Centralne Biuro Antykorupcyjne przygotowuje projekt ustawy dot. oświadczeń o stanie majątkowym. CBA poinformowało o tym w środę, dodając, że w pracę zaangażowane są także inne służby specjalne. Nowe rozwiązanie ma uregulować system składania i kontrolowania oświadczeń majątkowych.

CBA przekazało w środę na portalu X, że wraz z innymi służbami specjalnymi przygotowuje projekt ustawy dot. oświadczeń o stanie majątkowym. Ma ona uregulować system składania i kontrolowania oświadczeń majątkowych poprzez jego unifikację i cyfryzację.

Biuro dodało, że w najbliższych tygodniach projekt trafi do ministra koordynatora ds. służb specjalnych Tomasza Siemoniaka.

"Jednocześnie we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki CBA pracuje nad założeniami przyjaznego dla obywatela systemu informatycznego, który będzie umożliwiał składanie oświadczeń majątkowych drogą elektroniczną" - czytamy.

Założenia projektu ustawy mają zostać w najbliższym czasie udostępnione na stronie https://oswiadczeniamajatkowe.cba.gov.pl w zakładce "Ustawa o oświadczeniach majątkowych".

CBA do likwidacji

W pierwszej połowie grudnia informowaliśmy, że Rada Ministrów, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka, przyjęła projekt ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Zgodnie z tekstem projektu, który trafił pod obrady rządu, część zadań CBA przejmie pion antykorupcyjny w policji - powstanie Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Wzmocniona będzie też Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a Krajowa Administracja Skarbowa przejmie badanie oświadczeń majątkowych.

Oświadczenia majątkowe składają m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, osoby na kierowniczych stanowiskach państwowych, żołnierze czy policjanci. W oświadczeniu informują o stanie swojego majątku i zobowiązań finansowych.

Oświadczenie składa się co roku.