Rosjanie kontynuują ofensywę na wschodzie i odnosi sukcesy. Armia zdobyła miasto Nowotoszkiwske w obwodzie ługańskim. W Chersoniu Rosjanie przejęli budynek rady miejskiej. Według ministerstwa obrony Ukrainy, agresor zbiera nowe wojska w obwodzie biełgorodzkim przy granicy. Dwie rakiety manewrujące wystrzelone przez wojsko rosyjskie przeleciały rano nad Chmielnicką Elektrownią Atomową. W Tyraspolu, stolicy nieuznawanego Naddniestrza leżącego w Mołdawii, doszło do kilku eksplozji. Polska przekazała Ukrainie czołgi – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Prawie milion ludzi udało się uratować na Ukrainie dzięki korytarzom humanitarnym – przekazała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. Najważniejsze wydarzenia związane z 61. dniem wojny w Ukrainie przedstawiamy w naszej relacji z 25.04.2022 roku.
- Dwie rakiety manewrujące wystrzelone przez wojsko rosyjskie przeleciały rano nad Chmielnicką Elektrownią Atomową - poinformowała spółka Enerhoatom na Telegramie.
- Rosjanie poinformowali o utworzeniu korytarza humanitarnego z Mariupola, jednak strona ukraińska przekazała, że nie ma żadnego ugody między stronami konfliktu.
- Strona ukraińska poinformowała, że Nowotoszkiwske w obwodzie ługańskim zostało zdobyte przez Rosjan.
- Budynek rady miejskiej w Chersoniu został zajęty przez armię rosyjską.
- W Naddniestrzu, nieuznawanym państwie leżącym w granicach Mołdawii, doszło do serii eksplozji.
- Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska przekazała Ukrainie czołgi.
- Prawie milion ludzi udało się uratować na Ukrainie dzięki korytarzom humanitarnym - powiedziała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.
- Minęły właśnie dwa miesiące od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Żołnierze Władimira Putina próbowali zająć Kijów, ale ponieśli klęskę. Musieli wycofać się na południe i wschód kraju. Czy to znaczy, że Rosja jest w odwrocie? Ile jeszcze potrwa ta wojna i czy jej wynik jest przesądzony? To temat "Sztabu Generalskiego RMF FM", specjalnej debaty w RMF FM.
- 61. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia
To koniec relacji z 61. dnia inwazji Rosji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszym raporcie: Wojna w Ukrainie>>>
"Ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego obecnie jest realne i nie można go lekceważyć" - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, cytowany przez agencję Reuters. Dodał, że Moskwa opowiada się za zmniejszeniem tego zagrożenia.
Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył Ukrainę o "markowanie negocjacji pokojowych". Ocenił także, że wojna i tak się skończy zwarciem traktatu, którego treść "będzie zależeć od sytuacji na froncie".
Pod koniec ubiegłego tygodnia firma zbrojeniowa Rheinmetall złożyła wniosek do rządu Niemiec o zgodę na dostawę 88 czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę - wynika z dokumentów, do których dotarł dziennik "Die Welt".
"Naszym celem jest zapewnienie, by Rosja nie była w stanie zrealizować swoich szerszych ambicji, wykraczających poza Ukrainę" - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Odniosła się w ten sposób do słów szefa Pentagonu Lloyda Austina o tym, że USA chcą osłabienia Rosji.
Prawie milion ludzi udało się uratować na Ukrainie dzięki korytarzom humanitarnym - powiedziała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. Poinformowała też, że w drodze wymiany zdołano uwolnić z niewoli rosyjskiej 250 wojskowych i cywilów.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami American Jewish Committee. Wśród omawianych tematów były m.in. działania pomocowe podjęte dotychczas przez Polskę na rzecz obywateli Ukrainy, relacje transatlantyckie oraz stosunki polsko-izraelskie.
Na kierunkach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły dziś sześć rosyjskich ataków, zniszczono 40 jednostek sprzętu na ziemi i pięć w powietrzu - poinformował na Facebooku sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych, czyli wojsk ukraińskich walczących w Donbasie.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę poniosło śmierć siedmioro dziennikarzy, a 15 jest uważanych za zaginionych - poinformowało rządowe centrum komunikacji strategicznej i bezpieczeństwa informacyjnego w Kijowie.
Wśród zabitych dziennikarzy jest troje Ukraińców i czworo obcokrajowców. Wszyscy zginęli podczas wykonywania pracy dziennikarskiej.
W obwodzie sumskim, na północy Ukrainy, doszło do ostrzału z terytorium Rosji. Nikt nie ucierpiał - poinformował szef władz obwodowych Dmytro Żywycki. Ostrzelana została hromada (gmina) Białopole, na północ od Sum.
W poniedziałek ze wschodnich rejonów Ukrainy wywieziono do Rosji 9285 osób, w tym 733 dzieci - poinformował przedstawiciel rosyjskiego resortu obrony Michaił Mizincew.
Rosjanie oskarżyli także Ukraińców o "odrzucanie humanitarnych inicjatyw" i nie podejmowanie "praktycznych działań" w celu ewakuacji cywilów z zakładu metalurgicznego Azowstal.
Wybuchy w Naddniestrzu są prowokacją zorganizowaną przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa w celu wywołania paniki i podsycenia nastrojów antyukraińskich - poinformował wywiad wojskowy Ukrainy.
Szpiedzy dotarli do pisma sekretarza państwowej komisji ds. sytuacji Naddniestrza Wadima Szmalenki skierowanego do naczelnika obwodu kamieńskiego Wołodymyra Byczkowa. Wiadomość dotyczyła pilnego przygotowania informacji o dostępności i lokalizacji "chronionego punktu obrony cywilnej miasta". Ponieważ takiego nie odnaleziono, zdecydowano o jego stworzeniu.
Oznacza to, że na trzy dni przed incydentem władze Naddniestrza już się do niego przygotowywały i zadbały o instalację bezpiecznego i wygodnego bunkra - przekonuje wywiad wojskowy.
Polska przekazała Ukrainie czołgi - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polsat News.
Szef polskiego rządu - w nawiązaniu do słów brytyjskiego premiera Borisa Johnsona - został zapytany o to, czy Polska wysłała bądź wyśle na Ukrainę swoje czołgi. Premier odpowiedział: "Tak".