Nagranie, na którym ukraińscy wojskowi wieszają flagę nad miejscowością Dawydiw Brid na froncie chersońskim, obiegło ukraińskie sieci społecznościowe. Pojawiają się informacje o kolejnych wyzwolonych miejscowościach na tym odcinku. Według wieczornego komunikatu ukraińskiego sztabu na froncie południowym wróg jest zdemoralizowany i wycofuje się w popłochu. Prezydent USA Joe Biden ogłosił przyjęcie kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 625 mln dolarów. W skład nowej transzy wejdą m.in. cztery kolejne wyrzutnie HIMARS. O szybkich i poważnych postępach sił ukraińskich na południu kraju, a także o wyzwoleniu spod rosyjskiej okupacji dziesiątek miejscowości w ciągu tygodnia, który minął od tzw. pseudoreferendów akcesyjnych poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wydarzenia z 223. dnia rosyjskiej inwazji mamy dla Was w naszym raporcie z 04.10.2022 roku.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:55

Zgadzamy się, że Ukraina potrzebuje czołgów, ale ze względów logistycznych najlepszą opcją w tym względzie jest dostarczanie czołgów postsowieckich - powiedziała zastępczyni asystenta amerykańskiego ministra obrony ds. Rosji i Ukrainy Laura Cooper. Urzędniczka zapewniła też, że USA nie dostrzegły dotąd żadnych sygnałów o przygotowaniach Rosji do użycia broni jądrowej.

22:22

Po raz pierwszy od 50 lat Rosja nie znalazła się w Radzie ICAO, czyli we władzach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Dziś, podczas trwającego w Montrealu walnego zgromadzenia tej organizacji, przesądziła o tym trzecia runda głosowań.

22:19

Zełenski poinformował również o rozmowach, które przeprowadził w ciągu dnia z premierem Indii Narendrą Modi, liderką partii Braci Włochów i przyszłą premier Giorgią Meloni, którą zaprosił do odwiedzenia Ukrainy oraz z prezydentem USA Joe Bidenem.

Tematem rozmów z Bidenem było amerykańskie wsparcie wojskowe; Zełenski podziękował mu m.in. za "nowe Himarsy". Omawiano również relacje dwustronne, pomoc finansową, a także nowe sankcje wobec Rosji.

22:16

O szybkich i poważnych postępach sił ukraińskich na południu kraju, a także o wyzwoleniu spod rosyjskiej okupacji dziesiątek miejscowości w ciągu tygodnia, który minął od tzw. pseudoreferendów akcesyjnych poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"To miejscowości w obwodach chersońskim, charkowskim, ługańskim i donieckim" - podkreślił Zełenski w wieczornym wystąpieniu.

W obwodzie chersońskim, jak powiadomił, wyzwolone zostały miejscowości: Lubimywka, Chreszczeniwka, Zołota Bałka, Bilawka, Ukrainka, Wełyka Ołeksandriwka i Mała Ołeksandriwka oraz Dawydiw Brid. "I to jeszcze nie jest pełna lista" - zaznaczył ukraiński prezydent.

22:06

Rosyjski koncern paliwowy Gazprom przekazał władzom Mołdawii oświadczenie, w którym zagroził wstrzymaniem w październiku dostaw surowca, jeśli te nie wywiążą się z płatności.

21:46

Jest porozumienie UE w sprawie 8. pakietu sankcji wobec Rosji - informuje brukselska korespondentka RMF FM.

21:39

Wielka Brytania ma "strategiczną wytrzymałość", aby stać u boku Ukrainy dopóki nie wygra ona wojny z Rosją - zapewnił brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.

21:32

Nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, poświęcone sytuacji na Ukrainie, rozpocznie się w poniedziałek, 10 października - poinformowała rzeczniczka przewodniczącego ZO ONZ Paulina Kubiak.

Posiedzenie zostało zwołane na wniosek Ukrainy i Albanii w związku z odrzuceniem w zeszłym tygodniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ projektu rezolucji, potępiającej Rosję za jej próbę aneksji części terytorium Ukrainy.

20:34

Bezczelna prowokacja Warszawy wobec ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa jest rażącym naruszeniem ogólnych zasad komunikacji dyplomatycznej - powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Odniosła się w ten sposób do wczorajszego wezwania Andriejewa przez polskie MSZ. Przekazano mu polskie stanowisko na temat ostatniej decyzji Putina dotyczącej zaanektowania ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Zacharowa stwierdziła, że Andriejew został wezwany, żeby potępić politykę Kremla. 

20:15

Agencja Associated Press i brytyjski dziennik "The Times" donoszą, że Ukraina dołączy do grona kandydatów do organizacji piłkarskich mistrzostw świata. Zostanie to oficjalnie ogłoszone w środę.

20:09

Naród ukraiński otrzymał nagrodę "Rycerza Wolności" podczas Warsaw Security Forum. 

Nagroda "Rycerza Wolności" przyznawana jest co roku przez organizatorów Warsaw Security Forum - Fundację Kazimierza Pułaskiego. Tegoroczne wyróżnienie zostało przyznane narodowi ukraińskiemu.

