W szturmowanych przez wojska Rosji zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy doszło do wycieku smarów. Wybuchł duży pożar. Siły ukraińskie w ciągu ostatnich tygodni odsunęły linię frontu o 5-7 kilometrów od Zaporoża - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź mera Melitopola Iwana Fedorowa. Rzecznik ukraińskiego wywiadu Wadim Skibicki alarmuje, że Ukrainie kończy się amunicja artyleryjska. Najnowsze informacje dotyczące wojny w Ukrainie publikujemy w zapisie naszej relacji z 11.06.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Armia ukraińska odparła dwa ataki wojsk rosyjskich na kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim, w rejonie miejscowości: Brażkiwka, Dołyna i Wirnopilla; walki trwają
  • W szturmowanych przez wojska Rosji zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy doszło do wycieku smarów. Wybuchł duży pożar 
  • Siły ukraińskie w ciągu ostatnich tygodni odsunęły linię frontu o 5-7 kilometrów od Zaporoża - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź mera Melitopola Iwana Fedorowa.
  • Łączne straty ukraińskich obrońców sięgają 10 tys. osób - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Ołeksiej Arestowicz. Według raportów ukraińskiej armii, od początku wojny z Ukrainą armia rosyjska straciła ponad 32 tys. żołnierzy.
  • Ukrainie kończy się amunicja artyleryjska - alarmuje rzecznik ukraińskiego wywiadu Wadim Skibicki 
  • Od kwietnia rosyjskie bombowce używają na Ukrainie pochodzących z lat 60. pocisków przeciwokrętowych Kh-22, które w przypadku użycia naziemnego są bardzo nieprecyzyjne i powodują dużą liczbę ofiar wśród cywilów - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

22:33

Ukraina w październiku może odczuć deficyt magazynów na 10-15 mln ton zboża; Kijów byłby wdzięczny RFN za pomoc w odblokowaniu eksportu zboża - powiedział premier Denys Szmyhal na spotkaniu w Kijowie z niemieckim ministrem rolnictwa Cemem Ozdemirem.

Podkreślił, że Rosja celowo niszczy obiekty gospodarcze, takie jak terminal w Mikołajewie, jeden z największych na Ukrainie.

21:55

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko oświadczył, że w okupowanym mieście Rosjanie budują obiekt mieszkalny i zaraz obok niego - umocnienia bojowe. Według Andriuszczenki świadczy to o tym, że mieszkańcy zostaną użyci jako "żywe tarcze".

21:13

Mina na wybrzeżu Morza Czarnego w Odessie stała się przyczyną śmierci mężczyzny, który pojechał z rodziną na plażę. Eksplozja nastąpiła, gdy wszedł do wody - podały władze miasta. Wezwały mieszkańców, by respektowali zakaz wizyt na plaży z powodu min.

21:05

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz planuje udać się do Kijowa. We wspólnej podróży mają wziąć udział także prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi - podał "Bild am Sonntag". Według informacji gazety wizyta ma się odbyć jeszcze przed szczytem grupy państw G7, który jest planowany na 26-28 czerwca.

Berlin i Paryż od dawna prowadziły rozmowy na temat wspólnej podróży do stolicy Ukrainy - pisze "Bild am Sonntag". Macron miał naciskać, aby doszło do niej po wyborach do Zgromadzenia Narodowego, izby niższej francuskiego parlamentu, które odbędą się 12 i 19 czerwca. Pomysł zaproszenia do udziału w podróży premiera Draghiego miał wyjść od strony francuskiej.

Wizyta w Kijowie Scholza, Macrona i Draghiego powinna świadczyć o europejskiej jedności w stosunku do Ukrainy - skomentowała gazeta. 

20:32

W szturmowanych przez wojska Rosji zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy doszło do wycieku smarów. Wybuchł duży pożar - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Tereny zakładów Azot są ostrzeliwane bardzo intensywnie, godzinami, z wielkiego kalibru - powiedział Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform. 

