Trzy tygodnie spędzą w Afryce poznańscy okuliści, którzy w niedzielę wyruszą do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej, by przywracać wzrok tamtejszym mieszkańcom. Lekarze będą leczyli zaćmę, która w tej części świata jest dużym problemem, zwłaszcza wśród młodych ludzi.
Poznańscy okuliści w niedzielę wyruszą do Afryki, by przywracać wzrok najbiedniejszym mieszkańcom Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej. Zabierają ze sobą cały potrzebny sprzęt medyczny. Na miejscu lekarze będą leczyć zaćmę.
Na miejscu do okulistów z Polski zgłaszają się ludzie z rozmaitymi schorzeniami narządu wzroku i w rozmaitym wieku. Czasem utracili wzrok w wyniku jakiegoś urazu, ale bywa też, że zostali oślepieni przez szamana. Zaćma, którą lekarze będą operować, dotyka zwykle osoby starsze. W Kamerunie nie ma systemu rent i emerytur, a starsi ludzie muszą polegać na swoich najbliższych i pracy własnych rąk. Nie mogą pracować, gdy nie opuszczają nawet swoich chat. Jeśli w ogóle wychodzą, to zawsze w towarzystwie jakiegoś dziecka z rodziny - przekazuje poznańska Fundacja Redemptoris Missio, która pomaga w organizacji wyjazdu.
Lekarze - w niezmiennym od czterech lat - składzie: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński, wyjadą do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej. Będą operować w dwóch miejscach: w miejscowości Abong-Mbang i Buar. Do tej pory pracowali w Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej i Tanzanii. Tym razem planują operacje 120 pacjentów.
Aby dotrzeć na miejsce, wolontariusze będą musieli przebyć trasę 650 km. Całość sprzętu i wszystkie potrzebne do operacji leki, zabierzemy ze sobą z Polski, tym razem będzie to 17 skrzyń. Najcenniejszy z nich i najbardziej nieporęczny w transporcie jest mikroskop - mówią w rozmowie z RMF FM.
Operacje będę przeprowadzane w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie od wielu lat toczy się wojna domowa. Głównymi problemami zdrowotnymi lokalnej ludności są AIDS, malaria, dur brzuszny, infekcje skórne oraz urazy. Znaczący problem stanowią również choroby narządu wzroku.
Lekarze spędzą w Afryce trzy tygodnie. To kolejny taki wyjazd organizowany przez medyków z Poznania.