Nagrodę w postaci repliki szabli Kazimierza Pułaskiego, bohatera walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego, odebrała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

Laudacje wygłosiła premier Litwy Ingrida Szimonyte. Jak podkreślała, naród jest tak silny jak ludzie, którzy są w stanie walczyć o wolność i bronić swojej ojczyzny. "Dziś mogę powiedzieć z pewnością - Ukraina jest niezwyciężona" - oświadczyła premier Litwy.

Wymieniała przy tym m.in. demonstracje Ukraińców podczas "Pomarańczowej rewolucji", "Rewolucji godności" oraz to, jak zachowali się po agresji Rosji.

20:08

Grecki urząd do spraw prania brudnych pieniędzy bada podejrzane przelewy, które były wykonywane na konta mnichów jednego z klasztorów na górze Athos. Transakcje pochodziły z Rosji.

20:04

Podczas telefonicznej rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zwyciężczyzni wyborów parlamentarnych we Włoszech Giorgia Meloni zapewniła go o pełnym poparciu dla "sprawy wolności narodu ukraińskiego" i powtórzyła swoje stanowisko, że dokonana przez Rosję aneksja okupowanych przez nią ziem nie ma żadnej wartości prawnej i politycznej. O rozmowie poinformowało ugrupowanie Meloni - Bracia Włosi.

W wydanym komunikacie zaznaczono, że Meloni przypomniała, że Bracia Włosi oraz partia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, którą kieruje, wyrażała bliskość z Ukrainą od pierwszego dnia wojny.

20:03

Ihor Muraszow, zatrzymany kilka dni temu przez Rosjan, a następnie uwolniony dyrektor generalny Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy, nie wróci już na to stanowisko - poinformowała w komunikacie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

"MAEA rozumie, że pan (Ihor) Muraszow przebywa teraz ze swoją rodziną na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę i nie będzie kontynuował swoich obowiązków w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - zakomunikowała MAEA. - Nie jest jeszcze jasne, kto zastąpi go na tym stanowisku".

W sobotę MAEA przekazała, że dzień wcześniej zatrzymano na przesłuchanie dyrektora kontrolowanej przez Rosję elektrowni. Agencja podała, że zwróciła się do rosyjskich władz o wyjaśnienie i została poinformowana, że "Muraszow został tymczasowo zatrzymany, by odpowiedzieć na pytania".

W poniedziałek dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi zakomunikował, że Muraszow został uwolniony i wrócił bezpiecznie do swojej rodziny. 

20:02

Prezes Narodowego Banku Ukrainy (NBU) Kyryło Szewczenko podał się do dymisji. Oficjalnie przyczyną rezygnacji ma być zły stan zdrowia. Według ukraińskich mediów szef NBU pozostawał ostatnio w konflikcie z ministerstwem finansów.

O swej dymisji z powodów zdrowotnych Szewczenko powiadomił osobiście w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej NBU.

Portal Europejska Prawda, który powołując się na źródła poinformował o dymisji Szewczenki jeszcze przed jej oficjalnym ogłoszeniem, przypomina, że NBU i ministerstwo finansów miały odmienne stanowiska na temat wielkości emisji hrywny w czasie rosyjskiej inwazji.

"Ostatnio pomiędzy Bankiem Narodowym a ministerstwem finansów toczyła się publiczna dyskusja na temat skali "drukowania" hrywny" - twierdzi Europejska Prawda.

"Regulator nalegał, by skalę emisji zmniejszyć, by nie tworzyć zagrożenia wzrostu inflacji. W tym celu przekonywano resort finansów, by zwiększył oprocentowanie obligacji rządowych" - poinformował portal. 

19:57

Pomimo ogłoszenia mobilizacji Rosjanie nadal szkolą do walki więźniów w ramach prywatnych armii - powiadomił we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według wieczornego komunikatu sztabu na froncie południowym wróg jest zdemoralizowany i wycofuje się w popłochu.

"Strona rosyjska nie rezygnuje z praktyki wykorzystania na terytorium Ukrainy prywatnych firm wojskowych, w których składzie walczą zwerbowani w miejscach pozbawienia wolności więźniowie" - powiadomił sztab. W komunikacie dodano, że w "centrach szkoleniowych" w okupowanym obwodzie ługańskim kontynuowane są szkolenia więźniów. 

Według sztabu na froncie południowym wojska ukraińskie skutecznie uderzyły w 30 obiektów przeciwnika. "Wróg jest zdemoralizowany, porzuca pozycje, odchodzi na bezpieczną odległość, niszczy zapasy amunicji, próbuje niszczyć mosty i przeprawy. Wszystko to ma na celu spowolnienie tempa ofensywy naszych wojsk" - podano.

19:14

Rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej podczas wtorkowego briefingu pokazało mapy, które wskazują na znaczące wycofanie się sił rosyjskich zarówno w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, jak i w obwodzie charkowskim w północno-wschodniej części kraju. W obu regionach trwa kontrofensywa wojsk ukraińskich.

19:08

Prezydent USA Joe Biden ogłosił przyjęcie kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 625 mln dolarów. W skład nowej transzy wejdą m.in. cztery kolejne wyrzutnie HIMARS. Powtórzył też w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że USA będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak trzeba".

Jak podał w komunikacie Biały Dom, Biden wraz z wiceprezydent Kamalą Harris przekazali Zełenskiemu, że USA nigdy nie uznają rzekomej aneksji ukraińskiego terytorium przez Rosję i zapewnili o kontynuacji wsparcia dla Ukrainy.

