Moskwa chce utajnić prace rządu na wypadek stanu wojennego - ustaliły rosyjskie media. Z tego powodu przygotowany został projekt nowelizacji ustawy, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa organów administracji rządowej podczas stanu wojennego.

Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej przygotowało projekt nowelizacji ustawy "O stanie wojennym", który rozszerza środki stosowane podczas stanu wojennego.

O sprawie poinformował portal RBC, który dotarł do dokumentu. Serwis zaznaczył, że jego autentyczność została potwierdzona przez źródło zaznajomione z treścią.

Źródło rządowe wyjaśniło, że komisja ds. legislacyjnych zatwierdziła tekst dokumentu do późniejszego rozpatrzenia na posiedzeniu rządu.

Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

Jedną z kluczowych zmian, proponowanych przez resort sprawiedliwości, jest możliwość ograniczenia dostępu do informacji o działalności władz federalnych, regionalnych i lokalnych.

Z dokumentu wynika ponadto, że uprawnienie ograniczania dostępu do informacji na terenach, gdzie obowiązuje stan wojenny, mogą otrzymać także: Sąd Najwyższy, Prokuratura Generalna, Komisja Śledcza i inne organy ścigania.

Portal podkreślił, że zmiany zostały opracowane w odpowiedzi na "zidentyfikowane problemy w zapewnieniu bezpieczeństwa organów administracji rządowej podczas stanu wojennego".

Resort sprawiedliwości potwierdził dziennikarzom RBC, że proponowane zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa agencji rządowych w warunkach stanu wojennego oraz "potencjalnych zagrożeń o charakterze terrorystycznym i ekstremistycznym".

Źródło rządowe wyjaśniło, że Komisja ds. Działalności Legislacyjnej zatwierdziła tekst dokumentu do późniejszego rozpatrzenia na posiedzeniu Rady Ministrów.

O ile na terytorium Rosji nie wprowadzono stanu wojennego, o tyle od 19 października 2022 r. obowiązuje on na terenie tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także okupowanych przez Rosję częściach ukraińskich obwodów zaporoskiego i chersońskiego.

Wyznaczone przez Moskwę "władze" na tych terenach mają obowiązek ujawniać informacje o swojej działalności, jednak - jak wskazano w uzasadnieniu - może ona zostać zdestabilizowana przez "akty terrorystyczne, działania ekstremistyczne oraz działalność rozpoznawczo-sabotażową wroga", co powoduje konieczność przyjęcia tych poprawek.