Emmanuel Macron i Władimir Putin rozmawiali we wtorek, ale nie porozumieli się w sprawie ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola, ani w sprawie opłat w rublach za import rosyjskiego gazu. Rosjanie zaatakowali lotnisko w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim i zniszczyli zapasy paliwa. Konta ambasady RP w Moskwie zablokowane przez Rosję. To odwet za ubiegłotygodniowe decyzje Polski. Za nami kolejne negocjacje rosyjsko-ukraińskie. Najważniejsze wydarzenia dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji z 29.03.2022 r.
- "Gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy powinni być przede wszystkim stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ - między innymi Wielka Brytania i Chiny" - powiedział po rozmowach rosyjsko-ukraińskich w Stambule negocjator Dawyd Arachamija z Ukrainy. W dalszej kolejności wymienił on także Turcję, Niemcy, Kanadę, Izrael oraz Polskę. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
- Rada Ministrów przyjęła projekt umożliwiający mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję, a także projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej, który pozwoli na ponowną weryfikację pracowników polskiej służby zagranicznej. Rząd przyjął również zapisy ustawowe blokujące na poziomie krajowym import węgla z Rosji. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
- Belgia wyrzuciła 21 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo. Na podobny krok zdecydował się holenderski rząd, który zdecydował o wydaleniu 17 agentów rosyjskiego wywiadu. 4 dyplomatów wyrzucili Irlandczycy. Jeden rosyjski dyplomata otrzymał polecenie opuszczenia Czech. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
- Rosyjski operator rurociągów Transnieft nałożył ograniczenia na pobór ropy, ponieważ jego systemy są przepełnione w związku z niskim popytem na import z Rosji spowodowanym sankcjami. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
- Ukraińska państwowa firma telekomunikacyjna Ukrtelecom przerwała w poniedziałek świadczenie usług internetowych na skutek "potężnego" cyberataku - poinformowali ukraińscy urzędnicy państwowi i przedstawiciele firmy. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
- Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział stacji telewizyjnej PBS, że Rosja użyje broni jądrowej tylko w przypadku "zagrożenia dla istnienia państwa" - a nie w wyniku obecnego konfliktu z Ukrainą. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
- Każdego dnia śledzimy sytuację w Ukrainie w związku z rosyjską inwazją. W naszej relacji znajdziecie zdjęcia, filmy, najświeższe informacje z frontu, relacje specjalnych wysłanników RMF FM do Ukrainy i międzynarodowe reakcje. TUTAJ ZNAJDZIECIE RELACJĘ W WCZORAJ.
SPRAWDŹ TAKŻE: 34. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia
Relacja została zakończona. O najnowszych doniesieniach z Ukrainy przeczytacie w naszym raporcie.
Rosjanie we wtorek cały dzień blokują kolumny autobusów do ewakuacji i ciężarówki z pomocą humanitarną, które wyjechały do Berdiańska, Melitopolu i Enerhodaru - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.
Działania naszych obrońców zmuszają Rosjan do wycofywania się z kierunku kijowskiego - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu. Zaapelował, by nie tracić czujności, bo skala wyzwań nie zmniejszyła się.
Zagrożenie dla Kijowa nie zakończyło się, widzimy niewielkie ruchy wojsk, ale to nie jest wycofanie się - informuje Pentagon.
Firma odzieżowa LPP - właściciel marek Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay - poinformowała o zamknięciu ostatniego salonu w Rosji. 4 marca LPP zawiesiło w Rosji działalność operacyjną.
Jak poinformowała na swojej stronie internetowej firma, zakończyła operacyjne czynności konieczne do zamknięcia salonów w Rosji i we wtorek został zamknięty ostatni z nich. Tym samym, zgodnie z wcześniejszą deklaracją, od środy wszystkie sklepy marek należących do LPP na rynku rosyjskim będą zamknięte - zaznaczyło LPP.
Rosyjscy wojskowi mają tworzyć nagrania o rzekomo złym traktowaniu jeńców rosyjskich przez ukraińską armię - pisze ukraińskie ministerstwo obrony. Według resortu celem tych działań jest dyskredytacja Ukrainy.
