Dwadzieścia osób, w tym bliskich współpracowników Władimira Putina, obejmą nowe sankcje nałożone przez władze USA w związku z działaniami Rosji na Krymie. W odpowiedzi Kreml objął sankcjami wizowymi dziewięciu Amerykanów. Wcześniej rosyjska Duma Państwowa ratyfikowała traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Rosji.
Trwa relacja na żywo. By odświeżyć, wciśnij F5!
22:20 Zamykamy relację na żywo. Dziękujemy, że byliście z nami!
22:05 Amerykański minister obrony Chuck Hagel otrzymał w czwartek zapewnienie od ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, że rosyjskie oddziały rozmieszczone wzdłuż wschodniej granicy Ukrainy nie mają zamiaru wejść na jej terytorium - poinformował Pentagon.
21:40 Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w czwartek o przedłużeniu do wtorku rozmów swoich przedstawicieli z Ukrainą w sprawie pakietu pomocy. Misja poczyniła znaczące postępy w rozmowach z władzami Ukrainy na temat strategii wprowadzenia kraju na drogę reform, zdrowego zarządzania i zrównoważonego wzrostu przy jednoczesnej ochronie biednych - podał w oświadczeniu szef misji MFW Nikołaj Georgiew.
21:05 Republikański senator USA John McCain, objęty w czwartek rosyjskimi sankcjami wizowymi, ironizował, że przyjdzie mu anulować wakacje na Syberii. W podobnym tonie reagowali inni kongresmeni, którzy twierdzą, że są dumni z takiego potraktowania ich przez Moskwę.
20:06 Podczas, gdy część byłych republik ZSRR potępiła włączenie Krymu do Rosji, inne reagują ostrożnie, bądź zachowują przezorne milczenie. "Wydarzenia na Ukrainie stanowią nie tylko zagrożenie dla stabilności w regionie, lecz również dla całego ładu światowego" - oświadczył prezydent Gruzji, byłej republiki ZSRR na Kaukazie, Giorgi Margwelaszwili. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ!]
19:40 Katarzyna Szymańska, korespondentka RMF FM w Brukseli: Unijni przywódcy nie są zgodni w sprawie sankcji ekonomicznych wobec Rosji. Najbardziej przeciwne są im Niemcy, Włochy i Hiszpania - ujawnił jeden z dyplomatów.
Z kolei Polska, Wielka Brytania i Francja chcą nałożenia obostrzeń na kilka sektorów gospodarki. Chodzi o handel bronią, sektor energetyczny, finansowy i wymianę handlową. Polska, Francja i Wielka Brytania chciałyby, żeby wymieniono te dziedziny w dokumencie szczytu, natomiast Niemcy i kraje południa wolą, żeby tylko wezwać Komisję Europejską do przygotowania analizy skutków sankcji w różnych dziedzinach.
Większość krajów Unii jest gotowa poszerzyć "czarną listę" o współpracowników prezydenta Władimira Putina i umieścić na niej te same nazwiska, co Amerykanie. Kilka nazwisk blokują jednak na razie mniejsze kraje, jak np. Finlandia.
19:10 Rosyjscy żołnierze zajęli ukraińską korwetę "Tarnopol", która od lutego była blokowana w porcie marynarki wojennej Ukrainy w Zatoce Sewastopolskiej - poinformował przedstawiciel MON Ukrainy na Krymie Władysław Selezniow.
"Tarnopol" wzięty. Przy szturmie wykorzystano granaty świetlno-hukowe, słychać było strzały z broni maszynowej - napisał na swoim profilu na Facebooku. Według Selezniowa szturmu na okręt dokonało ok. 15-20 uzbrojonych ludzi, którzy podpłynęli do ukraińskiej jednostki na holowniku. O godzinie 18:49 (17:49 czasu polskiego) bosman "Tarnopolu" Ołeksij Kryłow powiedział (prawdopodobnie w rozmowie telefonicznej): "Mój okręt został zajęty. Niestety nic więcej nie mogę powiedzieć" - relacjonował Selezniow gazecie internetowej "Ukrainska Prawda".
