Festiwal Księgarń Kameralnych i Fyrtle Festiwal to nowe, letnie propozycje wśród wydarzeń kulturalnych, które zaplanowano w Poznaniu. "Najbliższy sezon wakacyjny nie będzie ogórkowy" - zapowiada wiceprezydent miasta Jędrzej Solarski.
Latem zaplanowano co najmniej 15 festiwali muzycznych, a w ramach "Lata z Estradą" 82 wydarzenia na 12 osiedlach.
W tym sezonie będzie bardzo dużo wydarzeń i imprez, w których warto wziąć udział - powiedział Jędrzej Solarski. Jak zauważył pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele wydarzeń przeniesiono na zewnątrz i ta tendencja wciąż się utrzymuje, a władzom Poznania bardzo zależy, żeby życiem tętniło nie tylko centrum miasta, ale żeby kultura dotarła na fyrtle, czyli osiedla.
Wiceprezydent dodał, że nie wiadomo, jak długo jeszcze miasto będzie mogło wspierać tak bogatą ofertę kulturalną, ponieważ zmiany w systemie podatkowym, spowodowane m.in. Polskim Ładem i planowanym od lipca obniżeniem PIT sprawią, że dochody miasta w przyszłym roku mogą spaść nawet o 750 mln zł.
Ale póki co poznaniacy mają w czym wybierać. Latem zaplanowano co najmniej 15 festiwali muzycznych, m.in. Ethno Port, Enter Enea Festival, Cały Poznań Ukulele czy Smochy Festiwal. Dla miłośników kina będą m.in. 15. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animator".
Estrada Poznańska po raz szósty organizuje "Lato z Estradą", które potrwa od 30 czerwca do połowy września. Tegoroczna edycji tego wydarzenia odbędzie się pod hasłem: "Podróże po kulturze: kierunek Północ".
W tym roku ruszamy na północ. Będzie dużo nawiązań do kultury skandynawskiej i na tym oprzemy nasze propozycje. Po raz pierwszy produkujemy własny spektakl "Wikingowie z ulicy Północnej", do którego tekst napisała Malina Prześluga. Będą seanse w kinie plenerowym, szwedzka fika czyli kawka z ciastkiem, warsztaty plecionkarskie oraz wicia wianków. Będziemy wyjaśniać czy szwedzkie lagom, czyli życie "w sam raz" jest prawdą. Będą też spektakle dla dzieci - mówiła Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej.
W związku z przebudową Starego Rynku wydarzenia kulturalne zostaną w tym roku przeniesione na na placu Wolności, gdzie już 17 czerwca rozpocznie się cykl pokazów filmowych przygotowany razem z kinem Muza, w weekendy odbywać się będą koncerty, a w niedzielę rano spektakle dla najmłodszych. W przygotowaniu tej części oferty kulturalnej uczestniczą organizacje pozarządowe. Całość uzupełni strefa gastronomiczna przygotowana przez restauratorów ze Starego Rynku.
Nowością w letniej ofercie jest Fyrtle Festiwal. Fyrtel to osiedle, a wydarzenie ma pokazać bogactwo, siłę i specyfikę każdego z nich.
Nasz festiwal jest pochwałą wszystkich 42 osiedli, a jego celem jest wzmacnianie tożsamości lokalnej - mówił Cezary Tyliński, dyrektor Studia Kreatywnego UMP. W zeszłym roku podczas projektu Fyrtle powstała strona internetowa poświęcona osiedlom, festiwal jest naturalną konsekwencją tego pomysłu. Szczegółowy program zaprezentujemy już wkrótce.
Jednym z wydarzeń tego festiwalu będzie pierwszy w Polsce 120-metrowy drogal, czyli mural na drodze, który powstanie na Ratajach, przy moście Rocha.
Wśród nowych propozycji znalazł się także Festiwal Księgarń Kameralnych - oddolna inicjatywa lokalnych księgarzy, którzy wzorem Krakowa chcą zachęcić poznaniaków do odkrywania niezrzeszonych w dużych sieciach kameralnych placówek. Jest ich obecnie ok. 30.
Księgarnie kameralne tworzone są przez ludzi, którzy od lat zajmują się książkami - podkreśla Monika Synoradzka z księgarni Bookowski. Znają się na tym, co robią, potrafią zainteresować książką, czasem "po jednej nutce" odnaleźć poszukiwaną publikację i doradzić czytelnikom - dodała.
Festiwal Księgarń Kameralnych ruszył 20 maja i potrwa do końca czerwca. Uczestniczy w niej siedem księgarń. W programie festiwalu są spotkania autorskie, konkursy, wydarzenia specjalne i zaplanowana 1 czerwca gra miejska, w której nagrodami będą książki oraz kupony rabatowe na ich zakup.