W szturmowanych przez wojska Rosji zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy doszło do wycieku smarów. Wybuchł duży pożar. Siły ukraińskie w ciągu ostatnich tygodni odsunęły linię frontu o 5-7 kilometrów od Zaporoża - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź mera Melitopola Iwana Fedorowa. Rzecznik ukraińskiego wywiadu Wadim Skibicki alarmuje, że Ukrainie kończy się amunicja artyleryjska. Najnowsze informacje dotyczące wojny w Ukrainie publikujemy w zapisie naszej relacji z 11.06.2022 r.
- Armia ukraińska odparła dwa ataki wojsk rosyjskich na kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim, w rejonie miejscowości: Brażkiwka, Dołyna i Wirnopilla; walki trwają
- W szturmowanych przez wojska Rosji zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy doszło do wycieku smarów. Wybuchł duży pożar
- Siły ukraińskie w ciągu ostatnich tygodni odsunęły linię frontu o 5-7 kilometrów od Zaporoża - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź mera Melitopola Iwana Fedorowa.
- Łączne straty ukraińskich obrońców sięgają 10 tys. osób - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Ołeksiej Arestowicz. Według raportów ukraińskiej armii, od początku wojny z Ukrainą armia rosyjska straciła ponad 32 tys. żołnierzy.
- Ukrainie kończy się amunicja artyleryjska - alarmuje rzecznik ukraińskiego wywiadu Wadim Skibicki
- Od kwietnia rosyjskie bombowce używają na Ukrainie pochodzących z lat 60. pocisków przeciwokrętowych Kh-22, które w przypadku użycia naziemnego są bardzo nieprecyzyjne i powodują dużą liczbę ofiar wśród cywilów - podało brytyjskie ministerstwo obrony.
Ukraina w październiku może odczuć deficyt magazynów na 10-15 mln ton zboża; Kijów byłby wdzięczny RFN za pomoc w odblokowaniu eksportu zboża - powiedział premier Denys Szmyhal na spotkaniu w Kijowie z niemieckim ministrem rolnictwa Cemem Ozdemirem.
Podkreślił, że Rosja celowo niszczy obiekty gospodarcze, takie jak terminal w Mikołajewie, jeden z największych na Ukrainie.
Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko oświadczył, że w okupowanym mieście Rosjanie budują obiekt mieszkalny i zaraz obok niego - umocnienia bojowe. Według Andriuszczenki świadczy to o tym, że mieszkańcy zostaną użyci jako "żywe tarcze".
Mina na wybrzeżu Morza Czarnego w Odessie stała się przyczyną śmierci mężczyzny, który pojechał z rodziną na plażę. Eksplozja nastąpiła, gdy wszedł do wody - podały władze miasta. Wezwały mieszkańców, by respektowali zakaz wizyt na plaży z powodu min.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz planuje udać się do Kijowa. We wspólnej podróży mają wziąć udział także prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi - podał "Bild am Sonntag". Według informacji gazety wizyta ma się odbyć jeszcze przed szczytem grupy państw G7, który jest planowany na 26-28 czerwca.
Berlin i Paryż od dawna prowadziły rozmowy na temat wspólnej podróży do stolicy Ukrainy - pisze "Bild am Sonntag". Macron miał naciskać, aby doszło do niej po wyborach do Zgromadzenia Narodowego, izby niższej francuskiego parlamentu, które odbędą się 12 i 19 czerwca. Pomysł zaproszenia do udziału w podróży premiera Draghiego miał wyjść od strony francuskiej.
Wizyta w Kijowie Scholza, Macrona i Draghiego powinna świadczyć o europejskiej jedności w stosunku do Ukrainy - skomentowała gazeta.
W szturmowanych przez wojska Rosji zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy doszło do wycieku smarów. Wybuchł duży pożar - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
Tereny zakładów Azot są ostrzeliwane bardzo intensywnie, godzinami, z wielkiego kalibru - powiedział Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform.
Nie podano, czy ogień został opanowany.
Ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow ocenił, że aktywny etap wojny może przedłużyć się do zimy. Wówczas istnieje ryzyko zamrożenia konfliktu, a przerwa ta pozwoliłaby Rosji na zgromadzenie wojsk na obszarach, które są pod jej okupacją.
Niestety, może do tego dojść. Jest to jedna z opcji, której nie możemy wykluczyć - powiedział ekspert, cytowany przez agencję UNIAN. Ocenił, że wojna może "płynnie przejść" w rok 2023.
Dodał, że terminy zakończenia walk będzie można wyraźniej ocenić po tym, gdy Ukraina otrzyma pierwszą partię uzbrojenia z Zachodu w ramach pomocy wojskowej. W ten sposób za kilka tygodni, gdy znana będzie skuteczność tej broni, będzie można prognozować przebieg wojny w kolejnym półroczu.
Na północnym wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie kontynuują ostrzały pozycji ukraińskich na pograniczu ukraińsko-rosyjskim. W Myropilskim w obwodzie sumskim ostrzeliwują infrastrukturę cywilną.