Ogłoszenie nowego pakietu oznacza, że wartość obiecanej przez USA pomocy wojskowej dla Ukrainy od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na ten kraj, wynosi ponad 16,8 mld dolarów.

19:07

Rosyjscy okupanci próbują stworzyć "granicę państwową" na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego - powiadomił szef władz tego regionu na południu Ukrainy Ołeksandr Staruch.

"W rezultacie nie wypuszczają (z terytoriów okupowanych - PAP) naszych obywateli, w tym mężczyzn w wieku poborowym. O ile ostatnio w ciągu doby do centrum obwodu (Zaporoża) mogło przybywać około 1-2 tys. ludzi w ciągu doby, to wczoraj przepuszczono tylko osiem osób. Tranzyt faktycznie wstrzymano" - napisał Staruch na Telegramie. 

Władze Rosji bezprawnie ogłosiły 30 września aneksję części obwodu zaporoskiego, która jest okupowana w wyniku rosyjskiej inwazji zbrojnej. Aneksję poprzedziły nielegalne i sfałszowane pseudoreferenda. 

18:53

Prawie połowa (47 procent) mieszkańców Słowacji życzy w toczącej się wojnie zwycięstwa Ukrainie, a 19 proc. chce wygranej Rosji - wynika z sondażu przeprowadzonego pod koniec września przez think tank GLOBSEC oraz ośrodek badania opinii publicznej Focus.

Jedna trzecia badanych stwierdziła, że nie jest zainteresowana trwającym konfliktem zbrojnym, nie ma zdania lub nie chce odpowiedzieć komu sprzyja.

17:36

Rosja używa gróźb jądrowych, chcąc nakłonić Ukrainę do rozmów na swoich warunkach - oceniło Centrum Walki z Dezinformacją przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Jako przykład "terroryzmu informacyjnego" podano szereg publikacji w zachodnich mediach, które mówią o możliwym ataku nuklearnym Rosji.

"W ostatnich dniach media zagraniczne rozpowszechniają informację pochodzącą z tajnych źródeł o tym, że Kreml, być może, chce użyć broni jądrowej" - napisano w komunikacie na Facebooku. 

"Rosja będzie dalej stosowała szantaż jądrowy i dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo różnego rodzaju prowokacji z jej strony" - twierdzi Centrum Walki z Dezinformacją przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. 

17:35

W ciągu niecałych dwóch tygodni od ogłoszenia mobilizacji przez Władimira Putina Rosję opuściło około 700 tys. osób, z czego 200 tys. wyjechało do Kazachstanu - poinformował w swym rosyjskim wydaniu magazyn "Forbes". Nie wiadomo, ile osób planuje wrócić.

"Forbes" przytacza te dane powołując się na pragnącego zachować anonimowość rozmówcę z administracji prezydenta Rosji. Inny informator, powołujący się na źródła na Kremlu, powiedział, że można mówić nawet o milionie osób, które wyjechały z Rosji po 21 września, czyli po ogłoszeniu "częściowej" mobilizacji na wojnę z Ukrainą.

16:58

Będziemy wspierać Ukrainę i bronić każdego cala terytorium NATO - zaufajcie nam. Niemcy były trochę spóźnione, ale zmieniły kurs o 180 stopni, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy i postawę wobec Rosji - powiedziała szefowa MSZ Annalena Baerbock podczas Warsaw Security Forum.

Podkreśliła, że Niemcy przekazały Ukrainie już dużo sprzętu, w tym samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard, wyrzutnie rakiet Mars II (MLRS), samobieżne działa Panzerhaubitze 2000 i inne systemy, które pomogły Ukraińcom w obronie kraju i kontrofensywie oraz wyzwalaniu okupowanych terytoriów.

16:57

Pamiętajmy, że ten reżim jednak nie opiera się na ideologicznych szaleńcach, tylko opiera się na złodziejach. Ten reżim kleptokratyczny do tej pory posługiwał się, owszem, ideologią i różnymi ideologicznymi bzdurami jako narzędziem do mydlenia oczu milionom Rosjan, ale tak naprawdę chodziło o to, że oni dobrze żyli z tego, co ukradli przy okazji transferów rosyjskich bogactw naturalnych na Zachód. (...) Ulica w Rosji nigdy władzy nie zmieniała. Mogło tak czasem wyglądać, ale jednak decydowały elity - mówił dr Witold Sokała w dzisiejszej rozmowie dla Radia RMF24.

16:56

Bank Światowy poinformował we wtorek, że z powodu rosyjskiej inwazji gospodarka Ukrainy skurczy się w 2022 roku o 35 proc., jednak w 2023 roku wzrost gospodarczy kraju powinien wynieść 3,3 proc. PKB Rosji zmniejszy się w bieżącym roku o 4,5 proc.

15:28

Nagranie, na którym ukraińscy wojskowi wieszają flagę nad miejscowością Dawydiw Brid na froncie chersońskim, obiegło ukraińskie sieci społecznościowe. Pojawiają się informacje o kolejnych wyzwolonych miejscowościach na tym odcinku.
Nagranie z wywieszeniem ukraińskiej flagi opublikowała w Telegramie agencja UNIAN.