Nie podano, czy ogień został opanowany.

20:26

Ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow ocenił, że aktywny etap wojny może przedłużyć się do zimy. Wówczas istnieje ryzyko zamrożenia konfliktu, a przerwa ta pozwoliłaby Rosji na zgromadzenie wojsk na obszarach, które są pod jej okupacją.

Niestety, może do tego dojść. Jest to jedna z opcji, której nie możemy wykluczyć - powiedział ekspert, cytowany przez agencję UNIAN. Ocenił, że wojna może "płynnie przejść" w rok 2023.

Dodał, że terminy zakończenia walk będzie można wyraźniej ocenić po tym, gdy Ukraina otrzyma pierwszą partię uzbrojenia z Zachodu w ramach pomocy wojskowej. W ten sposób za kilka tygodni, gdy znana będzie skuteczność tej broni, będzie można prognozować przebieg wojny w kolejnym półroczu. 

20:20

Na północnym wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie kontynuują ostrzały pozycji ukraińskich na pograniczu ukraińsko-rosyjskim. W Myropilskim w obwodzie sumskim ostrzeliwują infrastrukturę cywilną.

Sztab odnotowuje też, że oddziały sił zbrojnych Białorusi przechodzą na wyższy stopień gotowości bojowej. Prowadzone są działania związane z przyjmowaniem zobowiązanych do odbywania służby wojskowej. Z magazynów zabierana jest broń i sprzęt wojskowy - głosi oświadczenie sztabu.

20:02

Nie milkną ostrzały Siewierodoniecka - miasta w obwodzie ługańskim, w większości kontrolowanego przez Rosjan. Sztab zapewnił, że obrońcy ukraińscy "z powodzeniem przeciwstawiają się szturmowi wroga w Siewierodoniecku". Wojska rosyjskie, jak wynika z komunikatu, nasiliły ostrzały sąsiedniego Lisiczańska z artylerii lufowej i rakietowej. Prowadzą też działania na rzecz zwiększenia liczebności swych oddziałów w tym rejonie. Rosjanie ostrzeliwują infrastrukturę cywilną w rejonie Siewierodoniecka, Lisiczańska i okolicznych miejscowości: Ustyniwki, Toszkiwki i Metiołkina.

Na innym odcinku frontu w Donbasie artyleria rosyjska ostrzeliwuje pozycje wojsk ukraińskich na kierunku Bachmutu (obwód doniecki). W rejonie miejscowości Pokrowske (na zachód od Bachmutu) Rosjanie przeprowadzili bombardowanie lotnicze.

19:49

Armia ukraińska odparła dwa ataki wojsk rosyjskich na kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim, w rejonie miejscowości: Brażkiwka, Dołyna i Wirnopilla. Walki trwają - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie.

Na tym odcinku frontu Rosjanie utrzymują się w miejscowości Bohorodyczne, przy wsparciu moździerzy, artylerii i systemów rakietowych. Aktywnie stosują metody walki radioelektronicznej - informuje sztab.

19:30

Według ustaleń wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Rosja ma plan na 120 dni wojny i nie zrezygnowała z celu zagarnięcia całego terytorium Ukrainy - poinformował wiceszef wywiadu Wadym Skibicki w komentarzu opublikowanym na komunikatorze Telegram.

Ostrzegł, że Rosja wciąż ma wystarczający potencjał do prowadzenia długiej wojny. W walkach na terytorium Ukrainy biorą udział 103 batalionowe grupy taktyczne. Dalszych 40 grup jest w rezerwie.

19:00

Północna część obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy została pozbawiona dostaw prądu - informuje szef lokalnej administracji. To wynik rosyjskiego ostrzału. Pociski artyleryjskie uszkołdziły linie energetyczne w rejonie Torecka - oddalanego od Doniecka o 70 kilometrów na północ. Miasto leży w połowie drogi do Słowiańska

Prądu nie mają wszystkie największe miasta na terytorium wciaż należącym do Ukrainców - czyli Kramatorsk, Słowiańsk, Konstantynówka, Drużkiwka czy Bachmut. W samym doniecku dostawy energii jeszcze są. 

