"Mamy dobre wieści z obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy; do pewnych miejscowości wraca ukraińska flaga" - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. Nie ujawnił nazw odzyskanych miejsc. "Przełom w odparciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę może nastąpić w razie dostarczenia ukraińskim siłom zbrojnym przez państwa zachodnie broni dalekiego zasięgu" - ocenił naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. Odbudowa ukraińskiej infrastruktury ze zniszczeń wojennych pochłonie ok. 100 mld dolarów. W nocy Rosjanie dokonali ostrzału rakietowego Charkowa. Jedna z rakiet trafiła w budynek mieszkalny. Szef ONZ Antonio Guterres wezwał Rosję i Ukrainę do uzgodnienia kwestii demilitaryzacji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Środa było 196. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji.
- Agencja Bloomberg dotarła do tajnego raportu rosyjskich władz, z którego wynika, że z powodu sankcji rosyjska gospodarka ma się znacznie gorzej, niż przedstawia to Moskwa.
- O "nieoczekiwanym ataku" sił ukraińskich w rejonie Bałakliji na południowy wschód od Charkowa powiadomiła m.in. rosyjskojęzyczna redakcja BBC. "Na podstawie licznych, chociaż oficjalnie niepotwierdzonych informacji, siły rosyjskie, składające się przede wszystkim ze zmobilizowanych mieszkańców Donbasu, pospiesznie wycofują się za rzekę Doniec" - powiadomiła BBC.
- Rosyjski prezydent może próbować wykorzystać obawy dotyczące zagrożeń, związanych z rosyjskimi działaniami w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, by doprowadzić do de facto uznania rosyjskiej kontroli nad obiektem, a także okupacji na południu Ukrainy - pisze w środę Instytut Studiów nad Wojną.
- Raport MAEA z 6 września potwierdził informacje, że na terenie elektrowni znajduje się rosyjski sprzęt wojskowy oraz pracownicy Rosatomu, co zagraża bezpieczeństwu siłowni zarówno w bezpośrednim sensie militarnym, jak i w kwestii zarządzania działaniem siłowni.
- Biały Dom uważa, że Rosja może kupić "dosłownie miliony" pocisków artyleryjskich od dawnego sojusznika - Korei Północnej.
- Gazprom twierdzi, że podpisał porozumienie ws. zamiany waluty, w której dokonywane będą płatności za gaz. Chińczycy będą opłacać dostawy rublami i juanami.
- Mamy dobre wieści z obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy; do pewnych miejscowości wraca ukraińska flaga - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. Nie ujawnił nazw odzyskanych miejsc.
Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej sekretarz stanu USA Antony Blinken omówił z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem sprawy dalszego wspierania Ukrainy, a także współpracy na polu energetyki jądrowej - podał Departament Stanu.
"Sekretarz (Blinken) podziękował Polsce za jej podtrzymywaną pomoc wojskową i wsparcie humanitarne dla Ukrainy i jej hojność w goszczeniu milionów ukraińskich uchodźców" - przekazał w komunikacie rzecznik resortu Ned Price.
Zełenski podziękował też wojskowym za "niezwykle udane trafienia w okolice koncentracji okupantów na południu" Ukrainy i za konsekwentne przesuwanie naprzód ukraińskich pozycji.
"Każdy sukces naszych wojskowych na tym czy innym kierunku zmienia na korzyść Ukrainy ogólną sytuacje na całym froncie. Im trudniej jest okupantom, im więcej mają strat, tym lepsze będą pozycje naszych obrońców w Donbasie, silniejsza będzie obrona Zaporoża i Mikołajowa, miast obwodu dniepropietrowskiego, tym szybciej będziemy mogli wyzwolić tereny nad Morzem Azowskim i całe południe" - zaznaczył szef państwa.
"Mamy dobre wieści z obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy; do pewnych miejscowości wraca ukraińska flaga" - powiedział w środę prezydent Wołodymyr Zełenski. Nie ujawnił nazw odzyskanych miejsc.
"To jeszcze nie czas, by nazywać te czy inne miejscowości, do których wraca ukraińska flaga"; jednak to czas podziękować walczącym tam formacjom za odwagę i bohaterstwo podczas wykonywania zadań bojowych" - kontynuował.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski otrzymał tytuł "Człowieka roku" XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Strona rosyjska zwróciła zwłoki brytyjskiego wolontariusza, na których są ślady tortur - poinformował ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. Jak podała strona ukraińska, mężczyzna trafił do niewoli w kwietniu.
"Stany Zjednoczone wyszkoliły ukraińskich żołnierzy, którzy zatopili dwa rosyjskie okręty wojenne rakietami Harpoon, zainstalowanymi na ciężarówkach" - poinformował rzecznik Pentagonu William La Plante.
Według La Plante'a Ukraińcy używali zmodyfikowanych pocisków Harpoon do uderzania w rosyjskie okręty. Jak podało Defence One, pociski te zostały zdemontowane z okrętu wojennego i zainstalowane na ciężarówkach.
"Zostały zdjęte z okrętu, umieszczone na kilku ciężarówkach z platformą, a następnie inna ciężarówka została podłączona kablem jako źródło zasilania. Okazało się, że w ten sposób rakiety można wystrzelić, a w następnym tygodniu zatopiono tymi pociskami dwa rosyjskie okręty" - powiedział rzecznik Pentagonu.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała o uszkodzeniu rezerwowej linii energetycznej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej; nastąpiło to w czasie, gdy nie działają cztery zwykłe linie, łączące siłownię z ukraińską siecią energetyczną.
