczekają jeszcze tydzień.
- Od poniedziałku poluzowane mają zostać za to ograniczenia dot. wstępu do sklepów. Otwarte mają zostać także parki i lasy.
- Prezydent USA Donald Trump polecił wstrzymanie wpłacania składek na Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jego zdaniem należy najpierw wyjaśnić, jaką rolę organizacja odegrała w "ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa".
- Dania stała się pierwszym kraje europejskim, który po lockdownie ponownie otwiera szkoły, żłobki i przedszkola.
- Na całym świecie zanotowano ponad 2 miliony zakażeń koronawirusem. Najwięcej w USA (ponad 600 tys.), Hiszpanii (177 tys.), we Włoszech (165 tys.), Francji (143 tys.) i w Niemczech (132 tys.). Łącznie w wyniku pandemii zmarło 127 tys. osób.
Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo powiedział, że stan zmierza w kierunku nowej normalności, a nie do powrotu do tego co było. Zapowiedział wprowadzenie nakazu zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.
W czwartek przedstawimy harmonogram dotyczący zmian w obostrzeniach, ale nie będziemy podawać konkretnych dat - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Według niego, musimy mieć możliwość przyspieszenia bądź zwalniania pewnych etapów w zależności od sytuacji epidemicznej.
Szumowski powiedział na antenie TVP info, że rząd będzie sukcesywnie proponował Polakom łagodzenie obostrzeń. "Bo inaczej poumierają inni ludzie, którzy są chorzy na zupełnie inne choroby, bo inaczej państwo się zawali, a to będzie skutkowało znowu chorobami i śmiercią ludzi. Tańczymy na linie, tańczymy na brzytwie - jak ja to mówię - pomiędzy zakażeniami Covidem, a pomiędzy tym, że musimy tę gospodarkę powolutku, w sposób bardzo ostrożny i bardzo racjonalny luzować, po to, żeby móc doczekać do szczepionki" - mówił minister zdrowia.
30 039 osób zakażonych koronawirusem zmarło dotychczas w USA - poinformował Reuters, powołując się na własne obliczenia. Łącznie na świecie wykryto ponad 2 miliony przypadków zakażenia tym patogenem, z czego w USA ponad 615 tys.
Reuters wylicza, że w środę zmarło w USA już blisko 1,6 tys. chorych na koronawirusa. Nie są to jednak wszystkie dane z tego dnia, bo niektóre stany nie podały jeszcze swojego dziennego bilansu ofiar śmiertelnych.
We wtorek - zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore - w USA na koronawirusa zmarło 2228 osób. Była to najtragiczniejsza doba od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych.
Wielka Brytania prawdopodobnie osiągnęła szczyt epidemii koronawirusa, ale nie ma jeszcze co do tego pewności, więc nie można rozważać złagodzenia wprowadzonych restrykcji - powiedział naczelny lekarz Anglii Chris Whitty.
"Uważamy, że prawdopodobnie osiągamy szczyt" - powiedział Whitty na codziennej rządowej konferencji prasowej poświęconej walce z epidemią. Zastrzegł jednak: "Nie jesteśmy jeszcze na etapie, gdy moglibyśmy spokojnie i bezpiecznie powiedzieć, że ‘szczyt już za nami i możemy już teraz zacząć myśleć o kolejnych etapach’".
Do 31 sierpnia w Niemczech będą zabronione wszelkie imprezy masowe ze względu na pandemię koronawirusa - ogłosiła kanclerz Angela Merkel. Oznacza to, że jeśli rozgrywki Bundesligi zostaną wznowione, mecze będą się toczyć przy pustych trybunach.
"Wielkie wydarzenia, które mogą odegrać istotną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa, będą zabronione do 31 sierpnia" - powiedziała Merkel po spotkaniu z szefami 16 krajów związkowych.
Premier Bawarii Markus Soeder przyznał jednak, że mecze piłkarskie będą mogły być rozgrywane, ale bez publiczności.
Aktywność NATO wobec pandemii, to szansa na podkreślenie spójności sojuszu i znaczenia więzi transatlantyckich - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który wziął udział w wideokonferencji ministrów obrony państw NATO.
"Obecnie naszym najpilniejszym wyzwaniem jest pandemia COVID-19. Aktywność NATO w tym zakresie jest szansą na podkreślenie spójności oraz wartości więzi transatlantyckich. Bardzo budujące jest to, że wzrasta liczba przykładów pomocy pomiędzy sojusznikami" - powiedział Błaszczak, cytowany na stronie MON.