Ani tej informacji, ani innych doniesień o szybkim ruchu ukraińskich wojsk, na razie nie komentują władze. Dzień wcześniej Wołodymyr Zełenski potwierdził wyzwolenie dwóch małych miejscowości w obwodzie chersońskim - Archanhelskego i Myrolubiwki.

W internecie pojawiło się m.in. nagranie z wyzwolonej miejscowości Nowopetriwka (niedaleko od miejscowości Archanhelske), gdzie mieszkańcy witają ukraińskich żołnierzy.

Wcześniej w sieciach społecznościowych pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o udanych działaniach ofensywnych wojsk ukraińskich w obwodzie chersońskim, na zachodnim brzegu Dniepru, m.in. o zajęciu miejscowości Chreszczeniwka i Zołota Bałka.

15:25

Ponad 200 tys. osób zostało powołanych do wojska od czasu, gdy Rosja ogłosiła "częściową mobilizację" - podała agencja Reutera, powołując się na ministra obrony Siergieja Szojgu.

Według oficjalnych przekazów Kremla pod broń ma zostać powołanych około 300 tys. rezerwistów, lecz w ocenie niezależnych mediów rosyjskich mobilizacja może objąć nawet 1,2 mln mężczyzn.

Po ogłoszeniu mobilizacji w wielu rosyjskich miastach rozpoczęły się protesty, które jednak szybko zostały zdławione.

Mobilizacja przeprowadzana jest masowo, lecz często chaotycznie. Wezwania dostają niepełnosprawni, osoby w podeszłym wieku, a nawet ludzie nieżyjący. Odnotowywane są ataki na wojskowe komendy uzupełnień. 

14:35

Alaksandr Łukaszenka przyznał, że Białoruś bierze udział w "specjalnej operacji wojskowej", czyli rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Stwierdził jednak, że "nikogo tam nie zabija". Dyktator wielokrotnie twierdził, że jego kraj jest "pokojowy", choć to z terenów Białorusi część rosyjskich jednostek weszła na Ukrainę.

14:14

Nie ma żadnych oznak nietypowej aktywności wokół arsenału nuklearnego będącego w dyspozycji Moskwy po ostatnich groźbach nuklearnych Władimira Putina - poinformowała  agencja Reutera.

Nie widzieliśmy żadnych oznak ani działań, które uznalibyśmy za odbiegające od normy. Nie widzieliśmy aktywności, która wykracza poza zwykłe dla tego rodzaju działania, które są prowadzone przez rosyjskie siły strategiczne - powiedział dziennikarzom agencji Reutera urzędnik, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Również władze USA nie odnotowały dotąd żadnych ruchów świadczących o przygotowaniach Rosji do użycia broni masowego rażenia, choć Waszyngton poważnie podchodzi do zagrożenia.

13:23

Kolejna luksusowa rezydencja rosyjskiego oligarchy została "zamrożona" we Włoszech. Gwardia Finansowa nałożyła pieczęcie na willę Grigorija Bieriozkina w Sirmione nad jeziorem Garda - podały lokalne media z Lombardii. Posiadłość jest warta ponad 15 mln euro.

54-letni Bieriozkin to prezes grupy finansowej JeSN, inwestującej w sektor energii, paliw, mediów i inne. Jest na unijnej liście rosyjskich magnatów powiązanych z Kremlem i objętych sankcjami.

Luksusowa rezydencja w centrum Sirmione jest formalnie własnością zagranicznych spółek, ale ustalono, że w rzeczywistości należy do oligarchy.

13:21

Jedna z firm z Florydy próbowała sprzedać superjacht MySky za 29,5 mln euro - przekazała agencja Reutera, która dotarła do reklamy oferty. Jednostka jest związana z rosyjskim miliarderem Igorem Kiesajewem, który po inwazji Rosji na Ukrainę został objęty sankcjami Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Według UE Kiesajew, który inwestował m.in. w przemysł zbrojeniowy, utrzymuje związki z rosyjskim rządem i siłami bezpieczeństwa. Mężczyzna nie został jednak wpisany na listę sankcyjną USA. Amerykański departament skarbu nie odpowiedział na prośbę agencji Reutera o komentarz w tej sprawie.

12:59

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret wdrażający decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, w której stwierdzono "niemożność negocjacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem". Wcześniej Kijów przekonywał, że są gotowi do rozmów pokojowych, ale z innym prezydentem.

12:51

Konsekwencje nocnego ostrzału Charkowa.

12:46

Uszkodzenie rurociągów Nord Stream 1 i 2 to akt sabotażu, za który odpowiadają rosyjskie służby specjalne - ocenił Andrij Kobolew, były szef ukraińskiego koncernu gazowego Naftohaz w wywiadzie opublikowanym na łamach niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Według Kobolewa jeszcze w trakcie budowy rurociągów zostały na nich umieszczone ładunki wybuchowe.

"Służby specjalne widzą wyraźne oznaki działań Moskwy. Kreml z kolei obwinia USA" - pisze portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

"Te rurociągi na Morzu Bałtyckim są bardzo dobrze monitorowane. W rury wbudowano wiele czujników, które umożliwiają monitorowanie przepływu gazu" - wyjaśnił Kobolew. Jak przekonywał, ładunki wybuchowe zostały umieszczone w rurociągach przez rosyjskie okręty wojskowe, co "jest potwierdzone". 

