Siły ukraińskie dokonały największego przełamania frontu na południu kraju od początku wojny, szybko posuwając się wzdłuż rzeki Dniepr. Dalsze zdobycze terytorialne w obwodzie chersońskim mogą całkowicie odciąć około 25 tysięcy rosyjskich żołnierzy od dostaw zaopatrzenia. W jednej z wyzwolonych wsi w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy odkryto kolejną katownię, w której siły rosyjskie podczas okupacji torturowały miejscowych mieszkańców - podała ukraińska policja. Administracja USA opracowuje odpowiedzi na szereg nuklearnych scenariuszy na Ukrainie, do których może posunąć się Rosja, od użycia taktycznej broni jądrowej po atak na elektrownię atomową - podała CNN. Wydarzenia z 222. dnia rosyjskiej inwazji mamy dla Was w naszym raporcie z 03.10.2022 roku.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:47

Państwowa grupa energetyczna MVM odpowiedzialna za produkcję, przesyłanie  i handel energią elektryczną na Węgrzech podpisała w poniedziałek porozumienie z rosyjskim Gazpromem o odroczeniu płatności za dostawy gazu za okres zimowy. Krok ten ma zwiększyć pole manewru finansowego spółki - cytuje oświadczenie MVM agencja MTI.

23:14

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaapelował na Twitterze, by nie używać słowa "pokój" do maskowania aprobaty dla armii rosyjskiej, która nadal popełnia zbrodnie wojenne na Ukraińcach. Post pojawił się w odpowiedzi na "pokojowe" propozycje Elona Muska.

22:36

W celu przezwyciężenia oporu administracji Joe Bidena przed dostarczeniem Ukrainie nowego pakietu systemów rakietowych dalekiego zasięgu, ukraińskie władze deklarują, że USA będą mieć pełny i stały wgląd w listę celów, które zamierzają atakować - poinformowała CNN, powołując się na źródła we władzach obu państw.

Amerykanie mieliby również mieć prawo weta wobec celów deklarowanych przez armię Ukrainy. Ten argument ma przekonać amerykańską administrację, że dostarczenie tej broni nie będzie prowadzić do uderzeń w cele znajdujące się na terytorium Rosji, co - jak obawia się dowództwo USA - doprowadziłoby do eskalacji wojny i wciągnięcia tego kraju bezpośrednio w konflikt.

Chodzi o Army Tactical Missile Systems, czyli ATACMS, rakiety ziemia-ziemia, które mają zasięg około 300 km, czyli około cztery razy większy niż rakiety używane przez mobilne systemy HIMARS, które USA zaczęły wysyłać na Ukrainę cztery miesiące temu.

22:10

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock zapewniła Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią o wsparciu w obliczu wojny Rosji przeciwko Ukrainie. "Będziemy przy was, tak jak wy byliście przy nas, kiedy najbardziej was potrzebowaliśmy" - powiedziała podczas obchodów Dnia Jedności Niemiec w ambasadzie Niemiec w Warszawie.

21:53

W Estonii przebywa wystarczająco sił sprzymierzonych, żebyśmy wszyscy mogli spać spokojnie; nasz kraj jest odpowiednio chroniony - zapewnił w wywiadzie dla portalu Estonian World estoński minister obrony Hanno Pevkur.

21:29

Włoska Gwardia Finansowa zamroziła wille rosyjskiego oligarchy Edwarda Kudajnatowa w Portofino na Riwierze w Ligurii oraz w Rzymie, a także udziały w spółce - podała agencja Ansa. Łączna wartość zamrożonego majątku magnata, działającego w sektorze energetycznym, to 57 mln euro.

21:21

Uwolnieni z rosyjskiej niewoli dowódcy obrony zakładów Azowstal w Mariupolu po miesiącach rozłąki spotkali się z bliskimi w Turcji - poinformowało biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

20:42

Ukraińskie wojska są na dobrej drodze, by spełnić swoje główne cele przed nadejściem zimy, w tym wypchnąć Rosjan za Dniepr w obwodzie chersońskim - powiedziała Celeste Wallander, asystent sekretarza obrony USA ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. Dodała też, że kluczowe znaczenie miało odbicie przez Ukraińców Łymana w obwodzie donieckim.