Białoruska Federacja Piłkarska podjęła decyzję o przełożeniu rozpoczęcia sezonu ligowego kobiet ze względu na wzrost liczby przypadków zakażeń koronawirusem i możliwość kontaktu zawodniczek z potencjalnymi chorymi.
Rozgrywki miały wystartować w czwartek. Nie podano nowej daty ich rozpoczęcia.
Białoruś to jedyne państwo europejskie i jedno z pięciu na świecie (obok Nikaragui, Tadżykistanu, Burundi i Tajwanu), w którym trwają zmagania ligowe i pucharowe piłkarzy.
Minister zdrowia uważa, że skuteczną ochroną w czasie epidemii koronawirusa będzie zwykła maseczka materiałowa. Nie poleca zaopatrzenia w maseczkę chirurgiczną. "Maseczki chirurgiczne zostawmy medykom" - powiedział Szumowski.
Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio oszacował, że koszty ponoszone przez jego miasto w związku z epidemią koronawirusa mogą wynieść nawet 10 miliardów dolarów. Zaapelował o pomoc do władz federalnych.
"Nie będziemy w stanie zapewnić podstawowych usług i nie będziemy mieć normalnego społeczeństwa, jeśli nie otrzymamy pomocy od rządu" - ostrzegł de Blasio w wywiadzie dla CNN.
Uzasadniał to nie tylko wydatkami, ale też stratami poniesionymi w wyniku zamknięcia przedsiębiorstw, a tym samym spadkiem dochodów z podatków.
We Francji łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii to 17 167, spośród których 6524 osoby zmarły w domach opieki, a 10 643 w szpitalach - poinformował w środę przedstawiciel ministerstwa zdrowia Jerome Salomon. To o 1438 zgonów więcej niż podawano we wtorek.
Wsparcie polskich przedsiębiorców, którzy borykają się z trudami działalności gospodarczej podczas pandemii COVID-19 było tematem wideokonferencji prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami tego środowiska - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Kupuj świadomie - wybieraj produkt polski", który ma na celu rozpropagowanie wśród Polaków patriotyzmu konsumenckiego.
Jak podała Kancelaria, uczestnikami wideokonferencji byli przedstawiciele polskich przedsiębiorstw z różnych branż, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski oraz prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska" Krzysztof Przybył.
U dwóch pacjentów oddziału chorób wewnętrznych i u lekarza z kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie testy na obecność koronawirusa w środę dały wynik pozytywny. W obu oddziałach wstrzymano przyjęcia. Pozostaje w nich ok. 60 pacjentów i co najmniej kilkanaście osób z personelu - poinformował rzecznik lecznicy.
W Bergamo i okolicach w regionie Lombardia na północy Włoch liczba zgonów w tygodniach epidemii koronawirusa była prawie cztery razy wyższa, niż wynosi średnia z ostatnich lat - powiedział w środę burmistrz tego miasta Giorgio Gori.
"Wyzwania bezpieczeństwa nie zmniejszyły się z powodu Covid-19 (...) Grupy terrorystyczne mogą być aktywne. Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Afganistanie i Iraku pozostaje niestabilna. Obserwujemy nadal rosyjską aktywność wojskową" - powiedział Stoltenberg po wideokonferencji ministrów obrony NATO.
Dlatego - jak podkreślił - Sojusz musi zachować zdolności odstraszania i obrony. "Nasz podstawowy cel jest ciągle taki sam: zapewnić pokój i stabilność" - powiedział dodając, że gotowość operacyjna NATO nie zmieniła się z powodu pandemii.
Zawodnicy uprawiający tenis, golf i jazdę konną będą mogli w Austrii wrócić do treningów od 1 maja. Również amatorzy dostali zielone światło. Z kolei 12 klubów ekstraklasy piłkarskiej może wznowić zajęcia już od poniedziałku, ale na razie w małych grupach.
Minister sportu Werner Kogler powiedział, że grupy nie mogą być większe niż sześć osób i każdy z klubów musi na własny koszt przebadać wszystkich zainteresowanych - nie tylko piłkarzy, ale także sztab. Powrót na murawę sprawi, że coraz poważniej będzie można w Austrii myśleć o wznowieniu rozgrywek ligowych.
Łączna kwota kar związanych ze zwalczaniem COVID-19 nałożonych przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych przekroczyła 4,7 mln zł - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.
Kary nakładane są m.in. za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny i izolacji. Wymierzane są w drodze decyzji administracyjnej, najczęściej na podstawie informacji przekazywanych przez policję.
Podstawą prawną jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Dodatkową podstawą do wymierzania kar pieniężnych są znowelizowane przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (art. 48a).
