Przyczyną śmierci ówczesnego szefa MSZ Białorusi Uładzimira Makieja w listopadzie 2022 roku było samobójstwo - utrzymuje niezależna gazeta "Nasza Niwa". Administracja prezydenta USA Joe Bidena planuje nałożyć na Rosję nowe kontrole eksportu i kolejne sankcje, wymierzone w sektor obronny i energetyczny, instytucje finansowe i kilka osób fizycznych - poinformował Bloomberg. "Prowadzimy z administracją prezydenta Joe Bidena rozmowy na temat zwiększenia obecności sił amerykańskich w Polsce i uczynienia jej bardziej stałą" - poinformował premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla telewizji CBS. "Estonia przeznacza ponad 1 proc. swego PKB na pomoc Ukrainie" - powiedziała estońska premier Kaja Kallas w wywiadzie dla mediów ukraińskich w kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Będąc bardzo małym krajem oddajemy wszystko, co mamy" - podkreśliła. Niedziela była 361. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji na wschód od polskiej granicy znajdziecie w naszej relacji z 19.02.2023 r.
Medialne marionetki Putina są pod stałą kontrolą władz i służb specjalnych, realizując szczegółowe wytyczne reżimu - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Stany Zjednoczone są zaniepokojone możliwością udzielenia przez Chiny materialnego wsparcia siłom rosyjskim, które dokonały inwazji na Ukrainę. Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał, że może chodzić nawet o "różnego rodzaju śmiercionośną pomoc, w tym broń". Waszyngton ostrzegł Pekin, że taki ruch spotka się z "poważnymi konsekwencjami w relacjach między obydwoma krajami".
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył we włoskiej telewizji RAI, że "Europejczycy muszą modlić się o to, by Ukraina nie upadła". Bo wtedy wojna stałaby się naprawdę europejska - ostrzegł w wywiadzie udzielonym przed oczekiwanym przyjazdem premier Włoch Giorgii Meloni do Kijowa.
Gościem poniedziałkowej Porannej rozmowy w RMF FM będzie amerykanista prof. Zbigniew Lewicki, z którym porozmawiamy m.in. o rozpoczynającej się we wtorek wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce. Co usłyszymy z ust amerykańskiego przywódcy - wiele ciepłych słów pod adresem Polski i Polaków, czy może konkrety dotyczące wzmacniania wschodniej flanki NATO i pomocy militarnej dla Ukrainy?
Zapraszamy tuż po godzinie 8:00 do RMF FM, internetowego Radia RMF24, na RMF24.pl, portalu Interia.pl oraz do naszych mediów społecznościowych!
Mer Lwowa Andrij Sadowy będzie rozmówcą Bogdana Zalewskiego - najpierw w Faktach o godz. 7:00, a potem w internetowym Radiu RMF24. Nasz dziennikarz połączy się ze Lwowem, aby uzyskać najnowsze informacje na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zapraszamy!
Prezydent USA Joe Biden podczas pobytu w Polsce powinien zachęcać sojuszników do przeciwstawienia się Chinom, w taki sam sposób, jak pracował nad długoterminowym zagrożeniem strategicznym ze strony Rosji - uważa think tank Heritage Foundation.
Do stanowczych działań wobec Moskwy wzywali Zachód prominentni oponenci Kremla: Michaił Chodorkowski i Garri Kasparow na spotkaniu z opozycją rosyjską, które odbyło się podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa - podało Radio Swoboda.
Rosja może wzmocnić szantaż jądrowy przed przyszłotygodniową wizytą prezydenta USA Joe Bidena w Europie, aby udaremnić tę wizytę i osłabić wsparcie dla Ukrainy - ocenił ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
W komunikacie opublikowanym na serwisie Telegram wywiad wskazał, że w Rosji rozpoczynają się ćwiczenia strategicznych sił jądrowych.
Premier Włoch Giorgia Meloni będzie w poniedziałek w Warszawie, a we wtorek w Kijowie - podał dziennik "Corriere della Sera" na swojej stronie internetowej. Nie ma oficjalnego potwierdzenia tej informacji.