To, co myślę że widzimy obecnie, to po pierwsze, zachwycające sukcesy w rejonie charkowskim, a także niektóre kluczowe sukcesy ukraińskich sił w regionie donieckim i ługańskim, zwłaszcza ostatnie zdobycie miasta i węzła kolejowego Łyman, co znacząco wpłynie na rosyjskie możliwości zaopatrzenia swoich sił wzdłuż tej linii konfliktu - oceniła Wallander w rozmowie w waszyngtońskim think-tanku CSIS. Jak dodała, celem Ukrainy jest też wypchnięcie Rosjan z zachodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.

20:38

Za aneksją ukraińskich ziem zagłosowało w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji, więcej deputowanych, niż było na sali obrad - informuje niezależny portal Meduza.

Przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin powiadomił, że izba "jednomyślnie" opowiedziała się za ratyfikacją umów w sprawie "przyjęcia w skład Federacji Rosyjskiej" ukraińskich okupowanych terytoriów.

W przypadku każdej z czterech podpisanych umów (z tzw. Doniecką Republiką Ludową, Ługańską Republiką Ludową oraz okupowanymi częściami obwodu zaporoskiego i chersońskiego) odbywało się oddzielne głosowanie.

Jak podaje Meduza, wyniki każdego głosowania były różne, przy czym nie wyświetlono żadnego głosu "przeciw" i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Na tablicy wyświetlono, że łącznie głosowało 408 deputowanych, a "za przyłączeniem" było - kolejno - 413, 412, 409 i 411 głosów.
Wołodin tłumaczył te rozbieżności "błędem technicznym".

19:45

Elon Musk znów wzbudził kontrowersje. We wpisie w mediach społecznościowych amerykański przedsiębiorca zasugerował, by Ukraińcy przystali na szereg żądań Rosji, co pozwoli zakończyć wojnę i uniknąć kolejnych ofiar. Propozycje spotkały się z bardzo ostrą reakcją Andrija Melnyka, byłego ambasadora Ukrainy w Niemczech.

19:35

Rosja może przegrać tę wojnę i wiele na to wskazuje. Putin nieprzypadkowo straszy bronią jądrową. Zdał sobie sprawę z tego, że będzie mu bardzo ciężko pokonać Ukrainę siłami konwencjonalnymi - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM były rektor Akademii Obrony Narodowej gen. Bogusław Pacek. Jak dodawał, obecnie trwa trzeci etap wojny, który jest - w jego przekonaniu - decydujący. On na pewno będzie decydujący dla Ukrainy i Rosji, ale może być także ważny dla państw, które wspierają Ukrainę dzisiaj - podkreślił.

19:32

Rosyjski portal RBK, powołując się na źródła, poinformował o zmianie na stanowisku dowódcy Zachodniego Okręgu Wojskowego w Rosji. Generała pułkownika Aleksandra Żurawlowa zastąpił generał porucznik Roman Bierdnikow.

18:08

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock wyraziła zaniepokojenie groźbami Putina o użyciu bomby atomowej w wojnie w Ukrainie. Traktujemy jego słowa bardzo poważnie, wszystko inne byłoby zaniedbaniem - powiedział Baerbock gazecie "Neue Osnabruecker Zeitung".

W trwającej już ponad 220 dni wojnie Putin "raz po raz pokazywał, że nie cofa się przed najgorszymi zbrodniami wojennymi". Minister podkreśliła też, że "nie możemy i nie będziemy angażować się w szantaż; Putin odebrałby to jako zaproszenie do dalszej eskalacji".

17:55

Rosyjska armia ostrzelała placówkę medyczną w obwodzie charkowskim, zabijając lekarza i raniąc pielęgniarkę - poinformował szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow. Budynek został praktycznie całkowicie zniszczony - przekazał.

17:49

W jednej z wyzwolonych wsi w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy odkryto kolejną katownię, w której siły rosyjskie podczas okupacji torturowały miejscowych mieszkańców - podała ukraińska policja.

