Wielka Brytania jest pierwszym krajem, z którym podpisaliśmy dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Kontynuujemy współpracę z innymi partnerami międzynarodowymi, by wzmocnić nasze bezpieczeństwo - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Według ISW trwa swoisty "wyścig zbrojeń", w którym Rosja nasila swoje kombinowane ataki rakietowe, a Ukraina próbuje dostosowywać do nich swoje zdolności obrony powietrznej. Niedziela jest 690. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najnowsze informacje o rosyjskiej inwazji znajdziecie w naszej relacji z 14.01.2024 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:44

Nie będziemy odsyłać z Estonii Ukraińców w wieku mobilizacyjnym. To zadaniem Ukrainy jest zwrócenie się do tych osób o powrót i pomoc ojczyźnie - poinformowała estońska premier Kaja Kallas, cytowana przez telewizję ERR.

Premier Estonii powiedziała, że kwestia ta została omówiona z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas jego czwartkowej wizyty w Tallinie.

Tak, rozmawialiśmy o ukraińskich uchodźcach, a dokładniej o ukraińskich mężczyznach w wieku mobilizacyjnym. Z naszego punktu widzenia mają prawo tu przebywać, jeśli będą przestrzegać ustalonych zasad. Kiedy tu dotarli, Unia Europejska zapewniła im tymczasową ochronę. Dlatego na pewno nie zrobimy nic, aby ich wydalić - zaznaczyła Kallas.

21:57

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie w poniedziałek na 54. Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos - poinformowała jego kancelaria. 

Szef sztabu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, który w niedzielę w Davos brał udział w spotkaniu na temat ukraińskiego planu pokojowego, nazywanego przez Kijów formułą pokoju, powiedział agencji Reutera, że ważne jest, aby Chiny były obecne w dyskusjach na temat tej formuły, mającej na celu zakończenie wojny z Rosją.

18:45

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji Annalena Baerbock i Stephane Sejourne potwierdzili w Berlinie, że oba państwa będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak będzie to konieczne" w obliczu agresji Rosji.

Jesteśmy co do tego w pełni zgodni - powiedział Sejourne dziennikarzom podczas swojej pierwszej wizyty w Niemczech w charakterze szefa dyplomacji.
Baerbock doprecyzowała, że Berlin i Paryż będą po stronie Ukrainy, "dopóki Rosja nie wycofa się" z jej terytorium, choć, jak zauważyła, "Putin nie chce zatrzymać" tej wojny.

14:33

Czwarte spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa nt. ukraińskiej formuły pokoju zgromadziło w Davos przedstawicieli 81 państw i organizacji - powiadomił szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. W rozmowach nie uczestniczą Chiny - zaznacza Reuters.

"Czwarte spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego na temat ukraińskiego planu pokojowego, które odbywa się na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego, zgromadziło uczestników z 81 krajów i organizacji międzynarodowych" - oznajmił Jermak.

Są wśród nich m.in. delegaci z 39 krajów Europy, 18 krajów Azji, 12 - z Afryki, sześciu - z Ameryki Południowej, trzech z Ameryki Północnej. Jermak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, zaznaczył, że do udziału w tym formacie w coraz większym stopniu włączają się kraje Globalnego Południa.

"Dzisiejsze czwarte spotkanie, które odbywa się w Davos, jest logiczną kontynuacją spotkania na Malcie, gdzie analizowano pierwsze pięć punktów ukraińskiej formuły pokoju, czyli bezpieczeństwo jądrowe, żywnościowe i energetyczne, wyzwolenie więźniów i osób deportowanych (w szczególności - dzieci), przywrócenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy" - napisał Jermak w Telegramie. Wśród kolejnych tematów, które będą omawiane w Davos, są: wycofanie rosyjskich wojsk, przywrócenie sprawiedliwości, bezpieczeństwo ekologiczne, niedopuszczenie do eskalacji i powtórzenia wojny, potwierdzenie zakończenia wojny.

"Pokój, do którego dąży Ukraina, powinien gwarantować jej przetrwanie, integralność, suwerenność i możliwość rozwoju. Powinien on zapobiec powtórzeniu agresji" - podkreślił Jermak.

13:17

Rosyjskie wojska coraz częściej stosują broń chemiczną - granaty K-51 - pisze Instytut Studiów nad Wojną. Analitycy wskazują, że jest to złamanie konwencji o broni chemicznej, której stroną jest Rosja.

"Od początku inwazji na pełną skalę wojska rosyjskie zastosowały broń chemiczną 626 razy, a od początku 2024 r. - nie mniej niż 51 razy" - pisze ISW. Powołując się na ukraiński sztab generalny, amerykański think tank podaje, że obecnie Rosjanie stosują taki rodzaj broni nawet do 10 razy dziennie. Zazwyczaj wykorzystywane są zrzucane z dronów granty K-51, wypełnione drażniącym gazem CS (2-chlorobenzylidenomalononitryl), który jest rodzajem gazu łzawiącego, używanego do rozpędzania zamieszek.

"Rosja jest stroną konwencji o zakazie broni chemicznej, która zabrania stosowania broni chemicznej w trakcie działań wojennych" - pisze ISW.

