Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, mimo że skazani prawomocnym wyrokiem przebywają w więzieniu, są w przekonaniu prof. Ryszarda Piotrowskiego posłami. "Próba stwierdzenia wygaśnięcia mandatu podjęta w Sejmie była usiłowaniem nieudolnym" - stwierdził gość Porannej rozmowy w RMF FM. Zdaniem konstytucjonalisty, powołującego się na Sąd Najwyższy, prezydent w 2015 roku nie ułaskawił właściwie Kamińskiego i Wąsika. "Sądy sądzą w sprawach karnych, a nie Trybunał Konstytucyjny. Sąd Najwyższy jest od sądzenia w sprawach karnych; stwierdził, że w tej sprawie ułaskawienie przed prawomocnym wyrokiem jest nieskuteczne" - wyjaśniał prof. Ryszard Piotrowski.

Rozmówca Roberta Mazurka stwierdził ponadto, że minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz swoimi działaniami ws. mediów publicznych złamał konstytucję. "Wszystkie organy państwa działają na podstawie i w granicach prawa. Minister takiej podstawy nie miał" - powiedział. Dziennikarz RMF FM Robert Mazurek przypomniał słowa ministra sprawiedliwości Adama Bodnara: "Szukamy podstaw". 

"Poszukiwania zostały ukończone, zwieńczone powodzeniem, znalazł je minister kultury, ale nie są to podstawy przekonywujące dla mnie" - argumentował prof. Piotrowski.   

Prof. Piotrowski: Trzeba uzgodnić jedno, fundamentalne rozumienie konstytucji

"Ludzie zawsze cierpią z powodu braku sprawiedliwości. Każdy, kto ma do czynienia ze sprawiedliwością, uważa, że stała mu się krzywda" - mówił prof. Ryszard Piotrowski w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM. Robert Mazurek zapytał swojego gościa, czy wierzy dziś w sprawiedliwość sądów. "To zależy od rodzaju sprawy. Jeżeli sprawa jest polityczna, można mieć wątpliwości"- odpowiedział konstytucjonalista. 

W programie padło też pytanie o to, czym skończy się dwuwładza w prokuraturze. "Tutaj oczywiście obowiązuje ustawa, która przewiduje, że opróżnienie urzędu prokuratora krajowego wymaga zgody prezydenta" - nie ma wątpliwości prof. Piotrowski. 

Konstytucjonalista mówił też, że jest tylko jeden sposób na to, żeby wyjść z impasu prawnego - przestrzegać konstytucji. "Konstytucja jest jedna, każdy ją rozumie, jak chce. Trzeba uzgodnić jedno, fundamentalne rozumienie konstytucji" - stwierdził.

 

Opracowanie: