"Trzecia fala (pandemii) się rozpędza. (…) Najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego" – ogłosił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister poinformował o szczegółach zaostrzenia koronawirusowych obostrzeń. Decyzję w tej sprawie rząd podjął w związku ze skokowymi wzrostami dziennych bilansów nowych zakażeń w naszym kraju. Tylko dzisiaj resort zdrowia poinformował o wykryciu ponad 12 tysięcy nowych przypadków, co jest najwyższym dziennym bilansem od 7 stycznia. Amerykańska Agencja Leków i Żywności ogłosiła tymczasem, że szczepionka Johnson & Johnson przeciw Covid-19 jest bezpieczna i skuteczna.
* O 12 146 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce poinformowało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia. To gwałtowny skok: jeszcze dzień wcześniej nowych przypadków mieliśmy dwukrotnie mniej. Co więcej, dzisiejszy bilans jest najwyższym od 7 stycznia. WIĘCEJ PRZECZYTACIE TUTAJ >>>>
* Od soboty 27 lutego obowiązywać będą w Polsce nowe koronawirusowe obostrzenia. Najsurowsze wprowadzone zostaną na Warmii i Mazurach: tam m.in. zamknięte zostaną szkoły, hotele czy kina. W całym kraju w miejscach publicznych będziemy musieli zakrywać nos i usta maseczkami - przyłbice czy szaliki nie wystarczą. Zaostrzone zostaną także restrykcje dla przyjeżdżających do Polski z Czech i Słowacji. PEŁNĄ LISTĘ NOWYCH OBOSTRZEŃ ZNAJDZIECIE TUTAJ >>>>
* Próbne matury w Warmińsko-Mazurskiem zostaną prawdopodobnie przesunięte: przyznał to na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzję w tej sprawie podejmie szef MEiN Przemysław Czarnek. PRZECZYTAJCIE WIĘCEJ >>>>
* Już ponad milion Polaków otrzymało dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19. WIĘCEJ PRZECZYTACIE TUTAJ >>>>
* Badania kliniczne szczepionki Johnson & Johnson przeciwko Covid-19 wykazały, że jest bezpieczna i skuteczna - oznajmiła amerykańska Agencja Leków i Żywności. Preparat może zostać dopuszczony w USA do użytku jeszcze w tym tygodniu. Przypomnijmy, że szczepionka została zgłoszona do zatwierdzenia również w Unii Europejskiej. PRZECZYTAJCIE WIĘCEJ >>>>
* Setki przedsiębiorców z branży gastronomicznej pozwą państwo za lockdown. "Kilkuset przedsiębiorców z branży gastronomicznej przystąpiło do pozwu zbiorowego przeciwko Skarbowi Państwa. Zamierzamy do końca marca zebrać około tysiąca przedsiębiorców. Pod względem liczby będzie to największy pozew w powojennej Polsce" - ogłosił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. "Pierwszy etap pozwu to uznanie niekonstytucyjności zamykania branży gastronomicznej. Jeżeli wygramy ten pierwszy proces w sądzie, wtedy każdy przedsiębiorca przygotuje kalkulator do wyliczenia strat. Mogą być to kwoty idące w miliardy złotych" - zaznaczył. CAŁĄ ROZMOWĘ ZNAJDZIECIE TUTAJ >>>>
Zasłanianie twarzy w zamkniętych miejscach publicznych w Anglii może nie być konieczne latem, jeśli liczba zakażeń koronawirusem spadnie wystarczająco, choć może być znów wymagane zimą - powiedziała w środę zastępczyni naczelnego lekarza Anglii Jenny Harries.
Brytyjski premier Boris Johnson przedstawił w poniedziałek plan wychodzenia z lockdownu w Anglii, który przewiduje, że wszelkie restrykcje dotyczące kontaktów społecznych mogą zostać zniesione najwcześniej 21 czerwca.
Harries, zapytana o to, czy po tej dacie zasłanianie twarzy w zamkniętych miejscach publicznych nadal będzie obowiązkowe, powiedziała, że może to nie być konieczne, choć dodała, że maski mogą znów być wymagane w miesiącach zimowych.
Rząd Francji poinformował w środę, że sytuacja epidemiczne w dziesięciu departamentach kraju jest niepokojąca. W Dunkierce w weekendy będzie obowiązywał lokalny lockdown. W ciągu ostatniej doby we Francji odnotowano najwięcej zakażeń koronawirusem od połowy listopada.
W położonej nad kanałem La Manche Dunkierce i jej okolicach, w których w ostatnim tygodniu odnotowano ponad 900 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców - najwięcej we Francji - od piątku wieczorem do poniedziałku rano będzie obowiązywał lokalny lockdown - ogłosił minister zdrowia Olivier Veran.
Przez kolejne dwa weekendy 250 tys. mieszkańców regionu będzie mogło opuszczać swoje domy tylko w uzasadnionych sytuacjach (praca, niezbędne zakupy, wizyta lekarska, krótki spacer) i po wypełnieniu odpowiedniego zaświadczenia.
Koronakryzys doprowadził do nienotowanego we współczesnej historii Portugalii zadłużenia firm, sektora publicznego i rodzin. Rekordowa liczba gospodarstw domowych złożyła wniosek o niewypłacalność lub o pomoc w spłacie pożyczek - wynika z opublikowanych w środę danych organizacji konsumentów DECO.
Lizbońska instytucja oszacowała, że w 2020 r. ponad 30,1 tys. portugalskich gospodarstw domowych zgłosiło się z prośbą o pomoc do DECO.
Większość wnioskujących o wsparcie rodzin przygotowała taki dokument w rezultacie utraty pracy lub drastycznego spadku przychodów - wyjaśniła Natalia Nunes z portugalskiej organizacji konsumentów.
W tym momencie "nie ma mowy" o odwołaniu bądź przełożeniu zaplanowanych na czerwiec i lipiec piłkarskich mistrzostw Europy - oświadczył w rozmowie z agencją informacyjną Reuters doradca UEFA ds. Covid-19 Daniel Koch.
Podkreślił, że UEFA nie zajmuje się najczarniejszymi scenariuszami, a wyłącznie realistycznymi i optymistycznymi, i dodał, że liczy, że mecze będą rozgrywane z udziałem kibiców.
Wspomniał, że organizatorzy zostawią sobie prawdopodobnie pewien margines na zmianę np. dopuszczalnej liczby widzów na trybunach.
Przypomnijmy, że zaplanowane pierwotnie na ubiegły rok i przesunięte z powodu pandemii mistrzostwa Europy mają być rozegrane w terminie od 11 czerwca do 11 lipca.
Premier Szwecji Stefan Loefven ogłosił zaostrzenie koronawirusowych restrykcji.
Od 1 marca lokale gastronomiczne będą tam zamykane o godzinie 20:30, zapowiedziano także zmniejszenie limitu osób, jakie będą mogły przebywać w sklepach, centrach handlowych i na siłowniach.
"Tłok nie powinien w ogóle mieć miejsca (...). Sytuacja w Szwecji jest poważna, mamy wysoki poziom rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz jego wariantów. Istnieje ryzyko wystąpienia trzeciej fali i dlatego w razie potrzeby możliwy jest lockdown dla części społeczeństwa" - stwierdził Loefven na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.
Na Ukrainie ruszyły szczepienia przeciw Covid-19. Jako pierwszy w kraju zaszczepiony został lekarz pracujący w szpitalu dla zakażonych koronawirusem w Czerkasach.
Dzień wcześniej na Ukrainę dotarła pierwsza partia szczepionki opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i AstraZenekę, obejmująca 500 tysięcy dawek.
Na początku zaszczepieni mają być pracownicy medyczni i personel pomagający chorym na Covid-19, ludzie przebywający w ośrodkach opieki nad osobami starszymi i wojskowi, którzy są na linii frontu. W sumie: 367 tysięcy ludzi.
Pod koniec tygodnia rząd przedstawi Krajowy Pan Obudowy - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Program będzie podstawą do sięgnięcia przez Polskę po dodatkowe unijne środki na walkę ze skutkami kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy nasz kraj będzie miał do dyspozycji ponad 57 mld euro.
Komisji Europejskiej Plan zostanie przedstawiony po zakończeniu konsultacji, które potrwają nieco ponad miesiąc.
Badania kliniczne szczepionki Johnson & Johnson przeciwko Covid-19 wykazały, że jest bezpieczna i skuteczna - oznajmiła amerykańska Agencja Leków i Żywności. Preparat może zostać dopuszczony w Stanach Zjednoczonych do użytku jeszcze w tym tygodniu.
"Kilkuset przedsiębiorców z branży gastronomicznej przystąpiło do pozwu zbiorowego przeciwko Skarbowi Państwa. Zamierzamy do końca marca zebrać około tysiąca przedsiębiorców. Pod względem liczby będzie to największy pozew w powojennej Polsce" - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.
"Pierwszy etap pozwu to uznanie niekonstytucyjności zamykania branży gastronomicznej. Jeżeli wygramy ten pierwszy proces w sądzie, wtedy każdy przedsiębiorca przygotuje kalkulator do wyliczenia strat. Mogą być to kwoty idące w miliardy złotych" - zaznaczył.
"Na razie rząd nie rozważa konkretnego rozwiązania dot. obostrzeń w czasie Wielkanocy, ale nastawienie jest takie, że jeżeli tylko będzie przestrzeń, to będziemy podejmowali decyzje luzujące" - zdradził na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
"Ponowne wprowadzenie lockdownu w galeriach handlowych to tragedia nie tylko dla właścicieli sklepów i galerii handlowych, ale też bardzo wielu innych branż" - podkreśla przedstawicielka warmińsko-mazurskich galerii Natalia Tur.
Gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM będzie Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.
Porozmawiamy o pozwie, który właściciele restauracji szykują wobec państwa za lockdown. Ilu przedsiębiorców zamierza domagać się odszkodowań i o jakich kwotach mówimy?
Zapytamy także, jak po czterech miesiącach zamknięcia drzwi restauracji dla gości wygląda dziś branża gastronomiczna? Ile lokali zniknęło z rynku i na jak długo wystarczy paliwa tym, którzy jeszcze walczą?
Startujemy o 18:02. Zobaczcie transmisję!
Przekroczyliśmy liczbę miliona zaszczepionych przeciw Covid-19 obiema dawkami - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.