Ukraina przeprowadziła próbę importu energii elektrycznej z Rumunii - podała w poniedziałek państwowa Energetyczna Spółka Ukrainy (EKU). "Nie możemy pozwolić Władimirowi Putinowi wygrać, bowiem zachęciłoby to innych autorytarnych władców do użycia siły" - powiedział podczas konferencji prasowej w Rumunii szef NATO Jens Stoltenberg. Do Kijowa przyjechali dziś szefowie MSZ siedmiu krajów nordyckich i bałtyckich; jednym z głównych tematów jest kryzys energetyczny po atakach Rosji na infrastrukturę Ukrainy. Ukraińskie Radio Swoboda przytacza wypowiedzi rodzin rosyjskich wojskowych, według których "rosyjscy rezerwiści wysłani na front na Ukrainę nie mają nawet chleba". Najważniejsze wydarzenia związane z 278. dniem wojny w Ukrainie mamy w naszej relacji z 28.11.2022 r.
Specjalna linia między dowódcami USA i Rosji, stworzona podczas wojny na Ukrainie by uniknąć bezpośredniego konfliktu między mocarstwami, została dotąd użyta tylko raz - donosi agencja Reutera. USA miały jej użyć, by przekazać swoje obawy dotyczące rosyjskich operacji wokół infrastruktury krytycznej na Ukrainie.
Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko i szef resortu gospodarki Francji Bruno Le Maire podpisali porozumienie, na mocy którego Kijów otrzyma 100 mln euro kredytu od Francuskiej Agencji Rozwoju - poinformował na swych stronach ukraiński rząd.
W miastach Dniepr i Krzywy Róg słychać eksplozje - podała wieczorem agencja Interfax-Ukraina. Agencja UNIAN informuje, że w obwodach: dniepropietrowskim, zaporoskim, połtawskim i charkowskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
"Zależność energetyczna Europy od Rosji była jednym z czynników wpływających na to, że Władimir Putin poczuł się w mocy, by przeprowadzić agresję na Ukrainę. Niemcy, które demonizują energię jądrową, umożliwiły częściowo taką agresję" - uważa lider hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal.
Sankcje wobec Rosji podniosły koszty na rynku tankowców, a kolejna runda restrykcji jeszcze je powiększy, gdy 5 grudnia wejdzie w życie zakaz UE dotyczący importu rosyjskiej ropy. Rosnące koszty transportu surowca mogą jeszcze bardziej napędzać inflację - pisze agencja Reutera.
Szef MSZ Szwecji Tobias Billstroem poinformował w poniedziałek podczas wizyty w Kijowie o największym w relacjach obu krajów pakiecie pomocy dla Ukrainy. Będą to systemy obrony przeciwlotniczej i fundusze w wysokości 270 mln euro.
Rosja powinna zostać pozbawiona głównych dochodów z eksportu, z których finansuje wojnę przeciwko Ukrainie - oświadczyli szefowie dyplomacji siedmiu krajów nordyckich i bałtyckich oraz Ukrainy w komunikacie po poniedziałkowej wizycie ministrów w Kijowie.
Rozmowy w sektorze gazu wydobywczego, magazynów gazu w Ukrainie czy budowy infrastruktury przesyłowej gazu i ropy będą kontynuowane w na poziomie eksperckim, tj. polskich i ukraińskich spółek energetycznych - przekazał resort klimatu i środowiska.
Resort klimatu i środowiska w opublikowanym komunikacie poinformował o poniedziałkowym posiedzeniu polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. energii. Odbyło się ono w formie wideokonferencji. W spotkaniu ze strony polskiej brali udział m.in. wiceszefowa MKiŚ Anna Łukaszewska-Trzeciakowska oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger. Stronę ukraińską reprezentował m.in. wiceminister energii Ukrainy Jaroslav Demchenkov.
Jak poinformowało ministerstwo, przedmiotem dyskusji była m.in. intensyfikacja współpracy w sektorze gazowym, w tym dążenie do zwiększenia wymiany handlowej i stworzenia możliwości rozwoju infrastruktury dostaw gazu ziemnego, ropy naftowej, a także realizacja projektu połączenia elektroenergetycznego Chmielnicka-Rzeszów.
Dziś doszło do rozmowy szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua z ministrem spraw zagranicznych Iranu Husajnem Amirabdollahianem. Jednym z głównych tematów była m.in. sytuacja bezpieczeństwa na Ukrainie.
Rosja przerzuciła na Białoruś transport sprzętu wojskowego - w tym 15 rakietowych systemów przeciwlotniczych Tor-M2 - który docelowo trafi pod Baranowicze - poinformował w poniedziałek niezależny portal Zerkalo.io.
