"Nikt z nas nie jest samodzielnym w sensie takim, że wszyscy jesteśmy w jednej partii i uzgadniamy stanowiska. To nie jest tak, że pan na zagrodzie równy wojewodzie. To pewien system polityczny" - mówi, pytany przez słuchaczy o samodzielność premier, gość Kontrwywiadu RMF FM szef MSWiA Mariusz Błaszczak. "Ogranicza nas wszystkich na przykład program PiS" - komentuje. Błaszczak dodaje, że premier "jest samodzielna wykonując swoje obowiązki rządowe, ale najczęściej konsultuje decyzje z członkami rządu". "Oczywiście konsultacji z władzami partii też są niezwykle istotne. Drogowskazem jest program" - uważa gość RMF FM.
Szef MSWiA był również pytany o ustawę antyterrorystyczną i ustawę o policji. Ustawa o policji - zostały ograniczone kompetencje służb, chociażby sprawa prowadzenia działań operacyjnych wobec obywateli. Jest postawiony maksymalny czas 18 miesięcy. Wcześniej można było bez końca te działania operacyjne prowadzić - tłumaczy minister. Ustawa antyterrorystyczna? Zdaniem Błaszczaka to "niezbędne narzędzie dla służb, żeby zapobiegać, a potem przeciwdziałać zagrożeniom terrorystycznym". W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego, ale musimy być przygotowani na ten najgorszy scenariusz - mówi gość Kontrwywiadu. Mogę zapewnić, że ABW nie będzie wchodziło do tygodników, dzienników, czy innych mediów. ABW nie będzie też zatrzymywało internautów o 6 rano - dodaje.
Pytany o powiększenie Opola odpowiada: My odpowiadamy pozytywnie na tego rodzaju wnioski. Minister dodaje, że wiele wskazuje na to, że jest to uzasadniony wniosek, żeby miasto mogło się rozwijać. Wstępnie mogę powiedzieć, że decyzja będzie pozytywna - deklaruje Błaszczak.
Więcej funkcjonariuszy policji na ulicach? To jest związane z prewencją. Oczywiście nie ma zagrożenia terrorystycznego w Polsce, ale chodziło o to, żeby obywatele czuli się bezpieczniej - zapewnia słuchaczy Mariusz Błaszczak.
Trzeba tonować nastroje, a nie je podgrzewać - odpowiada minister, pytany o transparent na meczu Legii. Jego zdaniem to "efekt flirtu Gazety Wyborczej z kibicami".
Gość RMF FM pytany o nowe województwa od 2018 roku odpowiada, że sprawa jest analizowana. Rzeczywiście pod względem statystycznym wyodrębniliśmy Warszawę i okolice. Ze względu na to, żeby nie zawyżały wskaźników dotyczących absorpcji funduszy unijnych - dodaje Błaszczak.
Skrócenie wieku emerytalnego dla funkcjonariuszy? Jeżeli w ramach forum dialogu społecznego taka sprawa się pojawi, to oczywiście będziemy o niej rozmawiać, ale priorytetem jest ustawa o modernizacji służb mundurowych - mówi Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem to jest skomplikowana sprawa.
Gość Kontrwywiadu pytany natomiast o Służbę Ochrony Kolei w MSWiA odpowiada: To formacja, która spełnia podstawowe warunki - zapewnienie bezpieczeństwa. Dodaje, że jest zwolennikiem powiększania liczebności tych formacji, bo to służy zapewnieniu bezpieczeństwa. SOK będzie stanowiła realne wsparcie - uważa minister.
Pytany o degradację byłego szefa BOR-u odpowiada, że będzie bardzo surowo przestrzegał zasad etosu służby. Będziemy wynagradzać tych, którzy wyróżniają się w służbie - np. funkcjonariusze, którzy poza godzinami pracy reagują, kiedy widzą łamanie prawa. A będziemy pozbywać się ze służby tych, którzy się temu sprzeniewierzają - mówi Mariusz Błaszczak.
Przeczytaj, jak szef MSWiA odpowiadał na pytania Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM.