Mnożą się oznaki, że siły ukraińskie przeniknęły przez pierwszą linię rosyjskiej obrony na froncie południowym w obwodzie zaporoskim i powiększają klin w kierunku posiadającego strategiczne znaczenie miasta Tokmak - pisze portal stacji CNN. W Finlandii zatrzymany został Rosjanin Jan Pietrowski, jeden z szefów neonazistowskiej grupy paramilitarnej Rusicz - poinformował niezależny portal Meduza. W przeszłości Jan Pietrowski brał udział w walkach przeciw Ukrainie w Donbasie. Kijów zwrócił się już o jego ekstradycję. Minionej nocy w okolicach Kaługi i Tuły w Rosji doszło do serii eksplozji; moskiewskie lotniska wstrzymały pracę - poinformowała Ukraińska Prawda. Piątek był 548. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zbieraliśmy w relacji z 25.08.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:24

Moskwa stale zaostrza wymagania dla firm, które próbują opuścić rosyjski rynek; teraz są zobowiązane do udzielania dodatkowych rabatów przy sprzedaży aktywów w Rosji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

23:11

Rosyjskie służby prowadzą systematyczne i długoterminowe operacje przemycania swojej propagandy do zachodnich mediów - podały amerykańskie media, cytując odtajnioną analizę amerykańskich służb wywiadowczych.

Według dokumentu, strategia Rosjan opiera się na budowaniu relacji z wpływowymi postaciami w USA i Europie.

22:48

Próbujemy ustalić przyczynę katastrofy samolotu Jewgienija Prigożyna - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Nie jestem uprawniony, by dokładnie o tym mówić. Ale jak wiecie, bo mówiłem już o tym, nie zaskakuje mnie to. Staramy się to dokładnie ustalić, ale nie mam nic do powiedzenia - powiedział amerykański przywódca podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami nad jeziorem Tahoe na granicy Nevady i Kalifornii, gdzie przebywa na urlopie. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o przyczyny katastrofy samolotu szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna.

W czwartek rzecznik Pentagonu stwierdził, że oligarcha "prawdopodobnie został zabity", lecz przyczyną rozbicia samolotu nie było zestrzelenie rakietą ziemia-powietrze.

21:57

Po raz pierwszy od rosyjskiej napaści na Ukrainę wartość typowego rachunku za energię elektryczną w Wielkiej Brytanii dla odbiorców indywidualnych spadnie poniżej 2000 funtów rocznie - poinformował Ofgem, brytyjski regulator rynku energii.

21:22

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął w Kijowie szefa MSZ Turcji Hakana Fidana, z którym omówił wznowienia umowy zbożowej, umożliwiającej eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne - poinformowała turecka agencja Anatolia.

20:58

Posiadane przez nas informacje sugerują, że powiązane z mężem premier Kai Kallas firmy nie złamały nałożonych na Rosję sankcji - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KAPO) Estonii.

20:39

Znaleziono czarne skrzynki po środowej katastrofie samolotu Embraer Legacy 600, którym leciał twórca Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn. Poinformowała o tym agencja AFP, powołując się na rosyjskich śledczych.

20:24

Rosyjska neonazistowska grupa dywersyjno-rozpoznawcza Rusicz ogłosiła, że zaprzestanie wykonywania "jakichkolwiek misji bojowych" w Ukrainie.

Wcześniej poinformowano, że w Finlandii zatrzymany został Rosjanin Jan Pietrowski, jeden z szefów grupy Rusicz. W przeszłości Jan Pietrowski brał udział w walkach przeciw Ukrainie w Donbasie. Kijów zwrócił się już o jego ekstradycję.

20:06

Na skutek ostrzału miejscowości Elizawietówka w rosyjskim obwodzie kurskim zginęła jedna osoba - poinformował gubernator Roman Starowojt.

19:58

Kierownictwo Grupy Wagnera przestało istnieć - tak po katastrofie samolotu, na którego liście pasażerów znajdowali się Jewgienij Prigożyn i Dmitrij Utkin, przekonują rozmówcy portalu Middle East Eye, bezpośrednio związani z prywatną firmą wojskową. Co ciekawe, wagnerowcy najprawdopodobniej nie mieli planów, które obejmowałyby taki obrót spraw.