12:41

W portowym mieście Kotka nad Zatoką Fińską rozpoczęła się operacja usunięcia z przestrzeni publicznej popiersia Lenina - ostatniego fińskiego monumentu przywódcy rewolucji październikowej.

Na miejscu zebrała się spora grupa mieszkańców "żegnających" Lenina - pisze lokalny dziennik "Kymen Sanomat".

Operacja demontażu jest transmitowana na żywo przez telewizję publiczną Yle. 

12:34

Brak ciepłej odzieży mimo nadchodzących chłodów i dowódcy stawiający zadania, których niewykonanie grozi więzieniem - z takimi problemami, według ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), borykają się wojskowi rosyjscy w oddziałach wysłanych na Ukrainę.

Wywiad powołuje się na przechwyconą rozmowę telefoniczną. Nagranie opublikowała agencja UNIAN. To właściwie monolog wojskowego, który skarży się swemu rozmówcy na rozliczne problemy.

Wspomina także, że jest "jak za Stalina, ani kroku wstecz". To nawiązanie do oddziałów zaporowych z czasów II wojny światowej: rozkaz sowieckiego dyktatora Józefa Stalina z 1942 roku, dotyczący działalności tych grup nosił nazwę "Ani kroku wstecz!".

12:09

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock nie widzi obecnie szans na negocjacje w sprawie zakończenia rosyjskiej wojny w Ukrainie. Na wszelkie próby dyplomatycznego rozwiązania "jedyną odpowiedzią prezydenta Rosji są kolejne okrucieństwa" - powiedziała w rozmowie z gazetą "Neue Osnabrucker Zeitung".

"Niestety, Putin w swoim piątkowym wystąpieniu bardzo jasno dał do zrozumienia, jaki jest obecny stan jego gotowości do negocjacji" - powiedziała Baerbock. "Jego oferta negocjacyjna jest mniej więcej taka: ‘Okradniemy wasz kraj, podporządkujemy sobie waszych obywateli, a potem możecie to podpisać’". Zdaniem Baerbock to "jest przeciwieństwem pokoju. To jest terror i niewola".

12:04

Siły zbrojne Ukrainy wkroczyły do wsi Dudchany w obwodzie chersońskim. Wideo z sieci społecznościowych. Czekamy na oficjalne informacje.

11:59

Minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi nakazał rosyjskiemu konsulowi w Sapporo opuszczenie kraju do 10 października - podała agencja Kyodo.

Decyzja została podjęta po tym, jak rosyjskie służby FSB poinformowały w zeszłym tygodniu, że zatrzymały japońskiego konsula we Władywostoku. Służby oskarżyły go o szpiegostwo i nakazały opuszczenie kraju. Minister Hayashi stwierdził, że konsul Tatsunori Motoki został poddany "przymusowemu przesłuchaniu" przez FSB. Po zatrzymaniu konsula resort spraw zagranicznych Japonii zażądał od Moskwy formalnych przeprosin i zapowiedział rozważenie innych środków odpowiedzi.

Japonia przyłączyła się do wielu spośród zachodnich sankcji nałożonych na Rosję za jej inwazję na Ukrainę i wprowadziła ograniczenia dotyczące eksportu do Rosji nowoczesnych technologii. Z tych powodów została uznana przez Moskwę za "nieprzyjazne państwo".

11:52

Wiernie spełniając życzenia Berlina i nie uwzględniając wniosku 15 krajów członkowskich, w tym Polski, o wprowadzenie limitów cenowych na gaz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ryzykuje, że zostanie uznana za niemiecką marionetkę zarówno przez kolegów z KE, jak i przez państwa Wspólnoty - ocenia brukselski portal Politico.

11:45

Kolejne miejscowości odbite przez Ukraińców z rosyjskiej okupacji.

11:36

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow poinformował o masowych zapytaniach ze strony żołnierzy rosyjskich na temat trafienia do niewoli ukraińskiej. Pytają zarówno żołnierze będący na froncie, jak i dopiero zmobilizowani.

Jusow, którego cytuje portal Ukraińska Prawda, mówił o Rosjanach dzwoniących na specjalną infolinię uruchomioną przez stronę ukraińską na temat sposobów kapitulacji.

W ciągu kilku tygodni odnotowano ponad 2 tys. takich zgłoszeń - powiedział przedstawiciel HUR. Wyjaśnił, że chodzi o okres po udanej kontrofensywie armii ukraińskiej w obwodzie charkowskim i po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą. Mobilizację ogłoszono w Rosji 21 września.

Infolinia, którą uruchomiły władze ukraińskie, służy do udzielania porad, jak prawidłowo skapitulować i dostać się do niewoli. Strona ukraińska zapewnia Rosjan, że jako jeńcy wojenni będą traktowani zgodnie z konwencjami genewskimi.

11:09

Rosyjski miliarder Arkadij Wołoż, który znajduje się na liście sankcyjnej, nadal pozostaje właścicielem budynku w stolicy Holandii o wartości miliona euro, informuje dziennik "NRC". Oligarcha utrzymał nieruchomość dzięki zakupowi za pośrednictwem firmy zarejestrowanej przez Brytyjskie Wyspy Dziewicze.

Wołoż, który jest założycielem popularnej w Rosji wyszukiwarki Yandex, miał zakupić budynek przy Vossiusstraat za pośrednictwem spółki Paraseven Limited, ustalili reporterzy gazety.