Baranowicze leżą w sąsiadującym z Polską obwodzie brzeskim.
Niezależny rosyjski portal theins.ru twierdzi, że w Rosji coraz częściej dochodzi do przypadków samookaleczeń i samobójstw związanych z powołaniem do wojska lub z powodu nacisków na dowódców niższego szczebla.
Dzięki gazociągowi Nord Stream i innym inicjatywom gospodarczym niemiecki land Meklemburgia-Pomorze Przednie był ściśle związany z Rosją, utworzył nawet fundację klimatyczną, która miała pomóc w rozwoju współpracy - również za rosyjskie pieniądze.
Teraz premier landu Manuelą Schwesig w rozmowie z portalem RND zwraca uwagę, że z rosyjskiego gazu skorzystało wiele regionów Niemiec.
Rząd Republiki Środkowoafrykańskiej poinformował, że samolot, który w nocy z niedzieli na poniedziałek przyleciał z zagranicy, zbombardował bazę wojsk rządowych, w której przebywają też rosyjscy najemnicy z tzw. grupy Wagnera.
Samolot zbombardował w mieście Bossangoa fabrykę bawełny oraz bazę sił resortu obrony oraz "naszych sojuszników" - głosi komunikat rządu.
AFP podaje, że w bazie było kilkuset ludzi z grupy Wagnera i wyjaśnia, że "sojusznikami" rząd Republiki Środkowoafrykańskiej nazywa zawsze rosyjskich najemników.
Komisja do spraw polityki energetycznej będzie badała wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski. Na wiele kontraktów Federacja Rosyjska mogła mieć wpływ i to trzeba zbadać - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł PiS Paweł Szefernaker.
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedzieli przedstawienie projektu ustawy i powołanie komisji weryfikacyjnej w sprawie zbadania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo Polski w latach 2007-2022.
Premier powiedział, że "należy zweryfikować wpływ rosyjskiej polityki, biznesu i agentów na bezpieczeństwo wewnętrzne i energetyczne Polski".
Ukraina przeprowadziła próbę importu energii elektrycznej z Rumunii - podała w poniedziałek państwowa Energetyczna Spółka Ukrainy (EKU). Próbny przesył 1 MW energii odbył się rano i po południu 27 listopada i trwał łącznie dwie godziny.
O próbie poinformował portal ukraińskiej telewizji państwowej Suspilne, powołując się na poniedziałkowy komunikat EKU. Spółka wskazała, że celem próbnego przesyłu było przetestowanie technicznej możliwości importu energii elektrycznej na Ukrainę z krajów europejskich.
Dwa podobne testy odbyły się 27 października i 19 września. Wówczas Ukraina importowała prąd ze Słowacji.
W ostatnich dniach regiony i miasta Ukrainy borykają się ze skutkami zmasowanego rosyjskiego ataku z 23 listopada, którego celem stały się obiekty infrastruktury energetycznej, w tym elektrownie, elektrociepłownie i stacje elektroenergetyczne. W wyniku ostrzałów większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu.
Wskutek nieustannych przerw w dostarczaniu elektryczności oraz w obliczu nowych zagrożeń władze Kijowa otwierają kolejne ogrzewalnie, a mieszkańcy stolicy Ukrainy wymyślają nowe rozwiązania na przetrwanie zimy.
Na stronie kijowskiej Rady Miasta pojawiła się mapa ogrzewalni z podstawowymi informacjami o tym, ile osób jednocześnie może przyjąć dany punkt, co jest w nim dostępne, czy dysponuje pomieszczeniem, w którym można zjeść, czy jest tam oddzielne pomieszczenie dla rodziców z dziećmi oraz czy jest możliwość przyjęcia osób niepełnosprawnych. Obecnie takich miejsc w Kijowie jest ok. 500.
Estoński minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera, że ze względu na agresję Rosji na Ukrainę kraje Europy powinny podwoić wydatki na obronność.
Dodał, że Estonia zamierza je zwiększyć do 3 proc. PKB.
Agencja Reutera poinformowała, że Pentagon rozważa propozycję koncernu Boeing o uruchomieniu produkcji i wysłaniu Ukrainie precyzyjnych pocisków Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) o zasięgu 150 km. Dziennikarze powołują się na źródła w przemyśle zbrojeniowym i dokumenty.
Pierwsze sztuki mogłyby trafić na Ukrainę na początku 2023 roku.
"Ta wizyta jest ważnym sygnałem mocnego wsparcia i solidarności krajów partnerskich z Ukrainą, zwłaszcza w okresie najpoważniejszych wyzwań" - napisał Zełenski na serwisie Telegram po spotkaniu z ministrami z Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii i Szwecji.
