Ponad 400 osób jest rannych w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, które są bombardowane przez Rosjan – przekazał sanitariusz z pułku Azow. Według mera Buczy, morderstwa cywilów w tym mieście były przeprowadzane z premedytacją, a rosyjscy wojskowi mieli listę celów. Rosjanie w Chersoniu mają przetrzymywać ponad 300 proukraińskich aktywistów i weteranów, którzy są przesłuchiwani i torturowani. Niespokojnie w Mołdawii – w Naddniestrzu zarejestrowano kolejne ostrzały, władze nieuznawanej republiki twierdzą, że "ślady prowadzą na Ukrainę". Kijów i Kiszyniów obawiają się rosyjskiej prowokacji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Rosja rozpoczęła "nową serię szantażu energetycznego", odcinając dostawy gazu do Polski i Bułgarii. Najważniejsze wydarzenia związane z 63. dniem wojny w Ukrainie przedstawiamy w naszej relacji z 27.04.2022 roku.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło 217 ukraińskich dzieci, a rannych zostało 393. 

- We wczesnych godzinach rannych słychać było serię wybuchów w rosyjskim Biełgorodzie w pobliżu granicy z Ukrainą. Jak podały władze rosyjskie - w płomieniach stanął regionalny skład amunicji.

- Wojsko rosyjskie straciło już około 22,1 tys. żołnierzy, a także 918 czołgów, 2308 pojazdów opancerzonych, 184 samoloty i 154 śmigłowce - ogłosił sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

- Kolejne wybuchy w prorosyjskim Naddniestrzu podsycają obawy, że wojna na Ukrainie może rozszerzyć się na Mołdawię.

- Wywiad wojskowy: Rosjanie przetrzymują w Chersoniu ponad 300 proukraińskich aktywistów i weteranów walk w Donbasie, którzy są przesłuchiwani i torturowani.

- Ponad 400 rannych osób przebywa w zakładach Azowstal w Mariupolu.

- Komisja Europejska wystąpiła z propozycją, by znieść cła na ukraiński eksport do Unii Europejskiej. 

23:58

Kończymy naszą relację z 63. dnia inwazji Rosji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszym raporcie: Wojna w Ukrainie>>>

23:40

Wielka Brytania i inne państwa zachodnie powinny dostarczyć Ukrainie w ramach długoterminowego wsparcia militarnego samoloty bojowe - oświadczyła wieczorem brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

W wygłoszonym w Londynie przemówieniu na temat wyzwań w polityce zagranicznej Truss powiedziała, że w wojnie na Ukrainie Zachód "musi być przygotowany na długą drogę i musi podwoić wsparcie" dla tego kraju. Podkreśliła, że "los Ukrainy wciąż jest niepewny" i Zachód "nie może popaść w samozadowolenie".

"Jeśli Putinowi uda się odnieść sukces, w Europie dojdzie do niewyobrażalnego cierpienia, a na całym świecie pojawią się straszliwe konsekwencje. Już nigdy nie będziemy mogli czuć się bezpiecznie. Broń ciężka, czołgi, samoloty - musimy głęboko sięgnąć do naszych zapasów, zwiększyć produkcję. Musimy zrobić to wszystko" - przekonywała.

23:13

Kilka rakiet uderzyło w środę w centrum Chersonia w południowej Ukrainie, powodując serię eksplozji - podała agencja RIA. Powołała się na korespondenta w okupowanym przez Rosję mieście. Wybuchy miały miejsce w pobliżu stacji telewizyjnej.

22:25

Dostawy surowców energetycznych zaczęły być traktowane przez Rosję jako rodzaj broni - oświadczyła w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki w kontekście wstrzymania przez Moskwę przesyłu gazu do Polski i Bułgarii.

22:14

Niemcy są gotowe poprzeć embargo na rosyjską ropę pod warunkiem, że zakaz handlu tym surowcem będzie wprowadzany stopniowo - doniósł w środę Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

Źródła Bloomberga przekazały, że toczą się rozmowy dotyczące szóstego pakietu sankcji UE przeciwko Rosji, a kraje członkowskie "starają się reagować na zaostrzający się kryzys energetyczny", wskutek którego Kreml wstrzymał dostawy gazu do Polski i Bułgarii.

21:45

Dzieci w szkołach częściowo zajętego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, są zmuszane do podpisywania zeszytów: "Mariupol, obwód rostowski" w Rosji - poinformował w środę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

21:27

Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych w środę w rosyjskich ostrzałach w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow.

Rosjanie kontynuowali w środę ostrzały Charkowa i obwodu z wykorzystaniem artylerii, moździerzy, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - przekazał Syniehubow w komunikatorze Telegram.

21:16

Jedna osoba cywilna zginęła, a osiem odniosło obrażenia w środę na skutek ostrzelania przez wojska rosyjskie miasta Marjinka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował wieczorem szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

20:58

Według premiera Denysa Szmyhala, PKB Ukrainy w 2022 roku może spaść o 30-50 proc.

W ciągu pierwszy sześciu tygodni wojny całkowite szkody w kraju przekroczyły 500 mld dolarów. "Według rządowych szacunków w dłuższej perspektywie liczba ta może wzrosnąć do biliona dolarów, czyli pięciokrotnie więcej niż ubiegłoroczny PKB" - napisał Szmyhal w felietonie dla "The Economist". 

20:39

Przed nami kilka bardzo trudnych tygodni. Praktyczna realizacja uzgodnień, nauka i logistyka wymagają czasu. A Rosja już teraz zgromadziła siły w celu natarcia na szeroką skalę na wschodzie Ukrainy - napisał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Pomoc dla Ukrainy będzie wzrastać, ale zanim nadejdzie zwycięstwo, zginą kolejni obrońcy kraju - musimy to wytrzymać - przekazał minister.

20:35

Rosja próbuje sprowokować światowy kryzys cenowy, aby wywołać chaos na wszystkich rynkach, a zwłaszcza w żywności. Ukraiński eksport pomoże ustabilizować rynki, a więc przyniesie korzyści nie tylko nam, ale wszystkim Europejczykom - powiedział Zełenski, odnosząc się do pomysłu Komisji Europejskiej, by zawiesić cła ukraiński eksport do krajów UE.