Narodowy koordynator sankcji Stef Blok wskazał w swoim końcowym raporcie z maja br., że nie jest łatwo wytropić Rosjan, którzy chowają się za skomplikowaną strukturą własnościową.

10:52

Rada Federacji, czyli izba wyższa rosyjskiego parlamentu, ratyfikowała traktaty o przyłączeniu do Rosji czterech okupowanych regionów Ukrainy. Wcześniej podobną decyzję zatwierdziła Duma Państwowa.

10:47

Okręt podwodny Biełgorod, mający na pokładzie torpedy nuklearne, opuścił bazę. Jak pisze "La Repubblica", nie jest jasne, kiedy to się stało. Wiadomo, że okręt może być pod wodą przez 120 dni i może przeprowadzić pierwsze w historii testy Posejdonów.

10:34

Rosyjska Duma uznała aneksję wschodnich obwodów Ukrainy.

10:28

Ponad 200 tys. Rosjan wjechało do Kazachstanu od 21 września, gdy w Rosji ogłoszono mobilizację na wojnę z Ukrainą, a wyjechało z Kazachstanu 147 tysięcy - powiedział szef MSW Kazachstanu Marat Achmetżanow.

Zapewnił, że od poniedziałku Kazachstan opanował sytuację z kolejkami na granicy z Rosją. Pojawiły się one w pierwszych dniach po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji.

Kazachstan jest jednym z sąsiadujących z Rosją państw, do których Rosjanie zaczęli masowo wjeżdżać po ogłoszeniu mobilizacji na wojnę. Również władze Gruzji, do której także Rosjanie się udają, sugerowały, że uciekający przed mobilizacją nie pozostają w Gruzji, lecz jadą dalej.

10:23

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, nie wykluczył, że wojskowi rosyjscy na Białorusi będą próbowali pozbawić Alaksandra Łukaszenkę dowodzenia armią. W ten sposób skomentował kierowanie na Białoruś nowych poborowych z Rosji.

Podolak nawiązał do doniesień, że Białoruś przygotowuje się do zakwaterowania 20 tys. rosyjskich poborowych. "Może dojść do pewnych prób z ich strony - może nawet do wewnętrznego buntu. Jeden ze scenariuszy, który rozpatrujemy jako całkiem poważny, jest taki, że po nasyceniu białoruskich jednostek wojskowych Rosjanie spróbują urządzić bunt i przejąć od Łukaszenki kierowanie żołnierzami" - powiedział doradca.

Zapewnił, że Ukraina kontroluje sytuację na granicy z Białorusią. Wskazał, że Moskwa domaga się od Państwa Związkowego - które tworzą Rosja i Białoruś - "bardziej intensywnego udziału w wojnie".

10:17

"Nuklearny pociąg" Putina przemierza Rosję - piszą "The Times" i "Daily Mail". Jednocześnie wywiad NATO ostrzega, że swoją bazę na Morzu Białym opuścił okręt atomowy Biełgorod, zwany też "okrętem zagłady".

10:09

Do 30 zabitych i 88 rannych wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ostrzału cywilnej kolumny w Zaporożu.

10:02

Dekret prezydenta Rosji Władimira Putina o rutynowym jesiennym cyklu poboru wskazuje na rosnącą presję w celu wyszkolenia nowego personelu, ale wyzwania administracyjne i logistyczne z tym związane są znaczące - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 30 września Putin podpisał dekret o rutynowym jesiennym cyklu poboru, którego celem jest przeszkolenie 120 tysięcy poborowych. "Poborowi ci zgodnie z prawem nie mogą być rozmieszczani poza granicami Rosji. W przeciwieństwie do osób mobilizowanych w ramach rozkazu o częściowej mobilizacji z 21 września 2022 roku. Cykl poborowy rozpocznie się 1 listopada 2022 r., czyli miesiąc później niż zwykle" - napisano.

09:51

Dzień 24 lutego stał się dla nas wszystkich przypomnieniem, że koszmary pełnoskalowej wojny w Europie nie należą wyłącznie do przeszłości. Agresja na Ukrainę udowodniła moskiewskie ambicje imperialne - mówił we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON zwracał również uwagę, że ramię w ramię z Rosją stoi reżim białoruski i wspiera agresję na Ukrainę. Dlatego - jak mówił - na Białoruś powinna być wywierana taka sama presja, jak na Rosję.

09:17

Rekordową liczbę czołgów mieli stracić Rosjanie minionej doby w Ukrainie. Sztab Generalny ukraińskiej armii poinformował o 44 zniszczonych pojazdach rosyjskiej armii. Ukraińcy mieli zniszczyć też 27 transporterów opancerzonych.

Te potężne, jak na jedną dobę, straty Rosjanie mieli ponieść w walkach w obwodzie donieckim. Mowa o okolicach Bachmutu oraz Kramatorska.

Z danych sztabu generalnego wynika też, że w walkach zginęło około 370 Rosjan, a liczba zabitych od początku wojny zbliża się do 61 tysięcy

09:00

Władze okupacyjne okupowanej części obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy używają dronów, by poszukiwać mieszkańców podlegających mobilizacji na wojnę przeciwko Ukrainie - oświadczył lojalny wobec Kijowa szef władz regionu Serhij Hajdaj.

