Pod hasłem "Bezpieczeństwo, Europo" Polska rozpoczyna drugą w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Jej priorytetami będą bezpieczeństwo militarne, energetyczne, ekonomiczne, żywnościowe, zdrowotne, informacyjne i cywilne.
Z początkiem stycznia Polska obejmuje półroczne przewodnictwo w Radzie UE. Oficjalna, uroczysta inauguracja odbędzie się 3 stycznia w Warszawie.
Prezydencja ma się skupiać na siedmiu wymiarach bezpieczeństwa. Pierwszy to bezpieczeństwo militarne. Polskie przewodnictwo w UE będzie zmierzać do wzmocnienia gotowości obronnej krajów Wspólnoty, m.in. poprzez zwiększenie nakładów na cele wojskowe i wzmocnienie przemysłu obronnego. Polska będzie dążyć do pogłębionej debaty na temat finansowania obronności w UE. Ważną kwestią będzie też wsparcie dla kluczowych elementów infrastruktury obronnej i podwójnego zastosowania, takich jak Tarcza Wschód, czy Bałtycka Linia Obrony.
Priorytetem polskiej prezydencji będzie również wzmocnienie współpracy z NATO i partnerami spoza UE, głównie USA i Wielka Brytanią.
Drugi filar bezpieczeństwa, który Polska będzie akcentować, to ochrona ludzi i granic, w tym granic zewnętrznych UE. Poruszane będą kwestie ograniczenia nielegalnej migracji, wzmocnienia skuteczności powrotów migrantów do ich krajów pochodzenia, i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Strefy Schengen. Będziemy działać na rzecz zwiększenia potencjału UE i państw członkowskich w zakresie ochrony ludności, odporności na katastrofy, ratownictwa i pomocy humanitarnej. Podejmiemy kwestie zwalczania międzynarodowych siatek przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i radykalizacji, w tym w kontekście zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego związanych z rosyjską agresją na Ukrainę - wyliczono na stronie poświęconej polskiej prezydencji.
Podczas sprawowania przewodnictwa w UE Polska będzie też stawiać na bezpieczeństwo informacyjne. Będzie dążyć do wzmacniania koordynacji w zwalczaniu dezinformacji, manipulacji informacjami oraz poprawy zdolności UE do zapobiegania i zmniejszania skutków wrogich działań w cyberprzestrzeni. Nacisk będzie kładziony na radzenie sobie z sytuacjami kryzysowymi związanymi z ingerencją państw trzecich w systemy informatyczne UE. Celem będzie też rozwój nowoczesnych, bezpiecznych usług cyfrowych oraz walka z dezinformacją klimatyczną.
Kolejny priorytet to bezpieczeństwo ekonomiczne. Jak wskazano, konieczne jest pogłębienie jednolitego rynku i znoszenie barier dla transgranicznej działalności, zwłaszcza w sektorze usług, a także poprawa dostępu do kapitału prywatnego dla przedsiębiorstw, które chcą się rozwijać i inwestować.
Polska prezydencja będzie promować zmniejszenie obciążeń biurokratycznych, w tym uelastycznianie najważniejszych programów europejskich, odejście od kar i nakazów oraz skupienie się na tworzeniu systemu zachęt. Ponadto podejmie dyskusję na temat przyszłego kształtu polityki spójności.
W zakresie bezpieczeństwa energetycznego polska prezydencja będzie promować działania zmierzające do pełnego odejścia od importu rosyjskich źródeł energii. Pochyli się nad sposobami obniżenia cen energii w UE oraz nad rewizją ram bezpieczeństwa energetycznego UE, aby zwiększyć bezpieczeństwo infrastruktury energetycznej w UE i jej sąsiedztwie oraz zapewnić równe warunki rozwoju każdego z czystych źródeł energii.
Kolejny punkt to bezpieczeństwo żywnościowe. Polska prezydencja będzie dążyć do kształtowania silnej Wspólnej Polityki Rolnej, która wspiera rolników i rozwój obszarów wiejskich. Będzie również pracować nad wyzwaniami, jakie dla sektora niesie przyszłe rozszerzenie UE.
