"Według ustaleń Prokuratury Generalnej, Rosjanie od 24 lutego popełnili ponad 47,9 tys. zbrodni wojennych na terytorium Ukrainy" - przekazał szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak. Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 53 mln dolarów na zakup sprzętu do sieci energetycznej. "Będziemy przesyłać więcej wsparcia na Ukrainę" - zapewnił w Bukareszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Ukraina pokrywa obecnie 70 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną, 30 proc. to deficyt, który trzeba korygować poprzez ograniczenie zużycia - poinformował na posiedzeniu rządu premier Denys Szmyhal. Rosjanie ostrzelali budynek szpitala w Chersoniu - powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko, dodając, że nikt nie ucierpiał. Najważniejsze wydarzenia związane z 279. dniem wojny w Ukrainie zebraliśmy w naszej relacji z 29.11.2022 r.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek w wieczornym wystąpieniu wideo, że sytuacja na linii frontu pozostaje trudna, a siły rosyjskie próbują nacierać w Donbasie i Charkowie.
Sytuacja na froncie jest trudna - powiedział Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu wideo. Pomimo bardzo dużych strat okupanci nadal próbują nacierać na obwód doniecki, zdobyć przyczółek w obwodzie ługańskim, przenieść się do obwodu charkowskiego, planują coś na południu - dodał.
Ale my bronimy się, co najważniejsze, nie pozwalamy wrogowi zrealizować jego zamiarów. Mówili, że zajmą obwód doniecki - wiosną, latem, jesienią. W tym tygodniu już zaczyna się zima, wprowadzili tam swoją regularną armię, codziennie tracą setki zmobilizowanych i najemników, budują umocnienia - powiedział prezydent.
Przebywająca z wizytą w Londynie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska wezwała w czwartek brytyjskich posłów do "zjednoczenia światowej społeczności" i pomocy w zakończeniu konfliktu Ukrainy z Rosją. Podkreśliła, że Ukraina potrzebuje nie tylko zwycięstwa, ale i sprawiedliwości.
Przemawiając w Izbie Gmin, Zełenska porównała rosyjskie bombardowanie ukraińskich miast do nalotów na Wielką Brytanii dokonywanych przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. W trakcie przemówienia pokazała zdjęcia przedstawiające efekty ostatnich rosyjskich ataków lotniczych.
Wasza wyspa przetrwała naloty, które były identyczne z tymi, które Rosja przeprowadza, by rzucić nas na kolana. Codziennie słyszymy syreny identyczne z tymi, które słyszały pokolenia Brytyjczyków. Wy się nie poddaliście i my się nie poddamy - zapewniła.
Rosjanie informują, że w wyniku ostrzałów w obwodzie kurskim dwa regiony zostały częściowo pozbawione energii.
Kobieta została ranna w rejonie Nikopola w wyniku ostrzału Federacji Rosyjskiej - poinformował przewodniczący dnipropietrowskiej rady obwodowej Mykoła Łukaszuk.
Izba Poselska czeskiego parlamentu wyraziła zgodę na pobyt i szkolenie ukraińskich żołnierzy w Czechach. Zatwierdziła również wysłanie czeskich żołnierzy do szkolenia Ukraińców w innych państwach unijnych. Decyzję posłów musi jeszcze potwierdzić senat i podpisać prezydent.
Premier Węgier Viktor Orban podpisał rozporządzenie rządu przedłużające o kolejne siedem miesięcy stan zagrożenia w związku z toczącą się na Ukrainie wojną.
Niemiecka firma zbrojeniowa Krauss-Maffei Wegmann (KMW) oraz estoński producent Milrem Robotics potwierdziły wysłanie 14 bezzałogowych pojazdów gąsienicowych THeMIS na Ukrainę w ramach działań finansowanych przez niemieckie ministerstwo brony - poinformował portal "The Kyiv Independent".
Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie - powiedział rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Rozmowa dotyczyła sytuacji politycznej, wojskowej i humanitarnej na Ukrainie" - poinformował rzecznik niemieckiego rządu.
"Kanclerz potępił trwające ostrzały i zapewnił Ukrainę o dalszym wsparciu" - potwierdził rzecznik. Przypomniał, że dotychczas rząd federalny udzielił Ukrainie krótkoterminowej pomocy finansowej na naprawę infrastruktury energetycznej w wysokości ok. 56 mln euro, ponadto Niemcy dostarczają ponad 350 generatorów.
Kanclerz zapowiedział także dalsze wsparcie Niemiec dla Ukrainy, m.in. w zakresie obrony powietrznej oraz długoterminowej odbudowy. "Kanclerz RFN i prezydent Ukrainy potwierdzili kontynuowanie bliskiej i konstruktywnej współpracy" - podkreślił rzecznik rządu w komunikacie.
Najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju na Ukrainie to dostarczenie jej uzbrojenia - powiedział w Bukareszcie Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.
Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego.
Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.
Według ustaleń Prokuratury Generalnej, Rosjanie od 24 lutego popełnili ponad 47,9 tys. zbrodni wojennych na terytorium Ukrainy - przekazał szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak.
Zginęło ponad 8,4 tys. cywilów, w tym 440 dzieci. Zniszczono 46 tys. budynków i dziesiątki tysięcy obiektów infrastruktury cywilnej - powiedział Jermak podczas wystąpienia online na odbywającej się w Paryżu konferencji poświęconej "scenariuszom pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię agresji".
Bestialstwo, z którym mamy do czynienia, poraża. Kiedy nasze organy ścigania przeprowadzały ekshumację w Iziumie, znaleziono ciało niepełnoletniej dziewczynki, która najpierw została zgwałcona, a potem - brutalnie pobita. Znaleziono ciało chłopaka, któremu przed egzekucją obcięto genitalia. Odkrywamy takie rzeczy za każdym razem, gdy wyzwolona zostaje nowa miejscowość - mówił Jermak, cytowany na stronie internetowej prezydenta Ukrainy.
Jermak podkreślił, że główną zbrodnią Rosji, której sprawcy muszą zostać ukarani, jest agresja na Ukrainę.
Szef gabinetu prezydenta oświadczył, że stworzenie specjalnego międzynarodowego trybunału ds. agresji Rosji przeciwko Ukrainie umożliwi przywrócenie sprawiedliwości i ukaranie wszystkich winnych zbrodni na Ukrainie.
Przegłosowanie kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy, budżetu i uniknięcie strajku kolejarzy powinny być priorytetami Kongresu przed świętami Bożego Narodzenia - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas spotkania z przywódcami obu partii w Kongresie.
Mam nadzieję, że będziemy pracować razem, by zapewnić finanse dla państwa, (walki z Covid) i wojny na Ukrainie - powiedział Biden rozpoczynając spotkanie z liderami obu partii w Senacie i Izbie Reprezentantów.
Pokazujemy jedność i wsparcie dla Ukrainy. Nie wycofamy się - zapewnił w Bukareszcie Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.
Zgodziliśmy się, że wesprzemy Ukrainę, by poradziła sobie ze zniszczeniami sieci energetycznej - dodał Stoltenberg, podsumowując ustalenia ministrów spraw zagranicznych państw NATO, którzy spotkali się w stolicy Rumunii.
Wcześniej tego dnia sekretarz generalny NATO podkreślił, że "wszyscy sojusznicy zgadzają się co do konieczności podtrzymywania pomocy dla Ukrainy" i przypomniał, że "Putin próbuje użyć nadchodzącej zimy jako broni przeciwko Ukrainie".
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał do większej pomocy w związku z masowym zniszczeniem infrastruktury energetycznej na Ukrainie.
Miliony Ukraińców stoją teraz w obliczu zimy wielkich trudności, ciemności i chłodu - powiedział podczas wizyty w centrum logistycznym Niemieckiego Czerwonego Krzyża na lotnisku w Berlinie.
Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za wojnę, rażące naruszenie prawa międzynarodowego i zasad Karty Narodów Zjednoczonych - zadeklarowali ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego obradujący w Bukareszcie.
"Zgromadziliśmy się w Bukareszcie, blisko brzegów Morza Czarnego, w czasie, gdy trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i dobrobytowi obszaru euroatlantyckiego. Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za tę wojnę, rażące naruszenie prawa międzynarodowego i zasad Karty Narodów Zjednoczonych" - czytamy w ogłoszonym komunikacie szefów dyplomacji.
"Rosyjska agresja, w tym uporczywe i pozbawione skrupułów ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną i energetyczną, pozbawia miliony Ukraińców podstawowych usług komunalnych. Wpłynęły na globalne dostawy żywności i zagroziły najbardziej wrażliwym krajom i narodom świata. Niedopuszczalne działania Rosji, w tym działania hybrydowe, szantaż energetyczny i lekkomyślna retoryka nuklearna, podważają międzynarodowy porządek oparty na zasadach" - podkreślili ministrowie.
Ministrowie spraw zagranicznych NATO obradujący w Bukareszcie wyrazili solidarność z Polską po incydencie z 15 listopada, który doprowadził do tragicznej śmierci w rezultacie rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę.
"Solidaryzujemy się z Polską po incydencie z 15 listopada, który doprowadził do tragicznej śmierci w rezultacie rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę. Potępiamy okrucieństwo Rosji wobec ludności cywilnej Ukrainy oraz łamanie praw człowieka, takie jak przymusowe deportacje, tortury i barbarzyńskie traktowanie kobiet, dzieci i osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Wszyscy odpowiedzialni za zbrodnie wojenne, w tym przemoc seksualną (...), muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Potępiamy również tych wszystkich, w tym Białoruś, którzy aktywnie ułatwiają Rosji agresję przeciwko Ukrainie" - czytamy w deklaracji opublikowanej przez ministrów.
Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował stworzenie "trójstronnej unii gazowej" z Kazachstanem i Uzbekistanem. Chodzi między innymi o rozbudowę infrastruktury, by błękitne paliwo mogło spokojnie płynąć do krajów Azji Środkowej oraz Chin.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 53 mln dolarów na zakup sprzętu do sieci energetycznej. Sprzęt ma zostać dostarczony w trybie przyspieszonym.
Jak podał Departament Stanu, Blinken ogłosił pomoc dla Ukrainy podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych G7+ w Bukareszcie. Środki mają zostać przeznaczone na zakup transformatorów rozdzielczych, wyłączników automatycznych i innego sprzętu kluczowego dla działania sieci energetycznej.
"Ten sprzęt zostanie szybko dostarczony w trybie przyspieszonym, by pomóc Ukraińcom przetrwać zimę" - napisano w komunikacie.
Już wcześniej USA przeznaczyły 55 mln dolarów na zakup agregatów i innego sprzętu potrzebnego do wznowienia dostaw prądu dla obszarów dotkniętych rosyjskim bombardowaniem, a także 145 mln na wzmocnienie ukraińskiej sieci.
Będziemy przesyłać więcej wsparcia na Ukrainę - zapewnił w Bukareszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Wszyscy sojusznicy zgadzają się co do konieczności podtrzymywania pomocy zapewnianej Ukrainie - zapewnił Stoltenberg podczas wspólnej konferencji z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą w Bukareszcie.
Kułeba powiedział, że jego kraj potrzebuje obrony przeciwlotniczej i transformatorów.
W stolicy Rumunii we wtorek rozpoczęło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Ukraina pokrywa obecnie 70 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną, 30 proc. to deficyt, który trzeba korygować poprzez ograniczenie zużycia - poinformował na posiedzeniu rządu premier Denys Szmyhal.
Premier zapewnił, że pomimo ciągłych ostrzałów systemu energetycznego, pozostaje on funkcjonalny.
"Prąd mają wszystkie regiony oprócz obwodu chersońskiego, którego terytorium jest gęsto zaminowane i są istotne uszkodzenia" - napisał Szmyhal w serwisie Telegram. W ostatnich dniach informowano o stopniowym odnawianiu dostaw prądu w Chersoniu.
Rosjanie ostrzelali budynek szpitala w Chersoniu - powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko, dodając, że nikt nie ucierpiał.
Chersoń, stolica obwodu na południu Ukrainy, został wyzwolony 11 listopada po blisko ośmiu miesiącach okupacji. Po tym, jak wojska przeciwnika w wyniku ukraińskiej kontrofensywy wycofały się na wschodzi (lewy - przyp. red.) brzeg Dniepru, rozpoczęły one regularne ostrzały miasta. Rosjanie atakują cele cywilne, w wyniku których giną mieszkańcy miasta.
Były dowódca wojsk NATO w Europie twierdzi, że wraca sprawa wysłania MiG-ów na Ukrainę. Amerykański admirał James Stavridis w artykule zamieszczonym przez agencję Bloomberg pisze, że przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego rozważają wysłanie na Ukrainę samolotów bojowych.
Bank centralny Estonii rozpoczął emisję dwóch milionów monet o wartości dwóch euro z napisem "Slava Ukraini" - poinformowała agencja BNS.
Monety zostaną wprowadzone do obiegu przez banki oraz punkty sprzedaży detalicznej. Ich zakup będzie również możliwy jako część charytatywnej cegiełki. Środki zebrane w ten sposób trafią bezpośrednio na Ukrainę.