19:51

Na skutek rosyjskiego ostrzału Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim zginął 59-letni mężczyzna - poinformował szef władz obwodowych Serhij Łysak.

19:44

Brytyjskie media skupiają się dziś na jedynej kobiecie, która była na pokładzie samolotu, w którym miał zginąć szef grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn. Kristina Raspopowa miała 39 lat. Była stewardesą.

19:36

Po około 15 minutach w całej Ukrainie odwołano trzeci tego dnia alarm przeciwlotniczy.

19:21

W całej Ukrainie po raz trzeci w ciągu dnia ogłoszono alarm przeciwlotniczy w związku ze startem rosyjskiego myśliwca przechwytującego MiG-31K.

18:59

44-letnia mieszkanka Irpienia Łesia wspomina w rozmowie z PAP początki wojny i ryzykowną ucieczkę z miasta. Ucieczki tej nie planowała; przełomowy okazał się moment, kiedy zobaczyła rosyjski czołg ostrzeliwujący pobliski budynek.

Łesia nie wierzyła, że zacznie się wojna. Mimo to posłuchałam męża i wszystkie dokumenty spakowałam do plecaka. Bardzo się to przydało, gdy w pośpiechu uciekaliśmy z Irpienia - mówi kobieta w rozmowie z PAP.

Kiedy Rosjanie zburzyli pobliski maszt sieci komórkowej, Łesia straciła łączność i dostęp do informacji. O niczym nie wiedzieliśmy - nie wiedzieliśmy nic o pobliskiej Buczy - tylko widzieliśmy kłęby czarnego dymu oraz przebijający się przez nie ogień. Ciągle słyszeliśmy odgłosy ostrzałów, eksplozji, bombardowań - to było straszne. Potem okazało się, że nasz dom znalazł się na linii frontu. Zrozumieliśmy, że wcześniej czy później nasz budynek może zostać ostrzelany. Nie wiedzieliśmy, co dzieje się w Kijowie, nie wiedzieliśmy, czy mamy uciec do moich rodziców. Do decyzji przyczyniło się ostrzelanie sąsiedniego budynku przez rosyjski czołg i to, że na naszym podwórku zobaczyliśmy kadyrowców - opowiada.

Następnego rana przed wschodem słońca wszyscy sąsiedzi ruszyli w drogę ocalałymi samochodami. Jechaliśmy kolumną siedmiu aut. Szukaliśmy drogi ucieczki, a inne samochody z cywilami do nas dołączały. Miasto płonęło - wszędzie były kłęby dymu, zabici cywile na ulicach, zburzone budynki. Wszystko to wyglądało jak w horrorze - wspomina.

Choć w normalnych warunkach droga do domu rodziców zajmuje jej kilkanaście minut, tym razem trwała ponad 5 godzin. Dowiedzieliśmy się, że nie możemy jechać przez wioskę Stojanka, ponieważ Rosjanie ostrzeliwują tam wszystkie cywilne samochody. Pojechaliśmy przez Romaniwski most, choć w połowie został zburzony - mówi.

Część mostu, po której nie można było przejechać, pokonali już pieszo. Wszystko to, co się tam odbywało, było jak w filmie. Czułam, jakby czas się zatrzymał. Wokół nas latały pociski, które piszczały, a potem wybuchały. Na leżące na moście ciała zabitych dzieci patrzyłam jak na ujęcia z filmu - relacjonuje.

Jako uchodźcy przebywali poza Irpieniem do maja. Wróciliśmy, gdy tylko dostaliśmy pozwolenie na powrót. Wiele domów zburzonych, ziemia usypana kawałkami szkła. Wszędzie groziły miny i niewybuchy, ale byliśmy w domu. Każdego ze spotkanych sąsiadów przytulaliśmy jak rodzinę. Te spotkania dawały nam tyle nadziei i wiary, że ciężko to ubrać w słowa - mówi Łesia.