Ostatni obszar to bezpieczeństwo zdrowotne. Polska chce akcentować m.in. konieczność poprawy bezpieczeństwa lekowego UE, poprzez dywersyfikację łańcuchów dostaw leków i wsparcie dla ich produkcji we Wspólnocie. Skoncentruje się też na sposobach poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w dobie rozwoju technologii cyfrowych oraz działaniach promujących zdrowie i profilaktykę chorób.
Siedem filarów bezpieczeństwa będzie omawiane podczas siedmiu konferencji międzysektorowych, które odbędą się w Polsce w pierwszym półroczu 2025 roku. Za ich organizację odpowiedzialne będą poszczególne resorty. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zorganizuje np. pod koniec stycznia w Krakowie konferencję na temat przyszłości unijnej polityki spójności, z której finansowane są inwestycje w rozwój regionów.
Siedem filarów będzie miało swoje odzwierciedlenie także w tematach nieformalnych posiedzeń unijnych ministrów. Podczas nich Polska będzie chciała podnieść także kwestię rozszerzenia UE. Będzie zabiegać o otwarcie tzw. pierwszego klastra rozdziałów w negocjacjach akcesyjnych z Ukrainą. Rząd będzie też chciał uzgodnić z krajami członkowskimi to, jak rozszerzenie ma wyglądać: czy ma przypominać to z 2004 r., kiedy obok Polski weszło do UE jeszcze dziewięć państw, czy może kraje dzisiaj kandydujące do Unii powinny przystępować do Wspólnoty kolejno.
Oficjalna inauguracja polskiej prezydencji w Radzie UE odbędzie się 3 stycznia koncertem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Zaplanowane jest wystąpienie premiera Donalda Tuska nt. celów polskiej prezydencji. Gościem specjalnym będzie przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa. Spodziewana jest także reprezentacja z Kijowa.
Na budynku Rady UE w Brukseli zawiśnie polskie logo.
Ekspert z Brussels Freedom Hub ocenił, że chociaż Polska jako państwo członkowskie nie będzie miała głosu decyzyjnego, to może zainicjować podczas prezydencji ważne projekty dotyczące unijnego bezpieczeństwa, w tym w zakresie np. wspólnego finansowania projektów obronnych, walki z rosyjskimi zagrożeniami czy nielegalną migracją.
Musimy pamiętać, że w czasie sześciomiesięcznej prezydencji państwo członkowskie może jedynie rozpocząć pewne projekty lub - tak jak to się stało w przypadku Węgier - narobić sporego zamieszania. Najważniejszą instytucją co prawda jest tu Rada Europejska, reprezentująca unijnych przywódców, ale Polska ma aktualnie bardzo mocną pozycję w Unii, więc może nadać bieg pewnym sprawom - powiedział Roland Freudenstein.
Freudenstein przyznał, że w Brukseli są spore oczekiwania co do polskiego przywództwa w Radzie, zwłaszcza że - jego zdaniem - "węgierska prezydencja okazała się być katastrofą".
Orban zepsuł już sam początek prezydencji swoimi wizytami dyplomatycznymi m.in. w Moskwie i Pekinie, gdzie niby nie występował w imieniu UE, ale de facto był tam jako reprezentant Wspólnoty - przypomniał Freudenstein dodając, że w UE liczy się na to, że polska prezydencja będzie konstruktywna i proeuropejska. PiS stawiał na pierwszym miejscu Polskę. Obecna koalicja rządząca będzie jak najbardziej działać w polskim interesie, ale we współpracy z unijnymi instytucjami, a nie w opozycji do nich. W ten sposób będzie działać na rzecz europejskiego bezpieczeństwa - prognozował w rozmowie z PAP Freudenstein.
Ekspert ocenił, że ważne w tym kontekście jest też to, że Polska wyrosła na jednego z liderów UE, detronizując pogrążone w kryzysie politycznym Niemcy i Francję. Polska jest największym krajem w Centralnej Europie, do tego właściwie oceniła zagrożenie ze strony Rosji, które wiele państw Zachodu zbagatelizowało, a dzisiaj jest prawdopodobnie jednym z najsilniejszych pod kątem militarnym państw UE. Geopolitycznie rzecz biorąc, europejski dyskurs toczy się więc po myśli Polski - powiedział Freudenstein.