Władze uznały, że "mężczyzn do przymusowej mobilizacji należy poszukiwać rzetelniej" i właśnie w Chrustalnem do poszukiwań użyto dronów, które oblatywały miasto - wynika z komunikatu Hajdaja.

08:55

Przemówienie Putina, w którym ogłosił on rzekomą aneksję części Ukrainy pokazuje, że mamy do czynienia z faszystowskim przywódcą - mówi w rozmowie z PAP były ambasador USA w Polsce Daniel Fried. Jak dodał, zwiastuje to trudne czasy przed światem i nie wykluczył użycia broni jądrowej przez Putina.

08:42

Nocny ostrzał Charkowa.

08:21

07:49

Rosyjscy strażnicy na granicy Rosji z Łotwą przepuszczają dziennie tylko po kilku Ukraińców, którzy uciekają przez Rosję z okupowanych ukraińskich terytoriów, podczas gdy w kolejce czekają setki osób - pisze portal Delfi. Ludzie śpią pod gołym niebem, na kartonach i paletach.

Autobusy przywożą Ukraińców, uciekających przez Rosję z okupowanych ukraińskich terytoriów, do granicy. Tam pasażerowie muszą wysiąść. Następne autobusy czekają na nich już po łotewskiej stronie. Problemem jest jednak sama kontrola po stronie rosyjskiej, na którą czeka się po kilka dni.

Wolontariusze z organizacji Rubikus, która pomaga Ukraińcom wyjechać z Rosji do Europy, mówią, że w kolejce na granicy zmarły już dwie osoby, w tym 80-letnia kobieta.

07:34

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że dowódcy wojskowi Rosji zadecydowali o przerzuceniu do walk na Ukrainie oddziałów gwardii narodowej (Rosgwardii) rozlokowanych w regionach Syberii oraz rosyjskiego kontyngentu wojskowego w Syrii.

"Zgodnie z naszymi informacjami dowództwo wojskowe sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej podjęło decyzję o przeniesieniu do rejonu prowadzenia działań bojowych wojsk Rosgwardii, bazujących w granicach administracyjnych Syberyjskiego Okręgu Wojskowego, oraz kontyngentu wojsk rosyjskich w Syrii" - oświadczył sztab. Ocena ta znalazła się w porannym raporcie o sytuacji na froncie, opublikowanym na Facebooku.

07:08

Chiny nie chcą się narażać na sankcje, ale zacieśniają współpracę z Rosją w strategicznych sektorach. Putin nie dostał od Xi Jinpinga wszystkiego, co chciał, ale samo spotkanie w Samarkandzie miało stanowić polityczne wsparcie, a sojusz de facto trwa - ocenia w rozmowie z PAP dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

"Podpisanie 27 września umowy o rozmieszczeniu rosyjskich stacji systemu geolokalizacji GLONASS w Chinach i chińskich stacji systemu Beidou w Rosji wskazuje, że obydwie strony pogłębiają współpracę w tych sektorach, gdzie nie naraża to Pekinu na dodatkowe sankcje albo ma kluczowe znaczenie strategiczne" - podkreśla Bogusz, który w OSW zajmuje się sprawami chińskimi.

07:00

ISW ocenia, że armia ukraińska w dniach 2-3 października poczyniła postępy. "Oddziały ukraińskie nadal konsolidowały zdobycze naokoło Łymanu i prawdopodobnie poczyniły postępy w kierunku granicy z obwodem ługańskim" - pisze ISW.

Jak wskazuje, źródła rosyjskie z niepokojem omawiają postępy Ukraińców na wschód od Łymanu i sugerują, że oddziały ukraińskie prawdopodobnie zaatakują miasto Kreminna, będące pod kontrolą rosyjską.

06:49

Po północy rakieta uderzyła w przedsiębiorstwo w rejonie chołodnohirskim. Wybuchł pożar, wstępnie - nie było ofiar - szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Oleh Syniehubov.

06:46

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszej analizie, że Kreml może w dalszym ciągu starać się odsunąć od siebie odpowiedzialność za niepowodzenia armii na wschodzie Ukrainy, dokonując rotacji na stanowiskach dowódców wojskowych.

W ten sposób amerykański ośrodek interpretuje zmianę na stanowisku dowódcy Zachodniego Okręgu Wojskowego. Generała pułkownika Aleksandra Żurawlowa zastąpił generał porucznik Roman Bierdnikow.

ISW przypomina w analizie, że jednostki Zachodniego Okręgu Wojskowego "operowały na północnym wschodzie obwodu charkowskiego przez ostatnich kilka miesięcy, jednak bez wyraźnego dowództwa". "(Władimir) Putin może próbować przekierować rosnący gniew z powodu strat rosyjskich w obwodzie charkowskim i Łymanie (mieście zdobytym niedawno przez armię ukraińską, w obwodzie donieckim - red.), mianując nową osobę właśnie w Zachodnim Okręgu Wojskowym" - przypuszczają analitycy.

06:35

Prezydent Rumen Radew uważa, że decyzja o członkostwie Ukrainy w NATO może być podjęta dopiero po wypracowaniu przez Moskwę i Kijów jasnych postanowień dotyczących pokojowego zakończenia wojny, które muszą zostać zaakceptowane i wdrożone przez obie strony, donosi Ukrinform.

