12 kwietnia - oto nowa kluczowa data w spawie brexitu. Wtedy Wielka Brytania musi zdecydować, czy bierze udział w eurowyborach. Zakończenie szczytu w Brukseli było jednym z najważniejszych wydarzeń dnia. W piątek media informowały też o rozstrzygnięciu w sprawie głośnej sprawy zabójstwa wiceszefowej prokuratury okręgowej w Krakowie, Anny J. Przemysław J. Jej syn, usłyszał wyrok dożywocia. Kibice skoków narciarskich ekscytowali się za to konkursem w Planicy. Piotr Żyła zajął w nim 3. miejsce. Specjalnie dla Was zebraliśmy najważniejsze wydarzenia dnia!

Koniec szczytu w Brukseli. Co dalej Londynie?

Piątek był drugim i ostatnim dniem unijnego szczytu w Brukseli, który był poświęcony brexitowi. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego - to dzięki polskiemu stanowisku - udało się uniknąć bardzo dużego problemu, czyli bezumownego opuszczenia Wspólnoty przez Londyn już w przyszłym tygodniu.

Ustalenie szczytu w Brukseli: 12 kwietnia brexit na twardo - 22 maja z umową

Nie będzie brexitu 29 marca. Nową kluczową datą jest 12 kwietnia, czyli data, do kiedy Wielka Brytania musi zdecydować, czy bierze udział w eurowyborach. Takie są ustalenia pod szczycie Unii Europejskiej w Brukseli.



Zadał matce kilkadziesiąt ciosów nożem. Dożywocie za zabójstwo wiceszefowej krakowskiej prokuratury

Karę dożywocia wymierzył sąd 29-letniemu Przemysławowi J. Jest on oskarżony o zabójstwo matki, wiceprokurator okręgowej w Krakowie Anny J. Zadał jej kilkadziesiąt ciosów nożem.


PŚ w Planicy. Piotr Żyła na trzecim miejscu, Jakub Wolny z rekordem życiowym

PŚ w Planicy. Marcus Eisenbichler zwyciężył w pierwszym konkursie Pucharu Świata w słoweńskiej Planicy. Drugie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi. Polscy kibice mogą być zadowoleni z postawy Piotra Żyły, który stanął na najniższym stopniu podium.


Jolanta Zawistowicz: Oświatowa „Solidarność” weźmie udział w poniedziałkowych rozmowach z rządem

Dzisiaj mija 12. dzień naszej akcji protestacyjnej, jak do tej pory nie przybył do nas żaden przedstawiciel rządu czy MEN, od poniedziałku protest będzie miał charakter protestu głodowego. Kilka osób w poniedziałek rozpocznie ten protest głodowy, od rana - mówiła w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jolanta Zawistowicz, rzeczniczka sekcji oświaty małopolskiej Solidarności. Nasza akcja polega na tym, aby zapobiec najbardziej restrykcyjnej formie protestu jaką jest strajk. Staramy się załatwić sprawy dorosłych bez udziału dzieci - podkreślała rozmówczyni Marcina Zaborskiego. Jeśli nasza akcja nie przyniesie korzystnego rozstrzygnięcia dla nas, to to doprowadzi do strajku - mówiła.

Każdy członek związku podejmuje decyzję samodzielnie, niezależnie, jeżeli ma wolę przystąpienia do strajku przygotowywanego przez ZNP, to to zrobi - zapewniła Zawistowicz. Gdybym nie wierzyła w powodzenie tej akcji, to bym do niej nie przystępowała - dodała. I deklaruje, że przedstawiciele oświatowej Solidarności wezmą udział w poniedziałkowych rozmowach w Centrum Dialog w Warszawie.  To nie jest pierwsze spotkanie, natomiast dotychczasowe nie przynosiły rozstrzygnięcia, bo pani minister (Zalewska - przyp. red.) przygotowuje swoje wystąpienia, niekoniecznie wsłuchując się w opinię strony społecznej i to nie tylko w opinię związku zawodowego Solidarność, tylko wszystkich partnerów społecznych tego nazwijmy to "dialogu" - oceniła.