Gdyby nie działania Głównego Inspektora Sanitarnego i jego służb, nie mielibyśmy najniższej w Europie liczby chorych na milion mieszkańców - powiedział w środę w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski.
"Gdyby nie działania Inspekcji Sanitarnej, to nie mielibyśmy najniższej w Europie liczby chorych na milion mieszkańców. Tutaj należy tym wszystkim inspektorom - w tym samemu kierującemu Inspekcją Sanitarną panu ministrowi Pinkasowi oddać szacunek" - powiedział Szumowski.
Do tej pory w Warszawie nie mieliśmy przypadku COVID-19 wśród osób bezdomnych. Były podejrzenia, ale do dnia dzisiejszego nie mamy potwierdzonego żadnego przypadku zakażenia - poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza, Karolina Gałecka.
Miasto ustaliło wewnętrzne zasady funkcjonowania noclegowni miejskich na okres epidemii. W chwili obecnej noclegownie przyjmują jedynie przez dany okres, np. 2-3 dni, w trakcie których osoby bezdomne mogą swobodnie wchodzić i wychodzić z ośrodka, jednak po tym okresie noclegownie są zamykane.
"Wówczas nie ma już przyjęć i nie ma wyjść" - zaznacza Gałecka. "Takie dwutygodniowe zamknięcia noclegowni to nasze wewnętrzne regulacje, podjęte w celu niwelowania i ewentualnego zatrzymywania rozprzestrzeniania się wirusa w tym środowisku" - dodaje.
Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów, od 16 kwietnia, osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży. Z tego obowiązku wyłączeni są duchowni sprawujący "kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania" - przypomina rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Rzecznik Episkopatu Polski podkreślił, że przedstawiony w środę projekt rozporządzenia Rady Ministrów zakłada, że obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, dotyczy również miejsc kultu religijnego.
Hiszpańska Naczelna Rada Adwokacka zakwestionowała legalność ponad pół miliona kar nałożonych na Hiszpanów za nieprzestrzeganie zakazu przemieszczania się w stanie zagrożenia epidemicznego - poinformował dziennik "El Mundo".
Od miesiąca policja karze osoby, które wychodzą z domu bez usprawiedliwienia, powołując się na Ustawę o Bezpieczeństwie Obywateli.
Zgodnie z tym prawem "nieposłuszeństwo i sprzeciw wobec władzy, odmowa podania swojej tożsamości lub podanie fałszywych danych" są uznawane za poważne wykroczenie. Przewidziane w takich przypadkach kary pieniężne oscylują od 601 euro do 30 tys. euro.
Z ulgą i radością przyjęli kolarze wiadomość o przesunięciu o dwa miesiące terminu Tour de France. Największy wyścig świata ma się rozpocząć 29 sierpnia w Nicei, o ile nie przeszkodzi temu pandemia koronawirusa.
Trasy nie zmieniono. Według nowego planu podzielona na 21 etapów rywalizacja zakończy się 20 września tradycyjnie na Polach Elizejskich w Paryżu.
"Wielka radość. Zaczynałem już tracić nadzieję" - przyznał dyrektor wyścigu Christian Prudhomme.
We Francji łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii to 17 167, spośród których 6524 osoby zmarły w domach opieki, a 10 643 w szpitalach - poinformował w środę przedstawiciel ministerstwa zdrowia Jerome Salomon. To o 1438 zgonów więcej niż podawano we wtorek.
Salomon tłumaczył gwałtowny wzrost liczby zgonów - o ponad 1,4 tys. w stosunku do wtorkowego bilansu - "nadrabianiem zaległości" w przysyłanych danych do resortu zdrowia.
Francja jest czwartym krajem - po Włoszech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych - w którym liczba zmarłych na Covid-19 przekroczyła 15 tysięcy.
W ciągu ostatniej doby w Turcji zmarło 115 osób zakażonych koronawirusem, zwiększając ogólną liczbę zgonów na Covid-19 w tym kraju do 1518. Zanotowano też 4281 nowych zakażeń - podał w środę turecki minister zdrowia Fahrettin Koca.
Liczba potwierdzonych dotąd zakażeń SARS-CoV-2 w Turcji wzrosła do 69 392.
Do tej pory 5674 osoby uznano za wyleczone. W ciągu ostatniej doby wykonano blisko 34,1 tys. testów - powiedział Koca.
Rumuński pracownik sezonowy pracujący przy zbiorze szparagów zmarł w Bad Krozingen na południowym zachodzie Niemiec w wyniku zakażenia koronawirusem - ustalił magazyn “Der Spiegel".
57-letni obywatel Rumunii pracujący przy zbiorze szparagów w Bad Krozingen, w landzie Badenia-Wirtembergia, został 11 kwietnia znaleziony martwy w swoim tymczasowym miejscu zamieszkania.
Zmarły “najprawdopodobniej zakaził się w Niemczech" - napisał “Der Spiegel". Rumun miał przed śmiercią skarżyć się na kaszel i katar.
Francuska branża gastronomiczno-hotelarska obawia się bankructwa około 20 proc. lokali gastronomicznych w kraju z powodu decyzji o utrzymaniu kwarantanny dla branży po 11 maja.
Niepokój branży budzi nie tylko przedłużenie kwarantanny po 11 maja dla całego sektora, ale również słabe prognozy dla turystyki we Francji w sezonie letnim oraz spadek dochodów wielu Francuzów w związku z recesją.
Jak zapowiedział minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, przedsiębiorcy z tego sektora będą mieli pierwszeństwo w skorzystaniu z rządowego planu anulowania podatków, składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych opłat.
Lider światowego rankingu tenisistów Novak Djokovic przekazał szpitalowi w Bergamo darowiznę w wysokości 1,1 mln dolarów na rzecz walki z koronawirusem. Włochy to jeden z najbardziej dotkniętych krajów przez pandemię. Wcześniej Serb pomógł także w swojej ojczyźnie.
"Nigdy się nie spodziewałem zobaczyć na koncie bankowym tak wysoką darowiznę i to jeszcze od tak ważnej osoby. Jak przeczytałem, że jednym z darczyńców jest Novak Djokovic, zareagowałem emocjonalnie" - skomentował dyrektor generalny ASTT Bergamo Ovest Peter Assembergs.
Pieniądze zostaną przekazane na zakup najpotrzebniejszego sprzętu medycznego.
Epidemia koronawirusa zlikwiduje w Hiszpanii 207 tys. miejsc pracy w kluczowym dla gospodarki tego kraju sektorze hotelarsko-gastronomicznym - wynika z badania firmy konsultingowej Bain & Company.
Wnioski z tego studium, opublikowane w środę przez dziennik “El Mundo", dowodzą, że 680 tys. innych etatów w hotelarstwie i gastronomii dotkną negatywne skutki epidemii koronawirusa w Hiszpanii.
Litwa po trwającej miesiąc kwarantannie, mającej ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, powoli odmraża gospodarkę. Rząd podjął decyzję o wznowieniu działalności niektórych sklepów i firm świadczących usługi remontowo-naprawcze.
"Widzimy możliwość stopniowego łagodzenia ograniczeń w niektórych sektorach" - powiedział premier Saulius Skvernelis. Zaznaczył, że "osoby pracujące będą musiały ściśle przestrzegać ustalonych zasad bezpieczeństwa", w przeciwnym razie ograniczenia zostaną przywrócone.
Zgodnie z decyzją rządu jeszcze w tym tygodniu działalność będą mogły wznowić sklepy, które posiadają bezpośrednie wejście z zewnątrz i mogą ograniczyć liczbę klientów przebywających w środku. Dotychczas w okresie kwarantanny czynne były tylko sklepy spożywcze i apteki. Sklepy w galeriach handlowych i centrach rozrywkowych pozostaną na razie zamknięte.
Dwa oddziały szpitala powiatowego w Żywcu - chirurgii ogólnej oraz wewnętrzny II, zostały w środę zamknięte do odwołania z powodu potwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Czasowo zamknięta jest też izba przyjęć - podało starostwo w Żywcu.
Dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu Antoni Juraszek poinformował w komunikacie, że zakażony koronawirusem jest "jeden pacjent internistyczny oraz jeden członek personelu medycznego".
106-letnia Connie Titchen po trzech tygodniach walki z koronawirusem opuściła - przy aplauzie pielęgniarek i personelu - szpital w Birmingham. Jest najstarszą pacjentką w Wielkiej Brytanii, która pokonała chorobę.
"Czuję się bardzo szczęśliwa, że pokonałam wirusa. Nie mogę się doczekać, aż zobaczę moją rodzinę" - powiedziała pani Titchen, która ma już ośmioro prawnuków.
"Chcielibyśmy przekazać nasze oklaski Connie, która mając 106 lat wraca do domu ze szpitala miejskiego po skutecznym pokonaniu koronawirusa. Jest naszą najstarszą pacjentką, która pokonała wirusa - i może być najstarszą w kraju, która to zrobiła!" - napisały na Twitterze władze szpitala, zamieszczając także krótkie nagranie wideo z aplauzem dla wyjeżdzającej na wózku pacjentki.