Szefowa rządu zapowiadała wcześniej, że uda się się do Kijowa przed pierwszą rocznicą napaści Rosji na Ukrainę, przypadającą 24 lutego.
Rosyjski muzyk rockowy Jurij Szewczuk, znany ze sprzeciwu wobec wojny Rosji z Ukrainą, opublikował teledysk z piosenką, w której wzywa swój kraj do zaprzestania działań wojennych - podało niezależne Radio Swoboda.
"Nie trać rozumu - to nie twoja wojna" - wzywa słuchaczy Szewczuk, weteran rosyjskiego rocka i lider legendarnej grupy DDT.
Były agent KGB i izraelski dyplomata Jakow Kedmi w trakcie debaty w propagandowej telewizji Rossija 1 powiedział, że "Polska przygotowuje się do wojny, której nie będzie". Zagroził że jeśli polskie wojska "przesuną się" w kierunku Rosji, to Moskwa będzie w stanie cofnąć nasz kraj do "epoki kamienia łupanego".
Przyczyną śmierci ówczesnego szefa MSZ Białorusi Uładzimira Makieja w listopadzie 2022 roku było samobójstwo - utrzymuje niezależna gazeta "Nasza Niwa" w opublikowanym dziś materiale.
"Nasza Niwa" powołuje się na źródła medyczne i z kręgu administracji państwowej.
Prowadzimy z administracją prezydenta Joe Bidena rozmowy na temat zwiększenia obecności sił amerykańskich w Polsce i uczynienia jej bardziej stałą - poinformował premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla telewizji CBS.
Ocenił też, że oczekuje ze strony prezydenta USA mocnego potwierdzenia woli pokonania Rosji na Ukrainie.
Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena planuje nałożyć na Rosję nowe kontrole eksportu i kolejne sankcje, wymierzone w kluczowe branże - poinformował Bloomberg.
Nowe sankcje będą wymierzone w sektor obronny i energetyczny, instytucje finansowe i kilka osób fizycznych.
Estonia przeznacza ponad 1 proc. swego PKB na pomoc Ukrainie - powiedziała estońska premier Kaja Kallas w wywiadzie dla mediów ukraińskich w kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Będąc bardzo małym krajem oddajemy wszystko, co mamy - podkreśliła.
Rząd estoński, jak mówiła Kallas, otrzymuje nowe wykazy amunicji i sprzętu wojskowego, który jest potrzebny Ukrainie i robi wszystko, co możliwe, by je zrealizować. Z punktu widzenia wydatków na jednego mieszkańca Estonia przekazała Ukrainie największą pomoc - powiedziała szefowa rządu w Tallinie.
Kallas mówiła też o przedstawionej przez jej kraj propozycji wspólnych w UE zakupów 1 mln pocisków dla Ukrainy kalibru 155 mm. Oceniła, że "UE dość dobrze zareagowała na propozycję zwiększenia produkcji pocisków".
Jak podała agencja Reutera, szef dyplomacji UE Josep Borell powiedział, że "całkowicie się zgadza" z propozycjami estońskiej premier.
Liczymy, że wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce będzie kolejnym krokiem na drodze wzmacniania naszego regionu, ale także wsłuchiwania się w głos Polski na arenie międzynarodowej - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Prezydent USA Joe Biden złoży wizytę w naszym kraju w dniach 21-22 lutego (wtorek-środa). Podczas wizyty ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą, odbędzie też spotkanie z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki. Prezydent USA wygłosi także przemówienie przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Przypadająca w piątek 24 lutego pierwsza rocznica inwazji rosyjskiej będzie w Ukrainie dniem modlitwy i postu w intencji pokoju. Centralne uroczystości Kościoła łacińskiego (katolickiego) z udziałem nuncjusza apostolskiego abp. Visvaldasa Kulbokasa odbędą się w Berdyczowie - powiedział metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.
W poniedziałek gościem RMF FM będzie admirał John Kirby, rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA. Nasz amerykański korespondent Paweł Żuchowski będzie pytał o podróż Joe Bidena do Polski, wystąpienie amerykańskiego przywódcy w Warszawie, a także o relacje polsko-amerykańskie.
Szefowie dyplomacji Ukrainy i Chin, Dmytro Kułeba i Wang Yi rozmawiali w kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Kułeba podkreślił, że inicjatywy pokojowe dotyczące Ukrainy powinny opierać się na zasadzie integralności terytorialnej.
Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow napisał w niedzielę na Telegramie, że pewnego dnia planuje założyć własną prywatną firmę wojskową na wzór dowodzonej przez Jewgienija Prigożyna Grupy Wagnera.
Z powodu udziału delegacji Rosji Ukraina zbojkotuje obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), które zbierze się w Wiedniu w dniach 23-24 lutego - zapowiedziała w parlamentarzystka Jewhenija Krawczuk.
Mołdawia powinna stać się częścią nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa - oświadczyła prezydent kraju Maia Sandu podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodała jednak, że obywatele nie chcą teraz odejścia od zasady neutralności.
Status neutralny nie może Mołdawii obronić, ale obywatele nie popierają teraz rezygnacji z niego. Niemniej, choć zrezygnowanie z neutralności nie jest teraz możliwe, Mołdawii potrzebna jest pomoc, by wzmocnić jej sektor obronny" - powiedziała Sandu.
W poniedziałek w Warszawie premier Mateusz Morawiecki spotka się ze swoją włoską odpowiedniczką Giorgią Meloni.
Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że na agendzie spotkania znajdzie się omówienie najważniejszych bieżących kwestii z zakresu współpracy dwustronnej i unijnej, pomoc Ukrainie oraz tematyka bezpieczeństwa.
Kiedy państwa Europy zrozumieją, że rosyjskie media to propaganda, a nie dziennikarstwo, wówczas z większą odwagą będziemy ich zakazywać w naszych krajach - powiedziała premier Litwy Ingrida Šimonytė podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Przez tak wiele lat, tak wiele osób w Europie, polityków, obserwatorów było zaślepionych i nie widziało, że Rosja tak naprawdę zawłaszcza wszelkie wartości, które tak bardzo cenimy (w Europie) (...) i nadużywa ich dla swoich korzyści - powiedziała premier Šimonytė, biorąca udział w panelu dotyczącym europejskiej suwerenności.
Premier Litwy uważa, że według Rosjan wolność słowa daje im prawo do twierdzenia, że jeśli Europejczycy "tolerują każdą opinię, muszą też tolerować opinie Rosji". Jak podkreśliła, nie można dać się zwieść tego typu rosyjskim taktykom.
Benjamin Haddad, francuski poseł i były ekspert ośrodka analitycznego Atlantic Council, zgodził się z Šimonytė, że Rosjanie wykorzystają demokratyczne wartości jako narzędzia wpływu. Dodał, że jedną z ważniejszych kwestii w Europie, której należy poświęcić dużą uwagę, jest obecnie walka z dezinformacją, którą umyślnie rozprzestrzenia m.in. Rosja.
Jak poinformowała administracja obwodu chersońskiego, troje dorosłych zginęło na miejscu, gdy na podwórze ich domu spadł pocisk. Do ostrzału Burhunki zmasowanym ogniem artyleryjskim doszło w niedzielę rano.
Ranny 13-latek jest w szpitalu. Drugie dziecko - jak oceniły władze regionu - "cudem nie ucierpiało". Podczas ostrzału w tej samej wsi ranny został w innym miejscu ośmioletni chłopiec.
Wróg bierze na cel cywilów! - podkreśliła administracja obwodu chersońskiego w komunikacie na serwisie Telegram.
Nexta: Holandia sfinansuje przygotowanie wykazu ukraińskich strat podczas wywołanej przez Rosję wojny.
-
Tagi:wojna w Ukrainie