Sztab odnotowuje też, że oddziały sił zbrojnych Białorusi przechodzą na wyższy stopień gotowości bojowej. Prowadzone są działania związane z przyjmowaniem zobowiązanych do odbywania służby wojskowej. Z magazynów zabierana jest broń i sprzęt wojskowy - głosi oświadczenie sztabu.
Nie milkną ostrzały Siewierodoniecka - miasta w obwodzie ługańskim, w większości kontrolowanego przez Rosjan. Sztab zapewnił, że obrońcy ukraińscy "z powodzeniem przeciwstawiają się szturmowi wroga w Siewierodoniecku". Wojska rosyjskie, jak wynika z komunikatu, nasiliły ostrzały sąsiedniego Lisiczańska z artylerii lufowej i rakietowej. Prowadzą też działania na rzecz zwiększenia liczebności swych oddziałów w tym rejonie. Rosjanie ostrzeliwują infrastrukturę cywilną w rejonie Siewierodoniecka, Lisiczańska i okolicznych miejscowości: Ustyniwki, Toszkiwki i Metiołkina.
Na innym odcinku frontu w Donbasie artyleria rosyjska ostrzeliwuje pozycje wojsk ukraińskich na kierunku Bachmutu (obwód doniecki). W rejonie miejscowości Pokrowske (na zachód od Bachmutu) Rosjanie przeprowadzili bombardowanie lotnicze.
Armia ukraińska odparła dwa ataki wojsk rosyjskich na kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim, w rejonie miejscowości: Brażkiwka, Dołyna i Wirnopilla. Walki trwają - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie.
Na tym odcinku frontu Rosjanie utrzymują się w miejscowości Bohorodyczne, przy wsparciu moździerzy, artylerii i systemów rakietowych. Aktywnie stosują metody walki radioelektronicznej - informuje sztab.
Według ustaleń wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Rosja ma plan na 120 dni wojny i nie zrezygnowała z celu zagarnięcia całego terytorium Ukrainy - poinformował wiceszef wywiadu Wadym Skibicki w komentarzu opublikowanym na komunikatorze Telegram.
Ostrzegł, że Rosja wciąż ma wystarczający potencjał do prowadzenia długiej wojny. W walkach na terytorium Ukrainy biorą udział 103 batalionowe grupy taktyczne. Dalszych 40 grup jest w rezerwie.
Północna część obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy została pozbawiona dostaw prądu - informuje szef lokalnej administracji. To wynik rosyjskiego ostrzału. Pociski artyleryjskie uszkołdziły linie energetyczne w rejonie Torecka - oddalanego od Doniecka o 70 kilometrów na północ. Miasto leży w połowie drogi do Słowiańska.
Prądu nie mają wszystkie największe miasta na terytorium wciaż należącym do Ukrainców - czyli Kramatorsk, Słowiańsk, Konstantynówka, Drużkiwka czy Bachmut. W samym doniecku dostawy energii jeszcze są.
Specjaliści teraz próbują przywrocić dostawy prądu w miastach, które dziś ucierpiały, ale wszystko zależy od tego, czy ustanie rosyjski ostrzał.
Trzy rosyjskie samoloty dokonały niewidzialnego dla radarów przelotu nad Bałtykiem na północ od lotniska w Visby na Gotlandii. Maszyny stworzyły zagrożenie dla lotnictwa cywilnego - pisze dziennik "Dagens Nyheter".
Jak relacjonuje szwedzka gazeta, rosyjski samolot zwiadowczy Ił-20 oraz dwa myśliwce Su-27, miały wyłączone transpondery (nadajniki), a ich załogi nie zgłosiły wcześniej swojego przelotu.
Ukrainie kończy się amunicja artyleryjska - alarmuje rzecznik ukraińskiego wywiadu Wadim Skibicki w rozmowie z brytyjskim "Guardianem". Pokazał skalę problemu. Powiedział, że na każde ukrainskie działo artyleryjskie przypada od 10 do 15 rosyjskich dział.
Z kolei w ukraińskiej telewizji Skibicki ostrzegł, że Rosjanie nie zrezygnowali z przejęcia całej Ukrainy i że wciąż mają potencjał do długofalowej wojny, choć pierwotnie zakładali, że potrwa ona 14 dni.
Państwowy ukraiński koncern Enerhoatom poinformował, że pomógł w przywróceniu połączenia internetowego pomiędzy Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i Zaporoską Elektrownią Atomową. Pozwala to MAEA na kontrowanie danych z elektrowni.
Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okupowana przez wojska rosyjskie.
Szefowie MSZ Polski i Ukrainy odbyli rozmowę telefoniczną. Minister Zbigniew Rau zapewnił Dmytra Kułebę, że Polska wspiera ideę wprowadzenia dalszego, siódmego pakietu sankcji UE na Rosję - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Obywatel Czech zginął podczas walk z rosyjskim wojskiem w Ukrainie. Potwierdził to czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky.
Czeski ochotnik został zabity w wymianie ognia w obwodzie donieckim. Jutro jego ciało ma zostać przetransportowane w okolice Charkowa.