Specjaliści teraz próbują przywrocić dostawy prądu w miastach, które dziś ucierpiały, ale wszystko zależy od tego, czy ustanie rosyjski ostrzał.

18:33

Trzy rosyjskie samoloty dokonały niewidzialnego dla radarów przelotu nad Bałtykiem na północ od lotniska w Visby na Gotlandii. Maszyny stworzyły zagrożenie dla lotnictwa cywilnego - pisze dziennik "Dagens Nyheter".

Jak relacjonuje szwedzka gazeta, rosyjski samolot zwiadowczy Ił-20 oraz dwa myśliwce Su-27, miały wyłączone transpondery (nadajniki), a ich załogi nie zgłosiły wcześniej swojego przelotu.

18:00

Ukrainie kończy się amunicja artyleryjska - alarmuje rzecznik ukraińskiego wywiadu Wadim Skibicki w rozmowie z brytyjskim "Guardianem". Pokazał skalę problemu. Powiedział, że na każde ukrainskie działo artyleryjskie przypada od 10 do 15 rosyjskich dział. 

Z kolei w ukraińskiej telewizji Skibicki ostrzegł, że Rosjanie nie zrezygnowali z przejęcia całej Ukrainy i że wciąż mają potencjał do długofalowej wojny, choć pierwotnie zakładali, że potrwa ona 14 dni.

17:30

Państwowy ukraiński koncern Enerhoatom poinformował, że pomógł w przywróceniu połączenia internetowego pomiędzy Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i Zaporoską Elektrownią Atomową. Pozwala to MAEA na kontrowanie danych z elektrowni.

Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okupowana przez wojska rosyjskie.

16:54

Szefowie MSZ Polski i Ukrainy odbyli rozmowę telefoniczną. Minister Zbigniew Rau zapewnił Dmytra Kułebę, że Polska wspiera ideę wprowadzenia dalszego, siódmego pakietu sankcji UE na Rosję - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

16:49

Obywatel Czech zginął podczas walk z rosyjskim wojskiem w Ukrainie. Potwierdził to czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky.

Czeski ochotnik został zabity w wymianie ognia w obwodzie donieckim. Jutro jego ciało ma zostać przetransportowane w okolice Charkowa. 

Jak podają czeskie media - ponad 100 obywateli tego kraju dołączyło do ukraińskich oddziałów.

16:47

Ochotnik z Korei Południowej, który walczy w wojnie na Ukrainie po stronie Kijowa ma być sądzony na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów w Donbasie - podała południowokoreańska agencja Yonhap.

Jak informuje Yonhap, powołując się na doniesienia agencji Reutera, proces przygotowywany jest w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej (DRL) na wschodzie Ukrainy.

Nazwiska ochotnika ani szczegółów jego udziału w wojnie nie podano.

16:37

Ambasada Rosji we Włoszech poinformowała, że w maju pomogła kupić bilety lotnicze do Moskwy dla lidera Ligi Matteo Salviniego i towarzyszącej mu delegacji. Jak podkreśliła, pieniądze te zostały potem oddane. 

Do podróży nie doszło z powodu krytyki, jaka spadła na Salviniego ze strony koalicjantów i rządu.

Pod koniec maja lider prawicowej Ligi ogłosił, że chce pojechać do Moskwy, by rozmawiać o możliwościach zakończenia wojny na Ukrainie.

16:21

Euforia, która towarzyszyła nieoczekiwanym zwycięstwom Ukrainy nad nieudolnymi rosyjskimi wojskami zanika, gdyż Moskwa dostosowuje swoją taktykę, odzyskuje siły i ukazuje przytłaczającą siłę ognia stosowaną przeciwko mocno niedozbrojonym ukraińskim wojskom - pisze "Washington Post".