12:48

Wielka Brytania jest pierwszym krajem, z którym podpisaliśmy dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Kontynuujemy współpracę z innymi partnerami międzynarodowymi, by wzmocnić nasze bezpieczeństwo - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Umowa w sprawie bezpieczeństwa z Wielką Brytanią dodaje nam pewności teraz, gdy bronimy się przed rosyjską agresją i umacnia naszą pozycję bezpieczeństwa na cały okres do przystąpienia do NATO" - napisał Zełenski w portalach społecznościowych.

Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podpisali w piątek w Kijowie porozumienie o współpracy obu państw w sferze bezpieczeństwa. Dokument, który Londyn nazwał "historycznym", formalizuje dotychczasowe i przyszłe wsparcie dla Kijowa.

Umowa formalizuje wsparcie w sferze bezpieczeństwa, które Ukraina otrzymywała i będzie otrzymywać w przyszłości od Wielkiej Brytanii - podała agencja Interfax-Ukraina. Chodzi m.in. o wymienianie się danymi wywiadowczymi, kwestie cyberbezpieczeństwa, współpracę przemysłu obronnego. Porozumienie nawiązuje do ustaleń krajów G-7, dotyczących udzielenia Ukrainie dwustronnych gwarancji bezpieczeństwa.
Podpisany w piątek dokument będzie obowiązywać przez 10 lat i pozostanie w mocy także wtedy, gdy Ukraina dołączy do NATO - mówił Zełenski.

11:57

Wpływ wojny prowadzonej przeciwko Ukrainie na opiekę zdrowotną w Rosji jest najprawdopodobniej odczuwany przez cywilną populację - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano pojawiające się w rosyjskich mediach doniesienia o problemach ludności cywilnej z dostępem do świadczeń szpitalnych w całym kraju oraz o brakach produktów medycznych, w tym szerokiego spektrum antybiotyków.

"Wojna prawdopodobnie w znaczącym stopniu przyczynia się do tej sytuacji, ponieważ szpitale zajmują się rannym personelem wojskowym. Rząd jest także zmuszony do redukowania opieki zdrowotnej w całym kraju z powodu braku personelu medycznego i presji finansowej" - napisano. 

09:46

Dwie osoby zostały ranne w obwodzie donieckim, a sześć - w obwodzie chersońskim, w wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu minionej doby - powiadomiły w niedzielę lokalne władze.

"W obwodzie donieckim w ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili 17 ostrzałów. Ranne są dwie osoby" - powiadomił szef władz regionu Wadym Fiłaszkin. W wyniku ostrzałów uszkodzone zostały domy mieszkalne i infrastruktura cywilna w szeregu miejscowości.

Obwód chersoński był w sobotę ostrzeliwany 103 razy, a rannych jest sześć osób - powiadomił szef tamtejszych władz Ołeksandr Prokudin. Rosjanie prowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy, artylerii, wyrzutni wieloprowadnicowych, czołgów, dronów i samolotów. 28 pocisków skierowano na stolicę obwodu - Chersoń.

08:30

Siły ukraińskie poinformowały o unieszkodliwieniu przez zasoby walki elektronicznej ponad 20 pocisków wystrzelonych przez Rosjan w sobotę, co może świadczyć o zwiększeniu ukraińskich możliwości walki elektronicznej - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Strona ukraińska powiadomiła w sobotę o unieszkodliwieniu ponad 20 rakiet, przy użyciu zasobów walki elektronicznej, co może oznaczać zmianę w ukraińskich zdolnościach walki elektronicznej - pisze ISW w najnowszym raporcie, dodając, że dotychczas Ukraińcy mogli skutecznie przeciwdziałać dronom, ale nie rakietom.

Według ISW trwa swoisty "wyścig zbrojeń", w którym Rosja nasila swoje kombinowane ataki rakietowe, a Ukraina próbuje dostosowywać do nich swoje zdolności obrony powietrznej. Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat ocenił, że rosyjski atak z 13 stycznia był zorganizowany podobnie jak atak 8 stycznia, co może świadczyć o tym, że siły ukraińskie nauczyły się rozpoznawać stosowane przez Rosję modele ataków i dostosowywać się do nich. 

08:26

Przejazd przez przejście Siret-Porubne na granicy z Rumunią został odblokowany - powiadomiła rano w niedzielę straż graniczna Ukrainy. W Rumunii od kilku dni trwają protesty przewoźników i rolników - w sobotę blokowali oni niektóre urzędy celne.

"Blokada ruchu ciężarowego przez przejście Porubne-Siret na terytorium Rumunii została zakończona. Ruch samochodów ciężarowych, osobowych, autobusów pasażerskich i pieszych odbywa się w ustalonym trybie" - powiadomiła straż graniczna Ukrainy w niedzielę rano.

08:20

W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 24,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 26,4 tys. osób - podała w niedzielę Straż Graniczna. Od 24 lutego 2022 r. - rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę - odnotowano ponad 18,486 mln wjazdów do Polski i ponad 16,662 mln wyjazdów na Ukrainę.