Wczoraj rosyjscy żołnierze obrzucili "Tarnopol" granatami i uszkodzili okręt. Poinformował o tym dzisiaj doradca ministra obrony Ukrainy Leonid Polakow. Zdementował on jednocześnie doniesienia mediów o okręcie flagowym ukraińskiej marynarki wojennej, fregacie Hetman Sahajdaczny, który miał zmusić cztery okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej do opuszczenia wód terytorialnych Ukrainy. Sahajdaczny znajduje się obecnie w Odessie - powiedział Polakow.
18:40 Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że Moskwa nie zrewiduje przyłączenia Krymu i decyzję tę należy respektować - poinformował rosyjski resort.
Wcześniej Kerry powiedział dziennikarzom, że Departament Stanu próbuje zaaranżować spotkanie z Ławrowem na marginesie szczytu w sprawie bezpieczeństwa atomowego, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Hadze.
18:20 Paweł Żuchowski, korespondent RMF FM w Waszyngtonie: To początek nowej zimnej wojny - tak komentuje się w Stanach Zjednoczonych wprowadzone przez Kreml sankcje dla polityków z USA. Rosja wprowadza obostrzenia w reakcji na podobne amerykańskie kroki.
Nikt nie ma wątpliwości, że relacje na linii Waszyngton - Moskwa są najgorsze od wielu lat. Plan Baracka Obamy z początków prezydentury zmierzający do ocieplenia stosunków z Rosją runął jak domek z kart i to nie tylko przez Ukrainę, ale też sprawę Snowdena i sprawę Syrii. Władimir Putin w ostatnim roku dał wiele powodów, by sądzić, że nie chce poprawy stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - komentują przedstawiciele Białego Domu.
17:40 Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w Moskwie o "uczciwy i konstruktywny dialog" między Rosją a Ukrainą. Podkreślił, że na Ukrainie należy rozmieścić obserwatorów ONZ i OBWE, co zapewni bezpieczeństwo rosyjskiej mniejszości.
Po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Ban Ki Mun powiedział, że napięcie między Ukrainą a Rosją stwarza "wielkie ryzyko dla samych tych państw, lecz także poza nimi", i zaapelował o powściągliwość do "wszystkich stron w tym kryzysie, który może się wymknąć spod kontroli".
Podkreślam, że wszystkie strony powinny się powstrzymać przed wszelkimi pochopnymi czy prowokacyjnymi działaniami, które mogą jeszcze bardziej zaostrzyć już i tak bardzo napiętą i niepewną sytuację - powiedział Ban po spotkaniu z prezydentem Putinem.
Sekretarz generalny ONZ spotkał się także z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, który powiedział, że Rosja jest bardzo zaniepokojona, jak się wyraził, "licznymi przypadkami naruszenia praw rosyjskojęzycznej ludności we wschodnich i wschodnio-południowych regionach Ukrainy".
Zachodnie agencje relacjonujące pobyt sekretarza generalnego w Moskwie zaznaczają, że powiedział, iż najlepszym sposobem zapewnienia praw rosyjskiej mniejszości na Ukrainie byłoby zaangażowanie tam obserwatorów ONZ i OBWE.
17:09 Rosja w odpowiedzi na amerykańskie sankcje wprowadza swoje sankcje wizowe wobec dziewięciu amerykańskich wysokich urzędników i kongresmenów. Niejednokrotnie uprzedzaliśmy, że sankcje to broń obosieczna i jak bumerang uderzy w same Stany Zjednoczone - oświadczyło rosyjskie MSZ.
Sankcje obejmą m.in. senatorów Johna McCaina i Johna Boehnera.
16:59 Tak wydarzenia na Krymie komentują najbardziej prestiżowe tygodniki:
16:30 Nowe amerykańskie sankcje obejmują 20 osób zaangażowanych w działania Rosji na Półwyspie Krymskim i bank Rossija - poinformował wysoki rangą przedstawiciel administracji prezydenta Baracka Obamy. USA powiększają grupę osób z zakazami wizowymi. Sankcje obejmują m.in. siedmiu rosyjskich oficjeli bliskich Putinowi, jak również czterech z Ukrainy.
Na liście znaleźli się m.in.: szef i wiceszef administracji prezydenta, Siergiej Iwanow i Aleksiej Gromow, oraz szefowie obu izb parlamentu, Siergiej Naryszkin i Siergiej Mironow.
Sankcje obejmą też kilku oligarchów, którzy przy Putinie dorobili się ogromnych majątków; są to m.in.: Giennadij Timczenko, Jurij Kowalczuk (człowiek uważany za bankiera Putina) oraz bracia Arkadij i Boris Rotenbergowie, a także prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) Władimir Jakunin.
Objęty sankcjami bank Rossija z Petersburga jest uważany za bank związany z otoczeniem Putina.
16:20 Prezydent USA Barack Obama podpisał dekret, dzięki któremu będzie możliwe wprowadzenie sankcji na główne sektory rosyjskiej gospodarki, jeśli będzie to konieczne. Ogłosił nowe sankcje dla przedstawicieli rosyjskiego rządu oraz wobec banku. Ocenił, że istnieje ryzyko eskalacji w związku z groźbami Rosji wobec południowej i wschodniej Ukrainy.
15:55 Retoryka imperialna i działania wobec Ukrainy spowodowały, że Władimira Putina popiera już 75 procent Rosjan - donosi z Moskwy nasz korespondent Przemysław Marzec. Mniejszość to m.in. niewielka grupa inteligencji moskiewskiej i petersburskiej. Tych ludzi nie zaprasza się do rządowej telewizji na dyskusje o nowej wielkiej Rosji.
Oceniając obecną propagandę, pisarka Ludmiła Ulickaja nie przebiera w słowach. Niewiarygodne jak kopiują historię początku III Rzeszy, jakby uczyli się w jednej szkole, ale to w sumie jest jedna szkoła dyktatorów - podkreśla.
Takich ludzi otwarcie nazywa się teraz wrogami narodu jak w czasach radzieckich. Jeżeli Putin nie jest wstanie zrozumieć jak to niebezpieczne, to smutne. Przywracając Związek Radziecki należy pamiętać, czym się to zakończyło - mówi aktor Igor Jasułowicz.
Jednak inteligencja rosyjska nigdy w historii nie miała wpływu na działania władców Rosji.
15:37 Ukraińska straż graniczna na Krymie rozpoczęła, pod kontrolą rosyjskich sił zbrojnych, operację przegrupowania na tereny położone w głębi kraju - poinformował zastępca komendanta Państwowej Straży Granicznej Ukrainy generał Pawło Szyszolin. Rozpoczęliśmy stopniowe przerzucanie naszych funkcjonariuszy na tereny obwodów chersońskiego i mikołajowskiego - oświadczył Szyszolin na konferencji prasowej.
Powiedział też, że Półwysep Krymski opuściło do tej pory ok. 1000 cywilów. Dodał, że zostali do tego zmuszeni.
Według Szyszolina pogranicznicy już od kilku dni kontrolują wszystkie wjeżdżające i wyjeżdżające pojazdy na granicach administracyjnych obwodów graniczących z Krymem.
15:35 Prokuratura Krymu zdementowała wiadomość, jakoby zatrzymano domniemanego sprawcę zabójstw ukraińskiego żołnierza i członka tzw. rosyjskiej samoobrony półwyspu. Do zabójstw doszło we wtorek w Symferopolu. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]
14:56 Okręt flagowy ukraińskiej marynarki wojennej, fregata Hetman Sahajdaczny, zmusił cztery okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej do opuszczenia wód terytorialnych Ukrainy - podał portal Dumskaya.net z Odessy.
Według informacji z dowództwa marynarki wojennej Ukrainy Sahajdaczny od prawie tygodnia operuje na Morzu Czarnym, chroniąc ukraińskie wody przed obcymi jednostkami wojskowymi. Dowództwo nie podało, gdzie znajduje się fregata, jednak poinformowało, że wyparła ona z wód Ukrainy cztery rosyjskie jednostki, którym towarzyszyły dwa helikoptery Mi-35.
Zgodnie z relacją portalu kapitan Sahajdacznego, Roman Piatnycki, zażądał od Rosjan, by opuścili morskie terytorium Ukrainy, ci jednak kontynuowali kurs ku wybrzeżu tego państwa. Na ukraińskim okręcie ogłoszono wówczas alarm bojowy, a Sahajdaczny zbliżył się do jednostek rosyjskich, które w efekcie zmuszone były zawrócić.
Podczas incydentu nie użyto broni - przekazała Dumskaya.net.
14:45 Występując w rosyjskiej Dumie Państwowej przed głosowaniem w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji wiceminister obrony Jurij Borisow zapowiedział zwiększenie rosyjskiej obecności wojskowej na półwyspie. Oczywiście trzeba będzie rozwijać infrastrukturę wojskową na tym półwyspie, by Krym był godnym przedstawicielem Federacji Rosyjskiej, by był chroniony przed wszystkimi możliwymi napaściami - powiedział Borisow, cytowany przez agencję ITAR-TASS.
14:33 Premier Donald Tusk ocenił w Brukseli, że złudzeniem jest opinia, iż sankcje wizowe wobec przedstawicieli Rosji i zablokowanie ich kont jednoznacznie wpłynie na politykę rosyjską. "Nie ma oczywiście jakiegoś przesadnego entuzjazmu i przekonania, co do skuteczności sankcji w tym kształcie, w jakim na razie Unia Europejska i Stany Zjednoczone je formułują i przygotowują" - podkreślił. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]
14:32 Duma ratyfikowała też federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola.
Za zatwierdzeniem pierwszego z dokumentów opowiedziało się 443 deputowanych, a drugiego - 445. W obu wypadkach "przeciwko" głosował jeden poseł. W Dumie zasiada 450 deputowanych.
14:28 Duma Państwowa ratyfikowała traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Rosji.
14:15 Władze Krymu zatrzymały domniemanego sprawcę zabójstw ukraińskiego żołnierza i członka tzw. samoobrony półwyspu - poinformował cytowany przez agencję Interfax wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew. Do zabójstw doszło we wtorek w Symferopolu. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]
14:10 Władze Ukrainy oskarżyły stronę rosyjską o "faktyczną konfiskatę" fabryki słodyczy Roshen w Lipiecku na zachodzie Rosji. Zakład należy do ukraińskiego polityka i biznesmena Petra Poroszenki. W jego obronie wystąpiło MSZ i ministerstwo handlu w Kijowie. Są podstawy by uważać, że rosyjskie władze przystępują do faktycznej konfiskaty znajdującej się w Rosji fabryki Roshen, czym naruszają zasadę nienaruszalności własności prywatnej - oświadczyły te dwa resorty.
Zgodnie z przekazanym mediom komunikatem do siedziby fabryki Poroszenki w Lipiecku wtargnęła wczorajrosyjska policja i bez żadnych przyczyn nakazała wstrzymać produkcję. Ukraińskie ministerstwa uznały, że wydarzenia w Lipiecku są kontynuacją politycznie motywowanej kampanii przeciwko ukraińskiemu inwestorowi. Przypomniały, że latem ubiegłego roku Rosja wprowadziła zakaz importu wyrobów Roshena produkowanych na Ukrainie.
Dwa resorty zapewniły przy tym, że mimo agresji Rosji na Krym władze w Kijowie będą przestrzegały praw rosyjskich inwestorów na Ukrainie.
14:00 Ewentualne opuszczenie przez Ukrainę poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw to działanie antyrosyjskie w duchu propagandy - powiedział Ławrow.