Rob Lee, były żołnierz marynarki wojennej USA, obecnie pracujący w amerykańskim ośrodku analitycznym FPRI ocenia: Rosjanie również lepiej sobie radzą z łączeniem różnego rodzaju broni, wykorzystaniem bliskiego wsparcia z powietrza i rozmieszczeniem piechoty.

16:00

Wojska rosyjskie ostrzeliwują ukraińskie pola pociskami zapalającymi - napisał na komunikatorze Telegram Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Wezwał do powstrzymania "terroryzmu żywnościowego".

Nawiązał też do Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30. XX w. - klęski głodu wywołanej na wsi ukraińskiej przez władze sowieckie. Ci, którzy wywołują światowy kryzys żywnościowy, próbując powtórzyć Wielki Głód, również chcą zniszczyć ukraińskie zbiory - napisał.

Nasi żołnierze gaszą pożary, ale +terroryzm żywnościowy+ należy powstrzymać. Omawiamy z naszymi sojusznikami sposoby rozwiązania kryzysu żywnościowego - poinformował szef prezydenckiej kancelarii. 

15:33

Ukraina otrzyma w październiku od Niemiec nowoczesny system obrony powietrznej IRIS-T, ale do tej pory do kraju nie trafiła żadna obiecana przez Berlin broń ciężka - powiedział ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk w wywiadzie dla portalu NV.UA.

15:00

W przyszłym tygodniu zapadnie decyzja o tym, czy Ukraina otrzyma status kandydata do Unii Europejskiej - ogłosili prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która dziś składa wizytę w Kijowie. 

Na początku tygodnia Komisja Europejska ma wydać rekomendację, a 23 lub 24 czerwca ostateczną decyzję ma podjąć Rada Europejska.

14:44

Bardzo doceniam determinację Ukrainy na drodze do akcesji do Unii Europejskiej, ścieżka do członkostwa jest znana i opiera się na konkretnych wyznacznikach - powiedziała w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Komisja intensywnie pracuje nad ukończeniem swojej oceny wniosku aplikacyjnego Ukrainy do UE, o tym właśnie rozmawiałam w sobotę w Kijowie, i te rozmowy pozwolą nam dokończyć ten dokument do końca przyszłego tygodnia - zaznaczyła von der Leyen w oświadczeniu wygłoszonym u boku prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jestem przekonana, że wspólnie przetrwamy tę okrutną, zbrodniczą wojnę, a naród ukraiński z naszą pomocą odbuduje ten piękny kraj i go zmodernizuje - mówiła szefowa KE.

13:55

Gdy wywiad USA ostrzegał, że Rosja szykuje się do ataku, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski "nie chciał tego słyszeć" - powiedział prezydent USA Joe Biden, cytowany przez agencję AP. Władze Ukrainy uznały tę opinię za nieuzasadnioną.

13:39

Rosyjscy okupanci zaczęli wydawać Ukraińcom na południu Ukrainy rosyjskie paszporty - poinformowały media ukraińskie, powołując się na doniesienia mediów rosyjskich.

Pierwsze paszporty wydano już mieszkańcom Melitopola w obwodzie zaporoskim oraz w Chersonie. Jako jeden z pierwszych rosyjski paszport dostał mianowany przez okupantów "przewodniczącym administracji obwodu chersońskiego" Wołodymyr Saldo.

W sumie paszporty dostało 25 mieszkańców Chersonia "w przeddzień obchodów Dnia Rosji", które odbędą się w niedzielę - podała agencja Unian, powołując się na rosyjską agencję TASS.

W Melitopolu w sobotę wydano pierwsze rosyjskie paszporty 11 mieszkańcom. 