"Pojawił się rozkaz p.o. ministra obrony Rosji w sprawie tworzenia fejków o jeńcach. Rosyjskim wojskowym rozkazano stworzyć i rozpowszechnić zainscenizowane nagrania, na których rzekomo ukraińska strona w nieludzki sposób traktuje rosyjskich jeńców" - napisał ukraiński resort obrony. Według niego Rosja próbuje w ten sposób skompromitować Ukrainę. "Oszustwo wykryto! Ukraina zwycięży" - dodano.
"Niemcy są drugim co do wielkości dostawcą broni na Ukrainę" - powiedziała minister obrony RFN Christine Lambrecht podczas spotkania z think tankiem Atlantic Council w Waszyngtonie - informuje agencja Reutera. Odpowiedziała w ten sposób na krytykę, że jej kraj nie dostarcza wystarczającej ilości broni do Kijowa.
W Kijowie w warunkach wojennych sezon grzewczy został skrócony i już w tym tygodniu we wszystkich mieszkaniach oraz budynkach użyteczności publicznej zostanie odłączone centralne ogrzewanie. Godzinę policyjną w mieście skrócono i obecnie trwa od godz. 21 do 6 rano.
W mieście jest coraz więcej otwartych kawiarni, restauracji, drogerii; czynne są też sklepy optyczne, a spożywcze są przeważnie otwarte do godz. 17-19. Apteki i inne sklepy czynne są do godz. 15-16. W mieście zaczynają też działać bazary, których na razie jest siedem i są one otwarte przez trzy godziny. W niektórych restauracjach emerytom wydawane są nieodpłatnie posiłki, głównie obiady.
Prezydenci Francji i Rosji - Emmanuel Macron i Władimir Putin - nie porozumieli się podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej w sprawie ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Przywódcy nie porozumieli się też w sprawie opłat w rublach za import rosyjskiego gazu.
Macron planował przeprowadzanie wraz z Turcją i Grecją ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola, gdzie trwające od tygodni oblężenie wojsk rosyjskich doprowadziło do katastrofy humanitarnej. Putin przedstawił warunek udzielenia pomocy cywilom w Mariupolu: "aby znaleźć rozwiązanie trudnej sytuacji humanitarnej w tym mieście, ukraińscy nacjonalistyczni bojownicy muszą przestać stawiać opór i złożyć broń" - oświadczył.
"Zobaczymy, czy Rosja zrobi to, co zapowiedziała" - powiedział prezydent USA Joe Biden, komentując rosyjską zapowiedź ograniczenia działań pod Kijowem i Czernihowem. Zapowiedział, że USA będą kontynuować wspieranie Ukrainy oraz nakładanie sankcji.
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak podziękował autorowi wykorzystywanych przez Ukrainę dronów Bayraktar za "superbroń".
"Rosyjskie wozy bojowe nieskazitelnie płoną na naszych pięknych polach. I będą płonąć dalej. Bo Bayraktary idealnie wypełniają wszelkie zadania - niezauważalnie, strasznie, niszczycielsko" - napisał Podolak na Twitterze.
Rosja zablokowała konta ambasady RP w Moskwie. Te informacje dziennikarz RMF FM potwierdził w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Ten dzisiejszy ruch należy rozumieć jako odwet za to, że w ubiegłym tygodniu to nasz kraj zablokował konta ambasady Rosji w Polsce. Stało się tak z powodu podejrzeń, że rosyjscy dyplomaci finansują działalność terrorystyczną.
W okolicach miejscowości Izium w obwodzie charkowskim ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski myśliwiec bombardujący i bezzałogowiec - poinformowało dowództwo sił powietrznych Wschód na Facebooku.
Wcześniej we wtorek wojsko poinformowało o zestrzeleniu, również w obwodzie charkowskim, rosyjskiego śmigłowca bojowego K-52 "Aligator". Jak informuje na Facebooku dowództwo wojsk desantowo-szturmowych Ukrainy zestrzelenia śmigłowca dokonał przy użyciu ręcznego przeciwlotniczego zestawu rakietowego żołnierz obrony przeciwlotniczej.
Specjaliści dochodzeniowi kanadyjskiej policji federalnej będą pomagać Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze (MTK) w zbieraniu dowodów zbrodni wojennych na Ukrainie - poinformował minister bezpieczeństwa publicznego Kanady Marco Mendicino.
"Kanada wysyła zespół RCMP (Royal Canadian Mounted Police) do pomocy w dochodzeniu prowadzonym przez MTK w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie. Widzimy jak rośnie liczba ofiar i powiększa się skala kryzysu humanitarnego i jest szczególnie ważne, by ci, którzy popełniają te okrucieństwa, zostali pociągnięci do odpowiedzialności" - napisał we wtorek Mendicino na Twitterze.
Liczba ofiar ataku rakietowego na budynek administracji obwodowej w Mikołajowie wzrosła do dziewięciu - poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Rannych zostało 28 osób.
"Wiadomo o dziewięciu zabitych i 28 rannych. Na miejscu pracują ratownicy, śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i policja" - poinformowano w komunikacie. Wcześniej podano informację o siedmiu zabitych.
Rosjanie pod przymusem wywieźli do Rosji personel i pacjentów jednego ze szpitali położniczych w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - podała mariupolska rada miejska.
"Okupanci kontynuują uprowadzanie mieszkańców ukraińskiego Mariupola. Ponad 70 ludzi pod przymusem wywieziono ze szpitala położniczego nr 2 (...) - personel medyczny i pacjentów" - czytamy w komunikacie.
Rosjanie wycofują część oddziałów z obwodów kijowskiego i czernihowskiego na północy kraju, a także przegrupowują siły, by skupić się na kierunku charkowskim i w Donbasie - informuje we wtorek w podsumowaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.
Na kierunku poleskim wojska rosyjskie nie prowadziły aktywnych działań ofensywnych, lecz kontynuowały ostrzał oddziałów ukraińskich w miejscowościach na zachód i północny zachód od Kijowa. Część sił jest wycofywana na terytorium Białorusi.
"Łatwo mówi się 'nie lękajcie się' z Warszawy, trudniej się mówi z Kijowa, a jeszcze trudniej z Mariupola. To jest, myślę, podejście Ukraińców tutaj. To przemówienie (sobotnie - przyp. red.) prezydenta Bidena nie zostało przez Ukraińców dobrze przyjęte. Ja wiem, że media w Polsce się nim zachwycały. Oratorsko było ładnym przemówieniem. Ale jeśli chodzi o Ukrainę, to nie padły żadne konkretne propozycje pomocy" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Mateusz Lachowski, dokumentalista akredytowany przy ukraińskiej armii.
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Rumunii dotarło z terenów objętych działaniami zbrojnymi ponad 600 dzieci-uchodźców bez opieki osób dorosłych - podała we wtorek bukareszteńska telewizja Digi24. Zaznaczono, że większość z nich opuściła już terytorium Rumunii.
"Jesteśmy gotowi już teraz działać bez surowców z Rosji" - oświadczyła w Telewizji Republika minister klimatu Anna Moskwa. Jak przypomniała, we wtorek rząd przyjął projekt ustawy zakazującej importu rosyjskiego węgla.
"Jakikolwiek węgiel rosyjski nie będzie miał prawa wjechać do Polski" - stwierdziła minister, dodając, że "ta ilość węgla, która jest sprowadzana do Polski z Rosji, nie jest duża". Zapowiedziała też, że w środę ogłoszona zostanie "druga część derusyfikacji".
Dyrektor generalny Szachtara Donieck Serhij Pałkin apeluje o wykluczenie Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej (RFS) z członkostwa w FIFA i UEFA. Jak tłumaczy, taka decyzja powinna zostać podjęta "za politykę ludobójstwa Ukraińców i krwawą wojnę".
Rosyjskie kluby i reprezentacje narodowe w różnych kategoriach wiekowych są obecnie zawieszone w rozgrywkach międzynarodowych (np. Polska wygrała walkowerem z Rosją w półfinale baraży o awans na mundial), ale tamtejsza federacja pozostaje pełnoprawnym członkiem FIFA i UEFA.
Trzy włoskie okręty udzielą wsparcia rumuńskiej marynarce wojennej w poszukiwaniu min na Morzu Czarnym, poinformował w parlamencie w Bukareszcie szef MON Vasile Dincu. Dodał, że od soboty zostały już zneutralizowane dwa takie ładunki na tureckich wodach terytorialnych i jeden na rumuńskich.
Rosja przeprowadziła na Ukrainie kilka ataków z użyciem pocisków hipersonicznych, prawdopodobnie, by przestraszyć wrogów - powiedział generał Tod Wolters, dowódca sił USA w Europie. Generał dodał też, że na Ukrainę nie dotarły jeszcze amerykańskie drony-kamikaze Switchblade.