Katownię odkryto w miejscowości Pisky-Radkiwski w obwodzie charkowskim. "Po deokupacji nasi policjanci dokumentują tu wojenne zbrodnie armii "wyzwolicieli". Kiedy rosyjscy wojskowi weszli do wsi, wygonili miejscowych z ich domów i sami tam zamieszkali" - pisze policja. Opuszczając wieś, okupanci zostawili na drzwiach w domach pułapki.

"Policjanci odkryli w piwnicy kolejną katownię, w której w nieludzkich warunkach przetrzymywano miejscowych. Ludzi zastraszano, bito i znęcano się nad nimi" - dodano. 

17:47

Administracja USA opracowuje odpowiedzi na szereg nuklearnych scenariuszy na Ukrainie, do których może posunąć się Rosja, od użycia taktycznej broni jądrowej po atak na elektrownię atomową - podała CNN. Według źródeł telewizji Putin jest pod presją nacjonalistów, choć nie ma jeszcze sygnałów świadczących o przygotowaniach do takiego ruchu.

Jak podaje CNN, plany na ewentualność użycia przez Rosję broni jądrowej są przygotowywane od początku konfliktu i rozpatrywane są różne scenariusze rosyjskiego działania: zarówno bezpośrednie uderzenie z użyciem mniejszej bomby atomowej na polu bitwy, jak i bardziej demonstracyjne ataki, np. detonacja na dużej wysokości lub z dala od zamieszkanych terenów, a także atak na Zaporoską Elektrownię Atomową.

17:13

Siły ukraińskie dokonały największego przełamania frontu na południu kraju od początku wojny, szybko posuwając się wzdłuż rzeki Dniepr. Dalsze zdobycze terytorialne w obwodzie chersońskim mogą całkowicie odciąć około 25 tysięcy rosyjskich żołnierzy od dostaw zaopatrzenia.

17:03

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi napisał na Twitterze, że przyjmuje z zadowoleniem uwolnienie dyrektora generalnego ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Ihora Muraszowa, który w piątek został zatrzymany przez Rosjan.

"Otrzymałem potwierdzenie, że pan Muraszow wrócił bezpiecznie do swojej rodziny" - napisał Gossi.

W sobotę MAEA poinformowała, że dzień wcześniej zatrzymano na przesłuchanie dyrektora kontrolowanej przez Rosję elektrowni.

Agencja podała, że zwróciła się do rosyjskich władz o wyjaśnienie i została poinformowana, że "Muraszow został tymczasowo zatrzymany, by odpowiedzieć na pytania".

Wcześniej ukraiński koncern Enerhoatom powiadomił, że Muraszow został uprowadzony przez Rosjan, a miejsce jego pobytu nie jest znane.

16:57

Ministerstwo spraw zagranicznych Estonii przekaże Ukrainie wart ponad 300 tys. euro sprzęt do usuwania materiałów wybuchowych, w tym min czy niewypałów - poinformowała stacja ERR.

Odpowiadamy na wezwanie Ukrainy dotyczące przesłania sprzętu do usuwania materiałów wybuchowych mającego zmniejszyć ryzyko towarzyszące próbom powrotu do normalnego życia mieszkańców dotkniętych wojną obszarów kraju"- powiedział Urmas Reinsalu, szef estońskiej dyplomacji.

16:46

Ramzan Kadyrow poinformował, że zamierza wysłać swoich trzech nieletnich synów na wojnę w Ukrainie. "Wkrótce trafią na najtrudniejsze odcinki linii kontaktu" - napisał na Telegramie lider Czeczenii. "To jest ich pragnienie" - dodał.

16:33

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii wezwało rosyjskiego ambasadora, by "stanowczo potępić" pseudoreferenda przeprowadzone w okupowanych częściach obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego na wschodzie i południu Ukrainy oraz późniejszą decyzję o aneksji regionów - podała agencja BNS.

Marge Mardisalu-Kahar, dyrektor departamentu estońskiego MSZ odpowiadającego za Europę Wschodnią i Azję Centralną, zapewniła rosyjskiego ambasadora, że Estonia nigdy nie uzna wyników nielegalnych referendów, które pod żadnym względem nie są zgodne z prawem międzynarodowym - podano w oświadczeniu resortu.