Przez cały ten czas Łesia nie zdejmowała z szyi wisiorka z ukraińskim herbem, który dostała na urodziny. Kiedy mama nie miała ze mną kontaktu, bała się, że jeśli trafię w ręce rosyjskich okupantów, zapłacę za to. Rzeczywiście, nie zdjęłam i nie zdejmę go z szyi, bo wierzę, że ten tryzub jest moim i Ukrainy talizmanem - podkreśliła.

18:50

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział w rozmowie z niemieckim dziennik "Die Welt", że śmierć szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna osłabiła pozycję prezydenta Rosji Władimira Putina.

18:41

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej potwierdził, że na miejscu katastrofy samolotu w obwodzie twerskim odnaleziono ciała dziesięciu ofiar. "Prowadzone są molekularne badania genetyczne w celu ustalenia ich tożsamości" - przekazano.

18:34

Europejscy sojusznicy Ukrainy obawiają się, że powolne tempo kontrofensywy sil ukraińskich może osłabić amerykańską chęć wspierania Kijowa, choć wsparcie to ma kluczowe znaczenie - pisze Bloomberg.

"W miarę jak kontrofensywa się przedłuża, utrzymanie pomocy jest w Stanach Zjednoczonych coraz trudniejsze. Sądzi się, że jesienią walka o przeforsowanie w Kongresie następnej ustawy o finansowaniu Ukrainy będzie najtrudniejsza z dotychczasowych" - czytamy.

18:25

Działalność Grupy Wagnera w Afryce może zostać zakończona po śmierci Jewgienija Prigożyna - pisze brytyjski dziennik "Financial Times". Według "FT", "imperium biznesowe" Prigożyna "jest w zawieszeniu".

18:18

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu dnia doszło do 35 starć z wojskami rosyjskimi. Ukraińcy odparli ataki wroga na kilku kierunkach, m.in. bachmuckim i łymańskim.

18:11

W ciągu dnia wojska rosyjskie przeprowadziły m.in. 72 ataki z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy i ukraińskie miejscowości - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:03

Biuro mera Moskwy odmówiło współpracownikom Igora Girkina (znanego również jako Striełkowa) zorganizowania wiecu poparcia dla niego.

Igor Girkin to były funkcjonariusz Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), były "minister obrony" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, a do niedawna propagandysta i bloger wojenny. Brał udział w konflikcie w Donbasie w 2014 roku.

Moskiewski sąd aresztował go do 18 września. Rosyjski wymiar sprawiedliwości oskarża Girkina o publiczne nawoływanie do prowadzenia działalności ekstremistycznej w sieci.

17:55

W ukraińskich obwodach zaczęto odwoływać drugi tego dnia zakrojony na szeroką skalę alarm przeciwlotniczy, ogłoszony w związku ze startem rosyjskiego myśliwca przechwytującego z pociskami rakietowymi Ch-47M2 Kindżał. Alarm obowiązywał przez ok. 40 minut.

17:46

Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej poinformowało, że rosyjskie banki tymczasowo wstrzymały udzielanie kredytów w ramach programu "wiejska hipoteka".

Program umożliwia uzyskanie preferencyjnego kredytu hipotecznego na zakup lub budowę mieszkania według stawki od 0,1 proc. do 3 proc. w skali roku. Według Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej, od 2020 roku kredyty hipoteczne w ramach programu otrzymało ponad 120 tys. rodzin.

17:39

Rosyjska 126 Gwardyjska Brygada Obrony Wybrzeża Floty Czarnomorskiej na Krymie została zaatakowana minionej nocy - poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow.

Potwierdzamy informację, był atak. To nie pierwsze uderzenie w tę brygadę. Jak powiedział w ostatnim wywiadzie gen. Kyryło Budanow, Ukraina może teraz przeprowadzać ataki i wykonywać operacje w dowolnym punkcie okupowanego Krymu - oznajmił.

Dodał, że otrzymano informację o zabitych i rannych, ale wymaga ona jeszcze doprecyzowania.

Wcześniej regionalny kanał Telegramu, Krymski Wiatr, powiadomił o trzech zabitych i "bardzo wielu" rannych, którzy zostali przewiezieni do szpitala w Symferopolu.

