Co pięć lat w Unii Europejskiej odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska w tym roku otrzyma jeden dodatkowy mandat - w związku z tym wybierzemy 52 europosłów, choć jeden z nich nie obejmie mandatu od razu.
Obywatele każdego kraju członkowskiego mają prawo wyboru określonej liczby posłów. Przydział miejsc jest określony w art. 14 Traktatu o Funkcjonowaniu UE.
Maksymalna liczba posłów do Parlamentu Europejskiego nie może przekroczyć 751 osób i powinna być podzielona pomiędzy państwa członkowskie. Minimalna liczba posłów przypadających na państwo członkowskie to sześć, maksymalna - 96.
Polacy wybiorą w tym roku 52 europosłów, aczkolwiek jeden z nich będzie "zawieszony". Związane jest to z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Brexit opóźnia się i Zjednoczone Królestwo weźmie udział w majowych wyborach. Gdy jednak Brytyjczycy wystąpią ze Wspólnoty, wówczas "zawieszeni" posłowie obejmą mandaty.
Najwięcej posłów (w tym "zawieszonych") wybiorą w tym roku Niemcy (96), Francja (79), Włochy (76) i Hiszpania (59). Wielkiej Brytanii do momentu opuszczenia Unii Europejskiej przysługują 73 miejsca w europarlamencie.
Po brexicie liczba europosłów spadnie o 46 - z 751 do 705.
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się w w niedzielę 26 maja.