W komentarzu prezydent Ukrainy poinformował, że spotkał się z siedmioma ministrami z krajów nordyckich i bałtyckich w trakcie ich poniedziałkowej wizyty w Kijowie. Zełenski podziękował państwom, które reprezentują ministrowie "za niezmienną aktywną i skuteczną pomoc dla Ukrainy w obronie jej integralności terytorialnej i niepodległości".
Rosja nagle i bez podania przyczyny przełożyła planowane na wtorek rozmowy Dwustronnej Komisji Konsultacyjnej dotyczące inspekcji zbrojeń w ramach traktatu Nowy START - poinformował w poniedziałek Departament Stanu USA. Miało to być pierwsze takie spotkanie od ponad roku i doprowadzić do wznowienia inspekcji.
"Stany Zjednoczone są gotowe, by przełożyć spotkanie na najwcześniejszy możliwy termin, ponieważ wznowienie inspekcji jest priorytetem, by utrzymać traktat jako instrument stabilności" - oznajmił resort dyplomacji, cytowany przez agencję AP.
Jak dodano, strona rosyjska nie przedstawiła powodów przełożenia spotkania, ani nie zaproponowała nowej daty. O przyczynach nie wspominał też komunikat rosyjskiego MSZ.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska rozważy wariant przyjęcia niemieckich zestawów Patriot, jeśli Niemcy nie przekażą ich Ukrainie.
Rozważymy taki wariant oczywiście, ale zwracamy uwagę na to, że przecież nikt nie chce pozyskiwać sprzętu po to, by on stał - zaznaczył.
Dla Rosjan gwałty i przemoc seksualna są kolejnym instrumentem prowadzenia wojny i bardzo otwarcie o tym opowiadają, bo czują, że mogą uniknąć odpowiedzialności - mówiła w Londynie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.
Przemoc seksualna to najokrutniejszy, najbardziej zwierzęcy sposób udowodnienia panowania nad kimś. A ofiarom tego rodzaju przemocy trudno jest zeznawać w czasach wojny, bo nikt nie czuje się bezpiecznie. Istnieje niebezpieczeństwo i obawiają się, że wojsko może wrócić i zrobić to ponownie... - mówiła Zełenska w czasie odbywającej się w Londynie dwudniowej konferencji w ramach Inicjatywy na rzecz Zapobiegania Przemocy Seksualnej w Konfliktach (PSVI).
W przekazach propagandowych i dezinformacyjnych Kreml pokazuje obraz obliczony na przestraszenie Zachodu i pokazanie, że z Rosją trzeba się za wszelką cenę dogadać - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
W rozmowie z Polską Agencją Prasową sekretarz stanu w KPRM powiedział, że Rosja od początku działań wojennych przeciw Ukrainie próbuje wskazać, że restrykcje, sankcje i inicjatywy będące reakcją na agresję nie przynoszą żadnych skutków.
Wręcz odwrotnie - możemy stwierdzić, że Kreml stara się jeszcze bardziej pokazywać swoją agresywną stronę, próbując jednocześnie zastraszyć światową opinię publiczną. W tych propagandowych przekazach fałszywie tworzony jest obraz, że sankcje nałożone na Kreml nie przynoszą żadnych efektów, że rosyjska gospodarka nie odczuwa żadnych skutków wprowadzenia tych restrykcji i że działania wojenne idą zgodnie z planem - wskazał minister w KPRM.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wykryciu "znacznej liczby materiałów antyukraińskich" na terenie seminarium w Poczajowie należącego do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM).
"SBU wykryła literaturę, która zaprzecza istnieniu narodu ukraińskiego i jego języka, a także zaprzecza prawu Ukrainy do państwowości" - oświadczyły służby w oficjalnym komunikacie na swojej stronie internetowej.
W publikacjach tych - dodała SBU - mowa jest o tym, jakoby Ukraina była "państwem utworzonym sztucznie".
Nie możemy pozwolić Władimirowi Putinowi wygrać, bowiem zachęciłoby to innych autorytarnych władców do użycia siły - mówił na konferencji prasowej w Rumunii szef NATO Jens Stoltenberg.
Jak dodał, Putin próbuje użyć nadchodzącej zimy jako broni przeciw Ukrainie. Zdaniem Stoltenberga, inwestowanie w obronność jest szczególnie ważne w czasie, gdy mamy do czynienia z największym kryzysem bezpieczeństwa od pokoleń.
Musimy być przygotowani na więcej ataków na Ukrainie - ostrzegł.
