425 nowych zakażeń koronawirusem i 19 zgonów z powodu Covid-19 - to wtorkowy bilans epidemii w Polsce. Od 6 maja działalność mają wznowić żłobki i przedszkola. Część samorządowców przyznaje jednak, że do tego czasu nie zdąży przygotować placówek. Ważnego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie, Erasmus Medical Center oraz Harbour BioMed (HBM). Udało się zidentyfikować ludzkie monoklonalne przeciwciało, które zapobiega infekowaniu komórek przez wirusa SARS-CoV-2 powodującego COVID-19.
- O 425 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i kolejnych 19 zgonach poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Sprawdź wtorkowy bilans epidemii>>>
- Aktualny bilans koronawirusa w Polsce to 14 431 zakażonych i 716 ofiar śmiertelnych
- Na całym świecie z powodu koronawirusa zmarło już ponad 250 tys. osób a niemal 3,7 mln jest zakażonych - poinformował John Hopkins University
- Najgorsza sytuacja jest w USA, gdzie z powodu Covid-19 zmarło już 69 tys. Osób
- W Polsce trwa drugi etap luzowania obostrzeń. Od środy mogą otworzyć się przedszkola i żłobki
Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Mark Milley przyznał we wtorek, że wojsko Stanów Zjednoczonych nie wie czy koronawirus pochodzi z laboratorium w chińskim Wuhan.
Czy to wyszło z laboratorium w Wuhan? Czy pojawiło się na targu w Wuhan? Czy pojawiło się gdzieś indziej? Odpowiedź brzmi: nie wiemy - mówił na konferencji prasowej w Waszyngtonie Milley. Zapewniał, że Stany Zjednoczone badają sprawę.
Jak zauważa Reuters słowa generała stoją w sprzeczności ze stanowiskiem sekretarza stanu Mike Pompeo. Szef amerykańskiej dyplomacji ocenił w niedzielę, że jest wiele dowodów na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium w chińskim Wuhan.
Dzień po tym komentarzu państwowe chińskie media zaatakowały Pompeo, zarzucając mu kłamstwa i manipulacje w sprawie pandemii koronawirusa.
Naukowcy z Bionanoparku w Łodzi pomagają w stworzeniu i aktualizacji COVID-TREAT - bazy najnowszej, potwierdzonej badaniami naukowymi, wiedzy o koronawirusie, w której pracownicy kliniczni znajdą wiarygodne informacje o jego diagnostyce i metodach leczenia.
"Na całym świecie trwają intensywne badania, które pozwolą znaleźć skuteczny sposób na walkę z wirusem SARS-CoV-2 powodującym COVID-19. Ale pracownicy służby zdrowia, po wielogodzinnych dyżurach w szpitalach, po prostu nie mają w obecnej sytuacji czasu na przeszukiwanie tysięcy artykułów. Dlatego ten projekt robi to za nich. Wyniki dostarcza w skondensowanej, łatwo dostępnej formie" - wyjaśnił prof. zw. dr hab. n. med. Bogdan Walkowiak, lider naukowy w Bionanoparku.
COVID-TREAT gromadzi, selekcjonuje i udostępnia najnowszą literaturę na temat diagnozowania i leczenia COVID-19. Baza została pomyślana, jako "punkt szybkiego dostępu", który umożliwia personelowi klinicznemu, badaczom i diagnostom, a także każdemu zainteresowanemu tą tematyką, dostęp do specjalistycznej literatury. Baza gromadzi informacje z różnych źródeł, w szczególności o nowych metodach i sprawdzonych sposobach leczenia akceptowanych przez środowisko naukowe. Podczas pandemii wydawcy czasopism i książek naukowych zgodzili się nieodpłatnie udostępnić bazy danych artykułów związanych z metodami leczenia COVID-19.
Kilkadziesiąt osób spędziło w swoich autach w San Antonio, na balearskiej Ibizie, kwarantannę, obowiązującą w Hiszpanii od połowy marca. Pobyt przez blisko 40 dni w samochodzie osobowym zdaniem niektórych z nich był bardziej uciążliwy niż pobyt w więzieniu.