"Mamy informacje, że przedstawiciele administracji prezydenta Rosji sprawują pieczę i koordynują operacje filtracyjne. Mamy też wiedzę, że przedstawiciele ci dostarczają listy Ukraińców przeznaczonych do filtracji, a także otrzymują raporty dotyczące skali i postępów tych operacji" - powiedział zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA Vedant Patel, podczas konferencji prasowej, powołując się na świeżo odtajnione dokumenty amerykańskiej społeczności wywiadowczej.
Jak zauważył, Kreml postrzega "filtrację" ludności na okupowanych terenach jako kluczowy element swojej polityki, zmierzającej do aneksji podbitych ziem.
"Na razie okupanci mają wielkie problemy z przygotowaniem pseudoreferendów, szczególnie z powodu sukcesów sił zbrojnych Ukrainy, aktywnej działalności ruchu oporu i nastrojów społecznych (...). Z tego powodu Rosjanie przygotowują 'niezależnych obserwatorów' do legitymizacji pseudoreferendów na arenie międzynarodowej. Wśród nich mogą być w szczególności obywatele Unii Europejskiej" - poinformował ukraiński wywiad wojskowy.
Ocenił, że wśród polityków zagranicznych, których Rosja chce zaangażować jako "obserwatorów" są m.in.: Gunnar Lindemann z partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), Maurizio Marrone z partii Fratelli d'Italia (Bracia Włosi) i Francuz Xavier Moreau, szef ośrodka Startpol. Są wśród nich także ludzie powiązani z tzw. przedstawicielstwami prorosyjskich separatystów z Donbasu, działającymi we Włoszech, Belgii i Finlandii: Palmarino Zoccatelli, Chris Romano i Johan Beckman.
"Inwazja Rosji na Ukrainę nie przedefiniuje myślenia geopolitycznego Europy zachodniej; wzrost znaczenia Polski i państw środkowoeuropejskich mógłby sprawić, że atrakcyjność Rosji jako partnera spadnie" - powiedział PAP.pl europoseł PiS prof. Ryszard Legutko.
Podczas spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę w środę w Ramstein ogłoszone zostaną dostawy do tego kraju kolejnych systemów artylerii rakietowej - poinformował w środę przedstawiciel brytyjskiej ambasady w Waszyngtonie Mark Newton. Jak dodał, jednym z głównych priorytetów we wspieraniu Ukrainy będzie szkolenie jej żołnierzy.
Nowy szef MSZ W. Brytanii James Cleverly poinformował w środę, że rozmawiał telefonicznie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą. Minister zapewnił, że uczyni wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukrainie w walce o wolność.
W ciągu 10 dni wejdzie w życie zakaz wjazdu do krajów bałtyckich dla obywateli Rosji posiadających krótkoterminowe wizy Schengen - zapowiedział w środę szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs, cytowany przez agencję LETA.
Obywatele Rosji, którzy posiadają krótkoterminowe wizy Schengen, nie będą mogli przekroczyć zewnętrznej granicy UE w krajach bałtyckich. Zakaz będzie dotyczyć granic z Rosją i Białorusią.
Ciała trzech osób znaleziono pod gruzami ostrzelanego przez rosyjską artylerię budynku mieszkalnego w Słowiańsku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowały w środę służby ratownicze.
Rosyjskie siły nielegalnie przetrzymują na komisariacie w mieście Kupiańsk w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy około 40 miejscowych mieszkańców - podaje w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Kryzysy energetyczny i żywnościowy są wywoływane przez Rosję z premedytacją; to sposób na zmuszenie świata, by zaakceptował okupację Ukrainy. Nie wolno się na to zgodzić" - podkreślił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w środę z przywódcą Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattarą.
Zwracał przy tym uwagę, że przebijająca się w afrykańskich mediach rosyjska propaganda to kłamstwo.
Podczas środowego spotkania w Pradze ministrów zdrowia krajów UE niektórzy z nich, w tym polski minister Adam Niedzielski, zwracali uwagę, że wraz ze zbliżającą się zimą trzeba spodziewać się nowej fali uchodźców z Ukrainy.
Trzy osoby zginęły, a pięć zostało ciężko rannych w rosyjskim ostrzale punktu wydawania pomocy w obwodzie zaporoskim - poinformował szef władz tego regionu na południu Ukrainy Ołeksandr Staruch.
Przełom w odparciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę może nastąpić w razie dostarczenia ukraińskim siłom zbrojnym przez państwa zachodnie broni dalekiego zasięgu - ocenił w środę naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.
Wśród takich systemów uzbrojenia i rodzajów amunicji Załużny wymienia np. pocisk balistyczny MGM-140B Army Tactical Missile System (ATACMS).
"Rozmawiałem przez telefon z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem na wiele tematów. Podziękowałem za zatwierdzenie 5 mld euro pomocy makrofinansowej od UE, podkreśliłem konieczność pełnowartościowego programu MFW (Międzynarodowego Funduszu Walutowego). Omówiliśmy plany dalszego wzmacniania zdolności obronnych Ukrainy" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.