13:28

"Grupę 20 naszych żołnierzy wysyłają do walki przeciwko całemu batalionowi wojsk ukraińskich, wszyscy zginiemy" - mówi rosyjski żołnierz do swojej matki w rozmowie przechwyconej przez ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

12:37

Wojsko rosyjskie po zajęciu Popasnej w obwodzie ługańskim siłą wywiozło mieszkańców miasta i okradło ich domy - poinformował szef popasnańskiej administracji wojskowej Mykoła Chanatow w telewizji.

Jak powiedział, Popasna została zajęta przez siły rosyjskie 8 maja, a mieszkańców wywieziono do okupowanego Perwomajska w tym samym obwodzie.

Teraz ludziom pozwolili wracać do Popasnej na piechotę - to mniej więcej 7 kilometrów. Wrócili i zobaczyli, że w budynkach nic nie zostało. Ukradli wszystko: sprzęt gospodarstwa domowego, meble, rzeczy nadające się do jedzenia - oznajmił Chanatow, cytowany przez portal Hromadske.

Powiedział, że na ulicach miasta leżą ciała zbitych cywilów i żołnierzy. Jak dodał, są doniesienia, że niemal w każdej klatce schodowej są polegli żołnierze ukraińscy.

12:36

W okupowanym przez Rosjan Mariupolu na południu Ukrainy trzeba czekać 10 dni na otrzymanie zgody na pochówek. Zmusza to mieszkańców do kopania grobów na podwórkach - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

12:28

Wojna na Ukrainie wpływa nie tylko na ten kraj, ale na przyszły ład międzynarodowy; powstrzymanie rosyjskiej inwazji jest kluczowe dla całego świata - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wygłoszonym zdalnie wystąpieniu na spotkaniu Dialogu Shangri-La w Singapurze.

Zełenski podziękował krajom zachodnim i ich sojusznikom za dotychczasową pomoc, ale zaznaczył, że kluczowe jest, by była ona kontynuowana.

11:04

Siły ukraińskie w ciągu ostatnich tygodni odsunęły linię frontu o 5-7 kilometrów od Zaporoża - poinformowała  agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź mera Melitopola Iwana Fedorowa.

Wojska rosyjskie zajmują obecnie większą część obwodu zaporoskiego od strony południa. Szef władz obwodowych Ołeksandr Staruch mówił w ostatnią niedzielę, że prawie 60 proc. terytorium obwodu jest okupowane przez siły rosyjskie.

10:37

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotka się dziś w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, by rozmawiać o przyszłej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Przesłanie dla Ukrainy ma być jednak jasne: nie ma drogi na skróty i kraj ten będzie musiał spełnić konkretne warunku, aby stać się częścią Wspólnoty.

To druga wizyta von der Leyen w Kijowie od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę.

09:27

Co najmniej osiem osób zginęło w ciągu ostatniej doby w rosyjskich atakach i ostrzałach obwodów na wschodzie, północy i południu Ukrainy - poinformowali przedstawiciele władz obwodowych.

Dwie osoby zginęły, a siedem zostało rannych w piątek w obwodzie donieckim - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

W obwodzie ługańskim siły rosyjskie zaatakowały Wrubiwkę, wkroczyły do wsi Orichowe na południe od Siewierodoniecka i atakują to miasto, niszcząc infrastrukturę. W nocy z piątku na sobotę żołnierze rosyjscy użyli wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - podał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

W ciągu ostatniej doby kilkakrotnie ostrzelano w terytorium Rosji obwód sumski. W hromadzie krasnopolskiej zginęła jedna osoba. Celem ataków była też hromada esmańska  - poinformował szef władz obwodowych Dmytro Żywycki na Telegramie.

Cztery osoby zginęły, a dwie zostały ranne w ciągu ostatniej doby w obwodzie charkowskim. 

Jedna osoba zginęła w piątek po południu w wyniku ostrzału wioski Łymany w obwodzie mikołajowskim. Ostrzeliwano też inne hromady obwodu - podał portal Suspilne.

