Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że na styczeń-luty w Rosji zaplanowano przeprowadzenie kolejnej fali mobilizacji w związku wojną przeciwko Ukrainie. "Rosyjskie wojska wykorzystują już na Ukrainie pociski rakietowe z 30-procentowej rezerwy strategicznej" - oznajmił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że "warunkiem wstępnym ewentualnego wstąpienia Ukrainy do NATO jest jej zwycięstwo w wojnie". Siły powietrzne Ukrainy przekazały, że wiele wskazuje, iż Rosji skończyły się irańskie drony kamikaze Shahed-136. Najważniejsze wydarzenia związane z 280. dniem wojny w Ukrainie zebraliśmy w naszej relacji z 30.11.2022 r.
Koncern Raytheon Technologies otrzyma kontrakt na produkcję sześciu systemów obrony powietrznej NASAMS dla Ukrainy - podał w środę Pentagon. Systemy mają trafić na Ukrainę w ramach zapowiedzianego już wcześniej pakietu pomocy wojskowej, a data wykonania umowy to listopad 2025.
Kontrakt ma dotyczyć zakupu baterii NASAMS, szkolenia i wsparcia logistycznego dla ukraińskiej armii. "Prace zostaną wykonane w Tewksbury w stanie Massachussetts, a szacowana data ich wykonania to 28 listopada 2025 r." - podano w komunikacie.
Firma zbrojeniowa Instalaza w Saragossie otrzymała w środę ok. godz. 20 list - bombę, podobny do tego, który tego samego dnia po południu wybuchł na terenie ambasady Ukrainy w Madrycie, lekko raniąc jednego pracownika.
W firmie Instalaza przy ulicy Monreal otrzymano kopertę o cechach podobnych do tej z ambasady Ukrainy w Madrycie - poinformowała komenda główna policji w Aragonii. Zgodnie ze źródłami policji, drugi list zawierający ładunek wybuchowy nie eksplodował i nie było rannych.
Specjaliści ds. dezaktywacji materiałów wybuchowych w sposób kontrolowany zdetonowali przesyłkę. Nikt nie odniósł obrażeń.
Od dzisiejszego wieczora około 6 milionów odbiorców w większości regionów naszego kraju oraz w Kijowie jest pozbawionych prądu. Sytuacja pozostaje trudna w samej stolicy, a także w obwodzie kijowskim, Winnicy, Lwowie, Odessie, Chmielnickim i Czerkasach - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zaznaczył, że przedsiębiorstwa energetyczne i administracja robią wszystko, by ustabilizować system i zapewnić dostawy energii.
Codziennie w Kijowie otwierają się kolejne ogrzewalnie, nazywane również "punktami niezłomności". Oprócz szkół, przedszkoli i spółdzielni mieszkaniowych można je teraz znaleźć na komendach policji oraz w kijowskim areszcie śledczym. Można tam naładować telefon, skorzystać z internetu, ogrzać się oraz dostać gorący napój i ciasteczka.
Największą ogrzewalnię w Kijowie otwarto w jednym ze stołecznych centrów handlowych, na korytarzach którego ustawiono dodatkowe stoliki z krzesełkami, by potrzebujący mogli spokojnie pracować, nie obawiając się przerw w dostawach prądu i internetu.
Kolejnym miejscem, w którym będą ustawione generatory umożliwiające naładowanie telefonów, będzie plac Sofijski przy Soborze Mądrości Bożej, na którym zgodnie z miejską tradycją ustawiona zostanie główna choinka. W tym roku po dłuższych dyskusjach władze miasta postanowiły nie odwoływać tego wydarzenia, ale drzewo wyjątkowo nie będzie miało lampek, a na jego gałązkach zawisną gołębie pokoju.
Kijów utrzymuje wojska w stanie gotowości na wypadek zagrożenia ze strony Białorusi - poinformował szef wojskowej administracji stolicy Serhij Popko.
Wygląda na to, że Rosji skończyła się pierwsza partia irańskich dronów bojowych wykorzystywanych przeciwko Ukrainie - ocenił Jurij Ihnat, rzecznik sił powietrznych Ukrainy.
Wygląda na to, że pierwsza partia już się skończyła. Były informacje, że Rosja łącznie zamówiła 1740 dronów. Najpewniej nie mają możliwości ich teraz otrzymywać - powiedział Ihnat, cytowany w środę przez agencję Unian.
Analitycy Conflict Intelligence Team (CIT) również podkreślają, że Rosji najpewniej skończyły się drony Shahed-136. Zaznaczają, że rosyjskie wojsko przestało je aktywnie wykorzystywać.
Rosjanie albo czekają na kolejne dostawy, albo organizują produkcję bezzałogowców na terytorium Rosji - dodaje CIT.
90 lat temu w wyniku decyzji Stalina 4 miliony ludzi na Ukrainie zmarło z głodu. Kilka krajów uznało już Wielki Głód (Hołodomor) za ludobójstwo, w środę wieczorem także niemiecki Bundestag przyjął taką uchwałę - informuje portal dziennika "Welt".
Deputowani Bundestagu zdecydowaną większością głosów oficjalnie uznali klęskę celowo wywołanego głodu na Ukrainie za zbrodnię ludobójstwa. Wniosek w tej sprawie złożyli wspólnie posłowie koalicji rządowej (socjaldemokratyczna SPD, Zieloni, liberalna FDP) i będący w opozycji chadecy z Unii CDU/CSU.
