Jednym z najważniejszych tematów czwartku było ogłoszenie przez przedstawicieli Episkopatu Polski informacji dot. pedofilii wśród duchownych. Głośno było również o zatrzymaniu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne Michała L. - wydawcy tygodników "Wprost" i "Do Rzeczy".
Od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, w tym 198 dotyczyło osób poniżej 15 lat, a 184 powyżej 15 lat - poinformowało w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Łącznie, według raportu przez duchownych było wykorzystywanych 625 dzieci.
Ten raport, to opracowanie statystyczne jest pokazaniem, że Kościół nie chce nic ukrywać, nie chce nic zamiatać pod dywan, ujawnia te wszystkie przypadki, jakie zna od 1990 roku. To są zgłoszenia, które nastąpiły po 1990 roku, czyli mogą dotyczyć też lat wcześniejszych - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM szef Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski.
>>>CAŁA ROZMOWA DO PRZECZYTANIA TUTAJ<<<
Nawet kilka tysięcy nowych dowodów osobistych z chipem mogło zostać wyprodukowanych z błędem. Jak ustalił reporter RMF FM - produkcja dokumentów została na pewien czas wstrzymana, a dokumenty - decyzją ministra cyfryzacji - unieważnione.
Są zarzuty dla wydawcy tygodników "Wprost" i "Do Rzeczy" - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Michał L., zatrzymany rano przez CBA, jest przesłuchiwany w dolnośląskim wydziale zamiejscowym Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Chodzi o śledztwo dotyczące wyprowadzenia kilkudziesięciu milionów złotych z masy upadłościowej spółki - budującej i remontującej kolejową infrastrukturę.
Amerykański koncern Boeing zdecydował o zawieszeniu lotów wszystkich samolotów 737 Max. Dwie tego typu maszyny rozbiły się w odstępie kilku miesięcy. Zginęło łącznie 346 osób. Wcześniej podobne decyzje podjęły linie lotnicze na całym świecie, w tym PLL LOT.
W opublikowanym komunikacie Boeing podkreślił, że "nadal ma pełne zaufanie do bezpieczeństwa samolotów 737 Max", ale podjęto decyzję uziemienia tych samolotów "kierując się chęcią zapewnienia wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa oraz w celu umocnienia zaufania pasażerów do bezpieczeństwa tych samolotów".
"Ślub był miesiąc temu" - zdradził w Porannej rozmowie w RMF FM Władysław Kosiniak-Kamysz. "Jestem bardzo szczęśliwy" - przyznał wyraźnie uradowany lider PSL. A to nie koniec zmian w życiu prezesa ludowców. "To piękny czas, bardzo się cieszymy, zostaniemy rodzicami z żoną" - ujawnia gość Roberta Mazurka.
W Porannej rozmowie w RMF FM nie zabrakło też oczywiście bieżących tematów politycznych. Szczególnie w tym okresie przed wyborami do PE nie podpisywałbym tej karty (LGBT - przyp. red.), ponieważ wywołuje kolejny konflikt światopoglądowy i jest wykorzystywana przez PiS - mówił Kosiniak-Kamysz. Edukacja seksualna jak najbardziej tak - według mądrości polskich seksuologów, psychologów i nauczycieli i według wrażliwości, decyzji rodziców - podkreślił gość Roberta Mazurka.
W kierunku Tel Awiwu wystrzelono dwie rakiety ze Strefy Gazy. Jedna została przechwycona przez system antyrakietowy - podała izraelska telewizja. Nie ma doniesień o ofiarach czy zniszczeniach.
Nie żyje Charlie Whiting, dyrektor wyścigowy Formuły 1 i legenda motosportu. Przyczyną śmierci był zator płucny. Miał 66 lat.
Whiting rozpoczął swoją karierę w 1977 roku w teamie Hesketh Racing. Potem pracował w Brabhamie, gdzie był szefem mechaników, a następnie głównym inżynierem. W 1997 roku został dyrektorem wyścigowym.
Krzysztof Rutkowski stracił prawo jazdy na trzy miesiące . W Będominie koło Kościerzyny na Pomorzu został zatrzymany przez funkcjonariuszy drogówki. Wideorejestrator złapał Rutkowskiego, gdy ten jechał z prędkością 112 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h. Przekroczyłem prędkość, gdzie 12 km/h zaważyło o moich uprawnieniach na najbliższe trzy miesiące - przyznał w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Danielem Dykiem Krzysztof Rutkowski.
Każdemu nauczycielowi mówię wprost, że strajk jest w tej chwili absolutną koniecznością. Nie ma opcji już w tej chwili. Nie ma nic innego oprócz strajku - przyznaje w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Kuba Kaługą Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018. Jak zaznacza, ten strajk nie jest o pensje nauczycielskie. "(...) polska edukacja jest w dramatycznym stanie. Ja mogę powiedzieć, że ona w ogóle nie przygotowuje do życia."