Jak podają czeskie media - ponad 100 obywateli tego kraju dołączyło do ukraińskich oddziałów.
Ochotnik z Korei Południowej, który walczy w wojnie na Ukrainie po stronie Kijowa ma być sądzony na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów w Donbasie - podała południowokoreańska agencja Yonhap.
Jak informuje Yonhap, powołując się na doniesienia agencji Reutera, proces przygotowywany jest w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej (DRL) na wschodzie Ukrainy.
Nazwiska ochotnika ani szczegółów jego udziału w wojnie nie podano.
Ambasada Rosji we Włoszech poinformowała, że w maju pomogła kupić bilety lotnicze do Moskwy dla lidera Ligi Matteo Salviniego i towarzyszącej mu delegacji. Jak podkreśliła, pieniądze te zostały potem oddane.
Do podróży nie doszło z powodu krytyki, jaka spadła na Salviniego ze strony koalicjantów i rządu.
Pod koniec maja lider prawicowej Ligi ogłosił, że chce pojechać do Moskwy, by rozmawiać o możliwościach zakończenia wojny na Ukrainie.
Euforia, która towarzyszyła nieoczekiwanym zwycięstwom Ukrainy nad nieudolnymi rosyjskimi wojskami zanika, gdyż Moskwa dostosowuje swoją taktykę, odzyskuje siły i ukazuje przytłaczającą siłę ognia stosowaną przeciwko mocno niedozbrojonym ukraińskim wojskom - pisze "Washington Post".
Rob Lee, były żołnierz marynarki wojennej USA, obecnie pracujący w amerykańskim ośrodku analitycznym FPRI ocenia: Rosjanie również lepiej sobie radzą z łączeniem różnego rodzaju broni, wykorzystaniem bliskiego wsparcia z powietrza i rozmieszczeniem piechoty.
Wojska rosyjskie ostrzeliwują ukraińskie pola pociskami zapalającymi - napisał na komunikatorze Telegram Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Wezwał do powstrzymania "terroryzmu żywnościowego".
Nawiązał też do Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30. XX w. - klęski głodu wywołanej na wsi ukraińskiej przez władze sowieckie. Ci, którzy wywołują światowy kryzys żywnościowy, próbując powtórzyć Wielki Głód, również chcą zniszczyć ukraińskie zbiory - napisał.
Nasi żołnierze gaszą pożary, ale +terroryzm żywnościowy+ należy powstrzymać. Omawiamy z naszymi sojusznikami sposoby rozwiązania kryzysu żywnościowego - poinformował szef prezydenckiej kancelarii.
Ukraina otrzyma w październiku od Niemiec nowoczesny system obrony powietrznej IRIS-T, ale do tej pory do kraju nie trafiła żadna obiecana przez Berlin broń ciężka - powiedział ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk w wywiadzie dla portalu NV.UA.
W przyszłym tygodniu zapadnie decyzja o tym, czy Ukraina otrzyma status kandydata do Unii Europejskiej - ogłosili prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która dziś składa wizytę w Kijowie.
Na początku tygodnia Komisja Europejska ma wydać rekomendację, a 23 lub 24 czerwca ostateczną decyzję ma podjąć Rada Europejska.
Bardzo doceniam determinację Ukrainy na drodze do akcesji do Unii Europejskiej, ścieżka do członkostwa jest znana i opiera się na konkretnych wyznacznikach - powiedziała w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Komisja intensywnie pracuje nad ukończeniem swojej oceny wniosku aplikacyjnego Ukrainy do UE, o tym właśnie rozmawiałam w sobotę w Kijowie, i te rozmowy pozwolą nam dokończyć ten dokument do końca przyszłego tygodnia - zaznaczyła von der Leyen w oświadczeniu wygłoszonym u boku prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jestem przekonana, że wspólnie przetrwamy tę okrutną, zbrodniczą wojnę, a naród ukraiński z naszą pomocą odbuduje ten piękny kraj i go zmodernizuje - mówiła szefowa KE.
Gdy wywiad USA ostrzegał, że Rosja szykuje się do ataku, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski "nie chciał tego słyszeć" - powiedział prezydent USA Joe Biden, cytowany przez agencję AP. Władze Ukrainy uznały tę opinię za nieuzasadnioną.
Rosyjscy okupanci zaczęli wydawać Ukraińcom na południu Ukrainy rosyjskie paszporty - poinformowały media ukraińskie, powołując się na doniesienia mediów rosyjskich.
Pierwsze paszporty wydano już mieszkańcom Melitopola w obwodzie zaporoskim oraz w Chersonie. Jako jeden z pierwszych rosyjski paszport dostał mianowany przez okupantów "przewodniczącym administracji obwodu chersońskiego" Wołodymyr Saldo.
W sumie paszporty dostało 25 mieszkańców Chersonia "w przeddzień obchodów Dnia Rosji", które odbędą się w niedzielę - podała agencja Unian, powołując się na rosyjską agencję TASS.
W Melitopolu w sobotę wydano pierwsze rosyjskie paszporty 11 mieszkańcom.