Dążenie władz sowieckich do kontrolowania chłopów połączyło się z tłumieniem ukraińskiego stylu życia, języka i kultury. Z obecnej perspektywy kwalifikacja historyczno-polityczna (tamtych wydarzeń) jako ludobójstwa jest oczywista. Bundestag zgadza się z takim uzasadnieniem - przekazali posłowie.
Przerwa od rosyjskich ostrzałów wynika z tego, że Moskwa prowadzi dodatkowe rozpoznanie i zbiera pociski - przekonuje przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki.
Niemcy i Norwegia skierują prośbę do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o powołanie centrum koordynacyjnego w celu ochrony kluczowej podmorskiej infrastruktury, w tym energetycznej - poinformował kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który spotkał się w Berlinie z premierem Norwegii Jonasem Stoere.
"Stanowczo potępiamy działania władz Białorusi pogwałcające podstawowe prawa człowieka" - oświadczyło w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Jak zaznaczono, więźniowie polityczni na Białorusi przetrzymywani są w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu.
W środę rano szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opublikowała oświadczenie na temat możliwości konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów i ścigania zbrodni wojennych. Podała w nim, że dotychczas w wyniku wojny na Urainie zginęło 20 tys. cywilów i 100 tys. ukraińskich żołnierzy.
Później liczby te zostały usunięte zarówno z oświadczenia na stronie KE, jak i z nagrania wideo von der Leyen.
Podczas dzisiejszej rozmowy z niemiecką minister obrony Christine Lambrecht ponownie przekonywałem do rozstawienia wyrzutni Patriot na Ukrainie. Minister Lambrecht zadeklarowała, że przedstawi tę kwestię w ramach rządu. Liczę na poparcie - poinformował wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że na styczeń-luty w Rosji zaplanowano przeprowadzenie kolejnej fali mobilizacji w związku wojną przeciwko Ukrainie. Według wojskowych, trwają już przygotowania do nowej branki.
Sztab podaje, że w pierwszym kwartale przyszłego roku w Rosji zaplanowano też przedterminowe zwolnienie kursantów wyższych szkół wojskowych. Będzie to miało na celu uzupełnienie bieżących strat rosyjskich wojsk okupacyjnych - czytamy w komunikacie.
Uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm mogłoby związać ręce społeczności międzynarodowej, jeśli chodzi o znalezienie sposobu na deeskalację - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, przeciwko takiemu krokowi opowiadają się też organizacje pomocowe.
"Gruzińskie władze unikają wsparcia dla Ukrainy, za to angażują się w różnego rodzaju przedsięwzięcia z Rosją. Najwyższy czas, by zbadać i ujawnić powiązania oligarchy Bidziny Iwaniszwilego z Rosją" - przekonywali w Parlamencie Europejskim uczestnicy debaty o sytuacji w Gruzji.
W ostatnich tygodniach wzrosła liczba nielegalnych prób przekroczenia przez migrantów granicy z Łotwą od strony Białorusi - poinformował szef łotewskiej straży granicznej Guntis Pujats.
Wielka Brytania nałożyła w środę sankcje na kolejnych 22 rosyjskich urzędników, w tym na osoby odpowiedzialne za mobilizację i pobór do armii oraz zapewnianie skazańców do walki w oddziałach najemniczych.
Sankcjami objęci zostali m.in. wicepremier Denis Manturow, który sprawuje nadzór nad rosyjskim przemysłem zbrojeniowym i odpowiada za wyposażenie nowo zmobilizowanych oddziałów; 10 gubernatorów lub szefów władz republik i innych podmiotów Federacji Rosyjskiej, w tym Dagestanu, Inguszetii i Kałmucji, z których pochodzi znaczna liczba poborowych; dyrektor Federalnej Służby Penitencjarnej FR Arkadij Gostiew i Dmitrij Bezrukich, szef Federalnej Służby Penitencjarnej obwodu rostowskiego. Dwaj ostatni mieli współpracować z Jewgienijem Prigożynem, właścicielem najemniczej grupy Wagnera, aby zasilać jej szeregi ułaskawianymi w zamian za walkę skazańcami.
Ponadto restrykcje nałożono na przewodniczącą Centralnej Komisji Wyborczej Ełłę Pamfiłową i Andrieja Burowa, szefa regionalnej komisji wyborczej w Rostowie. Oboje są odpowiedzialni za zorganizowanie we wrześniu fikcyjnych referendów w czterech tymczasowo okupowanych obwodach Ukrainy. Jak zaznaczono, Pamfiłowa od tego czasu aktywnie wspierała przymusową mobilizację w Rosji.
W przekazach propagandowych i dezinformacyjnych Kremla destabilizacja relacji między Polską i Ukrainą nadal pozostaje najważniejsza - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Rosja ma w przyszłym roku o połowę zwiększyć budżet na zakup broni.
Rosyjską armię zaopatruje w broń krajowy przemysł. Cytowany przez agencję Interfax minister obrony Siergiej Szojgu zaapelował więc do zakładów zbrojeniowych o wykorzystanie wszystkich mocy produkcyjnych.
Tegoroczne oficjalne wydatki Rosji na wojsko to 80 miliardów dolarów, chociaż z powodu wojny są zapewne znacznie przekroczone. Dla porównania, polski budżet obronny - po znacznym zwiększeniu w przyszłym roku - ma sięgnąć 20 miliardów dolarów.
Okryta złą sławą grupa Wagnera, kierowana przez bliskiego sojusznika Władimira Putina Jewgienija Prigożyna, może zostać uznana przez USA na organizację terrorystyczną - informuje dziennikarz RMF FM Paweł Żuchowski.