10 169 osób zaraziło się koronawirusem w Polsce, zmarło 426 z nich - to najnowszy bilans pandemii w Polsce. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że szybkie testy na koronawirusa trafią do placówek medycznych najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. We Włoszech wyleczonych zostało już ponad 54,5 tysięcy osób. Padł tym samym nowy rekord dobowego wzrostu: prawie 3 tysiące. Na całym świecie zakażenie koronawirusem potwierdzono już u ponad 2,5 mln osób.
- W Polsce u 10 169 osób wykryto koronawirusa. 426 z nich zmarło.
- Do ponad 2,5 mln zwiększyła się liczba wszystkich zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2, jakie zarejestrowano od wybuchu pandemii w grudniu 2019 r. - wynika z najnowszych danych WHO. Liczba zgonów przekroczyła 170 tys., odnotowano też ponad 655 tys. wyzdrowień.
- Najbardziej dotknięte pandemią są Stany Zjednoczone, gdzie patogen wykryto u 774 tys. osób, z powodu COVID-19 zmarły ponad 42 tys. amerykańskich obywateli.
- "Myślę, że w przyszłym tygodniu skierujemy testy antygenowe na obecność koronawirusa do placówek medycznych" - powiedział w środę rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że obecnie przechodzą one walidację
- Pierwsza partia polskiego testu na koronawirusa ma zostać wyprodukowana w przyszłym tygodniu. Będzie to 10 tys. sztuk
- Dyrektor amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób (CDC) ostrzega przed drugą falą epidemii. Twierdzi, że drugi atak może być jeszcze groźniejszy.
Badanie na obecność koronawirusa wykonane u bp. seniora Pawła Cieślika dało wynik pozytywny. Biskup jest hospitalizowany w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie - poinformowano na stronie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio przedstawił w środę swój plan "ostatecznego zwalczenia" koronawirusa w mieście. Mają temu służyć testy wykrywające koronawirusa, prowadzone przez specjalne ośrodki w najbardziej dotkniętych epidemią dzielnicach.
W Kanadzie w ciągu minionej doby odnotowano 37 nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa i 510 nowych zakażeń. W sumie zmarło 1871 osób, a potwierdzonych przypadków zakażenia jest już 38,9 tysięcy - poinformowały w środę przed południem kanadyjskie służby medyczne.
Na obecność wirusa SARS-CoV-2 przetestowano jak dotąd 576,3 tys. osób.
18 pacjentów zakażonych koronawirusem z Zakładu Opieki Paliatywno-Hospicyjnej i z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, prowadzonych przez SPZOZ w Nowogrodźcu, zostało przewiezionych do innych placówek medycznych na Dolnym Śląsku. W zakładach opieki w Nowogrodźcu pozostało 10 pacjentów z COVID-19.
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w środę wytyczne, jak w trakcie epidemii COVID-19 powinny funkcjonować zakłady przemysłowe. Procedury mają m.in. zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz kontrahentom, a także utrzymać możliwości funkcjonowania zakładów.
Będą kolejne centra symulacji medycznej dla pielęgniarek i położnych - poinformowało ministerstwo zdrowia. Środki z Funduszy Europejskich pozwolą utworzyć 21 takich miejsc w kraju. Łączna wartość wszystkich projektów wyniesie blisko 53 mln złotych.
W związku z epidemią koronawirusa na Białorusi wykorzystywane jest obecnie poniżej 10 proc. miejsc w szpitalach i poniżej 10 proc. respiratorów - poinformował minister zdrowia Białorusi Uładzimir Karanik.
Najważniejsze zadanie to obecnie niedopuszczenie do lawinowego wzrostu liczby zachorowań - powiedział w środę Karanik, cytowany przez agencję BiełTA. Zapewnił, że na razie sytuacja epidemiczna jest "pod kontrolą", m.in. udało się ustabilizować sytuację w Witebsku, drugim po Mińsku mieście z największą liczbą infekcji.
Ślady materiału genetyczego koronawirusa stwierdzono w ściekach w Mediolanie i Rzymie - poinformował włoski Instytut Zdrowia. Zapewniono, że nie ma żadnego zagrożenia dla ludzi. Podobnego odkrycia dokonano wcześniej w Paryżu.
Nie należy się spodziewać, że liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii wkrótce gwałtownie spadnie, a utrzymywanie dystansu społecznego będzie konieczne jeszcze przez dłuższy czas - ostrzegł naczelny lekarz Anglii Chris Whitty.
Największe ryzyko dla nas polega teraz na tym, że gdybyśmy zbyt wcześnie złagodzili zasady społecznego dystansu, zaryzykowalibyśmy drugi szczyt zachorowań na wirusa ze wszystkimi zagrożeniami dla życia, które by to przyniosło, a następnie ryzykowalibyśmy drugim zamknięciem, co przedłużyłoby gospodarczy dramat, przez który wszyscy przechodzimy - powiedział z kolei minister spraw zagranicznych Dominic Raab podczas codziennej rządowej konferencji prasowej poświęconej walce z epidemią.
Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, poparła w środę decyzję rządu premiera Pedra Sancheza o przedłużeniu stanu zagrożenia epidemicznego, który w związku z tym będzie obowiązywał do 9 maja.
Za przedłużeniem po raz drugi stanu zagrożenia zagłosowało 269 posłów, 60 było przeciw, zaś 16 wstrzymało się od głosu. W trakcie sesji w opustoszałej sali parlamentu 295 głosów zostało oddanych przez deputowanych zdalnie.
Szef Światowej Organizację Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył w środę, że wiele krajów w Afryce i Ameryce Łacińskiej jest dopiero na "wstępnym etapie epidemii". Nie łudźmy się, czeka nas długa droga. Wirus pozostanie z nami na długi czas - dodał.
Pacjentom chorym na Covid-19 bardzo często towarzyszą zmiany na skórze stóp. Problemy dermatologiczne u zakażonych koronawirusem dotyczą przede wszystkim młodych osób - twierdzą hiszpańscy lekarze, z którymi rozmawiał madrycki dziennik “El Pais" oraz radio Cope.
W środę po południu zakończyła się ewakuacja podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie (woj. łódzkie). Do szpitali przewieziono 55 pensjonariuszy. To czwarta wspólna operacja cywilnych służb medycznych i sanitarnych, żołnierzy WOT oraz Wojsk Lądowych i podchorążych.
Łącznie w ewakuacji brało udział 29 żołnierzy z 9. Łódzkiej Brygady OT i podchorążych WAT oraz 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, a także policjanci, personel medyczny z Tomaszowa i Łodzi oraz pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW w Łodzi.
Moskwa może potrzebować 30 tys. miejsc w szpitalach dla osób zakażonych koronawirusem, a więc maksymalnej liczby, jaka może zostać rozmieszczona na terenie miasta; wkrótce będzie mieć 20 tys. miejsc - ocenił w środę mer rosyjskiej stolicy Siergiej Sobianin.
W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło 49 osób, wskutek czego liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 769 - podało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju.
To drugi co do wielkości dobowy bilans zgonów - wyższy był tylko w poniedziałek, gdy poinformowano o 77 zmarłych, ale uwzględniał on pewną liczbę zgonów z poprzednich dni, w których z opóźnieniem potwierdzono, że przyczyną był koronawirus.
Wojewoda mazowiecki zmienia zasady kierowania personelu medycznego do pracy w miejscach, gdzie brakuje lekarzy i pielegniarek. Konstatnty Radziwiłł chce ograniczyć sytuacje, które miały miejsce, gdy nakazy pracy wysyłał osobom wyłączonym z takiego obowiązku - między innymi lekarkom w ciąży lub samotnie wychowującym małoletnie dzieci.
Do każdego nakazu pracu i skierowania do danej placówki - ma być dołączany teraz formularz o sytuacji prawnej i życiowej lekarza czy pielegniarki - tak by od razu medyk wysyłany gdzieś do pracy mógł zaznaczyć, że wyklucza go z tego nakazu: wiek, stan zdrowia albo właśnie ciąża lub opieka nad dziećmi.
Lekarz będzie zmuszony odebrać nakaz z rąk policjanta ale wystarczy, że od razu wypełni formularz - zeskanuje i wyśle do urzędu wojewody - by jak najszybciej taki nakaz uchylić.
Liczba zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem wzrosła w Turcji w ciągu ostatniej doby o 117, do łącznie 2376 - poinformował turecki minister zdrowia Fahrettin Koca.
W tym samym czasie zarejestrowano kolejne 3083 potwierdzone przypadki zakażenia, co zwiększyło ich całkowity bilans do 98674. Pod względem liczby wykrytych nosicieli koronawirusa Turcję wyprzedzają tylko USA, Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy i Wielka Brytania.
16447 zakażonych osób uznano już za wyleczone. W ciągu ubiegłych 24 godzin przeprowadzono 37535 testów na obecność koronawirusa.
544 osoby zakażone koronawirusem zmarły we Francji w szpitalach i domach pomocy w ciągu ostatniej doby - poinformował w środę resort zdrowia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w kraju wynosi 21340.
Liczba osób, które zmarły w ciągu doby na Covid-19 ponownie wzrosła. Spadła jednak o 215 liczba chorych leczonych na oddziałach intensywnej terapii i wynosi ona 5218. Liczba osób leczonych w szpitalach spadła o 365, do 29 741 - przekazał dyrektor generalny w ministerstwie zdrowia Jerome Salomon.
Zarząd województwa pomorskiego przeznaczył ze środków unijnych 50 milionów złotych na wsparcie pomorskich szpitali w walce z koronawirusem. Za te pieniądze placówki zakupią m.in. sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej. Zgodziła się na to Komisja Europejska, a także Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Bezdomni w Częstochowie mają zapewnione w czasie epidemii wsparcie instytucji i organizacji miejskich - zapewnił w środę częstochowski samorząd. To możliwość schronienia i posilenia się, ale też środki ochrony, edukacja i potwierdzenie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.
Pracownicy domów pomocy społecznej w Małopolsce będą przechodzić profilaktyczne badania pod kątem zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - ustalono podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Podczas ostatniej doby liczba zmarłych na Covid-19 w Portugalii wzrosła o 23 nowe przypadki. Łącznie śmierć wskutek zakażenia SARS-CoV-2 poniosło już 785 osób - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju.
Transport 100 tys. masek ochronnych dotarł w środę z niemieckiej Saksonii do Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. To pomoc przekazana przez rząd RFN oraz Wolne Państwo Saksonia - partnerski region Dolnego Śląska.
We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 437 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych w ciągu dwóch miesięcy epidemii wzrósł do 25085.
Obecnie zakażonych jest 107 tys. osób; o 10 mniej niż we wtorek.
Liczba potwierdzonych dotąd przypadków koronawirusa w kraju wynosi 187 tysięcy.
Wyleczonych zostało już ponad 54,5 tysięcy osób. Padł nowy rekord dobowego wzrostu: prawie 3 tysiące.
Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w środę, że w ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarły tam 474 osoby. Dzień wcześniej bilans zgonów wyniósł 482.
O 759 wzrosła liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 18100 - poinformowało w środę po południu ministerstwo zdrowia.
Ministerstwo podało też, że zmarły kolejne 22 osoby w wieku od 59 do 95 lat. Większość osób - jak wskazał resort - miała choroby współistniejące. Zgony odnotowano m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Bolesławcu, Wałbrzychu, Wrocławiu, Zgierzu, Bełchatowie, Warszawie i Radomiu.
Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wynosi 10 tys.169. 426 osób zmarło.
135 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia dotyczy osób z województw: mazowieckiego (39), śląskiego (34), łódzkiego (15), opolskiego (8), małopolskiego (8), dolnośląskiego (8), podkarpackiego (5), świętokrzyskiego (5), zachodniopomorskiego (4), pomorskiego (4), podlaskiego (2), wielkopolskiego (2) i lubuskiego (1).
135 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, kolejne 22 zgony - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Rumunia zniesie po 15 maja wprowadzony w związku z epidemią koronawirusa zakaz wychodzenia z domu bez istotnej potrzeby, ale towarzyszyć temu będzie obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych - poinformował w środę prezydent Klaus Iohannis.
Nakaz noszenia zasłaniających usta i nos masek ma dotyczyć ogólnodostępnych pomieszczeń zamkniętych i środków transportu zbiorowego. W Rumunii zarejestrowano do środy 9710 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 468 w ciągu ostatniej doby. 508 zainfekowanych osób zmarło.
