16 osób zostało rannych we wtorek wieczorem w rosyjskim ataku na centrum Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy - przekazały lokalne władze. W ostrzale uszkodzone zostały bloki mieszkalne. Ze wstępnych ustaleń wynika, że atak przeprowadzono dwoma rakietami S-300. W związku z możliwym atakiem Rosji na Kupiańsk, Ukraińcy zdecydowali się na ewakuowanie 26 miejscowości pod Charkowem. W ciągu ostatniego tygodnia na froncie ani siły rosyjskie, ani ukraińskie nie zajęły żadnych znaczących terenów - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Nad Woroneżem i obwodem woroneskim - regionem Rosji graniczącym z Ukrainą - strącono pięć dronów, a trzy przechwycono; władze lokalne twierdzą, że są to drony ukraińskie - podało Radio Swoboda. "Zapewniam, że nawet jeśli skończy nam się broń, będziemy walczyć łopatami, ponieważ walczymy o przetrwanie naszego narodu" - zadeklarował szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. Wtorek był 692. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonowaliśmy dla was w naszym raporcie dnia.
Francja dostarczy na Ukrainę 40 rakiet dalekiego zasięgu typu SCALP i setki bomb - ogłosił prezydent Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej. Zapowiedział, że w przyszłym miesiącu złoży wizytę w Kijowie.
16 osób zostało rannych we wtorek wieczorem w rosyjskim ataku na centrum Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy - przekazały lokalne władze. W ostrzale uszkodzone zostały bloki mieszkalne. Ze wstępnych ustaleń wynika, że atak przeprowadzono dwoma rakietami S-300.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zapewnił o pełnym poparciu prezydenta Andrzeja Dudy dla ukraińskich starań o członkostwo w NATO i UE podczas wtorkowej rozmowy w Davos z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Oleksym Danilovem.
Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy jakikolwiek inny wynik wojny, niż opuszczenie przez Rosjan okupowanych ziem Ukrainy będzie oznaczał zwycięstwo Rosji. Jak podkreślił, jeśli Rosja zwycięży, będzie kontynuowała agresywną politykę, a to ogromnie niebezpieczne dla przyszłości Europy.
Polski prezydent – który bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos – został zapytany o nastawienie światowych przywódców wobec konfliktu na Ukrainie, wywołanego rosyjską agresją.
Andrzej Duda mówił, że troska o sytuację Ukrainy jest ogromna. „Wszyscy w rozmowach to zagadnienie poruszają, ja mam na to tylko jedną odpowiedź: Ukraina musi tę wojnę wygrać, a zwycięstwem w tej wojnie będzie opuszczenie przez Rosjan okupowanych dzisiaj ziem Ukrainy. To będzie w istocie zwycięstwo Ukrainy w tej wojnie” – powiedział.
Łotwa dotychczas zebrała w ramach tzw. koalicji dronów prawie 20 krajów. "Chcemy przekazać Ukrainie tysiące bezzałogowców" - powiedział łotewski minister obrony Andris Spruds, cytowany we wtorek przez serwis Bloomberg.
"Głównym celem jest to, by zrobić wszystko, żeby możliwie jak najwięcej tych dronów zostało dostarczonych na Ukrainę" - podkreślił Spruds.
Łotewski urząd ds. obywatelstwa i migracji nie wie, co dzieje się z ok. tysiącem obywateli Rosji, którzy mogą podlegać wydaleniu z kraju, ponieważ nie zdali egzaminu z języka łotewskiego ani nie dopełnili innych formalności przewidzianych przez ustawę o imigracji.
Szefowa łotewskiego urzędu ds. obywatelstwa i migracji (PMLP) Maira Roze poinformowała we wtorek, że instytucja wysłała po raz drugi listy do 985 obywateli Rosji, którzy powinni opuścić Łotwę w związku z niewypełnieniem wymogów ustawy o imigracji - pisze LSM.
Osoby te nie zdały egzaminu z języka łotewskiego ani nie złożyły żadnych wniosków o pobyt w kraju.
Unia Europejska przeprowadza audyt tego, ile broni poszczególne państwa członkowskie dostarczyły Ukrainie od czasu inwazji Rosji na ten kraj, co jest reakcją na zarzuty, że niektóre z nich nie wysłały tyle, ile mogły - podał we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".
Jak zauważa gazeta, zachodnia pomoc wojskowa i finansowa dla Ukrainy zmniejszyła się w ostatnich miesiącach, co ograniczyło zdolność tego kraju do obrony przed atakami Rosji i wywołało obawy, że chęć pomocy Ukrainie maleje po prawie dwóch latach wojny. Szczególnie, że zarówno w UE, jak i w USA trwają batalie o zatwierdzenie kolejnych pakietów pomocy finansowej dla Kijowa.
Każde osłabienie presji na Rosję wydłuża o kolejne lata wojnę na Ukrainie - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos we wtorek. Zełenski zaapelował o jedność Zachodu i dalsze wsparcie dla Kijowa.
Zełenski zaapelował do Zachodu, by ten pomógł Ukrainie zyskać przewagę nad Rosją w powietrzu. "Nasi partnerzy znają nasze potrzeby i ich zakres" - mówił prezydent.
Ołeh Syniehubow, gubernator obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy, ogłosił we wtorek obowiązkową ewakuację 26 miejscowości w gminach Kindrasziwka i Kuryliwka, położonych w pobliżu linii frontu w wojnie z Rosją. Zgodnie z decyzją władz regionu, w pierwszej kolejności powinny wyjechać rodziny z dziećmi.
Tereny obwodu charkowskiego przy granicy z Rosją, w tym m.in. miasta Kupiańsk i Wołczańsk, zostały opanowane przez rosyjskich najeźdźców w lutym 2022 roku, w pierwszych dniach inwazji na sąsiedni kraj. Ukraińska armia odzyskała kontrolę nad tymi obszarami podczas kontrofensywy we wrześniu 2022 roku.
W ostatnich miesiącach kupiański odcinek frontu jest miejscem intensywnych starć z siłami agresora. Władze cywilne i wojskowe Ukrainy spodziewają się, że rosyjskie wojska mogą przypuścić natarcie na Kupiańsk.
Rząd Ukrainy wydzielił dodatkowe środki na wzmocnienie obronności państwa; premier Denys Szmyhal poinformował we wtorek, że pieniądze zostaną przeznaczone na zakup amunicji, dronów i termowizorów.
„Z funduszu rezerwowego budżetu wydzielamy 792 mln hrywien (ponad 84 mln zł) na wzmocnienie obronności. Te dodatkowe środki zostaną rozdzielone między jednostkami wojskowymi na zaspokojenie najważniejszych potrzeb. Na zakup amunicji, termowizorów i dronów” – powiedział szef rządu.
Ukraina może wygrać wojnę zaczętą przez Rosję, ale Zachód powinien "wzmacniać jej opór", by mogła się bronić i odzyskać swe terytorium - oznajmiła we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wystąpieniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
"Ukraina może zwyciężyć w tej wojnie, jednak musimy dalej wzmacniać jej opór. Ukraińcy potrzebują przewidywalnego wsparcia finansowego w 2024 roku i później. Potrzebują wystarczających i stałych dostaw uzbrojenia, aby bronić Ukrainy i odzyskać jej prawowite terytorium" - powiedziała przewodnicząca KE.
Serhij Mychajłenko, 25-letni żołnierz ukraińskiego pułku Azow, został skazany na dożywocie przez sąd w okupowanym przez Rosję Doniecku na wschodzie Ukrainy; jeńca wojennego oskarżono o rzekome zbrodnie na ludności cywilnej, popełnione w Mariupolu - poinformowało Radio Swoboda.
Wojskowy miał jakoby ostrzelać cywilny pojazd, którym przemieszczali się mieszkańcy miasta zrujnowanego przez Rosjan i ostatecznie zdobytego przez nich w maju 2022 roku. Według rosyjskich oskarżycieli Mychajłenko doprowadził do śmierci czworga osób, w tym trzyletniego dziecka.
W ciągu ostatniego tygodnia na froncie ani siły rosyjskie, ani ukraińskie nie zajęły żadnych znaczących terenów - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowało w codziennej aktualizacji wywiadowczej, Rosja, pomimo postępu w postaci zajęcia Marjinki w obwodzie donieckim pod koniec grudnia, nie zdołała tego skapitalizować i dokonać dalszego postępu ani na zachód w kierunku miejscowości Kurachowe, ani na południe w kierunku Nowomychajliwki.
Dodano, że otoczenie Awdijiwki prawdopodobnie pozostaje kluczowym celem Rosji, jednak jak na razie uzyskała ona bardzo ograniczone zdobycze terytorialne znaczącym kosztem zarówno w sprzęcie, jak i personelu. Znajdująca się na północ miejscowość Stepowe pozostaje pod kontrolą ukraińską, co zabezpiecza szlak zaopatrzeniowy do Awdijiwki. Rosyjskie próby odcięcia miejscowości są mało prawdopodobne co najmniej w ciągu tygodnia.
Wyłączenie ogrzewania w rosyjskich więzieniach i strach na ulicach niektórych miejscowości. Brytyjskie media donoszą o skutkach polityki Władimira Putina, który wewnętrzne kwestie społeczne w kraju traktuje z taką samą bezdusznością, jak na sprawy ukraińskie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem sytuację na polu walki i potrzeby obronne Ukrainy; rozmowy odbyły się podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos - podała kancelaria prezydencka.
Ukraiński ekspert wojskowy płk Petro Czernyk twierdzi, że dowództwo rosyjskie jest w stanie przeprowadzać w ciągu miesiąca rotację 25-27 tys. żołnierzy uczestniczących w inwazji na Ukrainę. Podobną ocenę przedstawił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Podczas poniedziałkowej rozmowy z portalem Armija Inform Czernyk postawił tezę, że planowana przez Kreml kolejna fala mobilizacji dojdzie do skutku prawdopodobnie dopiero po wyborach prezydenckich w Rosji, zaplanowanych na marzec. Mimo to, w ocenie pułkownika, najeźdźcy są obecnie w stanie przeprowadzać wymianę wojskowych na froncie na poziomie, który uważają za "całkowicie zadowalający".
Nad Woroneżem i obwodem woroneskim - regionem Rosji graniczącym z Ukrainą - strącono pięć dronów, a trzy przechwycono; władze lokalne twierdzą, że są to drony ukraińskie - podało Radio Swoboda. Władze ukraińskie nie skomentowały tych doniesień.
Szef administracji obwodu woroneskiego Aleksandr Gusiew oświadczył, że podczas upadku strąconych dronów uszkodzonych zostało 35 mieszkań w siedmiu blokach. Ranne zostało 11-letnie dziecko.
Amerykański Kongres nie ma już wiele czasu na podjęcie decyzji w sprawie nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy; zapewniam jednak, że nawet jeśli skończy nam się broń, będziemy walczyć łopatami, ponieważ walczymy o przetrwanie naszego narodu - zadeklarował szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.