Zaznaczył, że miliony ludzi w różnych krajach będą nadal zagrożone głodem, jeśli Rosja nie będzie starała się o pokój z Ukrainą. 

20:19

W tym tygodniu władze Rosji zaczęły nową serię energetycznego szantażu Europejczyków. Decyzja o przerwaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii to kolejny argument na korzyść tego, że nikt w Europie nie może mieć nadziei na utrzymanie jakiejkolwiek normalnej gospodarczej współpracy z Rosją - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jak dodał, "Rosja rozpatruje jako broń nie tylko gaz, ale jakikolwiek handel". Im szybciej wszyscy w Europie przyznają, że w handlu nie można zależeć od Rosji, tym szybciej może być zagwarantowana stabilność europejskim rynkom - dodał Zełenski.

20:12

Ponad 48 kg złota, skonfiskowanego u ministra z czasów prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, będzie przekazane na rzecz sił zbrojnych - poinformowało Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.

Jak podano, wartość skonfiskowanego złota w ekwiwalencie pieniężnym wynosi ponad 90 mln hrywien (ok. 13,2 mln złotych).

20:00

Ukraina zawsze uważała Naddniestrze za trampolinę do możliwej ofensywy, więc obrona na tym kierunku jest dobrze przemyślana - powiedział szef kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak.

Skrytykował także szefa ONZ Antonio Guterresa za to, że najpierw pojechał do Rosji, a potem na Ukrainę.

Jestem zdziwiony, że przedstawiciele organizacji takich jak ONZ jadą najpierw do Rosji, a nie na Ukrainę. Dziwnie brzmi to, że dopiero w 63. dniu wojny zaczęli mówić o korytarzach humanitarnych. ONZ jest słabą organizacją - powiedział. 

19:42

W Naddniestrzu - graniczącym z Ukrainą separatystycznym regionie Mołdawii - wzmocniono procedury na punktach kontrolnych w związku z prowokacjami ze strony Rosji - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W naddniestrzańskim regionie Republiki Mołdawii w związku z licznymi prowokacjami ze strony Rosji wprowadzono czerwony stopień zagrożenia terrorystycznego - czytamy w komunikacie Sztabu opublikowanym na Facebooku.

Jak dodano, wzmocniono tam kontrole na punktach kontrolnych i odwołano przygotowania do defilady z okazji 9 maja (dnia zwycięstwa). Personel sił bezpieczeństwa ma przebywać w koszarach.

19:27

Dzieła wybitnych malarzy, takich jak najbardziej znany rosyjski marynista Iwan Ajwazowski, zostały wywiezione przez żołnierzy rosyjskich z Muzeum Sztuk Pięknych w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko, cytowany przez BBC.

Powiedział on, że obrazy i ikony z Muzeum Sztuk Pięknych oraz Muzeum Krajoznawczego w Mariupolu przekazała Rosjanom jedna z urzędniczek, która "znała tajne miejsce przechowywania dzieł i osobiście przekazała wszystkie z rąk do rąk".

Wśród wywiezionych obrazów jest "Świt nad wybrzeżem Kaukazu" Ajwazowskiego oraz szkic do obrazu "Czerwony zachód", którego autorem jest wybitny mariupolski pejzażysta greckiego pochodzenia Archip Kuindży.

19:26

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w swoim podsumowaniu kolejnego dnia rosyjskiej inwazji napisał, że Rosjanie koncentrują się na przejęciu pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim oraz utrzymaniem korytarza lądowego łączącego Donbas i Krym.

Agresorzy prowadzą systematyczny ostrzał, m.in. w Charkowie. W rejonie Nowej Dmitrewki próbowali przeprowadzić ofensywę, jednak ponieśli straty i się wycofali.

Ukraińskie wojsko zaznacza, że na terenie wsi Lewkiwka w rejonie Iziumu, Rosjanie zorganizowali punkt zbiórki uszkodzonego sprzętu, gdzie jest on naprawiany.

W okupowanej części obwodu zaporoskiego Rosjanie przeszukują domy i kontrolują mieszkańców, przeprowadzając jednocześnie spis ludności. Ludziom nie wolno poruszać się bez dokumentów.

W obwodzie chersońskim armia drukuje karty do głosowania w celu przeprowadzenia pseudoreferendum w sprawie powołania tzw. republiki ludowej. 

18:51

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przybył na Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Wczoraj Guterres spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. 

18:47

Szefowa MSW Łotwy Marija Golubeva poinformowała o wpisaniu na tzw. czarną listę 41 cudzoziemców, którzy mogą stanowić zagrożenie dla łotewskiego bezpieczeństwa narodowego. To krok podjęty w związku z rosyjską agresją na Ukrainie.

Łącznie na łotewską tzw. czarną listę po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę trafiło 56 cudzoziemców. Jak podaje portal nadawcy LSM, 20 z nich to obywatele Rosji, 8 - Białorusi, 28 - innych krajów.

Ci ludzie działają w interesach Rosji i Białorusi i uznano ich za osoby niepożądane na nieokreślony okres - czytamy. Wpisani na listę mają zakaz wjazdu na teren Łotwy.

18:34

Władze Turcji odmawiają poparcia dla amerykańskiego planu budowy bazy Sojuszu Północnoatlantyckiego w regionie Morza Czarnego - informują tureckie i rumuńskie media. Obiekt NATO planowany jest na terenie Rumunii lub w Bułgarii.

Według tygodnika "Newsweek Romania" ogłoszona w 2021 r. propozycja Waszyngtonu utworzenia takiej placówki w regionie czarnomorskim w celu powstrzymania Rosji miała zostać przedstawiona również rządowi Turcji, ale ten odrzucił ten projekt.

W poniedziałek minister obrony Turcji Hulusi Akar ujawnił, że rząd tego kraju przestrzegł również Rumunię i Bułgarię przed angażowaniem się w uruchomienie bazy NATO - pisze z kolei wydawany w Stambule dziennik "Hurriyet".

18:32

Komisja Europejska proponuje zawieszenie na rok wszystkich ceł na ukraiński eksport do Unii Europejskiej.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powiedziała, że wcześniej omawiała dodatkowe sposoby wspierania ukraińskiej gospodarki. Ostatecznie politycy zgodzili się poprzeć zawieszenie ceł importowych.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis powiedział, że ten krok bezpośrednio pomoże ukraińskim producentom i eksporterom i pokaże, że UE zrobi wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukrainie w trudnych czasach.

Sprawą musi się zająć jeszcze Parlament Europejski i Rada UE. 

18:27

W połowie maja odbędą się referenda w sprawie "przyłączenia" do Rosji samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej w Donbasie oraz referendum w sprawie utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej - pisze niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na źródła.

Według trzech źródeł bliskich administracji rosyjskiego prezydenta w połowie maja w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) i Donieckiej Republice Ludowej (DRL) powinny odbyć się referenda w sprawie "przyłączenia" do Rosji. Dwa źródła wymieniły daty 14 i 15 maja.

Tzw. republiki mogą być "przyłączone" do Rosji w granicach uznanych przez nią 21 lutego, czyli obejmując całe obwody ługański i doniecki.

18:11

Przeciwnik prowadzi operację ofensywną we wschodniej strefie operacyjnej. Jego zasadniczym celem pozostaje przejęcie pełnej kontroli nad terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego, a także zapewnienie stabilnego korytarza lądowego do okupowanego terytorium Krymu - oświadczył rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk.

Według niego siły rosyjskie są najaktywniejsze na kierunku charkowskim i donieckim, gdzie szykowane są do walki dodatkowe pododdziały, ale na całym terytorium Ukrainy nie ustają ataki rakietowe i bombowe na obiekty wojskowe i cywilne.

17:50

Premier Włoch Mario Draghi podczas telefonicznej rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w środę zapewnił go o pełnym poparciu dla jego kraju - podała kancelaria szefa rządu w Rzymie. Zełenski podziękował za przyjęcie ponad 100 tysięcy ukraińskich uchodźców wojennych.

17:34

Rosyjscy okupanci zatrzymują dziennikarzy ukraińskich i próbują ich zmusić do współpracy - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Telegramie.

Deniosowa napisała, że dziennikarze na terenach okupowanych otrzymują groźby, w ich domach przeprowadzane są rewizje, a ich bliscy są aresztowani.

Na przykład w miastach Melitopol, Berdiańsk, Enerhodar i Tokmak w obwodzie zaporoskim na południu kraju żołnierze rosyjscy przesłuchują i przeszukują dziennikarzy, kradną im sprzęt i zatrzymują jako jeńców - dodała.

Rzeczniczka przekazała, że "dwóch rosyjskich żołnierzy i jeden rosyjski cywil" zatrzymało ojca redaktorki strony RIA Melitopol i przetrzymywało go przez dwa dni. Rosjanie uwolnili ojca dziennikarki w zamian za przejęcie kontroli nad serwisem.

17:29

Sekretarz stanu USA Antony Blinken i szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian omówili w środę telefonicznie konieczność zwiększenia pomocy dla ukraińskich sił zbrojnych walczących z rosyjskim agresorem - poinformował w komunikacie rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Szefowie dyplomacji rozmawiali też o podjęciu kolejnych kroków, które pozwolą pociągnąć do odpowiedzialności rosyjskiego przywódcę Władimira Putina i jego reżim za agresję na Ukrainę.

17:19

Rosyjskie siły przetrzymują w areszcie w okupowanym przez nich Chersoniu, na południu Ukrainy, ponad 300 proukraińskich aktywistów i weteranów walk w Donbasie, którzy są przesłuchiwani i torturowani - poinformował w środę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Na zajętych terenach kilku obwodów Rosjanie prowadzą szeroko zakrojone "działania filtracyjne" - pisze HUR w komunikacie. Ofiarami okupantów najczęściej padają mężczyźni w wieku poborowym - dodaje i zaznacza, że przede wszystkim to weterani walk w Donbasie, byli wojskowi i pracownicy organów ścigania, a także proukraińscy aktywiści.

16:37

Rząd federalny Niemiec planuje zmiany prawne w celu lepszego egzekwowania sankcji wobec rosyjskich firm i oligarchów - poinformowała w Berlinie rzeczniczka ministra gospodarki Roberta Habecka z Zielonych.

Jak dodała rzeczniczka, w tej sprawie potrzebna jest reforma strukturalna.

Zmiany w prawie dotyczące sankcji wobec rosyjskich firm i oligarchów mają zostać podzielone na dwie części. Pierwszy etap, którego wprowadzenie planowane jest najpóźniej na czerwiec, obejmowałby zmiany przepisów możliwe do natychmiastowego wdrożenia. Druga cześć, zawierająca "trudniejsze zmiany", ma zostać przeprowadzona później - pisze portal dziennika "Handelsblatt".

16:33

"Na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu jest ponad czterystu rannych" - powiedział sanitariusz z pułku Azow. Zakłady metalurgiczne są "ostatnią twierdzą" oblężonego nadmorskiego miasta w obwodzie donieckim. Ukrywają się tam żołnierze, bojownicy i cywile.

16:31

Rosjanie ostrzelali szpital w Siewierodoniecku w obwodzie ługanskim, jedna kobieta zginęła - przekazał gubernator obwodowej administracji Serhij Hajdaj.

Powiedział, że w regionie pozostały już tylko dwa szpitale: w Siewierodoniecku i Lisiczańsku. Hajdaj stwierdził, że Rosjanie celowo otworzyli ogień do szpitala, bo wiedzieli, że placówka nie jest pusta, ale są w niej pacjenci i lekarze. 

16:29

Ośmiu japońskich dyplomatów zostało uznanych za osoby niepożądane w Rosji z powodu krytykowania przez rząd w Tokio rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przekazało MSZ w Moskwie. Ministerstwo zaznaczyło, że ruch ten został spowodowany przez "otwarcie wrogi, antyrosyjski kierunek" polityki japońskiego rządu - podaje Reuters.