Ostrzelane zostały również hromady zełenodolską i szyrokiwską w rejonie krzyworoskim obwodu dniepropietrowskiego, w wyniku czego dwie osoby zostały ranne. We wsi Wełyka Kostromka nie ma wody i światła. Poinformowali o tym mer Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł i szef władz rejonu krzyworoskiego Wałentyn Rezniczenko. Według agencji Ukrinform siły ukraińskie kontrolują sytuację w obwodzie. 

09:25

Dziękuję państwom Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) za ich mocne poparcie dla sojuszu atlantyckiego, wkład w jego bezpieczeństwo i konsekwentne wspieranie suwerenności Ukrainy - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas piątkowego szczytu B9 w Bukareszcie.

Przemówienie szefa NATO, który z powodu choroby nie przybył do stolicy Rumunii było transmitowane przez łącze wideo.

Stoltenberg podkreślił, że szczyt B9, czyli grupy państw położonych na wschodniej flance NATO, odbywa się w szczególnym momencie, gdy prezydent Rosji Władimir Putin po raz drugi najechał Ukrainę, co doprowadziło do tego, że bezpieczeństwo kontynentu jest zagrożone najbardziej od czasu zakończenia II wojny światowej.

09:24

Rozmowy utknęły w miejscu. Nie widać dobrej woli, miejmy nadzieję, że to się przełamie. Są kontakty między ministerstwami. Nie czekamy z założonymi rękami na decyzje niemieckie. My chcemy uzupełniać braki, modernizować armię niezależnie od Niemców - tak możliwość przekazania Polsce przez Niemcy czołgów skomentował w programie Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM Paweł Soloch. Zgłosiliśmy się po nie (czołgi - przyp. red.) w ramach tzw. uzupełnienia strat, wynikających z faktu, że przekazaliśmy część naszej broni Ukrainie - wyjaśnił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

09:01

Wojska rosyjskie nie przejęły do piątku całkowitej kontroli nad Siewierodonieckiem, ale przy obecnej sytuacji na froncie Ukraina pilnie potrzebuje nowych dostaw artylerii; jej znaczenie będzie rosło - ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

"Skuteczna artyleria będzie miała coraz bardziej decyzyjne znaczenie w przeważnie statycznych walkach na wschodzie Ukrainy" - podkreślono w sprawozdaniu.

Siły rosyjskie kontynuowały w piątek ataki wewnątrz Siewierodoniecka, ostatniego większego bastionu sił Ukrainy w obwodzie ługańskim, ale wciąż nie opanowały miasta w całości. Szef administracji obwodowej Serhij Hajdaj informował, że Ukraińcy wciąż kontrolują strefę przemysłową Azot i drogę Bachmut-Lisiczańsk, ale nie podał szczegółów na temat sytuacji w mieście.

08:59

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 32 050 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu ostatniej doby - przekazał wSztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zeszłej doby Rosja straciła też 10 czołgów, 16 pojazdów opancerzonych i 7 dronów - wynika z zestawienia opublikowanego na Facebooku.

Łączne straty Rosji od 24 lutego do 11 czerwca wynoszą według ukraińskiego sztabu: 1419 czołgów, 3466 pojazdów opancerzonych, 212 samolotów, 178 helikopterów, 712 systemów artylerii, 222 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 97 systemów przeciwlotniczych, 2448 pojazdów i cystern, 13 jednostek pływających i 579 dronów.

08:26

"Cmentarzysko" samochodów zniszczonych przez Rosjan w okolicach Irpienia.

08:24

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,976 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 24,7 tys. osób - dodano.