Petru: Nie kandyduję do Parlamentu Europejskiego

Nie kandyduję do Parlamentu Europejskiego. Kluczowe wybory to będą wybory do parlamentu polskiego na jesieni - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM lider partii Teraz! Ryszard Petru. Mam pełną świadomość tego, że to jest preludium przed tą fundamentalną rozgrywką. W związku z tym w tych wyborach osobiście uczestniczyć nie będę - dodał.

CAŁA ROZMOWA ROBERTA MAZURKA Z RYSZARDEM PETRU DO ZOBACZENIA JUTRO


Postępowanie ws. kierowcy Brudzińskiego

Komendant Służby Ochrony Państwa wszczął postępowanie w sprawie kierowcy Joachima Brudzińskiego - szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi o sytuację sprzed kilku dni i przekroczenie prędkości o 48 km/h.

Pracownicy sądów mogą protestować w trakcie wyborów

Podczas tegorocznych wyborów europejskich i parlamentarnych może dojść do protestu pracowników sądów - ustalił reporter RMF FM. Jest on możliwy, jeśli rząd nie zgodzi się na wzrost płac.

39-latek zmarł w izbie przyjęć. NFZ skontroluje szpital w Sosnowcu, wiceminister zdrowia zapewnia, że placówka jest bezpieczna

Narodowy Fundusz Zdrowia skontroluje Sosnowiecki Szpital Miejski po śmierci 39-latka w izbie przyjęć. Mężczyzna z siną i spuchniętą nogą czekał na pomoc 9 godzin. Zmarł o godzinie 22.

Sosnowiecki Szpital Miejski jest bezpieczny - zapewnił wiceminister zdrowia Krzysztof Król. Dodał, że kontrola wyjaśni, czy zawiodły procedury czy czynnik ludzki. Dodał, że "wiele z emocjonalnych doniesień" w tej sprawie "jest nieprawdziwych".

Po wizycie w sosnowieckim szpitalu wiceminister Król przekazał, że osobiście zapoznał się z fragmentaryczną dokumentacją medyczną tego pacjenta - bo pełna jest obecnie w prokuraturze. Zastrzegł, że "wiele z emocjonalnych doniesień" w tej sprawie "jest nieprawdziwych".

Nie było tak, że ten człowiek bez pomocy siedział na krześle. Procedury diagnostyczne wdrożono tu maksymalnie pilnie, jak triaż (procedura ustalania kolejności zajmowania się pacjentami na szpitalnej izbie przyjęć lub szpitalnym oddziale ratunkowym - PAP) pozwalał. Bo coś, co nas systemowo interesuje, to efekt selekcjonowania chorych w czasie pomocy doraźnej - wskazał Król.

Rzecznik Praw Obywatelskich przystępuje do sprawy KRS przed TK

Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do sprawy KRS przed Trybunałem Konstytucyjnym i składa wniosek o jej umorzenie. RPO przyłącza się do postępowania w ostatnim możliwym terminie - rozprawa w tej sprawie zaczęła się już we wtorek, odroczono ją jednak do poniedziałku. Poza wnioskiem o umorzenie ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku RPO składa też szereg innych wniosków.

Marokańczyk skazany przez katowicki sąd. Współpracował z ISIS

Karę łączną trzech lat i ośmiu miesięcy więzienia wymierzył Sąd Okręgowy w Katowicach Marokańczykowi Mouradowi T., oskarżonemu o przynależność do tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Za samo uczestnictwo w tej organizacji T. został skazany na trzy i pół roku pozbawienia wolności.

Według prokuratury i sądu, Mourad T. był zwiadowcą i przez pewien czas pozostawał w stałym kontakcie z Abdelhamidem Abaaoudem, który odpowiadał za organizowanie zamachów w Europie Zachodniej. W 2015 r. Abaaoud został zabity przez francuską policję podczas obławy.