17:31

Po wycofaniu się Rosji z umowy zbożowej, Stany Zjednoczone widzą realne trasy eksportu ukraińskiego zboża zarówno przez wody terytorialne Ukrainy, jak drogą lądową - powiedział wyższy rangą amerykański urzędnik, cytowany przez agencję Reutera. Dodał on, że w ciągu najbliższych miesięcy możliwy jest powrót do eksportu z Ukrainy na poziomie przedwojennym.

17:24

W sieci pojawiło się nagranie z cmentarza z miejscowości Nikołajewka w obwodzie samarskim, gdzie pochowani są m.in. polegli w wojnie z Ukrainą najemnicy Grupy Wagnera. Autor nagrania, również wagnerowiec, poinformował, że wszystkie nagrobki "zostały zrównane z ziemią". Okazało się, że powód demontażu grobów jest zgoła odmienny.

17:16

Gubernator obwodu tulskiego Aleksiej Diumin złożył kondolencje rodzinom i przyjaciołom szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, dowódcy najemników Dmitrija Utkina oraz innym pasażerom biznesowego odrzutowca, który rozbił się w obwodzie twerskim. Diumin stwierdził, że "ich śmierć jest wielką tragedią i stratą dla kraju".

17:08

Alarm przeciwlotniczy ponownie ogłoszono w całej Ukrainie.

17:00

W obwodach kijowskim, połtawskim i kirowogradzkim w Ukrainie ponownie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Ukraińskie siły powietrzne poinformowały o kolejnym starcie rosyjskiego myśliwca przechwytującego MiG-31K.

16:58

Nieopodal Kremla w Moskwie spontaniczne utworzono pomnik ze zdjęciami Jewgienija Prigożyna i Dmitrija Utkina.

16:50

Sojusznicy Ukrainy obawiają się, że wojna przeciągnie się i wzmocni pozycję prezydenta Rosji Władimira Putina - pisze Bloomberg, który pod warunkiem zachowania anonimowości przeprowadził wywiady z kilkoma europejskimi urzędnikami.

16:44

W Kijowie i innych obwodach Ukrainy zaczęto odwoływać alarmy przeciwlotnicze. Ogłoszono je wcześniej z powodu startu myśliwca przechwytującego MiG-31K, nośnika pocisków rakietowych Ch-47M2 Kindżał. Alarm przeciwlotniczy obowiązywał ok. 30 minut.

16:37

Największy ukraiński holding górniczo-metalurgiczny Metinwest rozpoczął seryjną produkcję makiet dział artyleryjskich i stacji radarowych wykorzystywanych na froncie w celu zmylenia rosyjskich wojsk. Armia Ukrainy otrzymała już 250 takich atrap uzbrojenia - powiadomiła agencja UNIAN.

Są to konstrukcje, które pod względem wizualnym niczym nie różnią się od oryginału. Niszcząc te fałszywe cele, Rosjanie marnują precyzyjną amunicję, co prowadzi do wyczerpywania ich zasobów. Można zatem stwierdzić, że makiety wykorzystuje się w celu ochrony życia naszych żołnierzy - wyjaśnił przedstawiciel kierownictwa Metinwestu Ołeksandr Myronenko, cytowany przez ukraińską agencję.

Metinwest jest kontrolowany przez oligarchę Rinata Achmetowa, uznawanego przed rosyjską inwazją za najbogatszego obywatela Ukrainy. Achmetow, niegdyś właściciel m.in. zakładów metalurgicznych w Mariupolu, domaga się przed międzynarodowymi sądami odszkodowań od Kremla. W ocenie oligarchy straty poniesione przez jego przedsiębiorstwa sięgają dziesiątków miliardów dolarów.

Od lutego 2022 roku, czyli początku wojny z Rosją, Metinwest przeznaczył na wsparcie ukraińskiego społeczeństwa i sił zbrojnych około 4 mld hrywien, czyli 450 mln zł. Holding wyprodukował m.in. ponad 100 tys. kamizelek kuloodpornych i osłony pancerne do pojazdów wojskowych. Łączna kwota, którą Achmetow ofiarował na rzecz ludności cywilnej i armii, to około 6 mld hrywien, czyli 670 mln zł.