08:22

Od kwietnia rosyjskie bombowce używają na Ukrainie pochodzących z lat 60. pocisków przeciwokrętowych Kh-22, które w przypadku użycia naziemnego są bardzo nieprecyzyjne i powodują dużą liczbę ofiar wśród cywilów - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

"Według stanu na 10 czerwca siły rosyjskie w okolicach Siewierodoniecka nie posunęły się naprzód na południe miasta. Trwają intensywne walki uliczne, w których prawdopodobnie obie strony ponoszą duże straty. Rosja prowadzi zmasowany ostrzał z użyciem artylerii i lotnictwa, próbując przytłoczyć ukraińską obronę" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Od kwietnia rosyjskie średnie bombowce prawdopodobnie wystrzeliły dziesiątki ciężkich pocisków przeciwokrętowych Kh-22 (oznaczenie NATO: AS-4 KITCHEN) z lat 60. przeciwko celom naziemnym. Te ważące 5,5 tony pociski zostały zaprojektowane głównie do niszczenia lotniskowców za pomocą głowicy jądrowej. W przypadku zastosowania w ataku naziemnym z głowicą konwencjonalną są one bardzo nieprecyzyjne i mogą powodować znaczne straty uboczne oraz ofiary wśród ludności cywilnej. Rosja prawdopodobnie sięga po takie nieefektywne systemy uzbrojenia, ponieważ brakuje jej bardziej precyzyjnych, nowoczesnych pocisków, a ukraińska obrona przeciwlotnicza nadal uniemożliwia samolotom taktycznym przeprowadzanie ataków na znaczną część terytorium kraju" - dodano.

08:20

Odmowa przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej zostanie przyjęta jako zdrada - oświadczyła wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna podczas dyskusji nt. bezpieczeństwa w Kijowie.

Podkreśliła, że Ukraina nie zrezygnuje w takim wypadku z integracji europejskiej, ale będzie mieć poczucie, że "europejscy liderzy zmarnowali swoją historyczną szansę".

Według niej każda decyzja UE inna niż przyznanie Ukrainie statusu kandydata osłabi liderów unijnych, a wzmocni Rosję. Osłabi też "nasze pragnienie, wiarę Ukraińców w projekt europejski jako taki" - dodała.

Agencja Bloomberg podała w piątek, powołując się na źródła zbliżone do sprawy, iż oczekuje się, że Komisja Europejska w przyszłym tygodniu zarekomenduje przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. Agencja dodała, że rekomendacja KE może zostać ogłoszona 17 czerwca i będzie powiązana z warunkami, jakie Ukraina będzie musiała spełnić w sprawie wzmocnienia rządów prawa i legislacji antykorupcyjnej.

07:38

Wojska rosyjskie szykują się do natarcia na Słowiańsk w obwodzie donieckim i osiągają postępy w atakach na północ od tego miasta - poinformował  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Wojska rosyjskie prowadzą z powodzeniem działania ofensywne w kierunku Pasiki i Bohorodycznego na północ od Słowiańska, próbując umocnić się w północno-zachodnich okolicach Bohorodycznego - napisano w komunikacie. 

Na kierunku łymańskim siły rosyjskie przegrupowują oddziały oraz uzupełniają zapasy amunicji i paliwa z zamiarem przygotowania natarcia na Słowiańsk i Siewiersk - informuje dalej sztab.

Na kierunku siewierodonieckim siły rosyjskie nacierają w stronę miejscowości Nowotoszkiwske i Orichowe w obwodzie ługańskim, częściowo z powodzeniem, gdyż umacniają się w północnych okolicach Orichowego. Kontynuowane jest również natarcie w Siewierodoniecku.

Na kierunku awdijiwskim, kurachowskim, nowopawliwskim i zaporoskim siły rosyjskie intensywnie wykorzystują lotnictwo i artylerię w celu utrudnienia przerzucania rezerw ukraińskich na inne kierunki.

Na kierunku południowobużańskim siły rosyjskie skupiają się na prowadzeniu obrony pozycyjnej. Umacniane są druga i trzecia linia obrony. Umocniono też rosyjskie posterunki z żelazobetonowych elementów w pobliżu mostów przez Kanał Północnokrymski.

Na kierunku wołyńskim i poleskim do siedmiu batalionów białoruskich sił zbrojnych umacnia ochronę granicy ukraińsko-białoruskiej w obwodzie brzeskim i homelskim. Według ukraińskiego sztabu do 18 czerwca ma trwać sprawdzian gotowości bojowej armii białoruskiej, a do 8 lipca ma pozostać zamknięta przestrzeń powietrzna nad południową częścią Białorusi. 