13:50 Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że przyłączenie Krymu do Rosji nastąpiło w sytuacji, gdy na Ukrainie doszło do "zamachu stanu przy zagranicznym wsparciu", w kraju panuje bezprawie, a "nowa władze opierają się na ekstremistach".
W bratnim dla Rosji kraju przy zagranicznym wsparciu dokonał się zamach stanu i do dzisiaj tam panuje bezprawie: codziennie notuje się wybryki nacjonalistycznych radykałów, antysemitów i innych ekstremistów, na których opierają się nowe władze, istnieje realne zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa ludzi, codzienne zdarzają się przypadki przemocy, dochodzi do brutalnego i masowego naruszenia praw człowieka na Ukrainie, w tym dyskryminacji i prześladowań ze względu na przynależność narodową, język i przekonania polityczne - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji, przemawiając w Dumie Państwowej.
Wszystko to sprawiło, że istnienie Republiki Krymu w ramach państwa ukraińskiego stało się niemożliwe - oznajmił Ławrow.
13:28 Straż Graniczna Ukrainy poinformowała, że o godz. 18 (17 czasu polskiego) Rosja zamknie przejścia graniczne dla mieszkańców strefy przygranicznej w obwodach charkowskim, sumskim i ługańskim. Rosjanie nie wyjaśnili przyczyn tej decyzji - oświadczyli Ukraińcy.
Ograniczenia mają być tymczasowe i dotkną wyłącznie uczestników tzw. małego ruchu przygranicznego po obu stronach granicy - podała ukraińska straż.
Decyzja ta nie dotyczy tylko dwóch przejść w obwodzie charkowskim.
13:25 W swych politycznych kalkulacjach Rosja bierze pod uwagę uzależnienie UE od importu gazu. Polityka ta skłoni jednak UE do oparcia się na innych dostawcach, a USA zaszkodzą Rosji niezależnie od tego, dokąd będą eksportować swój gaz łupkowy - pisze "New Yorker".
Kryzys związany z aneksją ukraińskiego Krymu przez Rosję zmusi UE do większego uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych, a w dłuższej perspektywie zaszkodzi Rosji - prognozuje na łamach prestiżowego tygodnika ekspert ekonomiczny James Surowiecki.
UE już zwiększyła import z Norwegii i Kataru, a teraz należy się spodziewać, że - jak powiedział szef brytyjskiej dyplomacji William Hague - Unia będzie musiała "zrewidować swoje podejście do energetyki".
"Czymś na kształt obsesji amerykańskiego Kongresu stał się (wobec kryzysu na Ukrainie) temat eksportu gazu łupkowego z USA" - pisze Surowiecki, przypominając, że niedawno ambasadorzy Polski, Słowacji, Węgier i Czech w Waszyngtonie wezwali USA do rozpoczęcia eksportu gazu do Europy. Republikańscy kongresmeni powtarzają z naciskiem, że będzie to forma walki z Rosją.
"Na razie jest to tylko prężenie muskułów: nawet jeśli USA wydadzą licencje firmom na eksport gazu, zbudowanie właściwej infrastruktury potrwa co najmniej do końca 2015 roku. Ale wzrost amerykańskiego eksportu zaszkodzi poważnie Rosji niezależnie od tego, dokąd trafi surowiec" - podkreśla publicysta.
13:02 Odkładamy decyzję o anulowaniu kontraktu na sprzedaż Rosji okrętów Mistral do października - poinformował francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian. Będziemy egzekwować swoje prawa wynikające z kontraktu - zareagował wiceminister obrony Rosji.
Dostarczenie pierwszego okrętu zaplanowane jest na październik, a więc decyzja o anulowaniu (sprzedaży) zapadnie wtedy - powiedział Le Drian, wypowiadając się w telewizji BFMTV.
W poniedziałek minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius zagroził po raz pierwszy, że Francja "może rozważyć" anulowanie sprzedaży Rosji Mistrali w przypadku eskalacji agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy.