Prezydent Chin Xi Jinping oznajmił, że Pekin jest gotowy na bliższą współpracę energetyczną z Moskwą.
Współpraca energetyczna jest ważnym filarem politycznej współpracy politycznej między Chinami i Rosją - podkreślił szef państwa, cytowany przez agencję Xinhua.
Rosyjscy okupanci sprowadzają na zajęte tereny obwodu chersońskiego na południu Ukrainy funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa - zaalarmował przedstawiciel rady obwodowej Chersońńszczyzny Serhij Chłań.
Celem wroga jest wzmocnienie nacisku na ludność cywilną, aby skłonić ją do wyjazdu do Rosji - podkreślił Chłań.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o rozpoczęciu seryjnej produkcji pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm, używanych w sowieckich systemach.
"Państwowy koncern Ukroboronprom rozpoczął seryjną produkcję pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm" - napisano.
W komunikacie nie poinformowano, czy produkcja pocisków jest zlokalizowana na Ukrainie, czy poza nią.
Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol powiedział podczas konferencji energetycznej w Oslo, że Rosja na zawsze straciła Europę jako największego nabywcę surowców energetycznych.
Szef IEA dodał, że według prognoz jego organizacji do końca pierwszego kwartału 2023 roku spadek produkcji rosyjskiej ropy może wynieść 2 mln baryłek dziennie.
Nie jestem pewien, czy świat będzie potrzebował dodatkowej produkcji ropy i węgla za 6-7 lat - ocenił Birol.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił projekt kandydatury Odessy do organizacji Międzynarodowej Wystawy w 2030 roku - poinformowało biuro ukraińskiej głowy państwa.
Zełenski zgłosił projekt odeskiej kandydatury w ramach 171. Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Biura Wystaw Światowych.
W tym roku Ukraina stała się globalnym przykładem odwagi. A miliardy ludzi na wszystkich kontynentach zobaczyły, co znaczy ukraińska niezłomność i dlaczego rosyjski terror nie osiągnie swojego celu. I zobaczą, że Ukraina stanie się wzorem odbudowy - powiedział ukraiński prezydent.
Przebywający w Niemczech uchodźcy z Ukrainy mimo wojny wracają do ojczyzny.
Chcę być ze swoją rodziną. Nie spotkałam żadnego Ukraińca, który planowałby zostać w Niemczech po wojnie - powiedziała portalowi RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) 19-letnia Daria Uszakowa.
Premier wciąż nie potrafi odpowiedzi na pytanie, czy Polska przyjmie wyrzutnie rakiet Patriot z Niemiec. Mimo że mija 9 dni od złożenia oferty przez niemiecki resort obrony i mimo jasnego wyjaśnienia Berlina, że wyrzutnie mogą trafić wyłącznie na wschód Polski, a nie jak chce rząd PiS - na Ukrainę.
W okupowanej przez Rosję części obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, szczególnie w samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej, przymusowo wcielono do armii i wysłano do walki przeciwko ukraińskim wojskom 58 proc. górników - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez władze w Kijowie.
"Kolaboranci nawet zwrócili się do Moskwy o zmniejszenie tempa mobilizacji, obawiając się całkowitego załamania górnictwa węglowego na Ługańszczyźnie. Nie wydaje się jednak możliwe, by Kreml podjął taką decyzję, ponieważ dla rosyjskich władz życie Ukraińców nie ma żadnej wartości. Nawet tych, którzy walczą w ich własnych szeregach" - czytamy na łamach serwisu.
Unia Europejska nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli Ukraina się załamie, to pełnoskalowa wojna zagrozi kolejnym krajom - powiedział w Brukseli wicepremier i minister kultury RP Piotr Gliński po zakończeniu posiedzenia Rady UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu.
Przekazanie Ukrainie systemów Patriot, samolotów F-16 czy czołgów Leopard byłoby ważnym wsparciem dla Ukrainy, która płaci największą cenę za bezpieczeństwo Europy - oświadczył na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
"Żadne piękne słowa nie powiedzą więcej niż konkretne działania. Przekazanie Ukrainie (systemów) Patriot, (samolotów) F-16 czy czołgów Leopard to nie tylko obrona powietrzna, myśliwiec czy czołg. To także ważny akt wsparcia dla narodu, który przygotowuje się do przetrwania najcięższej zimy w historii i płaci najwyższą cenę za bezpieczeństwo Europy" - napisał Podolak na Twitterze.