Gwałtowne burze przechodzą nad Polską. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi w niemal całym kraju. "Uwaga, istnieje zagrożenie utworzenia się trąb powietrznych" – podkreślają synoptycy IMGW. W związku z nawałnicami strażacy interweniowali do godziny 22 ponad 800 razy, najwięcej w województwie mazowieckim. Gwałtowna burza przeszła m.in. przez Warszawę. "Setki wyładowań na minutę. Uważajcie na siebie" - zaapelowało IMGW.

Najwięcej interwencji strażackich było w woj. mazowieckim - aż 484, przy czym w samej Warszawie - 249. W Pruszkowie - 63, w Legionowie - 30, a w Grodzisku Mazowieckim - 26. Ponadto, w woj. łódzkim - 114, w woj. śląskim - 76, w woj. małopolskim - 47, a w woj. wielkopolskim - 43.

Brak osób poszkodowanych - powiedział oficer prasowy mazowieckiego komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski. Dopytywany, czego dotyczyły interwencje, zaznaczył, że głównie usuwania skutków silnego wiatru, połamanych gałęzi i przewróconych drzew. Lokalnie - podtopień dróg i posesji - dodał.

Zgodnie z danymi RCB na godz. 22. bez prądu jest 25 tys. odbiorców. Najwięcej na terenie woj. mazowieckiego - 21,8 tys.

Gwałtowna burza przeszła nad stolicą Polski. Setki wyładowań na minutę. Uważajcie na siebie - apeluje IMGW na Twitterze.

Front burzowy przeszedł m.in. przez woj. łódzkie. Z południowego zachodu na północny wschód przemieszczały się burze z silnymi opadami deszczu o natężeniu 5-10 mm na 10 minut, lokalnie z gradem o średnicy do 4 cm. Występowały też porywy wiatru do 100 km/h.

Interwencje dotyczą głównie podtopionych budynków i pomocy przy wypompowywaniu wody z piwnic domów oraz innych pomieszczeń. W powiecie radomszczańskim i łaskim odnotowaliśmy dwa uszkodzone dachy w budynkach gospodarczych. Reszta zgłoszeń dotyczyła wiatrołomów. Najwięcej zdarzeń początkowo było w południowo-zachodniej części województwa, m.in. w Wieluniu, Wieruszowie, Sieradzu, ale teraz odbieramy zgłoszenia z różnych innych części regionu
- przekazał rzecznik Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi mł. bryg. Jędrzej Pawlak.

Wiele interwencji przeprowadzili strażacy w woj. śląskim - najwięcej w Cieszynie, Jaworznie i Pszczynie. Nikt nie ucierpiał.

Dla 24 powiatów województwa śląskiego wydano w niedzielę trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed ekstremalnymi burzami, które mają przejść przez Polskę w nocy. Synoptycy prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu do ok. 40 mm porywami wiatru do 120 km/h. Miejscami może się pojawić grad.

Kraj w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego oraz płytkiego niżu

IMGW przypomina, że Polska pozostaje w nocy w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego oraz płytkiego niżu, przemieszczającego się z południowego zachodu na wschód kraju. Głównym zagrożeniem są silne porywy wiatru do 120 km/h (szczególnie na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku oraz Ziemi Łódzkiej), ulewne opady deszczu sięgające do 20-30 mm oraz opady gradu o średnicy do 3-5 cm.

Uwaga istnieje zagrożenie utworzenia się trąb powietrznych 
- ostrzega instytut. Podkreśla przy tym, że burze występować będą przez całą noc.

Apelujemy do wszystkich podróżujących, wracających z wakacji o rozwagę i prosimy o śledzenie naszych komunikatów meteorologicznych - podkreśla IMGW.

Alerty dla 9 województw

Instytut wydał dla dziewięciu województw alerty ostrzegające przed silnym deszczem, porywistym wiatrem i burzami z gradem.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem wydano dla woj. opolskiego oraz zachodniej części woj. śląskiego. Na tym terenie IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 120 km/h. Miejscami możliwy jest także grad.

Z kolei alert drugiego stopnia przed burzami z gradem dotyczy północnej części woj. mazowieckiego, wschodniej części woj. łódzkiego, zachodniej części woj. świętokrzyskiego, zachodniej części woj. małopolskiego, wschodniej części woj. śląskiego oraz części woj. lubelskiego. W tych regionach prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Tutaj również może pojawić się grad.

Również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało na noc alerty dotyczące bardzo silnego wiatru i burz z gradem dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, powiatów centralnych i zachodnich świętokrzyskiego, powiatów centralnych i północno-zachodnich małopolskiego oraz powiatów zachodnich i północnych lubelskiego.