W Oostduinkerke w belgijskiej Flandrii 103-letnia kobieta pokonała infekcję koronawirusową - informuje serwis telewizji VRT. Na Covid-19 zachorowała w ośrodku rekonwalescencyjnym, gdy wracała do zdrowia po operacji stawu kolanowego.
Pandemia koronawirusa nie ma wpływu na zdolności do odstraszania i obrony NATO; Polska i inne kraje NATO mogą czuć się w pełni zabezpieczone - potwierdzili podczas wideokonferencji prezydent Andrzej Duda i szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
Według szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego bardzo ważną kwestią, która padła podczas rozmowy było "jasne potwierdzenie przez obu przywódców, że NATO jest dzisiaj w pełni gotowe do wypełnienia swoje fundamentalnej roli, jaką jest kwestia bezpieczeństwa sojuszniczego, zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa dla całego terytorium Sojuszu".
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednego z pracowników oddziału neurologii szpitala w Sandomierzu (Świętokrzyskiego). Placówka czeka na wyniki badań 60 osób. Do tego czasu nikt z personelu i pacjentów nie może opuścić oddziału.
To, ilu pacjentów zarażonych koronawirusem będzie można leczyć osoczem ozdrowieńców, zależy przede wszystkim od liczby dawców - powiedział kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz.
W klinice tej rozpoczęto terapię pacjentów z infekcją Covid-19 wykorzystującą osocze pobrane od ozdrowieńców - osób z już przebytym zakażeniem koronawirusem. W terapii wykorzystywane są przeciwciała, które wytworzył układ immunologiczny tej osoby w odpowiedzi na zakażenie.
O 759 wzrosła liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 18 100 - poinformowało w środę po południu ministerstwo zdrowia.
Bilans obejmuje zgony zarejestrowane w szpitalach w ciągu 24 godzin między godz. 17 w poniedziałek a godz. 17 we wtorek. To nieco mniej niż we wtorek, gdy bilans nowych zgonów wynosił 823.
Policjanci z Płocka kupili 120 biletów do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, a następnie przekazali je do tamtejszego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego. Dzieci z tej placówki skorzystają z podarowanych biletów po epidemii koronawirusa - podała policja.
W Holandii w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 138 osób, a od początku epidemii już 4054; potwierdzono też prawie 35 tys. przypadków infekcji koronawirusem - poinformował w środę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).
Od wtorku wykryto 708 nowych zakażeń, łącznie stwierdzono ich 34842. Instytut zaznacza jednak, że rzeczywista liczba infekcji jest prawdopodobnie wyższa, gdyż nie wszystkie osoby z objawami są poddawane testom.
Władze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu zamknęły oddział wewnętrzny. Powodem są pozytywne wyniki testów na koronawirusa u dwóch byłych pacjentów.
Jak poinformowała Małgorzata Lis-Skupińska, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, ze względu na pozytywne testy u dwóch byłych pacjentów interny, oddział został zamknięty.
Agencja Badań Medycznych pozytywnie zarekomendowała pierwsze projekty badań klinicznych wspierające walkę z COVID-19. Wśród nich znalazło się badanie dotyczące zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii oraz identyfikacja osób z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19 - podała w środę Agencja.
Podejmując decyzję o rekomendacji danego badania bierzemy pod uwagę zarówno innowacyjność projektu, jak i szansę na dostarczenie danego rozwiązania w jak najkrótszym czasie - wyjaśnił prezes Agencji dr n. med. Radosław Sierpiński.
Lekarze potwierdzili, że bezpośrednią przyczyną zgonu pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej "Polanki" było zakażenie koronawirusem - poinformowała rzeczniczka Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz. Jest to trzecia śmiertelna ofiara koronawirusa w regionie.
Proces przeprowadzania testów na obecność koronawirusa w woj. śląskim nie jest zagrożony mimo zawieszenia działalności zabrzańskiego laboratorium - zapewniła w środę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
Takie badania prowadzą w regionie jeszcze cztery inne laboratoria - w Sosnowcu, Gliwicach oraz dwa w Katowicach. Pulę badań wykonywanych dotąd w Zabrzu rozdysponowano między te placówki - wyjaśniła rzeczniczka.
Szwajcar Roger Federer wezwał do połączenia zarządzającej męskimi turniejami tenisowymi organizacji ATP z WTA, która odpowiada za rywalizację kobiet. Miałoby to pomóc w pokonaniu finansowego kryzysu w dyscyplinie, wywołanego przez pandemię koronawirusa.
"Czy jestem jedynym, który uważa że nadszedł czas zjednoczenia męskiego i kobiecego tenisa?" - napisał na Twitterze zwycięzca 20 turniejów wielkoszlemowych.
"Nie mówię o unifikacji rywalizacji na korcie, ale w kwestiach organizacyjnych" - dodał.
W Szwajcarii liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 1200 - poinformował w środę szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Od wtorku odnotowano kolejnych 30 zgonów.
Tym samym bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrósł do 1217.
Od początku epidemii do środy w Szwajcarii potwierdzono 28268 przypadków zakażenia koronawirusem - o 205 więcej niż dzień wcześniej.
Trwa ewakuacja mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie - informuje dziennikarka RMF FM Magdalena Grajnert. Do szpitali w Łodzi, Zgierzu, Bełchatowie i Radomsku zostanie przewiezonych 59 podopiecznych. U 51 stwierdzono zakażenie koronawirusem, u pozostałych wynik jest niejednoznaczny.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opracują narzędzie informatyczne, które w oparciu o konkretne dane kliniczne pacjenta pomoże w ocenie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.
Projekt takich badań klinicznych zarekomendowała Agencja Badań Medycznych (ABM) - poinformował w środę Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB).
Jeszcze w kwietniu co najmniej cztery szczepionki przeciwko Covid-19 testowane będą na ludziach. Od czwartku badania kliniczne rozpoczynają specjaliści brytyjscy, a pod koniec tego miesiąca nad innym preparatem będą one prowadzone w Australii. Wcześniej podobne prace zainicjowano w USA i Chinach.
Piłkarze Cracovii przygotowują się do planowanego na 31 maja wznowienia sezonu ekstraklasy, zawieszonego z powodu pandemii koronawirusa. W kontrolowaniu ich zdrowia ma pomóc zdalny system dostarczony przez właściciela klubu - firmę informatyczną Comarch.
Kolejnych tysiąc osób zakaziło się koronawirusem w ciągu ostatniej doby w Singapurze, w którym stwierdzono jak dotąd najwięcej zakażeń w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Najwięcej ofiar odnotowano w Indonezji, w ciągu ostatniej doby zmarło tam 19 chorych.
Urząd pocztowy w wielkopolskim Żelazkowie w powiecie kaliskim został zamknięty. Przyczyną jest wykrycie koronawirusa u jednego z pracowników - powiedziała w środę rzecznik prasowa Poczty Polskiej SA w Poznaniu Justyna Siwek.
Norweżka Astrid Uhrenholdt Jacobsen - mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich i w swoim czasie rywalka Justyny Kowalczyk - poinformowała w środę, że zakończyła karierę i poświęci się medycynie.
W okresie świąt wielkanocnych biegaczka, która uczy się na ostatnim roku studiów medycznych, pracowała w szpitalu i teraz stwierdziła że praca lekarza stała się dla niej prawdziwym powołaniem.
Rząd Austrii zwrócił się w środę do Komisji Europejskiej o czasowe zawieszenie obowiązywania unijnych przepisów w sprawie pomocy publicznej, co miałoby pomóc w zwalczaniu skutków kryzysu koronawirusowego - poinformowała austriacka agencja APA.
Według niej w skierowanym do kompetentnej w tej kwestii wiceprzewodniczącej KE Margarethe Vestager liście minister finansów Gernot Bluemel i minister gospodarki Margarete Schramboeck - oboje z kierowanej przez kanclerza Sebastiana Kurza chadeckiej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) - zażądali złagodzenia biurokratycznych wymogów, co przyspieszyłoby udzielanie wsparcia przedsiębiorstwom.
W ciągu ostatniej doby na Litwie stwierdzono rekordowo niski odsetek pozytywnych wyników testów na koronawirusa: ok. 0,3 proc. na 100 wykonanych testów - poinformował w środę minister zdrowia Aurelijus Veryga. Ogólna liczba zakażeń w kraju wynosi 1370; zmarło 38 osób.
Wskaźnik zachorowań jest rekordowo niski - powiedział podczas konferencji prasowej minister.
Resort zdrowia poinformował, że w kraju planowane są badania ludności na obecność Covid-19 w celu ustalenia poziomu odporności zbiorowej. Wybrana zostanie reprezentacyjna grupa 7,5 tys. mieszkańców kraju, która zostanie poddana testom.
Wynik tych badań będzie ważny przy podejmowaniu decyzji o łagodzeniu obostrzeń związanych z kwarantanną i kontroli poziomu zakażeń.
Zakaz egzekucji długu z nieruchomości przy długu mniejszym niż 1/20 jej szacunkowej wartości - to jedna z propozycji antylichwiarskich rozwiązań w nowej "tarczy antykryzysowej", które resort sprawiedliwości przedstawił w środę.
Nie może być tak, że ktoś za niewielki dług traci dach nad głową - mówił na środowej konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Jak podkreślał, "dzisiaj często dzieje się tak, że mieszkania, domy warte kilkaset tysięcy złotych padają łupem oszustów i lichwiarzy tylko dlatego, że ktoś nie był w stanie spłacić kilkudziesięciotysięcznej pożyczki".
Firma Biontech z Moguncji będzie mogła przeprowadzić badania kliniczne szczepionki przeciwko koronawirusowi na grupie zdrowych wolontariuszy. Instytut im. Paula Ehrlicha (PEI) poinformował w środę o udzieleniu pierwszej zgody na tego rodzaju badania w Niemczech.
Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik skierował apel do samorządów lokalnych, aby w miarę możliwości wspierały rozwój lokalnej prasy i czytelnictwo - przekazał w środę Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Pomóżcie mediom przetrwać ten najtrudniejszy czas - zaapelował Struzik.
Przez ostatnią dobę w Iranie zmarły 94 osoby zakażone koronawirusem, co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych Covid-19 do 5 391 - podało w środę irańskie ministerstwo zdrowia. Według prezydenta Iranu spadek cen ropy nie wpłynie aż tak na gospodarkę, jak w innych krajach. W sumie od początku pandemii w Iranie zakażonych zostało 85 996 osób - przekazał w irańskiej telewizji rzecznik resortu Kijanusz Dżahanpur.
Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania na wykrycie SARS-CoV-2. Obecnie jest ich 87, przy czym działalność laboratorium w Zabrzu zwieszono do odwołania - wynika z listy umieszonej na stronie resortu zdrowia.
Przedstawiciele Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) złożyli w środę w Moskwie kwiaty pod mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym, by uczcić 150. rocznicę jego urodzin. Działacze przyszli pod mauzoleum mimo obecnych ograniczeń z powodu koronawirusa.
Ukraiński rząd przedłużył do 11 maja wprowadzone wcześniej do 24 kwietnia restrykcje związane z Covid-19. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował też w środę, że Komisja Europejska przeznaczyła 1,2 mld euro na pomoc Ukrainie w związku z pandemią.
"O terminarzu egzaminu ósmoklasisty i matur poinformujemy wraz z premierem na jednej z najbliższych konferencji prasowych" - poinformował w środę na Twitterze minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zapewnił, że arkusze egzaminacyjne są już przygotowane.
Naukowcy ze szpitala zakaźnego w Rzymie wyizolowali koronawirusa z łez pacjentki- poinformowano na łamach naukowego pisma Annals of Internal Medicine. Według badaczy oczy są nie tylko miejscem, przez które dostaje się wirus, ale i potencjalnym źródłem zakażeń.
558 nowych przypadków zakażenia koronawirusem zarejestrowano na Białorusi w ciągu minionej doby - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Zmarły kolejne trzy zakażone osoby. Ogólna liczba zarejestrowanych infekcji to 7281, a zgonów - 58.
Z informacji przekazanych przez resort wynika, że dotąd wyzdrowiało 769 zainfekowanych osób.
Od początku epidemii na Białorusi przeprowadzono blisko 115 tys. testów na obecność koronawirusa.
CCC otworzyło ponownie ok. 100 sklepów poza galeriami handlowymi - poinformowała w środę firma. Zapewniła, że zachowano w nich wymóg jednej osoby na 15 m kw. dla sklepów powyżej 100 m kw. Planuje także otwierać kolejne sklepy i uruchamiać biura.
Rządowy plan otwierania szkół we Francji przewiduje, że po zakończeniu kwarantanny w związku z Covid-19 w maju do szkoły jako pierwsi wrócą uczniowie podstawówek. Część rodziców obawia się zakażenia koronawirusem, inni wskazują, że edukacja domowa nie przynosi efektów.
W środę testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 7 osób, zatrudnionych w Domu Pomocy Społecznej "Polanki" w Gdańsku. Dotąd COVID-19 zdiagnozowano u 15 podopiecznych i 11 pracowników DPS-u. W ciągu ostatniej doby zmarło dwóch pensjonariuszy, z których jeden był zakażony koronawirusem.
67 proc. mieszkańców Francji twierdzi, że w czasie kwarantanny wykonuje codziennie pełną toaletę. Przed kwarantanną odsetek ten wynosił 76 proc. - wynika z opublikowanego w środę sondażu Ifop dla portalu 24matins.
"Ten brak codziennej toalety, podobnie jak w poprzednich badaniach, jest raczej zjawiskiem dotyczącym mężczyzn, przede wszystkim seniorów, których praktyki higieniczne zostały zaszczepione w czasach, gdy podstawowe udogodnienia sanitarne (jak bieżąca woda, łazienka, prysznic) nie były tak rozpowszechnione" - podkreślili autorzy badania.
Komisja Europejska zaproponowała w środę pakiet pomocy makrofinansowej w wys. 3 mld euro na wsparcie dziesięciu krajów sąsiadujących z UE, aby pomóc im w ograniczeniu skutków ekonomicznych pandemii koronawirusa.
Propozycja, po wstępnej ocenie potrzeb finansowych, przewiduje, że Albania otrzyma 180 mln euro, Bośnia i Hercegowina - 250 mln, Gruzja - 150 mln, Jordania - 200 mln, Kosowo - 100 mln, Mołdawia - 100 mln, Czarnogóra - 60 mln, Macedonia Północna - 160 mln, Tunezja - 600 mln, a Ukraina - 1,2 miliarda euro.
W Belgii - niepewność w sprawie możliwości zorganizowania wyborów prezydenckich wśród Polonii - donosi nasza dziennikarka Katarzyna Szymańska-Borginon. Zamiast 7 komisji obwodowych, które były podczas ostatnich wyborów - mają być tylko 3 i wyłącznie w polskich placówkach dyplomatycznych czyli w konsulacie, ambasadzie i stałym przedstawicielstwie przy UE.
Setki mieszkańców Karoliny Północnej w USA protestowały we wtorek czasu miejscowego przy domu gubernatora Roya Coopera przeciw ograniczeniom, jakie zarządził w związku z epidemią koronawirusa, w tym przeciw uderzającemu w gospodarkę nakazowi pozostania w domu.
Polska zastanawia się, co zrobić, by ukraińscy migranci zarobkowi wrócili z kraju, a Ukraińcy, którzy wyjechali, zaczynają myśleć o tym, jak wrócić do Polski - pisze ukraińska agencja informacyjna Ukrinform. Ciężko sobie wyobrazić gospodarkę Polski bez pracowników z Ukrainy - dodaje.
Agencja informuje, powołując się na dane ambasady Ukrainy w Warszawie, że w ciągu miesiąca obowiązywania restrykcji związanych z pandemią Covid-19 z Polski na Ukrainę wyjechało ok. 175 tys. Ukraińców. Jak dodaje, w ostatnich dniach ten potok znacznie się zmniejszył i pozostaje w granicach 400-600 osób na dobę. Świadczy to o tym, że polskim władzom udało się zapobiec negatywnemu dla siebie scenariuszowi odpływu ukraińskich migrantów zarobkowych - pisze korespondent Ukrinformu w Warszawie Jurij Banachewycz.
Jak zaznacza, "okres chaosu i niepewności" i chęć wyjazdu do domu minęły. Cytuje przy tym wypowiedź Switłany Krysy, kierownika działu konsularnego ambasady Ukrainy w Polsce, która przekazała, że podczas gdy wcześniej ukraińscy pracownicy najbardziej interesowali się tym, jak wyjechać na Ukrainę, to teraz obserwuje się odwrotny trend - pytają o to, jak wrócić do Polski i jak przedłużyć okres pobytu w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego.
Rodzina 24-latka z Zabrza, który wrócił z zagranicy nie zgodziła się, by to w ich domu mężczyzna odbywał przymusową kwarantannę. Mężczyzna poszedł więc na dworzec kolejowy, skąd po interwencji policji trafił do izolatorium w Bieruniu.
O sytuacji poinformowała policjantów rodzina 24-latka, która nie chciała, aby mężczyznę odbył kwarantannę pod ich adresem.
Na dworzec skierowano patrol, który, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, nawiązał kontakt z 24-latkiem. Mężczyzna powiedział mundurowym, że wrócił z zagranicy i nie ma gdzie odbyć obowiązkowej izolacji.
"Składamy wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie legalności działań obciążających finanse publiczne, podjęte przez Kancelarię Premiera, Ministerstwo Aktywów Państwowych i konkretne spółki Skarbu Państwa" - powiedziała posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o przygotowywania do wyborów korespondencyjnych, które już się odbywają, choć ustawa w tej sprawie trafiła dopiero do Senatu. "Jest to afera o charakterze kryminalnym" - oceniła Gasiuk-Pihowicz
Akcję "Oświęcim. Wspieramy się wzajemnie" realizuje samorząd Oświęcimia. Ma zachęcić mieszkańców do wspierania lokalnego biznesu. W kilku punktach miasta plakaty na billboardach promują kampanię - podała w środę rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień.
"Lokalny biznes można wesprzeć choćby zamawiając jedzenie w lokalach gastronomicznych czy produkty w niektórych sklepach. Pod adresem www.oswiecim.pl/wspieramysie znajduje się wykaz lokali gastronomicznych i sklepów, które mogą przygotować dla klienta dania czy inne towary, usługi na wynos i na dowóz" - powiedziała Kwiecień.
Rzecznik dodała, że w tej chwili jest to ponad 30 restauracji, barów i sklepów szybkiej obsługi z numerami telefonów, odnośnikami do stron internetowych lub profili na portalu Facebook.
Blisko 80 weteranami i kombatantami w regionie opiekują się żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nasza pomoc ma na celu ograniczenie do minimum możliwości zarażenia się koronawirusem przez te osoby - powiedział rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura.
Dodał, że żołnierze dostarczają weteranom m.in. zakupy, lekarstwa i ciepłe posiłki. "Na terenie całego Podkarpacia żołnierze objęli opieką blisko 80 weteranów i kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych" - poinformował.
W akcję pomocy włączył się podkarpacki IPN i Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, gdzie przygotowywane są dla kilku kombatantów obiady.
266 osób zmarło w Belgii w ciągu ostatniej doby na skutek infekcji koronawirusem - poinformowało w środę krajowe centrum kryzysowe. W ciągu ostatnich 24 godzin kolejne 933 osoby uzyskały też pozytywny wynik testu na koronawirusa.
Z 266 ofiar śmiertelnych 178 to osoby, które mieszkały w domach opieki dla osób starszych, podczas gdy 87 osób zmarło na COVID-19 w belgijskich szpitalach, a jedna osoba w innej lokalizacji.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie wydało blisko 900 tys. zł na walkę z koronawirusem od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego. Najwięcej kosztował zakup płynów do dezynfekcji oraz dezynfekcja tramwajów i autobusów.
Jak poinformował krakowski przewoźnik, zakup płynów do dezynfekcji pochłonął niemal połowę dotychczas wydanej kwoty, bo 366 tys. zł. Zakupiono łącznie 5,2 tys. litrów płynów.
Na dezynfekcję tramwajów i autobusów przeznaczono 220 tys. złotych.
Główny Urząd Statystyczny podał właśnie, że w marcu - w porównaniu z zeszłym rokiem - nasze wydatki na zakupy spadły o 9 procent. To znacznie więcej niż spodziewali się analitycy, którzy prognozowali raptem 2-procentowy spadek. Przypomnijmy przy tym, że ograniczenia związane z epidemią koronawirusa prowadzono w połowie marca.
Wyniki testów potwierdziły zakażenie koronawirusem u 12 kolejnych podchorążych; łącznie zakażonych jest 77 osób - poinformował Zespół ds. Informacji i Kontaktu z Mediami Sztabu do Zapewnienia Ciągłości Działania SGSP.
Jak przekazał Zespół ds. Informacji i Kontaktu z Mediami Sztabu do Zapewnienia Ciągłości Działania Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, według danych na godz. 11.30 w środę zakażonych koronawirusem w SGSP jest 77 podchorążych. Dotychczas pozytywne wyniki testów uzyskano jedynie wśród podchorążych, nie ma zakażonych wśród osób z kadry szkoły.
12 podchorążych, u których wykryto koronawirusa przebywało na kwarantannie w SGSP w Warszawie.
Komisja Europejska zatwierdziła program pożyczek i gwarancji w Polsce o wartości 500 milionów złotych (około 110 milionów euro) na wsparcie gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa.
"Polski program o wartości 110 milionów euro ułatwi publiczne gwarancje pożyczek i pożyczki z dopłatami do oprocentowania, aby wesprzeć całą polską gospodarkę podczas pandemii. Około 3000 polskich firm działających w Polsce będzie w stanie zaspokoić natychmiastowe potrzeby w zakresie płynności i kontynuować działalność w tych trudnych czasach. Nadal ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, aby zapewnić, że krajowe środki wsparcia mogą pomóc złagodzić skutki gospodarcze wybuchu (pandemii) koronawirusa" - powiedziała w środę wiceszefowa KE Margrethe Vestager.
Myślę, że w przyszłym tygodniu skierujemy testy antygenowe na obecność koronawirusa do placówek medycznych - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że obecnie przechodzą one walidację.
Podczas środowej konferencji prasowej Andrusiewicz powiedział, że "testy antygenowe na koronawirusa obecnie przechodzą walidację w Państwowym Zakładzie Higieny i w dwóch warszawskich szpitalach - MSWiA oraz Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym". "Tam są weryfikowane wyniki tych testów i myślę, że w tym tygodniu powinniśmy podać informację i skierować te testy do placówek medycznych" - powiedział.
"Chcemy, żeby one były dostępne na SOR-ach, izbach przyjęć i (żeby były) do dyspozycji choćby domów pomocy społecznej" - dodał Andrusiewicz.
13 policjantów z komendy miejskiej policji w Koszalinie jest w kwarantannie. Żona jednego z funkcjonariuszy z potwierdzonym koronawirusem leży w szpitalu w Szczecinie. Na kwarantannę zostali wysłani wszyscy, którzy mieli bezpośredni kontakt z jej mężem. Policja czeka na wyniki testów, wtedy będzie wiadomo kiedy funkcjonariusze wrócą na służbę. Komenda pracuje normalnie.
"Wpłynęło do nas czwarte doniesienie ws. zakażeń koronawirusem w miejskim szpitalu" - poinformował rzecznik prasowy toruńskiej prokuratury Andrzej Kukawski. Przyznał, że złożył je mąż jednej z chorych na COVID-19. Śledczy czekają na dokumentację medyczną pacjentów.
PAP poinformowała 6 kwietnia, że Prokuratora Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wystąpiła do powiatowego sanepidu z wnioskiem o niezwłoczne przeprowadzenie kontroli procedur sanitarnych realizowanych w toruńskim szpitalu miejskim. Miało to związek z zakażeniami koronawirusem w tej placówce oraz z listem jednego z pracowników lecznicy opublikowanym przez Onet.pl, w którym podnosił on szereg kwestii świadczących w jego ocenie o nieprzestrzeganiu procedur bezpieczeństwa w szpitalu w związku z epidemią.