06:22

Wołodymyr Zełenski powiedział podczas rozmowy ze studentami i wykładowcami brytyjskich uniwersytetów, że od początku inwazji Rosji w relacjach z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem jest "bezpieczeństwo i chemia polityczna".

Ten trójkąt został zbudowany przez nas. Jesteśmy bardzo blisko siebie. Obok historii jest współczesność, w której od samego początku, od pierwszego dnia kontaktów między przywódcami trzech państw, o których przed chwilą wspomniałeś, mieliśmy poczucie bezpieczeństwa i chemię polityczną. Od pierwszego dnia nasze relacje były budowane na wsparciu, silnym wsparciu - powiedział Zełenski zapytany o relacje między Ukrainą, Polską i Wielką Brytanią.

Prezydent podkreślił, że od samego początku agresji Federacji Rosyjskiej przywódcy Polski i Wielkiej Brytanii oraz obywatele tych krajów wspierali Ukrainę "nie słowami, ale czynami" i wyraził im szczerą wdzięczność - informuje Ukrinform.

Zełenski powiedział też, że komunikacja na różnych poziomach między trzema krajami odbywa się na co dzień i opiera się na zaufaniu.

06:15

Łączne straty ukraińskich obrońców sięgają 10 tys. osób - poinformował podczas wieczornej transmisji na internetowym kanale Feigin Live doradca prezydenta Ukrainy Ołeksiej Arestowicz.

Arestowicz powiedział też, że straty strony rosyjskiej są znacznie większe od strat Ukrainy.

W naszym kraju na początku konfliktu ginęło średnio 100 osób dziennie, a w armii rosyjskiej 1000 dziennie przez pierwsze 20-30 dni. Teraz najmniej 200-300 dziennie. Proporcje strat ukraińskich do rosyjskich, to 1:5, 1:3, 1:6, wahają się - wyjaśnił Arestowicz.

Według raportów ukraińskiej armii, od początku wojny z Ukrainą armia rosyjska straciła około 31,9 tys. żołnierzy.

06:12

Podczas walk na południu Ukrainy w ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie oddziały zlikwidowały 39 rosyjskich agresorów i co najmniej 11 jednostek sprzęt - donosi Ukrinform opierając się na meldunku Dowództwa Operacyjnego "Południe".

"Nie mając sukcesu w posuwaniu się na lądzie, wróg testuje siłę naszych pozycji, atakując helikopterami z powietrza. W odpowiedzi nasz Mi-8 uderzył w koncentrację wroga w obwodzie chersońskim, a Su-27 - w skład amunicji i magazyn sprzętu wroga w obwodzie mikołajowskim. W trakcie rozpoznania drogi natarcia do okupowanego Chersonia nasza grupa rozpoznawcza zniszczyła grupę rosyjskich spadochroniarzy, przejmując ich broń i środki komunikacji" - czytamy w meldunku.

W sumie, ukraińscy obrońcy w ciągu jednego dnia zniszczyli 39 rosyjskich agresorów i co najmniej 11 jednostek sprzętu: czołg T-62, cztery wozy opancerzone, trzy ciężarówki, zautomatyzowany kompleks walki elektronicznej Borisoglebsk-2 i dwie haubice Msta-B. Zniszczono również polowy skład amunicji- informuje Dowództwo Operacyjne "Południe"

Nadal jest zablokowana żegluga w Czarnomorskiej Strefie Operacyjnej, a wrogie okręty utrzymują prawie całe terytorium Ukrainy pod groźbą uderzeń rakietowych.

Na czterech okrętach nawodnych i dwóch okrętach podwodnych znajduje się 40 pocisków manewrujących Calibre. W ich okolicy są dwa duże statki desantowe - informuje OK "Południe".