16:32

Kategorycznie potępiamy zorganizowane przez Rosję fikcyjne referenda i przymusowe włączenie terytoriów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej - oświadczył fiński resort po odbytej przez jego przedstawiciela rozmowie z ambasadorem Rosji.

Działania naruszają niezależność Ukrainy i jej integralność terytorialną oraz Kartę Narodów Zjednoczonych - podkreślono w komunikacie. W rozmowie z rosyjskim ambasadorem strona fińska była reprezentowana przez dyrektora departamentu polityki wschodniej ministerstwa.

15:41

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało obywateli Czech do opuszczenia Rosji ze względu na zagrożenie pogorszenia bezpieczeństwa w związku z inwazją na Ukrainę. Czeska dyplomacja ostrzegła też przed podróżami do Rosji.

W komunikacie resortu spraw zagranicznych napisano, że pogorszenie bezpieczeństwa może dotyczyć zwłaszcza obywateli państw Unii Europejskiej oraz NATO. MSZ zaapelował też do obywateli, którzy przebywają w Rosji lub tam się wybierają, aby rejestrowali się w internetowym systemie podróżniczym "Drozd", który jest odpowiednikiem polskiego  systemu "Odyseusz".

Jeśli Czesi są zdecydowani na pozostanie w Rosji, ministerstwo zaleca zachowanie najwyższej ostrożność.

15:28

Turecka stocznia RMK Marine zwodowała pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej - podał  tygodnik Newsweek Romania, cytujący przedstawicieli władz w Kijowie. Jednostka to okręt klasy Milgem, który będzie pływał pod nazwą Hetman Iwan Mazepa.

Informację o uroczystości zwodowania jednostki potwierdził minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

"Z okrętami takimi jak ten, Morze Czarne i Azowskie będą bezpieczne" - napisał na Twitterze Reznikow, zapowiadając, że po odbiciu Krymu okupowanego przez Rosjan jednostka będzie stacjonować w ukraińskim porcie w Sewastopolu.

15:21

Ósmy pakiet sankcji wobec Rosji coraz bliżej. "Jesteśmy bardzo blisko porozumienia" - powiedział polski ambasador przy UE Andrzej Sadoś.

15:19

Stoimy razem i wspieramy Ukrainę i jej obywateli w ich walce o wolność, jedność i sprawiedliwość ich kraju - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w Erfurcie na marginesie uroczystości z okazji 32 lat jedności Niemiec . I jasne jest, że będziemy nadal udzielać wsparcia tak długo, jak będzie to konieczne - dodał.

Jest również jasne, że Niemcy są zaangażowane w zapewnienie, aby europejski porządek pokojowy, zagrożony brutalną rosyjską wojną agresji na Ukrainie, znowu obowiązywał, podkreślił Scholz.

Kanclerz sprecyzował, że oznacza to, że nie atakuje się swoich sąsiadów i nie przesuwa granic siłą. Do tego też wzywamy prezydenta Rosji: powinien zakończyć swoją wojnę - powiedział Scholz.

15:18

Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu, formalnie potwierdziła aneksję czterech okupowanych ukraińskich regionów. Decyzja została podjęta jednogłośnie - za przyłączeniem do Rosji obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego zagłosowało 450 deputowanych.

13:54

Jeśli prezydent Rosji Władimir Putin użyje broni nuklearnej na Ukrainie, USA i ich sojusznicy zniszczą wszystkie rosyjskie jednostki wojskowe w tym kraju i zatopią rosyjską Flotę Czarnomorską - uważa były dyrektor CIA i emerytowany amerykański generał David Petraeus.

Petraeus wyjaśnił, że nie rozmawiał na temat możliwej odpowiedzi USA na nuklearną eskalację ze strony Rosji z doradcą prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’iem Sullivanem - przekazał brytyjski dziennik "Guardian".

