O 1745 wzrósł w poniedziałek bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore opublikowanych w poniedziałek wieczorem. W żadnym innym państwie świata bilans nie przedstawia się tak tragicznie. Unia Europejska zmaga się z kolejnymi problemami w dostawach szczepionek - na tym tle trwa konflikt z brytyjskim koncernem AstraZeneka, mimo że ich szczepionka nie została jeszcze dopuszczona do użytku w unijnych krajach. Wtorkowy bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 482 722 zakażonych. Od początku epidemii zmarło 35 665 pacjentów.
- Jak zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19 i jak się do niego przygotować? Czy szczepionka jest bezpieczna? Kiedy nie należy się szczepić? Odpowiedzi na wszelkie pytania dot. szczepień przeciw Covid-19 znajdziecie w naszym raporcie specjalnym w zakładce: PORADNIK DLA SZCZEPIĄCYCH SIĘ>>>
- Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 482 722 zakażonych. Od początku epidemii zmarło 35 665 pacjentów. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY RAPORTU>>>
- Rząd opóźnia decyzję o luzowaniu ograniczeń gospodarczych. Jeszcze do niedawna premier Mateusz Morawiecki sygnalizował luzowanie ograniczeń od 1 lutego. I choć wielu członków rządu to popiera, to wciąż nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
- UE ostrzegła, że ograniczy eksport szczepionek przeciwko Covid-19, produkowanych przez unijne kraje do Wielkiej Brytanii - donosi BBC. Wszystko to ma być pokłosiem sporu o ograniczone dostawy do Unii, jakie zapowiedział brytyjski koncern AstraZeneca. Jak jednak informuje brukselska korespondentka RMF FM, Komisja Europejska nie zamierza zakazać unijnym firmom eksportu szczepionek do krajów spoza Unii, gdyż - jak mówi rozmówca Katarzyny Szymańskiej-Borginon - rynek jest globalny i działa, jak naczynia połączone. Jeżeli by się zakazało eksportu szczepionek poza Unię, to może się okazać, że zabraknie na unijnym rynku niektórych komponentów do ich produkcji. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
Radny klęczący przed gubernatorem Lombardii, gwizdy i krzyki - takie sceny miały miejsce we wtorek na posiedzeniu rady samorządowej regionu Lombardia. Wybuchła tam awantura wokół danych o pandemii koronawirusa, z powodu których region objęto czerwoną strefą restrykcji.
Od kilku dni trwa polemika między władzami regionu, będącego epicentrum pandemii we Włoszech, a Ministerstwem Zdrowia i krajowym Instytutem Służby Zdrowia, które nawzajem zarzucają sobie popełnienie błędu w analizie danych pandemicznych, w wyniku czego od 17 do 23 stycznia wprowadzono tam częściowy lockdown. W tle tego sporu jest zapowiedź pozwu zbiorowego handlowców i usługodawców przeciwko regionowi w związku ze stratami, jakie ponieśli w rezultacie zamknięcia sklepów i lokali.
Bilans awantury podczas obrad w Mediolanie to sześciu wyrzuconych z obrad radnych i opuszczenie ich przez samorządowców opozycji na znak protestu przeciwko temu, że władze regionu nie opublikowały danych, jakie wysłały do Rzymu.
Kulminacja nastąpiła w momencie, gdy radny centrolewicowej opozycji Michele Usuelli ukląkł na środku sali obrad przed gubernatorem Lombardii Attilio Fontaną z Ligi, prosząc go o ujawnienie danych. Lokalny polityk został wyprowadzony przez policję. Wśród gwizdów, krzyków i kłótni posiedzenie zostało zawieszone.
We wszystkich punktach w kraju przeciw Covid-19 zaszczepiono 118,915 tys. pacjentów. To dobowy rekord od początku szczepień w Polsce - poinformował na Twitterze szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
W ciągu minionej doby we Francji zakażenie koronawirusem potwierdzono u 22 086 osób, zmarło 612 zainfekowanych. Do szpitali trafiło 2006 chorych na Covid-19 - podała francuska Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).
Nowo zamówione preparaty CoronaVac i Sputnik V przeciw Covid-19 będą dostarczane do Malezji od marca, zaś pierwsza partia szczepionek firmy Pfizer trafi tam już w lutym - poinformowało ministerstwo zdrowia.
Szczepionki, których zamówienie potwierdzono, pozwolą na zaszczepienie niemal 30 proc. mieszkańców kraju.
Szefowa EMA Emer Cooke poinformowała w PE, że dotychczas dopuszczone na rynek szczepionki są skuteczne wobec tzw. odmiany brytyjskiej wirusa. W przypadku odmiany południowoafrykańskiej cały czas trwają badania - dodała.
Szef francuskiego giganta farmaceutycznego Sanofi Paul Hudson ogłosił, że jego firma podpisała umowę z amerykańsko-niemieckim Pfizer-BioNTech o współpracy przy konfekcjonowaniu szczepionki przeciwko Covid-19.
Hudson potwierdził w wywiadzie dla "Le Figaro", że jego grupa będzie dla Pfizer/BioNTech "konfekcjonować od lipca produkt w swojej niemieckiej fabryce we Frankfurcie".
Nasze zespoły pracują razem, aby zapewnić odpowiednie warunki, gdyż jest to procedura o wiele bardziej złożona, niż się wydaje - poinformował szef Sanofi.
Goryle z San Diego Zoo Safari Park, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, wracają do zdrowia. Wśród nich jest 49-letni samiec, który był poddany terapii przeciwciałami - poinformowała agencja AP.
541 osób zmarło minionej doby we Włoszech w wyniku zakażenia koronawirusem, wykryto 10593 następne przypadki infekcji - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykonano jednego dnia 257 tys. testów. Około 4 proc. z nich dało wynik pozytywny.
Bilans zmarłych od początku pandemii w lutym zeszłego roku wzrósł do 86422.
Koronawirusa stwierdzono u prawie 2,5 mln osób. Wyzdrowiało ponad 1,9 mln.
Brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca zaoferował przyspieszenie dostaw do UE swojej szczepionki przeciw Covid-19 - przekazała we wtorek agencja Reutera, opierając się na dwóch źródłach. W piątek AstraZeneca informowała o zmniejszeniu dostaw preparatu do UE.
Wielka Brytania stała się we wtorek pierwszym krajem w Europie i piątym na świecie, w którym całkowita liczba zgonów z powodu Covid-19 przekroczyła 100 tysięcy. Niemal jedna czwarta z tej liczby zmarła w ciągu ostatnich trzech tygodni.
Słynna Sala Błękitna Ratusza w Sztokholmie, w której co roku odbywa się noblowski bankiet, będzie miejscem masowych szczepień przeciwko Covid-19 - podały władze stolicy Szwecji.
Jak poinformowano, w Błękitnej Sali szczepieniom poddani zostaną pracownicy, zajmujący się domową opieką oraz opiekunowie z domów seniora.
Naczelna Izba Aptekarska zainicjowała akcję mającą określić liczbę farmaceutów chętnych do wykonywania szczepień przeciwko Covid-19 po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji. Taką chęć zadeklarowało blisko 4,3 tys. aptekarzy.
Od 15 stycznia sanepid zanotował 122 naruszenia przepisów przeciwepidemicznych, z czego 91 w obiektach gastronomicznych. GIS poinformował PAP, że nałożono 9 kar na kwotę 170 tys. Trwają postępowania administracyjne.
W Szwecji spada liczba zakażeń koronawirusem, lecz potwierdza się coraz więcej przypadków zmutowanego wariantu z Wielkiej Brytanii. "Może on wkrótce być dominujący" - ogłosił główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.
Jak podano na konferencji prasowej, od piątku do poniedziałku odnotowano 9123 przypadki koronawirusa, to o około 10 proc. mniej niż w tym samym okresie tydzień temu.
Służby medyczne zarejestrowały kolejne przypadki zmutowanych wariantów. Liczba brytyjskiej wersji koronawirusa wzrosła z 55 do 95, z czego jedna trzecia została wykryta u osób, które nie podróżowały do Wielkiej Brytanii. Natomiast u trzech turystów z RPA potwierdzono południowoafrykański wariant koronawirusa.
Według Tegnella, choć jedynie 1 proc. próbek poddawanych jest selekcjonowaniu na obecność zmutowanych wersji, w Szwecji nie ma "powszechnego rozprzestrzenienia się brytyjskiego wariantu, jak w Wielkiej Brytanii oraz Danii". Mamy też lepszą sytuację niż w Norwegii, gdzie zakażenie brytyjską wersją koronawirusa ma charakter klastrowy - stwierdził Tegnell.
Ostatniego dnia - do północy - w województwie mazowieckim wykonano 10 336 szczepień przeciwko Covid-19, z czego 4 510 szczepień to szczepienia drugą dawką preparatu - wynika z rządowego raportu z wykonanych szczepień. Najwięcej szczepień ostatniego dnia wykonano w Warszawie - 4 900.
Na Warmii i Mazurach szczepienia przeciw Covid-19 przebiegają w miarę płynnie - podały służby prasowe wojewody. Do jednego ze szpitali w Olsztynie dotarło mniej szczepionek niż wynikało to z listów przewozowych.
W placówkach medycznych regionu trwają szczepienia seniorów. Jednocześnie podawana jest druga dawka preparatu osobom z grupy zero. Zdaniem rzecznika wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztofa Guzka szczepienia przebiegają w miarę płynnie. Powiedział też , że wyjaśniany jest przypadek jednego ze szpitali, który otrzymał mniejszą dostawę leku niż zamówił.
Od popołudnia we wtorek na szczepienia przeciwko Covid-19 mogą rejestrować się wszyscy pracownicy służby zdrowia. Pomyślna rejestracja nie oznacza potwierdzenia terminu szczepień.
W Czechach wciąż szczepi się pracowników służby zdrowia pracujących z chorymi na Covid-19. Pierwsze informacje o działaniu systemu rejestracyjnego nie mówiły o trudnościach z logowaniem lub potwierdzaniem informacji. Wpisanie danych przez każdego pracownik służby zdrowia jest weryfikowane w bazie danych ministerstwa zdrowia, co ma zapobiec ewentualnym nadużyciom.
W swym wtorkowym wystąpieniu na odbywającym się w formacie on-line tegorocznym Światowym Forum Gospodarczym (WEF) w Davos przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała koncerny farmaceutyczne, by honorowały swe zobowiązania dotyczące dostaw szczepionek przeciwko koronawirusowi.
Unia Europejska i inni wsparli pieniędzmi budowę potencjału badawczego oraz potencjału produkcyjnego. Europa zainwestowała miliardy, pomagając w opracowaniu pierwszych w świecie szczepionek przeciwko COVID-19, w stworzeniu prawdziwego globalnego wspólnego dobra. A teraz spółki muszą zająć się dostawami. Muszą zrealizować swe zobowiązania. To dlatego uruchomiliśmy mechanizm przejrzystości eksportu szczepionek. Europa jest zdecydowana wnosić swój wkład. Ma to jednak również aspekty biznesowe - wskazała von der Leyen.
Także jeśli chodzi o zakupy, postanowiliśmy pracować wspólnie. Ponieważ w naszym świecie globalnych łańcuchów dostaw zdrowie naszych obywateli jest równie ważne, jak gospodarcza odnowa - dodała szefowa KE.
Około dwóch tysięcy osób będzie w tym tygodniu zaszczepionych przeciwko koronawirusowi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Szczepienia odbywają się m.in. w obu szpitalach tymczasowych w mieście, którymi zarządza USK.
Służby medyczne Hiszpanii wykorzystały już blisko 92 proc. dostarczonych do tego kraju szczepionek przeciwko Covid-19 - poinformował resort zdrowia tego kraju, przypominając, że dostawcami są spółki Pfizer i Moderna.
Niemal 70 tys. osób na Dolnym Śląsk otrzymało do tej pory szczepionkę przeciwko Covid-19. Ostatniej doby zaszczepiono w regionie ponad 6 tys. pacjentów, a drugą dawkę podano ponad 3 tys. osób - wynika z danych udostępnionych przez resort zdrowia.
Chińskie inaktywowane szczepionki przeciw Covid-19 mogą być dostosowane do nowych wariantów koronawirusa w ciągu dwóch miesięcy, jeśli zajdzie taka potrzeba - oświadczył ekspert z chińskiego Centrum Kontroli Chorób Shao Yiming, cytowany we wtorek przez media.
Wstępne wyniki badań laboratoryjnych wskazują, że przeciwciała wytwarzane po podaniu chińskich szczepionek mogą neutralizować nowe warianty koronawirusa wykryte po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii i RPA, ale ich skuteczność jest "nieco osłabiona" - ocenił Shao w wywiadzie dla dziennika "Global Times".
W Chinach kontynentalnych trwają szczepienia specyfikami opracowanymi przez rodzime firmy Sinopharm i Sinovac. Są to szczepionki inaktywowane, czyli zawierające "zabite" wirusy lub ich fragmenty, np. pojedyncze białka. Używane na Zachodzie preparaty Pfizera i Moderny należą do kategorii szczepionek nowej generacji mRNA.
Panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikował we wtorek pozytywną opinię ws. szczepionki Moderny przeciw Covid-19. WHO wydała też nowe zalecenia w leczeniu tej choroby, rekomendując domowe użycie pulsoksymetrów i niskich dawek leków przeciwzakrzepowych.
We wstępnej opinii panel Strategicznej Doradczej Grupy Ekspertów (SAGE) potwierdza zdanie urzędów regulacyjnych m.in. w UE i USA, twierdząc że pozytywne skutki szczepionki przewyższają ryzyko jej stosowania. Według SAGE szczepionka powinna być podawana w dwóch dawkach w odstępie 28 dni, a w szczególnych okolicznościach spowodowanych małą dostępnością środka - w odstępie do 42 dni. Jak zauważają eksperci, reakcja układu odpornościowego po pierwszej dawce jest "skromna", choć daje już pewną ochronę przed wirusem.
Preparat nie jest zalecany kobietom w ciąży, chyba że należą do grup podwyższonego ryzyka lub mają choroby przewlekłe. WHO zaleca też, by bezpośrednio po zastrzyku monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia anafilaksji. Uczulenia pokarmowe i na jad owadów, a także astma nie stanowią przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki.
Komisja Europejska podała we wtorek, że kontrakty z firmami farmaceutycznymi dotyczą dostaw dawek szczepionki przeciw Covid-19, a nie dostaw fiolek. Wskazała, że ma umowy z producentami strzykawek i igieł, które mogą być wykorzystane do pobrania sześciu dawek, a kraje UE mogą z tego skorzystać.
Na początku stycznia Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała pobieranie sześciu, zamiast pięciu, dawek szczepionki Pfizer/BioNTech z jednej fiolki dzięki zastosowaniu specjalnej strzykawki.
We wtorek szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" podał, że władze Szwecji wstrzymały opłacanie faktur wobec Pfizera w związku z niesłusznym ich zdaniem doliczaniem przez koncern kwoty za szóstą dawkę szczepionki przeciw Covid-19.
Jak podkreśla gazeta, gdy UE zatwierdziła szczepionkę Pfizera do użytku na terenie Wspólnoty, każda fiolka miała zawierać pięć dawek preparatu, jednak po rekomendacji EMA ws. sześciu dawek Pfizer od 8 stycznia zaczął wystawiać wyższe faktury, bez zgody Komisji Europejskiej.
Rząd Portugalii planuje transport chorych na Covid-19 do zagranicznych szpitali w związku z paraliżem krajowej służby zdrowia. We wtorek większość szpitali sygnalizowała brak miejsc na oddziałach intensywnej terapii.
Jak poinformowała minister zdrowia Portugalii Marta Temido, kraj podjął już działania służące uzyskaniu międzynarodowej pomocy. Znajdujemy się na krańcu Półwyspu Iberyjskiego, czyli w niekorzystnej sytuacji geograficznej (...), ale mimo tego rozważamy ubieganie się o europejską pomoc, w tym o możliwość wysyłania pacjentów do innych państw - powiedziała Temido w rozmowie z telewizją RTP.
Szefowa resortu wyjaśniła, że Portugalia jest obecnie jednym z dwóch krajów, obok Izraela, o największej liczbie zakażeń na 100 tys. mieszkańców na świecie. Wskazała, że wskaźnik ten przekracza już 1,5 tys. infekcji.
W poniedziałek ministerstwo zdrowia ogłosiło, że w szpitalach przebywa rekordowa liczba zainfekowanych koronawirusem - 6420 osób, wśród których 767 to pacjenci na oddziałach intensywnej terapii.
Liczba zachorowań na Covid-19 w Indonezji przekroczyła we wtorek milion, po tym, jak kraj zanotował ponad 13 tys. nowych infekcji. Indonezja jest najmocniej dotkniętym pandemią krajem Azji Południowo-Wschodniej.
Kraj zanotował także 336 nowych zgonów, co podnosi ich ogólną liczbę do 28 468.
Ponad 270-milionowa Indonezja, trzeci po Chinach i Indiach najludniejszy kraj Azji, jest w pierwszej dwudziestce państw z największą liczbą zachorowań, w regionie zaś zajmuje pierwsze miejsce. Miejscowe media od miesięcy donoszą o trudnościach ze znalezieniem na cmentarzach miejsc do pochówku. Liczba zmarłych jest znacznie większa niż niż przewidywano.
13 stycznia indonezyjskie władze rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę akcję szczepień w całym archipelagu. W sumie zaszczepionych ma zostać ponad 180 mln jego mieszkańców.
Pierwszą dawkę przyjął prezydent Joko Widodo. Władze zakontraktowały dostawę ponad 329 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19. Na liście dostawców znalazły się pekińskie przedsiębiorstwo Sinovac Biotech, amerykańskie firmy farmaceutyczne Pfizer i Novavax, brytyjsko-szwedzka AstraZeneca oraz firmy i organizacje tworzące międzynarodowy program szczepień COVAX.
O zniesienie części obostrzeń i ograniczeń nałożonych w związku z pandemią koronawirusa na prowadzących obiekty sportowe, instytucje kultury oraz przedsiębiorców zaapelowali do rządu w przyjętym stanowisku samorządowcy ze Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
Jak zaznaczyli lokalni samorządowcy z woj. śląskiego, kontekstem jest pogarszająca się wobec obostrzeń sytuacja gospodarcza w kraju i coraz gorsza sytuacja finansowa przedsiębiorców przy utrzymującej się od kilku tygodni mniejszej liczbie wykrytych przypadków zachorowań na Covid-19.
Samorządowcy ocenili, że wprowadzone "w sposób wybiórczy i niesolidarny" restrykcje uderzają w gałęzie gospodarki, których działalność jest kluczowa dla miast i ich mieszkańców oraz niweczą lata wysiłku włożonego w budowę wielu biznesów. Również sytuacja samorządów zarządzających obiektami, jak hale sportowe, biblioteki, teatry, muzea i filharmonie, jest coraz trudniejsza.
Cały czas analizujemy różne możliwości, ale ze względu na delikatność tej sprawy na razie nie będziemy ujawniali żadnych szczegółów - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o ewentualny zakup przez Polskę dodatkowych szczepionek poza mechanizmem europejskim.
Proszę zwrócić uwagę, że oprócz tego, że znalazły się państwa, które z tego mechanizmu się wyłamały i w pewnym sensie autoryzują czy dopuszczają możliwości takich zachowań w przyszłości, to mamy również pewien poziom niewywiązywania się ze zobowiązań umownych Pfizera, dotyczy to również Moderny w zakresie przesunięcia ostatniej dostawy (...), więc tych powodów zaczyna się pojawiać w przestrzeni coraz więcej - powiedział.
Zaznaczył, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. Co jakiś czas regularnie pojawiają się nowe propozycje, nowe oferty ze strony dostawców. Niedawno negocjowaliśmy dodatkową pulę zakupów Pfizera poprzez mechanizm europejski. Dzisiaj mamy kolejną propozycję dotyczącą Moderny, która przestawiła akcent w dostawach z IV kwartału na III kwartał tego roku, co z naszego punktu widzenia staje się już bardziej intersujące - powiedział minister zdrowia.
Dodał, że "pojawiają się nowi, kolejni producenci, z którymi w ramach mechanizmu europejskiego, będziemy w najbliższym czasie podpisywali umowy". Podkreślił, że o podjętych decyzjach rząd będzie na bieżąco komunikował.