W USA nie ma ciszy wyborczej, tak że walka o głosy trwa do ostatniej chwili - przypomina korespondent RMF FM Paweł Żuchowski. Donald Trump ogłasza: To najważniejszy dzień w historii Ameryki. "Dwuipółmetrowe ogrodzenie postawiono wokół Białego Domu na wypadek, gdyby w środę po zakończeniu głosowania w wyborach prezydenckich wybuchły zamieszki" - podał amerykański "Newsweek". W ostatnim dniu kampanii kandydatka demokratów, Kamala Harris, wezwała do jedności. Reuters przypomina, by nie ufać wstępnym wynikom głosowania. A kiedy pojawią się pierwsze "exit polle"? Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo z ostatniego dnia wyborów oraz na Amerykański wieczór wyborczy w RMF FM i RMF24.
Oczy całego świata są dziś zwrócone na Amerykę, która wybiera głowę państwa. Kto zostanie 47. prezydentem USA i przekroczy próg Białego Domu? Kamala Harris czy Donald Trump?
Kiedy 5 listopada zamkną się ostatnie lokale wyborcze na Zachodnim Wybrzeżu i Alasce, będzie to koniec wyborczego maratonu i jednocześnie początek kolejnego długiego procesu, na który składają się: liczenie głosów, rozstrzyganie prawdopodobnych sporów, zatwierdzanie wyników, głosowanie w Kolegium Elektorów, aż po formalne zatwierdzenie zwycięzcy przez Kongres i inaugurację nowego prezydenta.
Zobaczcie, jak wygląda miejsce, w którym kandydat republikanów będzie miał swój wieczór wyborczy. Palm Beach Convention Centre w obiektywie dziennikarza RMF FM Tomasza Staniszewskiego.
W USA wyniki sondażowe (exit polls) są zazwyczaj publikowane krótko po zamknięciu lokali wyborczych w poszczególnych stanach. Ze względu na różne strefy czasowe w kraju, pierwsze wyniki sondażowe zaczną się pojawiać od wschodniego wybrzeża, po godzinie 19:00 czasu wschodniego standardowego EST (w Polsce będzie już 1:00 następnego dnia.)
Latynosi będą mieli wyraźny wpływ na wyniki amerykańskich wyborów prezydenckich w kilku stanach wahających się - ocenił w rozmowie z PAP Rogelio Saenz, profesor socjologii i demografii na Uniwersytecie Teksańskim w San Antonio.
W obecnych wyborach każdy głos ma znaczenie, a przy nieproporcjonalnie dużym wzroście liczby nowych latynoskich wyborców w stanach wahających się ich wpływ na końcowy wynik będzie wyraźny - podkreślił ekspert.
Sondażowa różnica między obojgiem kandydatów na prezydenta mieści się w granicach błędu statystycznego.
"Kończymy tę kampanię, tak jak ją zaczęliśmy: z optymizmem, z energią i radością" - przekazała na X Kamala Harris.