16:05

Naddniestrze jest znane z wysokiego żołdu (...). Stacjonują tam średniej klasy wojacy, tacy “gwiazdorzy" rosyjskiej armii. Myślę, że jako pierwsi złapią za walizki i uciekną, pozostawiając nam składy amunicji albo wysadzając je w powietrze. Prawdopodobnie jednak zostawią te magazyny - ocenił gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

15:48

Kreml nie rozważa wymiany jeńców wojennych na ukraińskiego oligarchę i przyjaciela Putina Wiktora Medwedczuka, który jest w rękach ukraińskich służb - przekazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. 

15:39

Żadne z państw członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB), czyli sojuszników Rosji i Białorusi, nie chce podjąć decyzji o udziale w "operacjach pokojowych" za granicą; nikt nie ma zamiaru występować przeciwko Ukrainie - poinformował na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Jak dotąd wszyscy członkowie ODKB zachowują neutralną postawę wobec rosyjskiej agresji. Żaden z tych krajów nie uznał też aneksji Krymu ani samozwańczych “republik ludowych" na wschodzie Ukrainy - przekazał HUR.

W ocenie ukraińskiego wywiadu jedynym scenariuszem, w którym państwa ODKB "rozważyłyby możliwość rozmieszczenia swoich ograniczonych kontyngentów narodowych w Rosji lub na Białorusi" byłoby oficjalne oświadczenie Moskwy lub Mińska o agresji ze strony Kijowa.

15:29

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę w Pradze z premierem Czech Petrem Fialą. Rozmowa była w znacznej większości poświęcona pomocy obu krajów dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy - przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Polski prezydent składa w środę roboczą wizytę w Pradze. Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z prezydentem Czech Miloszem Zemanem.

Następnie Duda spotkał się z szefem czeskiego rządu. Jak poinformował prezydencki minister na Twitterze, spotkanie to było w znacznej większości poświęcone pomocy obu krajów dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy

Z kolei w piątek czeski premier złoży wizytę w Warszawie. Jak podał w środę czeski portal "Seznam Zpravy" (SZ) głównym tematem piątkowego spotkania ma być zmniejszenie uzależnienia Czech od rosyjskiego gazu. Strona czeska bierze pod uwagę budowę lub dzierżawę terminalu gazu skroplonego w Polsce - informuje SZ. Dodaje, że problemem jest brak gazociągu łączącego Czechy z Polską.

15:25

Rozmawiałem z prezydentem Indonezji Joko Widodo. Podziękowałem za wsparcie dla naszej suwerenności i integralności terytorialnej, w szczególności za jasne stanowisko w ONZ. Omówiliśmy kwestie bezpieczeństwa żywnościowego. Doceniam zaproszenie mnie na szczyt G20 - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

15:17

Apelujemy o wprowadzenie sankcji przeciwko rosyjskiego Gazprombankowi - oświadczył szef biura ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak na Telegramie.

Jermak oświadczył, powołując się na agencję Bloomberg, że dotychczas 10 europejskich nabywców źródeł energii otworzyło specjalne rachunki w Gazprombanku. Proponujemy naszym sojusznikom wprowadzenie ograniczeń także przeciw Gazprombankowi - oznajmił.

14:56

Władze obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy zakończą rok szkolny w placówkach oświatowych już 2 maja - poinformowała w środę gazeta internetowa Ukrainska Prawda za rzecznikiem ochrony języka państwowego Tarasem Kreminiem. Taka decyzja ma zapobiec ewentualnym rosyjskim prowokacjom - przekazano.

Postanowienie regionalnych władz dotyczy szkół w rejonach (powiatach) wasyliwskim, połohowskim, berdiańskim i melitopolskim. Według Kreminia szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Melitopol, gdzie najeźdźcy chcą wznowić zajęcia w szkołach według rosyjskich programów nauczania i kontynuować je do 7 czerwca.

Podjęta decyzja jest racjonalna w zaistniałych okolicznościach. Na tymczasowo zajętych (przez rosyjskie wojska - PAP) terytoriach nie ma obecnie możliwości kontynuowania nauki w warunkach przewidzianych przez ukraińskie prawo. Celem jest też ochrona uczestników procesu edukacyjnego - wyjaśnił Kremiń.

14:26

Morderstwa cywilów w Buczy były celowe, a rosyjscy wojskowi sporządzili listę osób, które chcieli zlikwidować - powiedział mer Buczy Anatolij Fedoruk. Według niego listy były opracowywane przez lokalnych kolaborantów, wskazywali nazwiska i adresy. 

14:21

Czterech europejskich nabywców już zapłaciło rublami za dostawy rosyjskiego gazu - informuje Bloomberg. Według źródeł agencji w Gazpromie, kolejne dziesięć firm z Europy otworzyło już w Gazprombanku specjalne konta, konieczne do realizacji transakcji.

13:57

W wyzwolonym miasteczku Trościaniec w obwodzie sumskim na północy Ukrainy znaleziono około 20 miejsc, w których rosyjskie wojska torturowały cywilów - przekazało w środę na Telegramie Państwowe Biuro Śledcze (DBR) Ukrainy. Pozostały tam pałki, kajdanki, metalowe szczypce i zakrwawiona odzież ofiar - poinformowano.

"Około 45 proc. zabudowy Trościańca ucierpiało w wyniku rosyjskich ostrzałów artyleryjskich. Zidentyfikowano uszkodzenia 122 budynków mieszkalnych i szpitali" - relacjonowało DBR w środowym komunikacie.

13:55

Mieszkańcy Kijowa są proszeni przez władze miasta o powstrzymanie się od odwiedzania cmentarzy na czas wojny z Rosją - informuje oficjalny kanał urzędu miasta na Telegramie.

Przypomniano, że "stolicę wielokrotnie trafiały rakiety, ginęli cywile, niszczone były domy, szkoły i przedszkola. Doszło także do ostrzałów cmentarzy".

"Nie twórzcie tłumów na terenach cmentarzy, nie narażajcie siebie i swoich bliskich!" - zaapelowano.

13:29

Rosjanie zmuszają personel zaporoskiej elektrowni jądrowej do wieszania tam portretów Władimira Putina i udziału w organizacji obchodów Dnia Zwycięstwa w Enerhodarze 9 maja - poinformował szef Enerhoatomu Petro Kotin. 

13:25

Od wtorku rosyjscy okupanci zabronili wjazdu do Mariupola nawet od strony Nowoazowska (miasta na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Rosję Donieckiej Republiki Ludowej - PAP). (...) Obywatelom Rosji i "republiki donieckiej" wydają pozwolenia na wjazd bez "filtracji", które jest ważne przez trzy dni. W przypadku wszystkich pozostałych osób zaświadczenia o przejściu "filtracji" obowiązują zaledwie przez tydzień - relacjonuje doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. 

13:07

W ciągu doby w obwodzie charkowskim zginęły trzy osoby, a 15 zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów artyleryjskich i moździerzowych dzielnic mieszkalnych - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

"W Charkowie w nocy kilka razy trafione były domy mieszkalne w dzielnicy kijowskiej, w tym dziewięciopiętrowy budynek". Rosjanie ostrzeliwali także szereg innych dzielnic miasta, a także miejscowości w obwodzie - Zołocziw, Derhacze, Czuhujiw.

Urzędnik zdementował przy tym informacje o użyciu w Charkowie przez Rosjan bomb fosforowych.

13:03

Przeprowadzona podczas charytatywnego meczu Borussia Dortmund - Dynamo Kijów zbiórka przyniosła co najmniej 400 tys. euro. Środki ze sprzedaży biletów i wpłat od telewidzów zostaną przekazane na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie - podał portal sportarena.com.

13:01

Piekarz z poznańskiej dzielnicy Jeżyce, Jacek Polewski, który wrócił niedawno z podkijowskiej Buczy w Ukrainie, zamierza wrócić do ogarniętego wojną kraju. Rzemieślnik przez tydzień razem ze swoim synem i miejscowym piekarzem wypiekał świeże bochenki dla mieszkańców zniszczonego miasta.

12:57

Australijski rząd przekaże Ukrainie sześć haubic M777 wraz z amunicją o łącznej wartości 26,7 milionów dolarów australijskich (19 milionów dolarów amerykańskich) w celu pomocy w walce z Rosją.

Łączna pomoc zbrojeniowa Australii dla Ukrainy, wliczając haubice M777, wyniosła dotychczas 225 mln dolarów australijskich (ponad 160 mln dolarów amerykańskich), a 65 mln dolarów australijskich (46 mln dolarów amerykańskich) zostało przekazane na potrzeby pomocy humanitarnej. Do tego rodzaju wsparcia zaliczono m.in. wysłane na Ukrainę 70 tys. ton węgla energetycznego.

12:53

Federalny rząd Szwajcarii poinformował w środę, że zaakceptował porozumienie z NATO, w ramach którego będzie wymieniał z Sojuszem Północnoatlantyckim poufne informacje.

Dzięki umowie, jak przekazano, szwajcarskie firmy będą mogły ubiegać się o kontrakty o treści niejawnej, które są ogłaszane przez NATO

12:49

Ukraiński dron zaobserwował ruchy rosyjskiego wozu opancerzonego, który wjeżdża między budynki, a następnie ostrzeliwuje jeden z nich.  

12:44

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego powołała zespół doraźny ds. uchodźców wojennych z Ukrainy. Zespół rozpocznie prace w czwartek. Pierwszy cel to wypracowanie rozwiązań dotyczących edukacji i pracy - podkreślił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

12:41

Mariupol zamienia się w getto. Ukraińcy nie mogą dostać się do miasta bez zaświadczenia od rosyjskich agresorów - informuje Unkrinform.

12:36

Przyspieszamy nasze działania na rzecz wsparcia Ukrainy.  Waszyngton może przekazywać Kijowowi broń w ciągu 72 godzin od zgłoszenia takiego zapotrzebowania - zadeklarował sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wystąpienia przed Komisją Spraw Zagranicznych amerykańskiego Senatu.

W ocenie Blinkena władze USA nie zauważyły dotychczas "żadnych oznak, że prezydent Rosji Władimir Putin realnie myśli o jakichkolwiek negocjacjach pokojowych z Ukrainą". "Z wypowiedzi rosyjskiego przywódcy wynikało już od dawna, że nie chodziło mu o potencjalne wejście Ukrainy do NATO. On od samego początku był przekonany, że Ukraina nie ma prawa być suwerennym, niepodległym państwem" - ocenił szef amerykańskiej dyplomacji.

12:31

"Skoro nie możemy dostarczyć wystarczającej ilości samolotów myśliwskich dla Ukrainy, to nie powiem, że substytutem, ale jednym z elementów systemu osłony przeciwlotniczej są właśnie takie systemy jak Gepard. Kolejnym znaczącym wsparciem będą haubice PzH-2000. I to na pewno też pozwoli siłom zbrojnym Ukrainy na stworzenie warunków - mam nadzieję, że w nadchodzących kilku dniach - do wykonania kontrofensywy. Śmiem twierdzić, że Ukraińcy jednak za wszelką cenę będą próbowali odbić Mariupol, przełamać okrążenie i doprowadzić do ewakuacji z kompleksu Azowstal." - mówił w radiu RMF24 gen. Jarosław Kraszewski, który był gościem rozmowy "7 pytań o 7:07". Rozmawiał z nim Bogdan Zalewski.

12:22

Szef administracji regionalnej Doniecka Kirilenko informuje, że rosyjskie wojsko dwukrotnie użyło broni fosforowej w Awdijewce.

 

12:18

Rosjanie zaminowali cmentarz w pobliżu Czernihowa, obok grobów nadal widać doły po wykopanych minach. "Ukraińscy żołnierze ostrzegli nas, że cmentarz jest zaminowany i dlatego musimy szukać innego miejsca, by chować zmarłych" - mówi Stanisław, lekarz szpitala w Czernihowie, w którego piwnicach mieści się kostnica.

12:11

Już ponad 5 mln Ukraińców opuściło swój kraj od początku rosyjskiej inwazji. Ponad 90 proc. z nich to kobiety i dzieci. Ponad 12 mln zostało bezpośrednio dotkniętych wojną. Liczba ta stale rośnie.

12:06

Minister obrony Christine Lambrecht obiecała Ukrainie dostawę długo wyczekiwanych samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard. Strona ukraińska wyraziła zadowolenie z tej nieoczekiwanej propozycji, podkreśliła jednak, że zapasy potrzebnej amunicji są niewystarczające - opisuje portal N-TV. "Działa przeciwlotnicze bez amunicji są bezużyteczne" - poinformował ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk.

12:00

"Rosyjscy żołnierze wciąż ostrzeliwują miejscowości hromady Hirske od godz. 5 rano (godz. 4 rano w Polsce). Używają wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Grad i systemów artyleryjskich. Przeprowadzili nalot. Wiele zniszczeń. Znaleziono już ciało jednej zabitej osoby. Trwa akcja ratownicza. Spalona została też stacja elektroenergetyczna w Hirskem" - napisał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. 

11:55

Mieszkańcy obwodów biełgorodzkiego, kurskiego i woroneskiego w Rosji zaczynają właśnie się przekonywać, czym jest "demilitaryzacja" - napisał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, odnosząc się do serii wybuchów w magazynach paliw i składach amunicji w Rosji.

"Jak można wyjaśnić te incydenty? W bardzo prosty sposób. Rosjanie, jeśli zdecydowaliście się z całą mocą atakować sąsiedni kraj, zabijać tam wszystkich, kogo się da i rozjeżdżać cywilów czołgami, a jako zaplecze tych zbrodni wykorzystujecie swoje bazy paliw, to wcześniej czy później będziecie musieli spłacić długi" - oświadczył Podolak.

Według Podolaka "przyczyny zniszczeń infrastruktury wojskowej w przygranicznych obwodach Rosji mogą być bardzo różne". "Łącznie z boską interwencją wobec grzeszników, którzy w niedzielę wielkanocną masowo zabijali mieszkańców ukraińskiego Mariupola" - napisał doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

11:51

Rosjanie twierdzą, że ostrzelali magazyny, w których składowana była broń dostarczana dla Ukrainy z Europy i Stanów Zjednoczonych. Według agencji Interfax znajdowały się one w obwodzie zaporoskim.

11:43

Mariupol było dobrze prosperującym miastem, miastem miłości, miastem życia, miastem ukraińskim. Takie było, dopóki nie doświadczyło okropności "rosyjskiego świata". Pisze pod najnowszym spotem ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

11:34

"Polska wspiera ONZ-owską ideę ewakuowania cywilów z Mariupola i gotowa jest przyjąć osoby ranne i wymagające leczenia. Prezydent Andrzej Duda zadeklarował to wczoraj późnym wieczorem w czasie rozmowy z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem" - napisał w środę na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

11:27

Rosja przeprowadziła "pod fałszywą flagą" ataki w separatystycznym regionie Naddniestrze w Mołdawii, by przygotować grunt pod dalsze działania na tym froncie: ataki na terytorium Ukrainy lub destabilizację samej Mołdawii - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

11:21

Rosyjscy okupanci ponownie brutalnie rozproszyli pokojowy proukraiński wiec w Chersoniu.

11:17

Rosyjskie wojsko przejęło kontrolę nad trzema miasteczkami na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w środę ukraiński Sztab Generalny. Rosjanie zajęli miasteczko Zariczne, weszli także do miasteczka Nowotoszkiwske leżącego w obwodzie ługańskim oraz miejscowości Zawody w obwodzie charkowskim.

11:09

Do incydentów na terenie Naddniestrza dochodzi trzeci dzień z rzędu. We wtorek poinformowano o zniszczeniu dwóch przekaźników radiowych i "ataku" na jednostkę wojskową. W poniedziałek doszło do serii eksplozji nieopodal ministerstwa bezpieczeństwa w Tyraspolu. Po tym zajściu ukraiński wywiad wojskowy oświadczył, że jest to prowokacja rosyjskich służb specjalnych, mająca na celu wciągnięcie regionu w trwającą wojnę.

10:57

Do Szwecji przybywa mniej uchodźców z Ukrainy, niż zakładały wcześniejsze prognozy - podały szwedzkie władze migracyjne Migrationsverket. Od wybuchu wojny o ochronę prawną w tym kraju wystąpiło ponad 34 tys. Ukraińców.

Jeszcze w marcu przewidywano, że tylko do połowy roku do Szwecji może przybyć 76 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy. Najnowsze szacunki wskazują, że w całym 2022 roku może ich przybyć 80 tys.

10:51

"W Odessie pożegnano Valerię Glodan, jej 3-miesięczną córkę Kirę i matkę Ludmiłę. Zginęły 23 kwietnia, kiedy rosyjski pocisk trafił w ich dom" - informuje portal Ukraińska Prawda.

10:46

Wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu to bezpośredni atak na Polskę, która wczoraj pokazała, czym jest realne uderzenie w rosyjskich oligarchów; to zemsta za sankcje - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Polska była na ten krok przygotowana.

10:42

Aktywne działania bojowe i naloty w Donbasie, pożary w Charkowie, ostrzały w obwodzie dniepropietrowskim - to bilans nocy z wtorku na środę, który publikuje portal Hromadske.

10:27

Jednostki rosyjskich sił zbrojnych ostrzelały nocą miejscowość Zajcewo, leżącą w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, z amunicji kasetowej - informuje w środę Ukrinform za lokalnymi władzami.

10:21

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 22,4 tys. żołnierzy, a także 939 czołgów, 2342 pojazdy opancerzone, 185 samolotów i 155 śmigłowców - ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

10:14

Rosyjskie wojska przypuściły kolejny atak na zabudowania huty Azovstal w Mariupolu, gdzie bronią się ostatni ukraińscy żołnierze.

Ukraińscy obrońcy i cywile są uwięzieni na terenie atakowanej huty - poinformował doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko. Jak dodał, nie osiągnięto porozumienia w sprawie ewakuacji cywilów.

10:11

Według generała SBU rosyjskie wojska mają niewielkie szanse, by opanować całą południową Ukrainę i dotrzeć aż do Naddniestrza - separatystycznego regionu we wschodniej Mołdawii. Siły wroga nie są w stanie zająć Mikołajowa i Odessy, a zapowiadają przebicie się do Naddniestrza. (...) O tym, jak wyczerpuje się potencjał Rosji, świadczy fakt, że zaczęli nas ostrzeliwać rakietami z okolic Morza Kaspijskiego. To oznacza, że zapas pocisków na Morzu Czarnym został już praktycznie wykorzystany. Warto przy tym dodać, że możliwości produkcyjne Kremla to około 20 rakiet w ciągu miesiąca - analizował rozmówca stacji Ukraina 24.

09:53

Doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, wyraził zadowolenie z zapowiedzi USA i ich sojuszników dotyczących przekazania Ukrainie większej ilości ciężkiego uzbrojenia. Ukraina się wzmacnia - napisał na Twitterze.

"Jednym z dziwnych żądań Rosji na początku tej wojny była ‘pełna demilitaryzacja’ Ukrainy. Po wczorajszym epokowym spotkaniu 40 ministrów obrony mam dla Rosji złe wieści. Zdolności, szybkość, uproszczona logistyka i rozszerzony zasięg broni" - napisał Podolak

09:40

W ciągu dwóch pierwszych tygodni kwietnia na telefony zaufania zgłoszono 400 rosyjskich gwałtów na dzieciach i dorosłych - poinformowała rzeczniczka praw człowieka Ludmiła Denisowa. Chodzi o tereny, które do końca marca były zajęte przez Rosjan.

To straszne przypadki. Psycholodzy mówią, że spotykali się z ofiarami przemocy, ale to, co robili rosyjscy żołnierze z naszymi kobietami, dziewczętami, dziećmi, starszymi osobami i mężczyznami, było po stokroć gorsze - zaznaczyła Denisowa.

09:29

Okręg Krzywy Róg: W nocy okupanci ostrzeliwali elewator zbożowy, relacjonuje szef Dniepropietrowskiej Rady Obwodowej.

09:16

Prawie trzy czwarte Amerykanów popiera wysyłanie przez Stany Zjednoczone uzbrojenia na Ukrainę, aby pomóc w odparciu rosyjskiej agresji - wynika z badania zakończonego we wtorek, które zostało przeprowadzone przez Reuters-Ipsos na grupie 1005 osób.

09:08

08:55

W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło 217 dzieci, a rannych zostało 393 - takie liczby przekazuje biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Nie są to pełne dane, bo władze w Kijowie nie są w stanie ustalić liczby ofiar na okupowanych terenach i w rejonie walk.

08:52

Rosja przypuściła kolejny atak rakietowy na most nad Dniestrem w rejonie Odessy - poinformował szef kolei ukraińskich. Wśród kolejarzy nie było ofiar.

08:46

Niemiecka firma zarządzająca aktywami Grupa DWS ogłosiła tymczasowe wstrzymanie inwestycji w rosyjskie papiery wartościowe - donosi rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.

08:27

O godzinie 8 rano czasu polskiego Gazprom zakręcił kurek z gazem dla Polski i Bułgarii.

08:19

"Ukraina zachowuje kontrolę nad większością swojej przestrzeni powietrznej. Rosji nie udało się skutecznie zniszczyć Ukraińskich Sił Powietrznych ani zdusić ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Ukraina nadal naraża zasoby rosyjskich sił powietrznych na ryzyko. Działania rosyjskiego lotnictwa koncentrują się głównie na południowej i wschodniej Ukrainie, zapewniając wsparcie rosyjskim siłom lądowym. Rosja ma bardzo ograniczony dostęp do przestrzeni powietrznej na północy i zachodzie Ukrainy, ograniczając działania ofensywne do głębokich uderzeń z wykorzystaniem broni dystansowej" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony.

08:12

W Kursku, ok. 120 kilometrów od granicy z Ukrainą, słyszano serię wystrzałów - informuje BBC, powołując się na tamtejsze władze regionalne.

"Ubiegłej nocy, o godz. 2.45, wielu mieszkańców Kurska słyszało wystrzały. Szczegóły incydentu są ustalane. Według wstępnych informacji uaktywnił się system obrony powietrznej. Nie było ofiar ani zniszczeń" - napisał na platformie Telegram gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt.

08:06

Niepublikowane wcześniej nagranie z drona, do którego dotarła CNN, obala kłamstwa Rosji w sprawie odpowiedzialności za masakrę w podkijowskiej Buczy. Widać na nim rosyjskich żołnierzy i sprzęt niedaleko leżących na ziemi ciał cywilów - podała amerykańska stacja.

08:00

W ciągu doby w obwodach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły dziewięć ataków wroga, niszcząc m.in. dziewięć czołgów, 11 systemów artyleryjskich, 17 wozów opancerzonych.

07:53

W obwodzie biełgorodzkim przy granicy z Ukrainą armia rosyjska rozmieściła dwa dywizjony rakiet Iskander-M, a w okolice Iziumu w obwodzie charkowskim przerzuciła dwie batalionowe grupy taktyczne wojsk desantowych - podaje w środę w porannym podsumowaniu ukraiński sztab generalny.

W rejonie Iziumu wojska rosyjskie prowadzą dużymi siłami natarcie w kierunku miejscowości Barwinkowe. Przeciwnik zajął wieś Zawody i północno-wschodnie obrzeża miejscowości Wełyka Komyszuwacha.

07:45

Przez wojnę cierpią nie tylko ludzie. Na zdjęciach zwierzęta z Borodzianki.

07:34

Skupienie się na ofensywie w Donbasie nie oznacza, że Rosja porzuciła ambicje zajęcia całego terytorium Ukrainy. One zostały tylko czasowo zawieszone - mówi PAP Keir Giles, analityk z Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Chatham House) w Londynie.

07:23

Rzesze Ukraińców uciekają z zajętego przez wojska rosyjskie Chersonia na południu Ukrainy, gdzie najeźdźcy planują urządzić w czwartek tzw. referendum, by powołać tam "republikę ludową" jak w Donbasie - podała stacja CNN, powołując się na mieszkańców.

07:17

We wtorek rosyjskie straty wyniosły 16 żołnierzy, jeden czołg i cztery pojazdy, w tym dwa wozy pancerne - przekazało regionalne dowództwo. Jednocześnie siły wroga próbowały przemieścić się w stronę Mikołajowa przez wsie Tawrijske i Nowaja Zaria, lecz "poniosły ciężkie straty i wycofały się".

07:12

Siły ukraińskie wykonały uderzenie na pozycje wojsk rosyjskich na Wyspie Węży na Morzu Czarnym. Atak zniszczył zestaw obrony przeciwlotniczej Strieła-10 i uszkodził stanowisko dowodzenia.

O uderzeniu na Wyspę Węży poinformowało na Facebooku Dowództwo Operacyjne "Południe" Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:06

O godzinie 8:00 Gazprom całkowicie wstrzyma dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Powodem jest fakt, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie chce płacić za ten surowiec w rublach, czego domaga się Moskwa. Przedstawiciele rządu zapewniają, że Polska i tak miała z końcem roku odciąć się od rosyjskiego gazu, a decyzja Gazprom nie sprawi, że nagle w naszych domach zabranie błękitnego paliwa.

06:59

Eskalacja konfliktu w Naddniestrzu podsyca obawy, że wojna na Ukrainie może rozszerzyć się na Mołdawię.

06:53

Siły zbrojne Ukrainy są gotowe na ewentualny atak rosyjskiego wojska z terenu mołdawskiego separatystycznego regionu Naddniestrza - poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

06:37

"Trzeba oddać Rosjanom jedną rzecz. Są konsekwentni w samobójstwie na polach Ukrainy. To, co robią ich dowódcy, wysyłając na pewną śmierć źle zorganizowane, przygotowane i zmotywowane oddziały (...) to jest zbiorowe samobójstwo w wykonaniu armii rosyjskiej i w tym są na pewno konsekwentni" - powiedział PAP gen. broni Waldemar Skrzypczak, były dowódca sił lądowych i wiceminister MON, pytany o rosyjskie straty.

06:32

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę Kanada objęła sankcjami oznaczającymi m.in. zamrożenie aktywów ponad 750 osób i podmiotów. Ostatnio na liście objętych sankcjami znalazły się dwie dorosłe córki prezydenta Rosji.

06:28

Rząd Kanady chce umożliwić konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów i przekazanie ich pokrzywdzonym - zapowiedziała we wtorek minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

Dodała, że byłoby to pierwsze takie rozwiązanie prawne w krajach grupy G7. Rząd mógłby przeprowadzić konfiskatę, nie tylko rosyjskich majątków, w przypadkach naruszenia "międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa", w przypadkach "znaczącej korupcji" czy systematycznych naruszeń praw człowieka.

06:19

Wiceminister obrony Ukrainy stwierdziła, że Rosja rozważa obecnie szereg scenariuszy dot. dalszej agresji na Ukrainie. Według ukraińskiej polityk, prócz tradycyjnego użycia wojsk lądowych, ataku lotniczego i rakietowego, chodzi o użycie broni chemicznej lub jądrowej.

06:16

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard, dodając, że Niemcy powinny przyspieszyć dostawy broni do Kijowa - informuje w środę niemiecka grupa medialna "Funke Mediengruppe".

06:05

"DJI potępia jakiekolwiek użycie naszych dronów w celu wyrządzenia krzywdy i tymczasowo zawiesza sprzedaż w tych krajach, aby upewnić się, że nikt nie użyje naszych dronów w walce" - poinformował w środę rzecznik firmy, cytowany przez agencję Reuters.

06:01

Największy na świecie chiński producent dronów, firma DJI Technology, tymczasowo zawiesza działalność w Rosji i na Ukrainie. DJI jest pierwszą dużą chińską firmą, która wstrzymała sprzedaż do Rosji od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę.

05:47

Władze ukraińskie poinformowały o kolejnych ofiarach śmiertelnych i rannych w kilku regionach kraju. Według władz obwodu sumskiego, Rosjanie atakują ciężką artylerią całą strefę przygraniczną.

05:35

Czeski premier Petr Fiala napisał, że wstrzymując dostawy gazu do Polski, Rosja łamie porozumienia. Według Fiali konieczne jest stopniowe odchodzenie od uzależnienia od rosyjskich surowców.

05:23

Zdaniem doradcy prezydenta Ukrainy Ołeksija Arestowicza rosyjska wojna napastnicza w Ukrainie może trwać jeszcze przez wiele miesięcy - poinformowała ukraińska agencja informacyjna Unian.

Według doradcy ukraińskiego prezydenta, nowe uzbrojenie, które otrzymała Ukraina, będzie miało istotny wpływ na sytuację na polu walki pod koniec maja i na początku czerwca.

05:19

Władze południowych regionów Rosji w ostatnich tygodniach wielokrotnie informowały o incydentach, które ich zdaniem były atakami przeprowadzonymi z terytorium Ukrainy. Między innymi zarzucono Ukrainie, że zaatakowała helikopterami skład paliwa w Biełgorodzie.

05:12

We wczesnych godzinach rannych w środę słychać było serię wybuchów w rosyjskim mieście Biełgorod w pobliżu granicy z Ukrainą, poinformował gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow w wiadomości na Telegramie.

Jak podały władze rosyjskie w płomieniach stanąl regionalny skład amunicji znajdujący się niedaleko wsi Stara Nelidowka w pobliżu miasta.


05:00

Prezydent Mołdawii Maia Sandu we wtorek po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wezwała ludność do zachowania spokoju po eksplozjach w prorosyjskim separatystycznym regionie Naddniestrza.

"Apelujemy do obywateli o zachowanie spokoju " - oświadczyła prezydent.

W regionie ogłoszono 15-dniowy alarm antyterrorystyczny. Tradycyjna parada z okazji Dnia Zwycięstwa w II Wojnie Światowej, zaplanowana na 9 maja, została odwołana.