Większość rozmówców dziennika “El Mundo", którzy kwarantannę spędzili na parkingu w San Antonio, znanym balearskim kurorcie, wskazuje na trudności wynikające m.in. z zakazu wychodzenia na ulicę, a także skąpych warunków sanitarnych.
Wśród osób mieszkających w ponad 20 pojazdach, w których w czasie stanu zagrożenia epidemicznego musieli mieszkać są m.in. turyści, którzy nie chcieli opuszczać Ibizy przed zamknięciem przez Hiszpanię granic, migranci z Afryki Północnej, a także byli więźniowie.
Wcześniejsze przyspieszenie szerokiego stosowania testów na obecność koronawirusa byłoby korzystne - przyznał we wtorek główny doradca naukowy brytyjskiego rządu Patrick Vallance.
Vallance, który miał istotny wpływ na podejmowane decyzje przez rząd Borisa Johnsona, oraz Jenny Harries, zastępczyni naczelnego lekarza Anglii, odpowiadali we wtorek na pytania posłów z parlamentarnej komisji ds. zdrowia.
"Myślę i mówiłem to już wcześniej, że prawdopodobnie, we wczesnej fazie, gdyby udało nam się szybciej zwiększyć możliwości testowania, byłoby to korzystne. I jak wiadomo, z różnych powodów to się nie wydarzyło" - powiedział Vallance, zapytany, co z perspektywy czasu zmieniłby w brytyjskiej odpowiedzi na epidemię.
Zniesienie części restrykcji dotyczących handlu i usług w Hiszpanii zachęciły niewielu właścicieli hoteli i sklepów, które nie oferują dóbr podstawowych, do wznowienia pracy po kwarantannie - wynika z danych Stowarzyszenia Pracowników Niezależnych (ATA).
Jak poinformowały władze ATA na Twitterze, w poniedziałek, pierwszego dnia złagodzonych obostrzeń, tylko 3 proc. hiszpańskich hotelarzy zdecydowało się na wznowienie działalności. Do pracy przystąpiło tylko 20 proc. sklepów, które nie oferują dóbr pierwszej potrzeby, oraz połowa zakładów fryzjerskich.
Prezydent Palestyny Mahmud Abbas przedłużył do 5 czerwca stan wyjątkowy, ogłoszony na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu w odpowiedzi na kryzys koronawirusowy. Część palestyńskich pracowników wraca jednak do pracy w Izraelu.
Wprowadzony dwa miesiące temu stan wyjątkowy zamknął Palestyńczyków w ich domach, z wyjątkiem niezbędnych podróży. Przejścia graniczne z Izraelem i Jordanią zostały zamknięte.
W związku z pandemią koronawirusa na Ukrainie do końca roku szkolnego zajęcia będą prowadzone na odległość. P.o. ministra oświaty i nauki Lubomyra Mandzij poinformowała, że lekcje będą odbywać się do 31 maja, a do 1 lipca powinien być oficjalnie zakończony rok szkolny.
W czerwcu podczas rad pedagogicznych nauczyciele mają podejmować decyzje w sprawie promowania uczniów do kolejnych klas.
330 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby, w tym 234 osób - w szpitalach i 96 - w zakładach opieki. To największa liczba ofiar śmiertelnych od sześciu dni - poinformował we wtorek francuski resort zdrowia w komunikacie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w kraju wynosi obecnie 25531. W domach opieki zmarło 9471 osób.
Liczba chorych na oddziałach intensywnej terapii spada od 27 dni, we wtorek leczono tam 3430 osób, dzień wcześniej było to 3696. Suma osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 spadła o 773, do 24775.
200-łóżkowy Szpital Murcki w Katowicach wstrzymał przyjęcia i czasowo wygasza działalność po stwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 14 pacjentów i 16 pracowników - poinformował we wtorek prezes placówki Krzysztof Zaczek.