Mówiąc hipotetycznie, odpowiedzielibyśmy, kierując kolektywnym wysiłkiem NATO, by zniszczyć każdą rosyjską konwencjonalną siłę, jaką widzielibyśmy lub moglibyśmy zidentyfikować na polu bitwy na Ukrainie, a także na Krymie, oraz każdy okręt na Morzu Czarnym - powiedział Petraeus w rozmowie ze stacją ABC News.

13:53

Zmarło trzech rekrutów z rosyjskiego garnizonu znajdującego się we wsi Poroszyno leżącej ok. 130 km na wschód od Jekaterynburga; mężczyźni przybyli do ośrodka szkoleniowego w ramach zarządzonej w drugiej połowie września przez władze rosyjskie mobilizacji - podał niezależny portal Meduza.

12:35

Władze Kijowa wzywają mieszkańców stolicy Ukrainy do noszenia maseczek w miejscach publicznych w związku z epidemią Covid-19. Poinformowała o tym rada miasta w mediach społecznościowych.

Administracja miejska zaleca używanie środków ochrony osobistej m.in. w transporcie publicznym i instytucjach edukacyjnych.

12:00

Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj zapowiedział, że region zostanie wkrótce odbity przez ukraińskie siły, a osoby, którzy sprzyjają Rosji, nie doczekają się nadejścia rosyjskich władz. 

Tego samego dnia ukraińska prokuratura generalna powiadomiła o skazaniu na 12 lat więzienia mieszkańca obwodu ługańskiego za przekazywanie Rosjanom informacji o Siłach Zbrojnych Ukrainy.

11:22

Straż Graniczna podsumowała na Twitterze liczbę odpraw osób, które przyjechały z Ukrainy od ataku Rosji na ten kraj.

SG podała, że we wrześniu odprawiła z Ukrainy do Polski 737,5 tysiąca osób, w sierpniu - 781 tysięcy, w lipcu - 722 tysiące, w czerwcu - 707 tysięcy, w maju - 669 tysięcy, a w kwietniu - 661 tysięcy.

Najwięcej, bo aż 2 miliony osób przybyło z Ukrainy do Polski w marcu. W pierwszych dniach wojny, od 24 do 28 lutego, tę granicę przekroczyło 355 tysięcy osób.

Łącznie od 24 lutego z Ukrainy do Polski Straż Graniczna odprawiła ponad 6,748 mln osób. Z kolei na Ukrainę od 24 lutego wyjechało z Polski ponad 4,962 mln osób.

11:00

Stany Zjednoczone zamierzają przekazywać Ukrainie pomoc finansową w wysokości 1,5 miliarda dolarów miesięcznie w okresie wojny z Rosją i namawiają europejskich sojuszników do podobnej pomocy finansowej - przekazała agencja Bloomberga za anonimowymi źródłami.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena prowadziła w ostatnich dniach rozmowy z przedstawicielami Unii Europejskiej w tej sprawie. Sojusznicy rozmawiają o wprowadzeniu mechanizmu regularnej pomocy dla ukraińskiej gospodarki w miarę przeciągania się wojny - przekazało źródło Bloomberga, cytowane w niedzielę. Przedstawiciele UE zostali ostrzeżeni, że w amerykańskim Kongresie pojawią się żądania związane z długoterminowym wsparciem i większym podziałem obciążeń finansowych między sojuszników Ukrainy.

10:33

Rosyjscy okupanci kazali nauczycielom przeprowadzić specjalną lekcję, aby wpajać dzieciom w Mariupolu, że miasto "zawsze było rosyjskie - podała w poniedziałek agencja Ukrinform, cytując doradcę mera Mariupola Petra Andriuszczenkę, który jest lojalny wobec Kijowa.

Mariupol. Samo dno. Nauczycielom we wszystkich szkołach kazano jutro poświęcić czas lekcyjny na rozmowę o ważnych sprawach. Dzieciom w każdym wieku mają mówić, że Mariupol zawsze był rosyjski - napisał Andriuszczenko na Telegramie.

