Ukraina wprowadza stan wojenny w kraju w odpowiedzi na konflikt z Rosją na Morzu Azowskim. W Chinach urodziły się genetycznie zmodyfikowane bliźniaczki. Zmarł legendarny włoski reżyser Bernardo Bertolucci, twórca m.in. "Ostatniego tanga w Paryżu". To jedne z wielu wydarzeń, jakie miały miejsce w poniedziałek 26 listopada. Specjalne dla Was zebraliśmy najważniejsze informacje z całego dnia.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret o wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie. Początkowo miał obowiązywać przez 60 dni, potem po kłótni w parlamencie prezydent zdecydował się, że będzie trwał 30 dni. Dekret wieczorem zatwierdziła Rada Najwyższa, czyli ukraiński parlament. W niedzielę doszło do zaostrzenia kryzysu na linii Rosja - Ukraina. Trzy ukraińskie jednostki zostały ostrzelane i zajęte przez rosyjskie siły specjalne.
Stan wojenny na Ukrainie będzie ograniczony wyłącznie do obszarów położonych przy granicy z Rosją, Naddniestrzem oraz obwodów nad Morzem Czarnym i Azowskim - powiedział Poroszenko w parlamencie.
Regulacje dotyczące stanu wojennego zostaną zastosowane tylko w przypadku rosyjskiej agresji lądowej i wkroczenia regularnych wojsk Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy poza granicami operacji (przeciwko prorosyjskim separatystom w Donbasie) na wschodzie kraju i Krymu - podkreślił szef państwa.
Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział, że po użyciu siły przez Rosję w rejonie Morza Azowskiego wszystkie państwa sojusznicze NATO wyrażają pełne poparcie dla Ukrainy. Wezwał też Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów i uwolnienia marynarzy tego kraju.
Wszyscy sojusznicy wyrazili pełne poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. (...) Nie ma usprawiedliwienia dla użycia siły wojskowej przeciwko ukraińskim okrętom i marynarzom, dlatego wzywamy Rosję do natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy i zwrotu okrętów, które zostały wczoraj przejęte - oświadczył Stoltenberg.
Genetyczna modyfikacja embrionów staje się faktem? Chiński naukowiec, He Jiankui z Shenzhen, twierdzi, że w listopadzie przyszły na świat pierwsze dzieci, których genom został wcześniej, na etapie embrionalnym, zmodyfikowany. Sensacyjne doniesienia w tej sprawie przynosi agencja prasowa Associated Press. He Jiankui nie opublikował jeszcze swoich doniesień w prasie naukowej, ujawnił je w rozmowie z jednym z organizatorów rozpoczynającej się jutro w Hong Kongu konferencji naukowej "The Second International Summit on Human Genome Editing", wcześniej udzielił też wywiadu dziennikarce AP. Sprawa budzi olbrzymie kontrowersje.
Nie żyje włoski reżyser Bernardo Bertolucci. Legendarny twórca - m.in. takich filmów jak "Ostatnie tango w Paryżu" czy "Ostatni cesarz" - zmarł w wieku 77 lat. Chorował na nowotwór.
Rządowe dopłaty do rachunków za prąd mają być tylko tymczasowe. Wypłacane przez rok, maksymalnie dwa. Taką ustawę chce zaproponować kierownictwo Ministerstwa Energii - ustalił dziennikarz RMF FM.
Sonda InSight dotarła do celu swej podróży. Po siedmiu miesiącach lotu z prędkością dochodzącą do 10 tysięcy km/h, krótko przed 21:00 wpadła w atmosferę Marsa i wylądowała na Czerwonej Planecie. Ostatnie minuty lotu to była prawdziwie ostra jazda, InSight weszła w atmosferę z prędkością dochodzącą nawet do 20 tysięcy km/h, wykorzystując najpierw jej opór, potem opór zwiększony przez spadochron, wreszcie hamujące silniki rakietowe zwolniła do 8 km/h. To wystarczyło, by bezpiecznie osiąść na trzech nogach.
Było to pierwsze udane lądowanie na Marsie od misji łazika Curiosity w 2012 roku. Nieco ponad dwa lata temu podczas próby lądowania rozbił się tam demonstracyjny lądownik Schiaparelli, wspólne dzieło Europejskiej Agencji Kosmicznej i rosyjskiego Roskosmosu.
Nie żyje 4-letnie dziecko, które wczoraj straciło przytomność w sali zabaw na Bemowie w Warszawie. W tym samym miejscu zasłabł i potem zmarł ojciec chłopca. Zabrał dziecko do bawialni w ramach widzenia pod nadzorem kuratora.
Putin chyba lubi wykorzystywać okazję, a taka mu się właśnie trafiła - tak o konflikcie na Morzu Azowskim mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM gen. Stanisław Koziej. Po pierwsze Zachód jest w kłopotach, po drugie sama Ukraina jest osłabiona przepychankami związanymi z wewnętrznymi wyborami, a po trzecie u niego samego trochę spada poparcie, a on zawsze wykorzystywał jakieś zewnętrzne zagrożenia do poprawy swego wizerunku - zauważa gość Marcina Zaborskiego.
"Oczywiście będziemy się oburzać, negocjować, będą naciski dyplomatyczne" - takie reakcje przewiduje w sprawie zaostrzającego się konfliktu Rosji z Ukrainą prof. Zdzisław Krasnodębski z Prawa i Sprawiedliwości. "Paradoksalnie to może być korzystne dla Ukrainy, bo tam się toczy zapomniana wojna" - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM wiceszef Parlamentu Europejskiego. "Ta data, to że wczoraj zaostrzył się konflikt, nieprzypadkowo się zbiegła z kwestią Brexitu" - dodaje gość Roberta Mazurka.
"Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapewnił prezydenta Andrzeja Dudę, że ukraiński rząd został zobowiązany do rozwiązania sprawy blokad przejść granicznych z Polską w ciągu najbliższych dni" - przekazał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W niedzielę ukraińscy właściciele samochodów na zagranicznych numerach rejestracyjnych zablokowali drogi dojazdowe do przejść granicznych z Polską. Kierowcy są niezadowoleni z zaostrzenia zasad wwozu samochodów zarejestrowanych w krajach trzecich, które dotychczas - ze względu na luki prawne - były użytkowane bez zmiany numerów rejestracyjnych i uiszczania opłat skarbowych na terytorium Ukrainy.
Uchwałę o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu podjął zarząd województwa dolnośląskiego. Pełniącym obowiązki dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławia został dotychczasowy wicedyrektor Kazimierz Budzanowski.
Jeden z najwybitniejszych brytyjskich muzyków powraca na scenę i rusza w trasę koncertową po Europie. “Myślałem, że w ciszy pójdę na emeryturę"- mówi Phil Collins. W Warszawie zaśpiewa 26 czerwca!