16:30

Aleksandr Łukaszenka poinformował, że nie wierzy, iż za śmiercią Jewgienija Prigożyna stoi Władimir Putin. Jest osobą rozważną, bardzo spokojną, a nawet powolną w podejmowaniu decyzji w innych, mniej skomplikowanych kwestiach - powiedział.

16:23

Dwie osoby zostały ranne na skutek ostrzału miejscowości Elizawietówka w rosyjskim obwodzie kurskim - poinformował gubernator Roman Starowojt.

16:16

Ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że w całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy w związku ze startem myśliwca przechwytującego MiG-31K, nośnika pocisku rakietowego Ch-47M2 Kindżał.

16:10

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odrzucił oskarżenia krajów zachodnich, twierdzące, że szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn został zamordowany na rozkaz Kremla.

16:02

Piwowarski koncern Heineken sprzedał rosyjskiej grupie Arnest wszystkie swoje rosyjskie aktywa. Kwota transakcji, jak podał "Forbes", powołując się na służbę prasową holenderskiej firmy, wyniosła 1 euro.

15:55

Mnożą się oznaki, że siły ukraińskie przeniknęły przez pierwszą linię rosyjskiej obrony na froncie południowym w obwodzie zaporoskim i powiększają klin w kierunku posiadającego strategiczne znaczenie miasta Tokmak - pisze portal stacji CNN.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że wojska ukraińskie odniosły kolejne sukcesy w dwóch kierunkach: wioski Nowoprokopiwka oraz osady Oczeretuwate. Wcześniej ukraińskie władze poinformowały o wyzwoleniu wioski Robotyne, choć nadal trwają walki na południe od niej.

Według sztabu, siły ukraińskie konsolidują swoje pozycje, ostrzeliwują ogniem artyleryjskim wrogie cele i prowadzą działania skierowane przeciw artylerii wroga.

CNN podkreśla, powołując się na jednego z najbardziej znanych rosyjskich blogerów wojskowych, WarGonzo, że ukraińskie siły umocniły się w Robotynem i "atakują Nowoprokopiwkę, która jest pod intensywnym ostrzałem". Siły ukraińskie przypuściły też jednoczesny atak w okolicach wsi Werbowe bardziej na wschód. Trwa tam obecnie intensywna wymiana ognia.

Inny bloger, Rogozin na frontie, napisał zaś, że siły ukraińskie zgromadziły dużą liczbę pojazdów opancerzonych. "Wróg zbiera siły na decydujące uderzenie. Muszą dojść do Werbowego, a potem do Tokmaku. Bronimy się" - napisał.

Bloger Biełorusskij Siłowik napisał, że "w tej chwili największym powodem do niepokoju jest Robotyne" i "chłopakom jest tam naprawdę ciężko". "Obiektywnie zaczyna się czuć brak nowej krwi na froncie" - dodał.

Jeszcze inny bloger napisał, że w okolicy Robotynego trwają ostre walki. "Dranie posuwają się szybko do przodu pod osłoną ognia artyleryjskiego" - oznajmił. Kolejny bloger ocenił, że nadszedł krytyczny moment na polu walki i siły rosyjskie muszą jeszcze utrzymać pozycje co najmniej przez półtora miesiąca, aby spróbować zdobyć tereny na innym odcinku frontu.

15:47

Arvo Hallik, mąż premier Estonii Kai Kallas, w oświadczeniu skierowanym do mediów zobowiązał się do sprzedaży swoich udziałów w firmie prowadzącej w Rosji działalność po rozpoczęciu przez ten kraj agresji przeciwko Ukrainie. Doniesienia o interesach męża estońskiej premier w Rosji doprowadziły do licznych apeli o jej dymisję.

15:38

W Finlandii zatrzymany został Rosjanin Jan Pietrowski, jeden z szefów neonazistowskiej grupy paramilitarnej Rusicz - poinformował niezależny portal Meduza. W przeszłości Jan Pietrowski brał udział w walkach przeciw Ukrainie w Donbasie. Kijów zwrócił się już o jego ekstradycję.

