W środę rano czasu polskiego z Florydy wystrzelona została rakieta z modelem czerwonego szwedzkiego domku, który ma stanąć na Księżycu. Projekt to realizacja pomysłu artysty Mikaela Genberga z miasta Vaesteras pod Sztokholmem.

Według Mikaela Genberga dzieło sztuki ma symbolizować odwieczną walkę życia o przetrwanie i rozwój, a także umożliwić refleksję na temat istnienia ludzi na Ziemi.

Na pomysł wysłania na Księżyc charakterystycznego dla krajobrazu Szwecji domku artysta wpadł w 1999 roku. Początkowo miał to być obiekt wielkości domku dla dzieci, ale przez 25 lat z powodu wysokich kosztów przedsięwzięcia Genberg zrewidował plany i zdecydował się na miniaturę.

Znajdujący się w ładowni łazika domek będzie przebywać w kosmosie przez cztery miesiące, aby ostatecznie wylądować na Księżycu.

Jak poinformowała założona przez artystę firma Moonhouse, projekt jest realizowany dzięki setce prywatnych inwestorów ze świata sztuki, przemysłu kosmicznego oraz sportu. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 576 mln koron (ok. 50 mln euro).

Przedsięwzięcie było trudne do zrealizowania nie tylko z powodów finansowych. Jak podkreślono, trudne było m.in. stworzenie modelu domku odpornego na wstrząsy i wibracje

Wystrzelenie domku w Kosmos stało się okazją do świętowania w Vaesteras, 130-tys. mieście artysty. Na stronie internetowej gminy przedstawiciele lokalnych władz wyrazili radość i dumę z przedsięwzięcia Genberga.

Za wystrzelenie rakiety odpowiada japońska firma iSpace.