"Myślę, że chodziło o to, by zademonstrować swoje zdolności i spróbować przestraszyć wroga. Nie sądzę, żeby im się to udało" - powiedział Wolters, pytany podczas wysłuchania w Senacie o użycie przez Rosję pocisków hipersonicznych na Ukrainie bez wyraźnej potrzeby. Dotychczas USA potwierdziły tylko jedno użycie tego typu broni, osiągającej prędkość pięciokrotnie przekraczającą prędkość dźwięku.
Światowi eksperci ds. praw człowieka, między innymi żona George'a Clooneya oraz firma Microsoft pomogą w działaniach międzynarodowej grupy roboczej ds. odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na Ukrainie przez Rosjan w czasie wojny - poinformowało ukraińskie biuro prokuratora generalnego.
W grupie znajdzie się między innymi Amala Clooney, żona George'a Clooneya, która reprezentowała m.in. Julię Tymoszenko i Juliana Assange'a, czy eksperci prawni z amerykańskiej grupy Covington & Burling LLP oraz francuskiej Sygna Partners, które reprezentują już Ukrainę przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ.
Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor, przygotował dwa pozwy do sądu administracyjnego przeciw firmie Google i należącemu do niej serwisowi wideo YouTube, które oskarża o "promowanie fałszywych treści" - podaje we wtorek agencja Reutera.
Roskomnadzor zabiega o nałożenie na Google'a kary wysokości 8 mln rubli (91 533 dol.) lub równowartości 20 proc. rocznych dochodów firmy w Rosji. Urząd nazwał też YouTube jedną z głównych platform zaangażowanych w "wojnę informacyjną" przeciw Rosji.
"Rosyjskie bombardowania wokół Kijowa uległy pewnemu zmniejszeniu, głównie dlatego, że siły ukraińskie skutecznie odpierają rosyjską ofensywę w północno-zachodniej części miasta. Ale walki nadal trwają. Trwają ciężkie bombardowania Mariupola i w innych rejonach. Nie chcemy więc widzieć niczego mniej, jak tylko całkowite wycofanie sił rosyjskich z terytorium Ukrainy" - powiedział rzecznik premiera Borisa Johnsona.
Zapytany, czy Johnson postrzega rosyjską obietnicę ograniczenia operacji militarnych wokół Kijowa i na północy Ukrainy jako krok w kierunku budowania zaufania, rzecznik odparł, że "będziemy oceniać (prezydenta Rosji Władimira) Putina i jego reżim po czynach, a nie po słowach".
Rosjanie zaatakowali lotnisko w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim i zniszczyli zapasy paliwa - poinformował mer tego miasta Mykoła Melnyczuk.
"Zasypywali nas rakietami od pierwszych dni wojny, ale dzisiaj, jak wielu z was widziało i słyszało, atak był bardzo poważny i spowodował duże straty. Na szczęście, ukraińska armia i - najwyraźniej Bóg - chronią nas, bo obeszło się bez ofiar śmiertelnych" - napisał Melnyczuk na Facebooku.
Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało o wydaleniu jednego pracownika dyplomatycznego ambasady Federacji Rosyjskiej w Pradze. Został uznany za osobę niepożądaną i musi opuścić Czechy w ciągu 72 godzin. W komunikacie zamieszczonym na Twitterze resort spraw zagranicznych stwierdził, że Czechy wspólnie z sojusznikami ograniczają obecność wywiadu rosyjskiego w Unii Europejskiej.
Od początku agresji na Ukrainie Rosjanie porwali 11 merów i ośmiu przedstawicieli władz lokalnych - poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko.
"Orki (Rosjanie - red.) znowu porywają kierowników władz lokalnych. Teraz porwali mera Berysława i miejscowości Hoła Prystań. (...) Zabójstwa, porwania i tortury cywili (na zajętych terenach) - oto, co robi rosyjski agresor, który przyszedł zniszczyć Ukrainę i Ukraińców" - napisał Kliczko w Telegramie.
Według mediów 58 żołnierzy z Obwodu Kaliningradzkiego odmówiło wykonania rozkazów, obawiając się wysłania ich na wojnę przeciwko Ukrainie - odnotował na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.