09:50

Niezwykle szybkie przyznanie przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, iż podczas "częściowej mobilizacji" na wojnę z Ukrainą popełniono błędy, podkreśla skalę dysfunkcji w pierwszym tygodniu obowiązywania mobilizacji - oceniło w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 29 września Putin zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie "częściowej mobilizacji", którą ogłosił 21 września. Powiedział, że "w trakcie tej kampanii mobilizacyjnej pojawia się wiele pytań i musimy szybko poprawić nasze błędy i nie powtarzać ich".

09:20

W walkach nad Morzem Czarnym poległ pułkownik Mychajło Matiuszenko, pseudonim "Dziadek", który dowodził grupą lotników znanych jako "Duch Kijowa" i odpowiedzialnych za obronę powietrzną stolicy Ukrainy w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji - poinformował mer podkijowskiej Buczy Anatolij Fedoruk.

Matiuszenko zginął w czerwcu, jednak dopiero teraz zostanie pochowany w Buczy, z której pochodził - podała Ukrainska Prawda. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek o godz. 13 czasu polskiego.

08:55

"Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych na godz. 11" - poinformował wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz. "Zostanie mu przedstawione polskie stanowisko nieuznające pseudoreferendów na Ukrainie i prób włączenie części terytorium tego kraju do Rosji" - dodał polityk.

08:50

"Duża część świata zastanawia się nad tym, czy Putin użyje broni nuklearnej. Użycie jej w jakiekolwiek formie byłoby absolutnym szaleństwem i samobójstwem. Nie możemy poddawać się presji psychologicznej, ale jednocześnie trzeba być przygotowanym na różne scenariusze" - mówi były szef biura informacji NATO w Moskwie Robert Pszczel, który był gościem programu "7 pytań o 7:07" w Radiu RMF24.

08:35

Upadek miasta, którego aneksję dzień wcześnie ogłosiła Rosja, jest dla Rosji upokarzające - tak szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch ocenił odbicie miasta Łyman przez Ukrainę.

Jak oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, miasto Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zostało w pełni oczyszczone z rosyjskich wojsk przez ukraińskie siły zbrojne.

08:11

Komisarz wojskowy Kraju Chabarowskiego w azjatyckiej części Rosji stracił stanowisko, a połowę zmobilizowanych pod jego zarządem osób odesłano do domów, ponieważ nie spełniali kryteriów - podała agencja Reutera, cytując gubernatora regionu Michaiła Diegtiariowa.

Ogłoszona przez prezydenta Władimira Putina 21 września mobilizacja na wojnę z Ukrainą wywołała powszechne niezadowolenie wśród urzędników i obywateli z uwagi na sposób jej prowadzenia. Pojawiły się skargi, że wezwania do wojska wysyłano mężczyznom w oczywisty sposób nienadającym się do służby.

07:44

Fala krytyki pod adresem rosyjskiego dowództwa po ogłoszeniu "częściowej mobilizacji" i wycofaniu wojsk z Łymanu w Donbasie, podważa narrację Kremla na temat wojny na Ukrainie i pośrednio uderza w prezydenta Władimira Putina - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Porażka w Łymanie i obwodzie charkowskim, w połączeniu z błędami w ogłoszonej wcześniej przymusowej mobilizacji, wywołały "dramatyczne zmiany" w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej - napisano w specjalnym wydaniu raportu waszyngtońskiego think tanku.

Sponsorowane przez Kreml rosyjskie media i tzw. blogerzy wojskowi opłakują utratę Łymanu, a jednocześnie krytykują biurokratyczne niepowodzenia związane z mobilizacją. Za porażkę obwiniają brak odpowiedniego zaopatrzenia i wzmocnienia rosyjskich sił w Donbasie.

07:30

Zełenski powiedział w swoim wystąpieniu, że kiedy flaga ukraińska wraca na tereny wyzwolone, "nikt nie pamięta rosyjskiej farsy z kilkoma kawałkami papieru i aneksjami". 

"Oczywiście poza organami ścigania Ukrainy. Bo każdy, kto jest zamieszany w jakiekolwiek elementy agresji przeciwko naszemu państwu, będzie za to odpowiedzialny" - podkreślił. 

06:58

Groźba ataku powietrznego i rakietowego wroga - na całym terytorium Ukrainy. Ostatniej doby okupanci przeprowadzili 11 ostrzałów przy użyciu rakiet i 10 nalotów. Tak brzmi najnowszy komunikat sztabu generalnego ukraińskiej armii. 