W szpitalu jednoimiennym w Grudziądzu na COVID-19 zmarło dotychczas pięć osób przewiezionych z oddziałów szpitala miejskiego w Toruniu oraz trzech pacjentów przyszpitalnej stacji dializ w tym mieście i jeden pacjent, który trafił do Grudziądza z izby przyjęć miejskiej lecznicy. Łącznie zmarło 9 osób przewiezionych z Torunia. W województwie kujawsko-pomorskim na COVID-19 zmarło do tej pory 17 osób.
Aktualnie na kwarantannie przebywa 50 pracowników medycznych warszawskiego pogotowia - poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" i koordynator zespołu ratownictwa medycznego Elżbieta Weinzieher. Dodała, że u pięciu osób wynik testów jest dodatni.
"To troje pracowników medycznych i dwóch pracowników technicznych" - przekazała Elżbieta Weinzieher. Podała też, że aktualnie na kwarantannie przebywa 50 pracowników medycznych. Weinzieher zaznaczyła jednak, że sytuacja w każdej chwili może się zmienić.
Wcześniej informowała, że w środę wracają do pracy dwie karetki, które zostały wcześniej wyłączone. To karetki z Marywilskiej i z Bemowa. "Poza tym wszystkie karetki pracują normalnie" - podkreśliła Weinzieher.
W przyszłym tygodniu powinna zostać wyprodukowana pierwsza partia 10 tys. sztuk polskiego testu na obecność koronawirusa - poinformował dyrektor poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej (IChB) PAN prof. dr hab. Marek Figlerowicz .
Dyrektor IChB PAN przekazał w czasie konferencji prasowej, że poznańscy naukowcy chcą stworzyć w sumie trzy generacje testu na koronawirusa.
"Pierwszy test, który jest odpowiedzią na najbardziej podstawowe zagrożenie, czyli gdyby w Polsce miał się rozwijać wariant włoski, zacznie być produkowany w przyszłym tygodniu. Mam nadzieję, że pierwsze 10 tys. testów już powstanie. Tak zapewniły nas firmy, które podjęły z nami współpracę" - powiedział.
Władze Korei Południowej ogłosiły projekt wytycznych "kwarantanny w życiu codziennym", czyli następnego etapu walki z epidemią koronawirusa. Wśród zaleceń jest zwiększona troska o higienę i wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za prewencję w każdej instytucji.
Model "kwarantanny w życiu codziennym" ma umożliwić mieszkańcom działalność gospodarczą i kontakty społeczne przy zachowaniu ostrożności. Ma zostać wprowadzony po rozluźnieniu zasad obecnej, bardziej rygorystycznej kampanii dystansowania społecznego, która została niedawno przedłużona do 5 maja.
W środę służby medyczne Korei Płd. zgłosiły 11 nowych przypadków koronawirusa. Jest to czwarty dzień z rzędu, gdy liczba nowych infekcji utrzymuje się poniżej 15. Władze przestrzegają jednak przed osłabieniem czujności i możliwością wystąpienia drugiej fali zachorowań.
Rząd Hiszpanii zamierza likwidować w drugiej połowie maja restrykcje związane z kwarantanną, zarządzoną w związku z epidemią koronawirusa - ogłosił premier Pedro Sanchez.
Środowa debata ma związek z zapowiedzianym przez gabinet Sancheza planem wydłużenia stanu zagrożenia epidemicznego do 9 maja. Rząd musi uzyskać w tej sprawie poparcie Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu.
Ogłoszony 14 marca przez Sancheza stan zagrożenia zobowiązuje obywateli do pozostania w domach, z wyjątkiem konieczności wyjścia do pracy, na zakupy lub do banku. Dopuszczony został również krótki spacer z psem.
Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 88 tys. osób poddanych kwarantannie; w ok. 200 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania - poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.
Jak przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji, od początku akcji kontrolowania osób przebywających na kwarantannie funkcjonariusze dokonali już ok. 3,9 mln sprawdzeń.
Ministerstwo Zdrowia odbiera uprawnienia do wykonywania badań pod kątem koronawirusa laboratorium w Zabrzu. To tam wykonano serię testów, które najpierw dały wynik pozytywny, ale po powtórnym przebadaniu okazało się, że pracownicy i pacjenci szpitala w Jastrzębiu-Zdroju na Śląsku nie są zakażeni.
W środę przeprowadzona zostanie ewakuacja zakażonych koronawirusem pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie (Łódzkie) - poinformowała rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. Ponad 50 mieszkańców placówki trafi do szpitali w Łodzi, Zgierzu, Bełchatowie i Radomsku.
435 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Przybyło też 4211 nowych przypadków infekcji. Oznacza to, że łączny bilans epidemii to 21 717 ofiar śmiertelnych i 208 389 zakażonych.
Zdjęcie Bena i Mindy w pełnym umundurowaniu przeciwkoronawirusowym obiegło cały świat. Małżonkowie dzielą razem życie i pracę, oboje są pielęgniarzami i pracują w tym samym szpitalu w Tampie na Florydzie. Ich koleżanka uchwyciła moment, kiedy w pracy między jedną operacją a druga godzą się po porannej sprzeczce.
Przez ostatnie 10 dni do Polski wjechało 275 osób, które w ogóle nie powinny opuszczać kraju, gdyż były skierowane do odbycia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny - poinformowała rzecznik prasowa Komendanta Głównego SG por. Agnieszka Golias.
Golias zaznaczyła, że dane osób przekraczających polską granicę i kierowanych na obowiązkową 14-dniową kwarantannę są wprowadzane przez funkcjonariuszy SG bezpośrednio do elektronicznej ewidencji sanitarnej. Następnie są automatycznie przekazywane właściwym służbom, które weryfikują, czy obowiązek kwarantanny jest realizowany.
"Podczas kontroli funkcjonariusze otrzymują z ewidencji sanitarnej informację, że kontrolowana osoba wjeżdżała do Polski w minionych 14 dniach i jest objęta obowiązkową kwarantanną, co oznacza, że łamie zasady kwarantanny" - zaznacza Golias.
Jak ustalili dziennikarze RMF FM - wdrożenie w życie drugiego etapu odmrażania gospodarki nie nastąpi w najbliższy poniedziałek. Informacje te potwierdza rzecznik rządu Piotr Müller, który w TVP Info stwierdził, że uruchomienie drugiego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa nastąpi prawdopodobnie w pierwszej połowie maja.
