Belgia odnotowała pierwszy przypadek nowego, bardziej zaraźliwego wirusa małpiej ospy - poinformowało we wtorek Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i belgijski krajowy instytut zdrowia Sciensano.

Nowy wariant groźnego wirusa wykryty w Belgii

Belgia jest czwartym w Europie i ósmym poza Afryką państwem na świecie, gdzie odnotowano ten wariant choroby. Szczep klad I małpiej ospy jest groźniejszy i charakteryzuje się wyższą śmiertelnością.

"Pacjent pochodzący z Walonii zaraził się wirusem podczas kontaktu seksualnego z osobą chorą i wykazującą objawy w jednym z państw afrykańskich" - poinformowały ECDC i Sciensano. 

Po powrocie do kraju został zdiagnozowany za pomocą testu PCR i poddany izolacji. Ustalono, że nie miał z nikim bliskich kontaktów, dzięki czemu - jak zapewniły organizacje zdrowia - ryzyko rozprzestrzenia się wirusa w Belgii jest bardzo niskie.

Gdzie jeszcze odnotowano nową odmianę małpiej ospy?

Nowy wariant, czyli klad I małpiej ospy, został niedawno odkryty w Demokratycznej Republice Konga. Od tego czasu przypadki tej choroby wykryto w trzech krajach w Europie: Niemczech, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a poza starym kontynentem - w Stanach Zjednoczonych i kilku państwach Azji.

Małpa ospa to choroba wirusowa, która może być przenoszona ze zwierząt na ludzi, a także poprzez kontakty intymne. Zidentyfikowano ją po raz pierwszy u małp laboratoryjnych w Danii w 1958 r., stąd też nazwa, chociaż w Afryce, gdzie wirus występuje endemicznie, za głównych jej nosicieli uważa się gryzonie. 

Początkowe objawy choroby to:

  • wysoka gorączka, powyżej 38,50 st.,
  • uogólnione lub miejscowe powiększenie węzłów chłonnych (w odróżnieniu od ospy wietrznej),
  • ból głowy,
  • ból pleców,
  • znaczne osłabienie.

Znane są dwa szczepy wirusa. Łagodniejszy, klad II MPXV, którego przypadki odnotowano już w ponad 100 krajach i bardziej śmiercionośny, wspomniany już klad I. 

W sierpniu WHO uznało małpią ospę za globalne zagrożenie zdrowotne.