Ukraińskie władze oskarżają Pietrowskiego o udział w zbrodniach popełnionych w Donbasie w latach 2014-15. Jak podaje Meduza, powołując się na fińską telewizję MTV3, Kijów już złożył wniosek o ekstradycję Rosjanina. Pietrowski od 2004 roku mieszkał w Norwegii, w 2017 roku odebrano mu zezwolenie na pobyt i deportowano.

Rusicz brał udział w obecnej inwazji rosyjskiej na Ukrainę; działał w obwodach charkowskim (na wschodzie) i chersońskim (na południu). Jak relacjonował jesienią brytyjski dziennik "The Guardian", bojówka dopuszczała się okrucieństw i otwarcie nawoływała do zabijania i torturowania ukraińskich jeńców. W Ukrainie Rusicz działał też w poprzednich latach w ramach tzw. batalionów ochotniczych, walczących po stronie prorosyjskich separatystów na terenach ukraińskiego Donbasu.

15:31

Od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na nasz kraj, Rosjanie nielegalnie wywieźli, czyli de facto ukradli, 3,7 mln ton zboża z okupowanych terenów południa Ukrainy; te statystyki nie dotyczą kontrolowanego przez wroga Krymu - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.

Około 1,4 mln ton ziarna ukradziono w obwodzie zaporoskim. Rosjanie grabią miejscowych rolników, zmuszając ich do sprzedaży zboża po cenach znacznie niższych od rynkowych. Następnie firmy powiązane z okupacyjnymi zarządcami tych terenów sprzedają ziarno do Rosji po normalnej cenie - poinformował rządowy serwis.

14:48

Mobilizacja w Rosji, która rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku, nigdy od tamtego czasu nie została wstrzymana. Kreml zamierza zmobilizować na wojnę z naszym krajem jeszcze około 450 tys. rezerwistów - oznajmił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow.

Poprzedniej jesieni wezwano w Rosji do wojska około 350 tys. osób, a następnie każdego miesiąca powoływano pod broń i nadal powołuje się około 20-22 tys. rezerwistów. Jest to tzw. ukryta mobilizacja, istnieje nawet taki termin - powiadomił wojskowy w rozmowie z Radiem Swoboda.

13:29

Dmitrij Pieskow stwierdził, że nie można jeszcze powiedzieć, czy Władimir Putin weźmie udział w pogrzebie szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Jak tłumaczył rzecznik Kremla, nie wiadomo, jak długo potrwa postępowanie wyjaśniające, a głowa państwa ma napięty grafik.

12:09

Zmniejsza się liczba najemników Grupy Wagnera na Białorusi. Takie informacje przekazał w rozmowie z ukraińską telewizją Andrij Demczenko z ukraińskiej służby granicznej.

Andrij Demczenko zaznaczył, że jeszcze kilka dni przed katastrofą samolotu, na pokładzie którego był przywódca wagnerowców Jewgienij Prigożyn, najemnicy wyjeżdżali. Nie były to duże liczby, ale stopniowo ich jednostka zmniejszała się.

11:48

W czwartek z Ukrainy do Polski przyjechało 33,4 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 28,4 tys. osób - poinformowała straż graniczna.

Od 24 lutego ub. roku, czyli pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, SG odnotowała ponad 14,941 mln wjazdów do Polski i 13,2 mln wyjazdów na Ukrainę.

10:23

Mieszkaniec obwodu chersońskiego na południu Ukrainy zginął w wyniku ostrzałów rosyjskich; w ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili 81 ostrzałów na ten region - poinformował w piątek szef administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.

"W ciągu minionej doby wróg przeprowadził 81 ostrzałów, odpalając 501 pocisków z moździerzy, artylerii, czołgów, systemów rakietowych Grad, dronów i amunicji" - powiedział Prokudin cytowany przez agencję Ukrinform.

10:00

"Oddziały ukraińskie odnoszą sukcesy na froncie południowym, gdzie kontynuują natarcie w kierunku Melitopola; w obwodzie donieckim Ukraińcy prowadzą atak na południe od Bachmutu" - poinformował w piątek rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego Andrij Kowaliow.

