Kazachscy geolodzy twierdzą, że odkryli we własnym kraju duże zasoby metali ziem rzadkich. Na tyle duże, że jeśli informacje się potwierdzą Kazachstan uplasuje się na trzeciej pozycji w świecie pod względem wielkości złóż, wyprzedzając m.in. Rosję.
Kazachstan nie znajduje się obecnie na liście krajów posiadających złoża metali ziem rzadkich. Stosowny spis prowadzi US Geological Survey.
Astana przekazała jednak sensacyjne informacje. Geolodzy z Kazachstanu mieli odkryć złoża, które oszacowano na 20 mln ton, znajdujących się na głębokości do 300 metrów pod ziemią.
W lakonicznym komunikacie poinformowano, że złoże Żana oddalone o 420 km od od stolicy kraju, zawiera neodym, cer, lantan i itr, a średnia zawartość metali ziem rzadkich wynosi w nim 700 gramów na tonę.
Nie sprecyzowano, kiedy rozpoczną się pierwsze prace, mające potwierdzić rozmiary złoża.
Jeżeli informacje się potwierdzą Kazachstan uplasuje się na trzeciej na świecie pozycji pod względem wielkości zasobów tego typu. Za Chinami i Brazylią, ale przed Rosją.
Metale ziem rzadkich stanowią grupę 17 pierwiastków, stosowanych w elektronice, pojazdach elektrycznych, silnikach lotniczych, sprzęcie medycznym, w rafinowaniu ropy naftowej, a także w rozwiązaniach wojskowych, takich jak pociski rakietowe i systemy radarowe.
W układzie okresowym są to: skand, itr, lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb i lutet.
Metale ziem rzadkich wbrew nazwie wcale aż tak rzadkie nie są. Niektóre z nich występują na świecie częściej niż np. ołów. Problem polega na tym, że złoża tych pierwiastków występują w dużym rozproszeniu i małych skupiskach. Dlatego też ich wydobycie jest trudne i kosztowne.