Andrzej Domański skierował do Państwowej Komisji Wyborczej pismo, w którym ocenił, że PKW, podobnie jak inne organy władzy publicznej, ma konstytucyjny obowiązek wyjaśnienia wątpliwości wydawanych rozstrzygnięć. Minister finansów w ten sposób uzasadnił swoje wystąpienie do PKW o wykładnię uchwały dotyczącej wypłaty pieniędzy dla PiS.
Andrzej Domański przekazał w środę, że jego pismo jest odpowiedzią na prośbę szefa Państwowej Komisji Wyborczej z 9 stycznia 2025 r. o wskazanie podstawy prawnej wysłanego dzień wcześniej przez ministra finansów wniosku. Szef resortu finansów zwrócił się w nim do PKW o wyjaśnienie wątpliwości co do treści uchwały PKW z 30 grudnia 2024 r. o przyjęciu sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych z 2023 r.
"Prośba o wyjaśnienie wątpliwości prawnych dotyczących uchwały PKW z dnia 30 grudnia 2024 r. ma swoje oparcie w konstytucyjnym obowiązku organów władzy publicznej, w tym także PKW, wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących wydawanych przez nie rozstrzygnięć" - napisał Andrzej Domański w piśmie do PKW, opublikowanym w środę przez Ministerstwo Finansów.
Jak zaznaczył minister finansów, obowiązek ten wynika z konstytucyjnych zasad: zaufania do państwa i pewności prawa, rzetelności i sprawności działania władz publicznych, legalizmu, a także współpracy organów administracji przy realizacji zadań publicznych. Jako dodatkową podstawę prawną wystąpienia do PKW szef MF wskazał również przepisy Kodeksu wyborczego oraz ustawy o partiach politycznych.
W jego ocenie regulacje te świadczą o tym, że "obowiązek wyjaśnienia wątpliwości dotyczących rozstrzygnięć władzy publicznej jest immanentną i oczywistą częścią naszego porządku prawnego oraz działań administracji publicznej, w tym PKW". Domański zaznaczył, że podstawą faktyczną jego wniosku do PKW jest "oczywista sprzeczność wewnętrzna paragrafów 1. i 2. uchwały, "której skutkiem jest obiektywny brak możliwości jej wykonania".