18. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Celem nocnych ataków rosyjskiego okupanta była między innymi kluczowa infrastruktura kraju. Rakiety uderzyły w wojskowy poligon w Jaworowie w obwodzie lwowskim, ok. 20 kilometrów od przejścia granicznego w Korczowej. W Iwano-Frankowsku bomby spadły na lotnisko. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa uznał nalot w pobliżu polskiej granicy za wyraz frustracji Putina. W okupowanych przez Rosjan miejscowościach dochodzi do masowych protestów Ukraińców. Najważniejsze wydarzenia znajdziecie w naszej relacji minuta po minucie z niedzieli 13 marca 2022 roku.
- Katastrofa humanitarna w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu. Od początku rosyjskiej inwazji zginęło tam już 2187 mieszkańców.
- Zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej zostało przywrócone.
- Doszło do ataku rakietowego na poligon w Jaworowie w obwodzie lwowskim. Zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne.
- Zbombardowane zostało lotnisko w Iwano-Frankowsku w południowo-zachodniej Ukrainie.
- Siły rosyjskie użyły w Popasnej w obwodzie ługańskim na Ukrainie zabronionych pocisków fosforowych.
- Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z BBC nie wykluczył, że Władimir Putin może zdecydować o wykorzystaniu broni chemicznej.
- Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył, że nalot sił rosyjskich "w pobliżu polskiej granicy dowodzi, że prezydent Putin rozszerza kierunki ataków".
- Uderzenia rakietowo-powietrzne sił rosyjskich dotknęły większość miast w rejonach walk - informują eksperci OSW.
- ONZ: Niemal 2,7 mln osób wyjechało z objętej wojną Ukrainy. Z tego ponad 1,72 mln uchodźców wjechało do Polski.
- Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Kijowa, rosyjskie wojska pod miastem zostały rozbite - powiedział doradca prezydenta Zełenskiego.
PIERWSZA CZĘŚĆ RELACJI 13.03.2022r.>>>
Zapraszamy do naszej nowej relacji TUTAJ oraz na naszą stronę główną.
W przeszłości SPD i rząd niemiecki zbyt pozytywnie oceniały sytuację w Rosji i jej politykę - powiedział współprzewodniczący SPD Lars Klingbeil w publicznej telewizji ARD. "Popełniliśmy kilka błędów w ocenie" - przyznał niemiecki polityk.
Jako przykład podał reakcję na rosyjską aneksję Krymu oraz rozwój sytuacji politycznej w Rosji.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken potępił w niedzielę rosyjski atak na ukraińską bazę wojskową w pobliżu granicy z Polską. W wyniku ataku zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne. "Brutalność musi się skończyć" - podkreślił sekretarz stanu.