Fabius przyznał wówczas, że unieważnienie kontraktu na Mistrale będzie miało również "negatywny efekt dla Francuzów". Szef francuskiej dyplomacji powiedział również, że takie retorsje ekonomiczne stanowiłyby "trzeci poziom sankcji" wobec Rosji.
12:00 Rosja zamknęła granice dla ukraińskich artykułów spożywczych
10:49 Parlament Ukrainy zagwarantował prawa narodu krymsko-tatarskiego w składzie państwa ukraińskiego i poparł deklarację ONZ o prawach rdzennych narodów, która m.in. zakazuje prowadzenia działań wojennych na zamieszkanych przez nich terytoriach.
10:48 Ministrowie obrony Polski i Francji spotkają się jutro, by rozmawiać o sytuacji na Ukrainie i Krymie. Informację podaną przez francuskiego ministra Jean-Yves Le Driana przekazał na twitterze szef polskiego MON.
10:29 Parlament Ukrainy: Naród ukraiński nigdy nie zaprzestanie walki o wyzwolenie Krymu spod rosyjskiej okupacji.
9:35 Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że przywódcy państw UE wprowadzą dalsze sankcje wobec Rosji, w tym rozszerzą listę osób, objętych zakazem wjazdu oraz blokadą kont. Zdaniem Merkel z powodu polityki Rosji G8 obecnie nie istnieje. Merkel wezwała do "zdecydowanej i zgodnej reakcji" UE na działania Rosji wobec Krymu, stanowiące "jednostronną zmianę granic".
9:08 Do końca tygodnia Krym i Sewastopol będą prawomocnie w Federacji Rosyjskiej - zapowiedział minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, którego cytuje agencja Interfax. O godz. 16 czasu moskiewskiego (godz. 13 czasu polskiego) na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się Duma Państwowa. Jutro o godz. 10.30 (godz. 7.30 w Polsce) w tym samym celu zbierze się Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji.
9:05 Admirała Hajduka i pozostałe osoby przekazano stronie ukraińskiej we wsi Czonhar, na granicy administracyjnej między Krymem a obwodem chersońskim na południu Ukrainy. Wśród uwolnionych są dziennikarze, filmowcy i działacze organizacji społecznych z Kijowa, m.in. syn byłego ministra obrony Anatolija Hrycenki, Ołeksij, który jest aktywistą ruchu Automajdan.
8:03 Władze Krymu uwolniły dowódcę Marynarki Wojennej Ukrainy admirała Serhija Hajduka - poinformowała agencja prasowa Kryminform. Wraz z nim wolność odzyskało siedmiu innych Ukraińców, którzy zaginęli na półwyspie przed kilkoma dniami.
7:00 "Autorytet Warszawy jest jak nigdy dotąd wysoki. Ma silną ekonomię, aktywną dyplomację i efektywny rząd" - można przeczytać w rosyjskim Kommiersancie, który ocenia możliwość przyjęcia dzisiaj przez państwa Unii - kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji.
5:45 Rosjanie przyszli i poprosili nas, byśmy opuścili bazę, co też uczyniliśmy - powiedział major Eduard Kusnarenko z bazy transportowej w Bakczysaraju. Spróbujemy wrócić na nasze stanowiska - zapewnił ukraiński wojskowy. Gdy dziennikarze chcieli podejść do otwartej bramy bazy, rosyjscy żołnierze strzelili w powietrze.
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu apelował jeszcze wczoraj do władz Krymu o uwolnienie dowódcy ukraińskiej marynarki wojennej admirała Serhija Hajduka. Został on zatrzymany przez prokuraturę kontrolowaną przez samozwańcze władze Autonomii.
Ministerstwo obrony Ukrainy przyznało, że miejsce pobytu Hajduka jest nieznane, jednak potwierdziło, że admirał został wyprowadzony ze sztabu marynarki wojennej Ukrainy w Sewastopolu przez grupę nieznanych osób.
Media donosiły, że według relacji pracowników sztabu admirał Hajduk został wyprowadzony w kajdankach przez oficerów GRU Rosji.
(j.)