"Bułgaria akceptuje deklarację szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 roku dotyczącą przyszłej akcesji Ukrainy, ale ta deklaracja została przyjęta w zupełnie innych warunkach bezpieczeństwa" - czytamy w komunikacie.

06:22

Federacja Rosyjska przeprowadziła atak rakietowy na infrastrukturę krytyczną w Charkowie, w kilku dzielnicach miasta nie było prądu.

06:08

Liczba sprzedanych biletów lotniczych w jedną stronę z Rosji wzrosła o 27 proc. w tygodniu od 21 września, gdy Władimir Putin ogłosił pierwszą mobilizację od czasu II wojny światowej, poinformowała we wtorek kampania ForwardKeys zajmująca się analizami ruch lotniczego.

"Liczby te są dość niezwykłe i korelują z informacjami o nagłym wzrostu sprzedaży biletów" - powiedział Olivier Ponti, wiceprezes ds. analiz ForwardKeys.

Sześćdziesiąt procent biletów zakupionych w tygodniu ogłoszenia mobilizacji miało datę wyjazdu w ciągu najbliższych 15 dni. Firma poinformowała, że średni czas realizacji wyjazdu skrócił się z 34 do 22 dni.

05:45

Moskwa nie ma planu dla społeczeństwa i gospodarki na wypadek wojny i nie ma nikogo do obsadzenia stanowisk tych, którzy uciekli lub zostali wcieleni do wojska, pisze Politico.

Prezydent Rosji Władimir Putin najprawdopodobniej zdoła zmobilizować 300 tys. rezerwistów na wojnę w Ukrainie. Ale od czasu ogłoszenia mobilizacji do Gruzji i Kazachstanu wyjechało już ok. 360 tys. mężczyzn. Mówiąc najprościej, im bardziej Kreml się zmobilizuje, tym więcej mężczyzn będzie próbowało opuścić kraj, a to ma ogromne konsekwencje dla gospodarki.

Mężczyźni, którzy teraz opuszczają Rosję, są w wieku produkcyjnym - ich wyjazd to ogromna strata dla sił zbrojnych.

05:28

Premier Elisabeth Borne ogłosiła przed Zgromadzeniem Narodowym projekt ustawy o pomocy finansowej od końca listopada dla francuskich gospodarstw domowych, które przyjmują ukraińskich uchodźców wojennych.

Premier z zadowoleniem przyjęła przyjęcie we Francji ponad 100 tys. Ukraińców, w tym 19 tys. dzieci w wieku szkolnym.
"Chcę oddać hołd (...) i podziękować wszystkim społecznościom, które się mobilizują, organizują i pozwalają na przyjmowanie i kształcenie ukraińskich uchodźców. Ich zaangażowanie jest cenne i zdecydowane" - powiedziała Borne podczas debaty parlamentarnej na temat sytuacji na Ukrainie i jej reperkusjach we Francji.

05:16

Rosja musi zaprzestać prowadzenia agresywnej wojny i wycofać swoje wojska. Jeśli Ukraina przestanie się bronić, zostanie zniszczona. powiedział wicekanclerz Austrii, lider partii "Zieloni" Werner Kogler w Radzie Narodowej , donosi Ukrinform.

Wicekanclerz Austrii mówił również w swoim przemówieniu o "potwornej agresywnej wojnie ", jaką Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie. Według niego w takiej sytuacji nie można stać z boku i być neutralnym.

"Kto to obserwuje i nic nie robi, staje się współwinnym masowych morderstw, gwałtów i porwań! Tu nie może być neutralności" - stwierdził.

05:06

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaapelował na Twitterze, by nie używać słowa "pokój" do maskowania aprobaty dla armii rosyjskiej, która nadal popełnia zbrodnie wojenne na Ukraińcach. Post pojawił się w odpowiedzi na "pokojowe" propozycje Elona Muska.

"Ci, którzy sugerują, by Ukraina zrezygnowała ze swoich obywateli i ziemi - rzekomo po to, by nie skrzywdzić urażonego ego Putina lub ratować Ukrainę przed cierpieniem - nie powinni zakrywać słowem "pokój" słów "Niech Rosjanie zabijają i gwałcą tysiące niewinnych Ukraińcy i zdobywają jeszcze więcej terytoriów", napisał Kuleba.

05:00

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski i jego doradca Mychajło Podolak starli się na Twitterze z Elonem Muskiem, gdy amerykański miliarder zaproponował nowe referendum, pod nadzorem ONZ, w sprawie ukraińskich terytoriów, pozostawienie Rosji Krymu i "status neutralny" dla Ukrainy.

Musk zaproponował też osobom śledzącym go na Twitterze, by zagłosowały w sprawie jego planu pokojowego.

Zełenski zareagował na to propozycją, by użytkownicy Twittera odpowiedzieli na pytanie "Którego Elona Muska wolą, tego który popiera Ukrainę, czy tego który popiera Rosję?"

Z kolei Podolak napisał w swoim tweecie, że ma "lepszy plan pokojowy", zgodnie z którym należy "wyzwolić terytoria ukraińskie włącznie z anektowanym Krymem", doprowadzić do demilitaryzacji Rosji i pozbawienia jej broni nuklearnej oraz postawić przed sądem zbrodniarzy wojennych.