08:49

"Demonstracyjna, zrobiona z fanfarami egzekucja"!  Tak o śmieci Jewgienija Prigożyna mówił w Porannej Rozmowie w RMF FM Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów wschodnich.

08:13

Po prawdopodobnej śmierci szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna w katastrofie lotniczej wagnerowcy utracą swój niezależny status; najbardziej realnym scenariuszem jest całkowite podporządkowanie tej formacji rosyjskiemu ministerstwu obrony - ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

06:53

Rosyjskie dowództwo twierdzi, że obronie powietrznej udało się zniszczyć 42 bazzałogowce nad Krymem, które miały być wystrzelone przez Ukraińców. Według Rosjan bezzałogowce kilkoma falami nadlatywały głównie znad Morza Czarnego. 25 dronów zostało wykrytych między innymi nad Sewastopolem. 

Władze tego miasta przekonują, że wszystkie maszyny udało się zestrzelić. Także w innych częściach półwyspu do unieszkodliwienia bezzałogowców używano systemów obrony powietrznej, a także środków elektronicznych. 

Rosyjski resort obrony przekonuje, że wszystkie bezzałogowce zostały zniszczone. Nie ma ukraińskiego potwierdzenia ataku na Krym, podobnie jak wystrzelenia rakiety S-200, która miała zostać zniszczona w obwodzie kałuskim, kilkadziesiąt kilometrów od Moskwy. 

06:51

Śmierć Prigożyna nie zmieni strategii Rosji wobec Polski, ani wobec Ukrainy. Strategia destabilizacji bezpieczeństwa na pograniczu Polski i Białorusi oraz Białorusi i innych krajów bałtyckich została przygotowana już kilka lat temu i jest konsekwentnie realizowana - powiedział PA gen. Bogusław Samol.

"Śmierć szefa najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera - Jewgienija Prigożyna - to nic innego, jak wynik wewnętrznych rozgrywek w Rosji" - powiedział gen. Samol.

05:17

W Odessie w nocy słychać było odgłosy eksplozji, siły obrony powietrznej odpierają rosyjski atak rakietowy na miasto - poinformował portal Ukraińska Prawda.

O ataku rakietowym na miasto informują również w Telegramie: nadawca Suspilne, Siły Powietrzne Ukrainy i Siły Obrony Południowej Ukrainy. Suspilne około godziny 4.00 czasu lokalnego poinformowało o wybuchach w Odessie.

Siły Obrony Południa ogłosiły, że działa obrona powietrzna. Zaapelowały do mieszkańców regionu, aby pozostali w schronach. Wcześniej Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegały, że regionowi odeskiemu zagraża niebezpieczeństwo rosyjskiego ataku rakietowego.

05:15

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiali w czwartek telefonicznie o rozpoczęciu szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach  F-16 - podał Biały Dom.

Biały Dom podał, że Biden i Zełenski rozmawiali także o przyspieszeniu przez USA wydawania zgód innym krajom na transfer myśliwców F-16 na Ukrainę.

05:13

W nocy w okolicach Kaługi i Tuły w Federacji Rosyjskiej doszło do serii eksplozji, moskiewskie lotniska wstrzymały pracę - poinformowała Ukraińska Prawda.

Ukraińska Prawda cytuje rosyjskie źródła niezależne i państwowe, w tym kanały rosyjskiego telegramu "Baza" i "Astra" oraz agencję "TASS".

Jak pisze "Baza", mieszkańcy obwodów Tuła i Kaługa informują w mediach społecznościowych o odgłosach wybuchów i pracy systemów przeciwlotniczych. "Wstępnie mówimy o kilku przypadkach zniszczenia dronów na niebie" - wskazuje "Baza".

"Astra" podaje, za mieszkańcami miast Obnińsk i Małojarosławiec w obwodzie kałuskim relacjonujących w mediach społecznościowych, że  słyszeli  3-4 eksplozje.

Jednocześnie portal Ukraińska Prawda i Reuters cytują agencję rządową "TASS", która powołując się na służby lotnicze, poinformowała, że moskiewskie lotniska "Domodiedowo" i "Wnukowo" są tymczasowo zamknięte dla przyjmowania i odlotów samolotów.