Wstrzymaliśmy przyjęcia i wygaszamy większą część działalności szpitala, aby spokojnie przeprowadzić dezynfekcję. Spodziewamy się, że za ok. 2 tygodnie, po upływie kwarantanny, będziemy mogli wrócić do pracy - powiedział PAP prezes Zaczek.
Zakażeni pacjenci trafili do szpitali zakaźnych lub izolatorium, a pracowników objęto kwarantanną domową. Jak poinformował prezes, pierwszą osobą z zakażeniem była jedna z pielęgniarek. "Niewykluczone jednak, że nałożyło się kilka sytuacji i było kilka wektorów zakażenia, bo mieliśmy też pacjentów-górników, a wiadomo, że w pobliskiej kopalni również stwierdzono zakażenia" - powiedział Krzysztof Zaczek.
W należącym do archidiecezji Bragi, na północy Portugalii, hotelu im. Jana Pawła II rozpoczęto leczenie osób chorych na Covid-19. Zamieniona w szpital placówka turystyczna zaczęła działać w piątek.
Jak poinformowała w komunikacie portugalska archidiecezja, udostępniony przez Kościół hotel znajdujący się obok sanktuarium maryjnego Sameiro w Bradze, przyjmuje chorych na Covid-19 z lekkimi objawami choroby i tylko w przypadku przepełnienia regionalnych szpitali. "Docelowo w nowej placówce medycznej znajdzie się 19 łóżek dla pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem" - napisała w komunikacie przekazanym dziennikowi “Diario do Minho" portugalska archidiecezja.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu powstał nowy pododdział dla pacjentów z niewydolnością oddechową; będzie on stanowić zabezpieczenie dla regionu dolnośląskiego w leczeniu pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową spowodowaną koronawirusem.
Zwolniono z kwarantanny dziewięciu kolejnych podchorążych przebywających w siedzibie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej - poinformowała we wtorek PAP SGSP.
Jak przekazała Szkoła Główna Służby Pożarniczej, zwolniono z kwarantanny dziewięciu kolejnych podchorążych przebywających w siedzibie SGSP. Zaznaczono, że obecnie pozostaje jeszcze w niej jeden podchorąży objęty kwarantanną.
Wskazano również, że odnotowano kolejnych dwóch ozdrowieńców spośród zakażonych podchorążych przebywających w izolacji. Łącznie liczba podchorążych, którzy wyzdrowieli wynosi 68 osób.
W Turcji potwierdzono 59 nowych zgonów wskutek zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek minister zdrowia tego kraju Fahrettin Koca. W sumie w Turcji na Covid-19 zmarło 3520 osób.
Potwierdzono też 1832 nowe przypadki zakażenia; łącznie zainfekowanych SARS-CoV-2 w Turcji zostało 129491 osób, co oznacza, że w tym kraju jest najwięcej przypadków zakażeń poza Europą, USA i Rosją.
Szef resortu zdrowia przekazał, że w ciągu ostatniej doby przeprowadzono w Turcji 33283 testy na obecność koronawirusa. Do tej pory wyzdrowiało 73285 osób.
Od dziś mieszkańcy brytyjskiej wyspy Wight mogą testować aplikację śledzącą koronawirusa. Jeśli okaże się ona skuteczna, zostanie udostępniona wszystkim mieszańcom Wielkiej Brytanii jeszcze przed końcem maja.
Aplikacja zaalarmuje użytkownika, jeżeli spędził 15 minut w odległości bliższej, niż 2 metry od osoby zakażonej lub zdradzającej symptomy.
System polegać będzie na komunikowaniu się telefonów komórkowych, dzięki połączeniu bluetooth. Ta komunikacja będzie dla użytkowników niewidoczna, natomiast alarm będzie pochodził z centralnej bazy danych.
W bazie znajdą się informacje o stanie zdrowie wprowadzone do aplikacji przez jej użytkowników. Istnieje jednak wątpliwość, czy system w tej postaci spełnia wymogi bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Ta kwestia będzie musiała zostać rozwiązana, zanim program zostanie udostępniony wszystkim Brytyjczykom.