06:33

Problemy bezpieczeństwa i konsekwencje agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, a także tworzenie europejskiej wspólnoty politycznej będą głównymi tematami nieformalnego szczytu Unii Europejskiej, który odbędzie się w Pradze w dniach 6-7 października.

06:20

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, podczas wizyty w Turcji omówił najnowsze działania Rosji na spotkaniu z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'em Sullivanem - podała agencja Ukrinform.

W ramach wizyty w Republice Turcji szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak odbył spotkanie z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'em Sullivanem, na którym omówiono najnowsze agresywne działania Federacji Rosyjskiej - napisano w komunikacie kancelarii ukraińskiego prezydenta.

Jermak wysoko ocenił poziom wsparcia gospodarczego i obronnego, jakiego Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie. W tym kontekście zwrócił uwagę na niedawne ogłoszenie kolejnego pakietu pomocy USA o wartości 1,1 mld dolarów oraz podpisanie przez prezydenta USA Joe Bidena zatwierdzonej przez obie izby Kongresu USA ustawy o przyznaniu Ukrainie dodatkowego wsparcia w wysokości 12,35 miliarda dolarów.

Ponadto Jermak podkreślił, że decyzja Kremla o uznaniu tzw. "referendów" na terenach czasowo zajętych przez Rosję wymaga natychmiastowej i adekwatnej reakcji społeczności światowej. "Nie możemy pozwolić na powtórkę scenariusza krymskiego. Zareagujemy ostro i w sposób skonsolidowany" - oświadczył.

05:50

Minister obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin powiedział w wywiadzie dla CNN, że siły zbrojne Ukrainy robią postępy w rejonie Chersonia, co oznacza swoistą "zmianę dynamiki" działań bojowych sił ukraińskich przeciwko rosyjskiej armii.

To, co teraz widzimy, to w pewnym sensie zmiana dynamiki wojny
- skomentował sukcesy Ukraińców szef Pentagonu.

Podkreślił, że siły ukraińskie pokazały się "bardzo, bardzo dobrze" w obwodzie charkowskim, a w rejonie Chersonia również robią postępy.

Austin przypisał to dobremu wyszkoleniu i praktycznemu doświadczeniu ukraińskiego wojska, a także efektywnemu użyciu broni dostarczonej przez Stany Zjednoczone i innych sojuszników. Podkreślił skuteczność wykorzystania przez Ukrainę systemów rakietowych HIMARS, za pomocą których można precyzyjnie niszczyć potencjał militarny Rosjan.

05:30

W swoim wystąpieniu Wołodymir Zełenski podkreślił, iż sukces sił ukraińskich nie ogranicza się do Łymanu w obwodzie donieckim. "Historia wyzwolenia Łymanu w obwodzie donieckim stała się teraz najbardziej popularna w mediach. Ale sukcesy naszych żołnierzy nie ograniczają się do Łymana" - oświadczył ukraiński prezydent.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły ukraińskie wyzwoliły dwie małe miejscowości w obwodzie chersońskim - Archangielskie i Myrolubiwkę. To jeden z obwodów, w których Kreml przeprowadził pseudoreferenda akcesyjne.

Zełenski wspomniał o obu miejscowościach, dziękując przy tym poszczególnym jednostkom sił ukraińskich za poświęcenie na froncie.

05:22

Wcześniej w sieciach społecznościowych pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o udanych działaniach ofensywnych wojsk ukraińskich w obwodzie chersońskim, na zachodnim brzegu Dniepru, m.in. o zajęciu miejscowości Chreszczeniwka i Zołota Bałka.

05:11

Białoruska niezależna Nasza Niwa analizuje relacje rosyjskich "blogerów frontowych", z których wynika, że siły ukraińskie doszły do miejscowości Dudczany.

Potwierdzenie tych nieoficjalnych informacji oznaczałoby, że Ukraińcy od soboty weszli w głąb rosyjskich pozycji na ponad 20 km, a rosyjski front na tym odcinku może się załamać.