W Rosji liczba zakażeń koronawirusem sięgnęła w środę 57 999, po wykryciu 5236 nowych infekcji w ciągu ostatniej doby - podał sztab kryzysowy. Liczba zgonów wzrosła o 57, do 513. Wyzdrowiało dotąd 4420 osób; 547 z nich opuściło szpitale w ciągu ostatniej doby.
W całym kraju przeprowadzono dotąd 2,2 mln testów na obecność koronawirusa. 43,4 proc. nowych przypadków to osoby, które nie miały klinicznych objawów choroby.
Blisko połowę nowych infekcji - 2548 - wykryto w Moskwie, gdzie łączna liczba zakażeń sięgnęła 31 981.
Ponad 10 milionów pracowników francuskiego sektora prywatnego włączono do programu dla tymczasowo bezrobotnych - poinformowała minister pracy Muriel Penicaud. To ponad połowa wszystkich zatrudnionych w firmach prywatnych.
Wprowadzony przez francuski rząd program polega na płaceniu przez państwo pensji tymczasowo zwolnionym pracownikom lub tym, którym obcięto godziny pracy. Koszt programu to ponad 20 mld euro.
Jak stwierdziła Penicaud w wywiadzie dla BFM Radio, z programu skorzysta ok. 60 proc. wszystkich firm prywatnych we Francji i ponad połowa zatrudnionych.
Małopolscy policjanci w ostatnim czasie otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących publicznego znieważania, a nawet kierowania gróźb karalnych wobec nauczycieli prowadzących lekcje on-line - poinformował rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.
Informacje dotyczące tego typu przestępstw trafiły do jednostek policji w Krakowie, Chrzanowie, Olkuszu i Bochni, gdzie aktualnie są prowadzone czynności o przestępstwo znieważenia nauczyciela, który w trakcie prowadzonych zajęć lekcyjnych jest funkcjonariuszem publicznym oraz w sprawie gróźb karalnych.
"W związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem szkół, od kilku tygodni nauczyciele prowadzą lekcje za pośrednictwem platform oraz aplikacji internetowych. Jak się okazuje, spotkania on-line stanowią dla niektórych osób okazję do zaistnienia poprzez publiczne znieważanie, a nawet kierowanie gróźb karalnych wobec prowadzących je pedagogów" - zaznaczył rzecznik.
Członek komitetu organizacyjnego igrzysk olimpijskich w Tokio został zainfekowany koronawirusem. Jako jeden z niewielu pracowników podczas pandemii nie wykonywał obowiązków w domu, ale w siedzibie organizacji. Teraz poddany został kwarantannie w miejscu zamieszkania.
"Mężczyzna po trzydziestce miał pozytywny wynik testu. Obszar, gdzie pracował, został zdezynfekowany. Zidentyfikowaliśmy wszystkich, którzy mieli bliski kontakt z pacjentem. Oni także przebywają w domu w izolacji" - poinformowali Japończycy.
Dane zarażonej osoby nie zostały ujawnione.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega przed kolejnym możliwym skutkiem pandemii koronawirusa - chodzi o klęskę głodu o "biblijnym rozmiarze", która może dotknąć 250 milionów ludzi na świecie.
Szpitalny Oddział Ratunkowy szpitala wojewódzkiego w Szczecinie-Zdunowie wznowił działanie - poinformowała rzeczniczka placówki. Oddział był zamknięty po tym, jak koronawirusa wykryto u jego pracowników.
"Dziś rano wznowił działanie Szpitalny Oddział Ratunkowy w lokalizacji przy ul. Sokołowskiego 11. Od poniedziałku w Zdunowie działają już poradnie oraz przyjęcia planowe do oddziałów" - poinformowała Natalia Andruczyk.
Rzecznik MZ: Udało nam się ograniczyć transmisję poziomą koronawirusa. Nie ma bezpośredniego dużego zarażania w skupiskach ludzkich, nie ma transmisji od człowieka do człowieka na ulicy.
Drutex, producent stolarki okienno-drzwiowej, wspierając walkę z koronawirusem rozpoczął produkcję profesjonalnych przyłbic ochronnych. Pierwsza partia trafiła już do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku - poinformowała spółka.
"Czas pandemii COVID-19 to dla nas wszystkich sprawdzian. Mamy świadomość ogromu wyzwań stojących przed całym społeczeństwem, a w szczególności personelem medycznym, który odgrywa kluczową rolę w walce z koronawirusem. (...) Doskonale zdajemy sobie sprawę z ogromnego zapotrzebowania na sprzęt ochronny, stąd decyzja o rozpoczęciu produkcji profesjonalnych przyłbic" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Druteksu Leszek Gierszewski.
Jak informuje spółka, aktualne plany zakładają wyprodukowanie kilkudziesięciu tysięcy sztuk przyłbic.
Pracownia krawiecka kaliskiego teatru rozpoczęła produkcję jednorazowych fartuchów ochronnych i maseczek dla służb walczących z COVID-19 - poinformowała rzeczniczka prasowa Marcelina Hertmann.
Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu postanowił wspomóc lokalne służby medyczne uruchamiając produkcję środków ochrony personalnej.
"Szyjemy fartuchy z włókniny, które można zutylizować po użyciu. Pod koniec każdego dnia przekazujemy miejskim służbom wszystko, co uszyłyśmy. Chcemy pomóc jak tylko możemy" - powiedziała krawcowa Hanna Woźniak. Jej współpracownica Anna Sobczak dodała, że będą szyły, póki starczy materiałów.
Liczba zdiagnozowanych chorych na COVID-19 wzrosła w środę rano do 10 034, po wykryciu 178 nowych przypadków. Zmarły trzy kolejne osoby. Łącznie, od potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia, zmarły w Polsce 404 osoby - wynika z najnowszego zestawienia Ministerstwa Zdrowia.
Jak podał resort, 178 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem dotyczy województw: łódzkiego (55), małopolskiego (19), opolskiego (18), dolnośląskiego (18), wielkopolskiego (16), kujawsko-pomorskiego (14), śląskiego (12), pomorskiego (8), lubelskiego (7), zachodniopomorskiego (5), świętokrzyskiego (4), podkarpackiego (1) i podlaskiego.