W Polsce wykonano już milion szczepień przeciwko Covid-19. 850 tys. osób otrzymało pierwszą dawkę, a 150 tys. drugą - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. We Wrocławiu natomiast wykryto drugi w Polsce przypadek brytyjskiej mutacji koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że obecność tej mutacji potwierdzono już w 70 krajach. Rząd ma w czwartek ogłosić decyzję w sprawie obostrzeń, które będą obowiązywały w Polsce od 1 lutego. Najważniejsze informacje związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie zbieramy dla Was w naszym aktualizowanym na bieżąco raporcie dnia!
* O 6 789 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i śmierci 389 chorych na Covid-19 poinformowało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia. Aktualny bilans pandemii w naszym kraju to 1 489 512 wykrytych zakażeń i 36 054 ofiary śmiertelne. WIĘCEJ przeczytacie TUTAJ >>>>
* W Polsce wykonano już milion szczepień przeciwko Covid-19. 850 tys. osób otrzymało pierwszą dawkę, a 150 tys. drugą - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.
* Nie milkną komentarze po zaszczepieniu przeciw Covid-19 posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego. Minister zdrowia zapowiedział już kontrolę szczepień na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. WIĘCEJ przeczytacie TUTAJ! >>>>
* W Polsce wykryty został drugi przypadek brytyjskiej mutacji koronawirusa: zakażona nią została nauczycielka z Wrocławia. WIĘCEJ piszemy TUTAJ! >>>>
* Jutro zostanie przedstawiona informacja na temat zasad bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywały od 1 lutego - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
* Prawie połowa Polaków popiera przedsiębiorców, którzy wbrew obostrzeniom otwierają swoje biznesy: taki wniosek płynie z najnowszego sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Ankietowanych zapytaliśmy również o to, w jakiej kolejności rząd powinien znosić koronawirusowe restrykcje. PEŁNE WYNIKI sondażu znajdziecie TUTAJ! >>>>
*WHO poinformowała, że liczba krajów i terytoriów, gdzie obecnie występuje brytyjski wariant koronawirusa, wynosiła 70 na dzień 25 stycznia, o 10 więcej niż 12 stycznia.
* Lockdown w Anglii potrwa przynajmniej do 8 marca. Brytyjski premier wyraził nadzieję, że tego dnia będą mogły zostać otwarte szkoły, a wcześniej zapowiadał, iż będzie to pierwszy etap znoszenia restrykcji.
* Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w środę zamknięcie od północy z czwartku na piątek granic dla osób nie mieszkających w tym kraju
* Amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa poinformował, że na całym świecie koronawirusem zaraziło się od początku pandemii już ponad 100 milionów ludzi.
W ciągu pierwszego miesiąca od rozpoczęcia szczepień przeciwko Covid-19 w Hiszpanii zaszczepiło się poza kolejnością ponad 700 urzędników oraz polityków, wykorzystując sprawowane przez siebie stanowiska lub znajomości - poinformował w środę dziennik "El Mundo".
Z szacunków madryckiej gazety wynika, że wśród osób, które przyjęły szczepionkę niezgodnie z obowiązującymi procedurami, są również działacze związków zawodowych, a także oficerowie służb mundurowych, w tym policji, żandarmerii i wojska.
"El Mundo" zauważa jednak, że wśród ponad 700 osób, które zaszczepiły się poza kolejnością, zdecydowanie dominują politycy. Odnotowuje, że do środy jedynie dziewięciu z nich zostało zdymisjonowanych.
W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 26 916 osób, na Covid-19 zmarło 350 osób - podała w środę Agencja Zdrowia Publicznego (SPF). Od początku pandemii łączna liczba wykrytych infekcji wzrosła do 3 106 859, a zgonów do 74 456.
Do ciągu poprzednich 24 godzin do szpitali trafiło 1933 chorych, z czego 318 - na oddziały intensywnej terapii.
Liczba zainfekowanych pacjentów w szpitalach wynosi 27 133. Na oddziałach intensywnej terapii na Covid-19 leczonych jest 3 097 osób, czyli o 26 więcej niż we wtorek.
Grupa niemieckich lekarzy w środę wieczorem rozpoczęła wizytę w szpitalach stolicy Portugalii - Lizbony, by ocenić możliwości pomocy medycznej dla tego kraju. Rozważane jest wysyłanie do Niemiec pacjentów, którzy nie chorują na Covid-19.
Wizyta niemieckich lekarzy wojskowych służy ocenie możliwości jak najszybszej odpowiedzi na apel o pomoc w walce z epidemią koronawirusa, wystosowany przez rząd Portugalii do państw Unii europejskiej - potwierdziły agencji Lusa źródła w portugalskim ministerstwie obrony.
"Niemiecka pomoc miała pierwotnie polegać na dostarczaniu dla portugalskich szpitali środków i sprzętu, ale być może jej zakres będzie większy" - poinformował resort.
Podejrzana paczka w fabryce w Walii, w której odbywa się ostatnia faza produkcji szczepionki firmy AstraZeneca przeciw Covid-19, została zabezpieczona, a harmonogramy produkcji nie zostały naruszone - poinformowała w środę spółka Wockhardt UK.
W znajdującej się na terenie parku przemysłowego w Wrexham zakładzie firmy Wockhardt UK odbywa się ostatnia faza produkcji szczepionki firmy AstraZeneca - jest ona umieszczana we fiolkach i pakowana.
"Możemy potwierdzić, że dochodzenie w sprawie otrzymanej dziś podejrzanej paczki zostało zakończone. Biorąc pod uwagę, że bezpieczeństwo pracowników jest naszym głównym priorytetem, produkcja została tymczasowo wstrzymana, gdy miało ono miejsce. Możemy teraz potwierdzić, że paczka została zabezpieczona, a pracownicy zostali wpuszczeni z powrotem do zakładu" - poinformowała firma w wydanym oświadczeniu.
Rząd federalny Szwajcarii ogłosił w środę, że jest gotowy przeznaczyć 1 mld franków (ok. 930 mln euro) na badania przesiewowe osób, które nie wykazują objawów infekcji SARS-CoV-2. Celem jest sprawniejsze wykrywanie ognisk zakażeń.
Szacuje się, że ponad połowa ludzi, którzy zainfekowali się koronawirusem, zakaziła się poprzez osoby, które przechodzą zakażenie bezobjawowo i nie są go świadome - przekazano w rządowym komunikacie.
Rząd postanowił więc finansować szybkie badania na obecność koronawirusa, które będą przeprowadzane u osób niewykazujących symptomów SARS-CoV-2, na przykład w szkołach, domach opieki czy zakładach pracy. Ma to pozwolić na sprawniejsze wykrywanie nowych ognisk zakażeń i powstrzymywanie ich we wczesnej fazie rozwoju, a tym samym lepszą ochronę przed koronawirusem osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby.
Negatywne wyniki testów przesiewowych nie będą musiały być zgłaszane władzom sanitarnym, w wypadku pozytywnego rezultatu przeprowadzane będą dokładniejsze badania metodą PCR.
Skłonność Niemców do szczepień przeciwko Covid-19 znacznie wzrosła; od połowy grudnia odsetek osób, które chcą się zaszczepić, zwiększył się z 52 do 63 proc. - wynika z badania przeprowadzonego przez Allensbach Institute for Demoskopie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Chęć zaszczepienia jest ściśle związana z wiekiem: spośród respondentów poniżej 30. roku życia tylko 46 proc. oświadczyło, że chce się zaszczepić. Dla osób w wieku od 45 do 59 lat jest to 66 proc., a dla osób powyżej 60. roku życia - prawie trzy czwarte.