Dotychczasowy wiceprezydent Afganistanu Amrullah Saleh poinformował, że przebywa w kraju i jest jego "prawowitym, tymczasowym prezydentem". Polska wysłała dwa samoloty wojskowe do tego państwa. Ewakuowanych ma być około 100 naszych współpracowników. Talibowie z kolei kontynuują rozmowy z nietalibskimi politykami dotyczące utworzenia rządu. Do kraju wrócił także polityczny przywódca tej organizacji. UE wzywa do natychmiastowego zaniechania wszelkiej przemocy. Minister sił zbrojnych Francji Florence Parly poinformowała, że w Kabulu nadal panuje ogromny chaos, a dojazd do lotniska wciąż jest utrudniony.
- W niedzielę talibowie zajęli stolicę Afganistanu, Kabul. Tym samym ugrupowanie kontroluje niemal cały kraj.
- W poniedziałek tysiące Afgańczyków przyjechały na lotnisko w Kabulu, chcąc uciec z kraju. Ludzie wpychali się do maszyn, w związku z czym na kilkanaście godzin zawieszono loty.
- Dotychczasowy wiceprezydent Amrullah Saleh przekazał na Twitterze, że został tymczasowym prezydentem kraju.
- Polska wysłała do Afganistanu dwa samoloty wojskowe. Na liście osób do ewakuacji jest 100 nazwisk.
- Na pierwszej konferencji prasowej od czasu przejęcia kontroli nad Afganistanem przez talibów ich rzecznik - Zabihullah Mudżahid - powiedział, że "to dumny moment dla całego narodu". "Po 20 latach walki wyzwoliliśmy kraj i wypędziliśmy obcokrajowców" - stwierdził.
- Według rzecznika ugrupowania kobiety z Afganistanu będą miały prawo do pracy i edukacji aż do poziomu uniwersyteckiego.
- Jeden ze współtwórców ruchu talibów i przywódca jego politycznych struktur, mułła Abdul Ghani Barader przyleciał wraz z grupą współpracowników do Afganistanu.
Biały Dom poinformował we wtorek, że prezydent USA Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem na temat sytuacji w Afganistanie. Obaj liderzy uzgodnili organizację wirtualnego szczytu G7 poświęconego tej kwestii w przyszłym tygodniu.
Jak podano w komunikacie, obaj przywódcy rozmawiali na temat "potrzeby dalszej bliskiej współpracy między sojusznikami i demokratycznymi partnerami w sprawie przyszłej polityki wobec Afganistanu, w tym sposobów, w jaki globalna społeczność może pomóc uchodźcom i dostarczyć pomoc humanitarną".
Uzgodniony przez Bidena i Johnsona szczyt G7 ma dotyczyć "wspólnej strategii i podejścia" do tych problemów. Nie podano terminu tego wirtualnego spotkania.
Boris Johnson był pierwszym przywódcą, z którym rozmawiał Biden od upadku afgańskich władz.
Na razie koncentrujemy się na ewakuacji osób, którym grozi utrata życia lub zdrowia; później będziemy wspólnie ze wspólnotą międzynarodową pracować na rzecz stabilizacji i zapewnienia podstawowych praw na terytorium Afganistanu - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Przydacz przypomniał w rozmowie w TVP Info, że dzięki pomocy jednego z państw sojuszniczych udało się ewakuować z Afganistanu dwie Polki, które - jak zaznaczył - w najbliższym czasie powinny wrócić do kraju. "To jest efekt dobrych działań dyplomatycznych. Równolegle kontynuujemy oczywiście swoje działanie w ramach misji wojskowej" - dodał wiceszef MSZ.
Nasze zobowiązania wobec sojuszników pozostają święte, a harmonogram wycofania wojsk z Afganistanu był konsultowany i zaaprobowany przez wszystkie państwa NATO - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake Sullivan.
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz rozmawiał z wiceszefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Uzbekistanu Gajratem Fazylowem na temat współpracy obu krajów dotyczącej pomocy w ewakuacji osób szczególnie narażonych w związku z sytuacją w Afganistanie - poinformował resort polskiej dyplomacji.