Władze Rosji, która dokonała zbrojnej inwazji na Ukrainę, zostały zaskoczone reakcją Zachodu wobec tego konfliktu. Euroatlantycka jedność okazała się strategiczną niespodzianką dla Kremla - powiedział w stolicy Rumunii, Bukareszcie, prezydent tego kraju Klaus Iohannis.
Podczas uroczystości inauguracji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) w Bukareszcie Iohannis podkreślił, że wojna oraz wywołany przez nią kryzys wzmocniły państwa NATO.
Grupa bojowa NATO w Rumunii będzie się rozrastać w związku nasileniem obecności wojsk państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego na jego wschodniej flance po rosyjskiej inwazji na Ukrainę - powiedział rumuński minister spraw zagranicznych Bogdan Aurescu.
Dostawy broni i pomoc finansową dla Ukrainy, a także sankcje wobec Rosji omówili w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal i szefowie MSZ siedmiu krajów nordyckich i bałtyckich: Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii i Szwecji.
"Głównymi tematami naszego spotkania było: uzbrojenie, finanse i sankcje wobec agresora. (...) Znaczną uwagę zwróciliśmy także na sferę energetyczną i ostrzeliwanie przez Rosję naszej infrastruktury krytycznej" - napisał Szmyhal w serwisie Telegram.
Zapewnił o wdzięczności Kijowa za pomoc okazaną przez kraje nordyckie i bałtyckie w kwestii wyposażenia energetycznego. "Wsparcie to pomaga Ukraińcom zachować niezłomność i kontynuować opór przeciw barbarzyńskiej agresji rosyjskiej" - napisał szef rządu.
Kryzys energetyczny po atakach Rosji na infrastrukturę miejską Ukrainy jest jednym z głównych tematów poruszanych podczas wizyty ministrów spraw zagranicznych siedmiu krajów nordyckich i bałtyckich - poinformowało litewskie MSZ.
"Tegoroczna zima będzie niezwykle trudna, szczególnie w Ukrainie, gdzie nieustannie dochodzi do wybuchów i w wielu miejscach przerwane są dostawy zarówno energii elektrycznej, jak też wody" - powiedział litewski minister Gabrielius Landsbergis, którego cytuje komunikat resortu.
Według litewskiego MSZ, w Kijowie podczas spotkania z kierownictwem ukraińskiej spółki energetycznej poproszono europejskich ministrów o pomoc dla Ukrainy nie tylko w postaci broni, ale także transformatorów i generatorów prądu.
Polskie i ukraińskie firmy powinny już dziś nawiązywać kontakty, by wspólnie uczestniczyć w odbudowie Ukrainy ze zgliszcz wojennych. Istnieją do tego odpowiednie instrumenty finansowe - powiedział Polskiej Agencji Prasowej w Kijowie Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Z naszego punktu widzenia odbudowa Ukrainy powinna odbywać się już teraz na poziomie mikro, czyli poprzez współpracę przedsiębiorców - podkreślił Nowacki.
Państwa i przede wszystkim Unia Europejska muszą zwiększać wsparcie humanitarne dla Ukrainy, pomoc przeznaczoną na odbudowę jej infrastruktury energetycznej, a także wsparcie dla państw takich jak Polska, które przyjmują uchodźców - powiedział dziennikarzom w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Dodał, że środki na ten cel powinny pochodzić z konfiskaty rosyjskich zamrożonych aktywów.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami".
Życzyłbym sobie, by Unia Europejska podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - podkreślił szef rządu.
Ukraińska agencja UNIAN przekazała, że w lesie w pobliżu okupowanej miejscowości Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy znaleziono ciała ojca i jego 19-letniego syna, uprowadzonych przed kilkoma dniami przez rosyjskie wojska. Ojciec był duchownym miejscowej wspólnoty ewangelickiej.
22 listopada, gdy obaj mężczyźni pracowali w garażu, przyszli do nich żołnierze okupanta i wywieźli ich w kierunku sąsiedniej wsi. Nie są znane motywy zabójstwa. Zamordowany duchowny osierocił sześcioro dzieci.
Rakiety Patriot przydadzą się w tym miejscu, gdzie rzeczywiście będą używane - ocenił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, pytany o rezygnację z niemieckich rakiet, których dostarczenie Polsce zaproponowała 20 listopada minister obrony Niemiec Christine Lambrecht.
Ministrowie spraw zagranicznych siedmiu krajów nordyckich i bałtyckich przyjechali dziś do Kijowa, gdzie mają się spotkać z przedstawicielami władz Ukrainy - poinformował na Twitterze minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs.